На Львівщині відбулась експедиція з пошуку останків воїнів УПА
Фахівці Меморіально-пошукового центру "Доля" провели дослідження в урочищі Альтана поблизу Сколе на Львівщині.
Метою експедиції був пошук місць поховань воїнів УПА. Про це у коментарі для "Еспресо.Захід" повідомив директор Меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.
На цьому етапі пошуки успіху не принесли – останків не було віднайдено.
"За свідченням місцевих мешканців, на цю територію звозили українських повстанців зі сколівського НКВД. Після того, як вони гинули в боях, енкаведисти брали їх на опізнання у місцевий підрозділ, далі скидали в одне місце", – розповідає Святослав Шеремета.
Нагадаємо, у 2015 році на цій території працівники меморіально-пошуковий центр віднайшли 56 останків воїнів УПА в 11-ти поховальних ямах.
"Тоді ж і було проведено урочисте перепоховання. Розуміємо, що можливо тоді були віднайдені не всі рештки, а тому продовжуємо роботу. Додатково обстежуємо ще інші навколишні території. Якщо будуть нові факти і нові місця, збільшимо площу досліджень".
Фото: фейсбук-сторінка Меморіально-пошукового центру "Доля"
Наразі це одне з найбільших поховань воїнів УПА, є ще великі поховання у Рівненській області (в Гурбах). Наступного року до 80-річчя УПА на цій території, біля Сколе будуватимуть меморіальне кладовище воїнів УПА. До кінця 2021 року планують провести конкурс і створити проектно-кошторисну документацію.
Останки "упівців" знаходять кожного року. Кажуть, що минулоріч локалізовані 5 місць поховань - на теренах Львівщини, Тернопільщини та Рівненщини.
У меморіально-пошуковому центрі "Доля" розповідають, що розпочали процес створення бази даних ДНК воїнів УПА і осіб, що зазнали політичних репресій . Відбирають зразки ДНК від всіх знайдених останків.
Фото: фейсбук-сторінка Меморіально-пошукового центру "Доля"
"Стосовно ідентифікації, ситуація є проблематична, адже воїни УПА, на відміну від солдатів Червоної армії чи Третього рейху, не мали ідентифікаційних капсул чи жетонів, по яких їх можна було ідентифікувати. Більшість з них були під псевдонімами, аби не наражати на небезпеку себе і своїх рідних.
Сподіваємось, що за якийсь час зможемо провести аналіз ДНК і, відповідно, знайти родичів і ідентифікувати по іменах. Це - довготривалий проект, але ми його розпочали і будемо реалізовувати", – додав пан Шеремета.
- Нагадаємо, у грудні минулого року у двох похованнях на Золочівщині на місці великої битви 1944 року, названої "Бродівський котел", ідентифіковано чотирьох українців.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе