"Мігранти можуть прорватися в Україну. Кордон частково дірявий", – експерт-міжнародник Андрій Андрейків
Для охорони волинського прикордоння треба залучати військові підрозділи та правоохоронців.
У цьому переконаний правник-міжнародник, кандидат юридичних наук, член "Аспен-клуб Україна" Андрій Адрейків.
– Я давно говорив, що Волинська область потребує особливої уваги, адже тут проходить кордон з двома надструктурами – Європейським Союзом і Митним союзом. Однак цьому не приділяли належної уваги. Делімітацію кордону з Білоруссю провели, а фізичну демаркацію почали 2014 року й вона триває досі, – заявив Андрій Андрейків в інтерв'ю "Еспресо.Захід". – При цьому недалеко від кордону з Білоруссю є стратегічно важливі об'єкти. Поряд – Рівненська атомна електростанція, підприємство "Рівнеазот". До них від кордону десь 150-200 км. Тобто забезпечення безпеки інфраструктури України у зв'язку з надзвичайною близькістю до Білорусі в контексті останніх заворушень на кордоні стає надзвичайно актуальним. Тут треба координувати зусилля не тільки Державної прикордонної служби, а й місцевих адміністрацій, військових підрозділів, Державної митної служби й інших правоохоронних органів, тому відпрацювання кордону має бути комплексним.
Розуміємо, що мета мігрантів – потрапити до ЄС, але чи є ризик що від безвиході вони можуть спробувати прорватися в Україну?
Ризик є, і він дуже високий. Якщо Європейський Союз витрачає мільярди євро на встановлення належного рівня протидії незаконній міграції на кордоні ЄС і Білорусі, то таких серйозних витрат на облаштування українсько-білоруського кордону не було. Крім того, постійно говорять про брак фінансування на вжиття технічних засобів – тепловізорів, встановлення на протяжності кордону додаткових застав тощо. Проблема в тому, що українсько-білоруський кордон у деяких місцях абсолютно відкритий. Це стосується і лісосмуги Полісся, і болотних територій. Тут контроль має бути посилений не тільки підрозділами прикордонної служби, а й правоохоронних органів.
Якими, на вашу думку, будуть подальші дії ЄС? Чи дозволять вони цим мігрантам перейти кордон? Адже на адресу Польщі вже лунають звинувачення в негуманному ставленні до мігрантів.
Позиція Європейського Союзу і позиція уряду Польщі можуть різнитися в цьому контексті. Поляки розуміють: якщо вони цих громадян пропустять на свою територію, на них впаде обтяження і соціального, і економічного, і освітнього характеру. Через це поляки потребуватимуть залучення коштів свого бюджету на облаштування людей, які не знають мови, у більшості випадків різняться культурним, релігійним або етнічним складом. Польська держава є, по суті, монорелігійна та моноетнічна. Тому, гадаю, позиція польського уряду буде надзвичайно жорстка. І це вже сьогодні простежується. Якщо вони стягнули до кордону 12 тисяч військових, отже, готові до рішучих дій. Думаю, польський уряд не піде на поступки чи вмовляння з боку будь-яких інституцій. Польща захищає не лише кордон Європейського Союзу, вони захищають власну державність в умовах кризи Євросоюзу як такого.
Читайте також: "Рухи мігрантів з Білорусі наближаються на територію України", − білоруський політолог Павел Усов
Якщо якась частина мігрантів таки потрапить на територію України, яка доля чекає на них тут? Бо з одного боку, розуміємо, що в цій ситуації мігрантів використовують як інструмент дестабілізації, а з іншого – йдеться все ж про людей.
У нас діють міжнародно-правові норми, за якими, якщо особи незаконно прибули в Україну з будь-якої країни, вони мають бути повернуті назад. І та країна, яка допустила незаконне переміщення громадян через свій кордон, має прийняти їх з поворотом.
Тобто їх відправлятимуть назад до Білорусі, а не на батьківщину?
Звичайно. Це встановлена процедура – немає нічого нового. Країна має забезпечувати дотримання міграційного законодавства. Якщо вона допустила, що особи з її території в незаконний спосіб перетнули кордон і добралися до території сусідньої держави, то вона несе відповідальність і має прийняти їх назад. Питання в тому, чи наші урядовці готові до застосування міжнародно-правових з міграційного права в жорсткий спосіб, як це роблять поляки.
На вашу думку, яка мета цієї провокації?
Сирія 2.0.
- Нагадаємо, Україна стягує додаткові сили для охорони кордону з Білоруссю.
-
Білоруський політолог Павел Усов заявив, що рухи мігрантів з Білорусі наближаються на територію України.
-
Станом на 9 листопада на кордоні з Білоруссю польські спецслужби налічували близько 4 тисяч мігрантів.
-
Польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький під час виступу на надзвичайному засіданні сейму назвав кризу на кордоні з Білоруссю "зрежисованим дійством для поширення хаосу", а Лукашенка – "виконавцем сценарію з відбудови Російської імперії".
-
Своєю чергою, Європейський Союз перевірить шляхи, якими до Білорусі направляють мігрантів для гібридної атаки на європейських кордонах, а також ситуацію у РФ.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе