Львівський Гефест: метал, викуваний серцем
У Національному музеї у Львові - ковальство живої легенди українського художнього металу Олега Боньковського
Про це інформує Еспресо.Захід
На інформаційний погляд усе начебто просто: у Національному музеї у Львові експонується виставка художнього ковальства відомого львівського митця, народного художника України Олега Боньковського. Експозицію уклали з ретроспективи його творів, розташованих у п’яти великих музейних залах. І це хіба якась третина, що майстер викував за своє життя.
Але як наголосить куратор виставки доктор мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, автор "Енциклопедії художнього металу" Ростислав Шмагало, в Україні такої поважної виставки художнього металу одного автора в таких потужних масштабах – і образних, і кількісних - ніколи не було. Олег Боньковський, що є найвідомішим у світі представником українського художнього ковальства, одним із основоположників кафедри художнього металу у Львівській національній академії мистецтв, авторитетним учасником престижних ковальських симпозіумів в Австрії, Чехії, Німеччині, Швеції, США та Україні, постав перед земляками таким, яким вони його переважною більшістю ніколи не бачили. А ті одиниці, хто бачив, то великі сумніви, що так об’ємно.
Олег Боньковський
Бо не вражений жодними маніями та хворими амбіціями Олег Боньковський і нині в основному зайнятий тим, що вміє найкраще – творчо працює. Пори всі біди та незгоди сьогодення. Попри хвилювання за синів, які обоє зараз відстоюють нашу свободу в гарячих точках. Попри щоденні клопоти звичайної людини. До речі, 2 листопада автору виповниться 80 років.
Яскравий представник львівської плеяди митців свого покоління (провідна риса яких – універсалізм) Олег Боньковський періодично показує львів’янам свої пошуки в живописі, авторській книжковій графіці, демонструє вміння в поезії та малій прозі. Але як кажуть про нього фахівці, ні його книга новел "Золоте перо", ні пензель не конкуренти його величності ковальському молоту. Бо "саме приборканий метал визначив головну місію Піонера відродження ковальства Олега Боньковського – львів’янина родом із овіяних славою земель Берестечка".
Властиво, художній метал Олега Боньковського – це не лише калейдоскоп тих тенденцій, які переживало як українське, так і західноєвропейське мистецтво, а насамперед калейдоскоп тих філософських проблем і питань, які автора у той чи інший період часу цікавили. Відтак кожна із представлених в експозиції робіт має і свою магію, і свій вимір – чи то мова про персонажів з циклу "Міфологічних богів", чи про фігуративні композиції, чи про хрести… Останні , до слова, вражають так сильно (як фаховою майстерністю, так і образністю та символікою), що завмираєш. І це не тільки через закладений у них символ життя, порятунку душі і сили людської віри. А через ту образність, яка в них присутня, через ідею, яку автор у кожний закладав і яку глядач намагається відчитати самостійно.
"Мені було цікаво, що Олег Боньковський думає, коли кує ці хрести, коли творить, - висловив загальне враження архієпископ та Митрополит Львівський Ігор Возьняк. – А він для кожного хреста мав свою ідею. Ось і постали такі чудові твори. Це залізо милує не тільки людські очі, а й захоплює людський дух. Перед кожним хрестом можна довго стояти і роздумувати".
І не тільки перед хрестом. Кожна робота – свідчення, що маємо щастя жити поруч зі справді великим Майстром. Творцем, чий метал має не тільки форму, а насамперед душу. Віртуозом фаху, який сміливо може викликати на прю античного Гефеста, і чомусь думається, що античний бог йому програє.
На відкритті виставки вже згаданий Ростислав Шмагало наголосив, що багатий на архітектурний метал Львів входить сьогодні до п’ятірки найкращих міст України у цій царині. Однак так сталося, що у середині XX століття ковальство майже на півстоліття зникло з ремісничої та мистецької арени. І вже у 70-80-х роках почався європейський рух його відродження. А в Україні одним із перших став до молота випускник кафедри скла Олег Боньковський, який спершу робив експерименти з металом і склом. А тоді, відчувши силу і можливості кованого заліза, твердо визначився, чим займатиметься надалі.
"Добрий коваль має вміти зробити із заліза те, що жінка може зробити з тіста", - сьогодні любить повторювати митець. Із заліза Олег Боньковський може зробити, що завгодно. Але йому розходиться, щоб те, що робить, завжди несло у собі світло…
Р.S. Сьогодні, 27 жовтня, о 16:00 в головній будівлі НМЛ відбудеться кураторська екскурсія Ростислава Шмагала виставкою творів Олега Боньковського.
- Дім Франка відкрив виставку "Врятовані" з реставрованих та оцифрованих артефактів
- Актуальне
- Важливе