Ловлять клієнтів на фейкові квартири: як у Львові заробляють на оренді "понаїхавші" рієлтори
З початком війни до Львова приїхали чимало людей, які намагаються заробити на оренді житла, пропонуючи в оголошеннях квартири, до яких не мають доступу
"Я у Львові з квітня і вже вдруге переїжджаю. Перший раз з пошуком допомогли родичі. Тепер моніторила групи в соцмережах, різні сайти. У результаті знайшла квартиру на olx. Але при цьому агент, чий телефон був під оголошенням, взяв 100% від місячної ціни. А це, на хвилинку, 9000 грн, – розповіла "Еспресо.Захід" Оксана Карасьова з Харківщини. – Я не розумію, за що такі комісійні, якщо я сама шукала оголошення. Я ще зрозуміла б, якби я прийшла в агенцію, сказала, яку квартиру мені треба, і мені її принесли на блюдечку".
У Львові завжди був жвавий ринок оренди житла, тож охочих заробити легкі гроші на посередництві вистачало. Однак з початком повномаштабного вторгнення попит на оренду квартир суттєво зріс, а з ним і кількість людей, які на ньому заробляють. Як розповів керівник Львівського відділення Асоціації фахівців з нерухомого майна, чимало рієлторів приїхали з інших міст, і намагаються заробити, не маючи власної бази житла.
"Буквально сьогодні наша фірма проводила показ квартири, яку здаємо (маємо відповідну угоду з власником). Людина, яка домовлялась про цей показ, типу рієлтор-партнер, телефонує і каже: там клієнти чекають. Питаємо, а ти що не прийдеш з ними? Каже, ні, бо в нього інші справи. Але при цьому комісію хоче 50% за те, що знайшов клієнта, – каже Андрій Борисов. – Ми тоді делікатно питаємо клієнта: а звідки ти знаєш того хлопця. Виявилось, він його взагалі не знає. Зателефонував за одним оголошенням, але він сказав, що ту квартиру щойно здали, але записав телефон. А оскільки своїх квартир у нього нема, то пропонує нашу. Ми готові здати квартиру за 50% комісії, але ж і він претендує на 50%, хоча він нічого не зробив. "Зловив" людей на фейк і перекинув на реальну квартиру. Як з таким боротись?"
Читайте також: "Коштує $1200? Беру за 1500": як дорожчало житло у Львові у перші тижні війни і що з цінами нині
За словами Андрія Борисова, багато рієлторів, які приїхали до Львова підзаробити, навіть не намагаються напрацювати власну базу квартир. Їм достатньо створити свій телеграм-канал, виставити туди фото квартир інших агенцій, до яких насправді не мають доступу, та поставити ціну, нижчу за ринкову. Хтось обов’язково задзвонить. А коли потенційний клієнт телефонує, кажуть, вибачте, цю квартиру уже здали, і пропонують іншу уже за реальними цінами. Формально, закон вони не порушують, але клієнт платить подвійну комісію, бо винаймає квартиру через треті руки.
Утім, трапляється й відверте шахрайство. В оголошенні пропонують хороше житло за низькою ціною. Коли клієнт телефону, так званий рієлтор каже, що на цю квартиру уже є кілька претендентів, але якщо скинете на картку завдаток, то квартира буде ваша. Навіть обіцяють, що якщо після огляду щось не підійде, гроші повернуть. Утім, після того, як людина скидає кошти на картку (переважно просять невелику суму у межах кількасот гривень, аби не налякати жертву), "рієлтор" випаровується.
"Універсального способу, як знайти реального рієлтора, який працює безпосередньо з власником, немає. Але перше, що має насторожити, якщо в оголошенні ціна, нижча за ринкову. Ну немає у Львові квартир за 4 тис. грн. Друге, до того як клієнт подивився житло, завдаток не просять, – каже Андрій Борисов. – Знайти рієлтора, який працює у правовому полі й безпосередньо з власником, можна через АФНУ. До неї приймають лише тих, хто дотримується професійної етики, законодавства і має рекомендації принаймні від двох інших членів. Треба зайти на сайт асоціації, знайти реєстр членів асоціації, вибрати Львів, і отримаєте перелік усі рієлторів-членів асоціації з різних львівських агенцій. До речі, перелік не такий уже й великий – менше сотні. Однак це точно фахівці, які працюють безпосередньо з власними та пропонують реальні об’єкти нерухомості".
- Актуальне
- Важливе