На Львівщині облаштують два гінекологічних кабінети для жінок з інвалідністю та жінок похилого віку
Тут лікарі консультуватимуть пацієнток з питань репродуктивного й сексуального здоров'я. По два таких кабінети з'являться у п'яти інших областях — Закарпатській, Івано-Франківській, Полтавській, Вінницькій та Дніпропетровській. Для зручності вразливої категорії жінок й медперсоналу закуплять спеціальне обладнання, поставлять ширму. Тут буде достатньо місця для розміщення й переміщення інвалідного візка. Отримати медичні послуги в інклюзивних кабінетах зможе будь-яка жінка, яка цього потребуватиме.
Про це йшлося на міжрегіональному круглому столі "Чи мають люди з інвалідністю Львівщини доступ до послуг з сексуального та репродуктивного здоров'я?", передає "Еспресо.Захід".
Проєкт реалізують в рамках програми підтримки "Інтеграція гендерно-орієнтованого охоплення осіб з інвалідністю у гуманітарну допомогу в Україні". Мета — покращити доступність послуг з сексуального та репродуктивного здоров'я для дівчат і жінок з інвалідністю та посилити спроможність закладів охорони здоров'я їх надавати. А вже через цей досвід мотивувати державні інституції розробляти відповідні інституційні політики й програми.
За даними моніторингу, проведеного неурядовими організаціями в Україні, 76% жінок з інвалідністю скаржаться на відсутність ліфта в лікувальних закладах. Це важливо, бо кабінет гінеколога часто розташовується на верхніх поверхах.
Але, як зазначила керівниця БФ "Здоров'я жінки й планування сім'ї", лікарка акушер-гінеколог, онкогінеколог Галина Майструк, лікувальним закладам бракує не лише ліфтів і пандусів, а й, наприклад, гінекологічних крісел з підіймачами. "Лікар затягує пацієнтку на крісло. Медсестра йому допомагає. Нерідко й самі медики не можуть похвалитися міцним здоров'ям, тож кличуть на допомогу когось з колег. Як показав моніторинг, огляд таких жінок викликає труднощі майже у 19% лікарів. Додаймо до цього відсутність ширми і двері, які постійно відкриваються на коридор, де завжди повно людей, — описує ситуацію лікар. — Це принижуємо жінок з інвалідністю. Ситуацію треба виправляти". Експертка сподівається, що досвід шести пілотних областей вдасться поширити на інші регіони країни.
За інформацією Галини Майструк, майже 20% людей з інвалідністю в Україні мають значні проблеми зі здоров'ям, вдвічі частіше потребують медичної допомоги й втричі частіше зіштовхуються з відмовою. "Річ не в тім, що лікарі відмовляються надавати медичні послуги таким пацієнтам. Однак на прийом, скажімо, приходить людина з вадами слуху. Щоб її оглянути та проконсультувати, потрібно втричі більше часу, якого немає, бо допомоги потребують також інші хворі. Іноді пацієнт елементарно не може добратися до поліклініки", - пояснює лікарка.
В Україні, за даними 2020 року, з інвалідністю живе 2,7 мільйона людей. Трохи більш як 222 тисячі мають інвалідність І групи, понад 900 тисяч — ІІ й більше ніж 1 мільйон 400 тисяч — ІІІ. Війна, безумовно, підкоригує цю статистику. Проте уваги з боку держави потребують не тільки люди з інвалідністю. Людина може не мати "корочки", але хворіти на цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, ревматизм. Це може бути особа похилого віку. Всі ці пацієнти, намагаючись отримати медичні послуги в Україні, зіштовхуються з труднощами.
У світі інвалідність має 1,1 мільярда людей. Це 15% населення планети. З них 80% проживає в країнах з низькими доходами, з обмеженим доступом до медичної допомоги. За інформацією ВООЗ, половина з них не отримує необхідних медичних послуг.
- Нагадаємо, раніше "Еспресо.Захід" писав, що жінки на інвалідному візку в Україні не мають можливості обстежитися на мамографі.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал
- Актуальне
- Важливе