Еспресо. Захід

"Коштує $1200? Беру за 1500": як дорожчало житло у Львові у перші тижні війни і що з цінами нині  

Зіновія Воронович
27 лютого, 2023 понедiлок
16:40

Ціни на оренду житла у Львові подекуди нижчі за довоєнні, а те, що багаті переселенці скупили все елітне житло в місті, – міф

Зміст

Про те, як змінювалась ситуація на ринку житлової нерухомості Львова впродовж року повномасштабної війни, "Еспресо.Захід" розповів керівник Львівського відділення Асоціації фахівців з нерухомого майна Андрій Борисов.   

Ціни на оренду почали падати, коли кияни повернулись додому

"Львів завжди був містом з дорогою нерухомістю, на другому місці після Києва. Але до вторгнення ринок оренди житла у Львові формували насамперед студенти: у місті приблизно 150 тис. студентів і більшість з них орендують житло, причому часто – недешеве. А війна привела до Львова сотні тисяч людей. Найбільший спалах припав на минулу весну, особливо березень та квітень, тоді ціни на оренду житла злетіли найбільше, – каже Андрій Борисов. – Річ у тому, що у першій хвилі до Львова приїхали досить платоспроможні люди зі столиці, з міст-мільйонників. Тож ціни на оренду суттєво, можна навіть сказати, що вони були навіть завищеними".

За словами фахівця, у перші тижні повномасштабної війни серед заможних переселенців відбувався ледь не аукціон за можливість винайняти житло. 

"Моя коліжанка проводила огляд квартири – дорогої, понад тисячу доларів на місяць. Їй дзвонить чоловік з Києва, який напередодні цікавився цією квартирою, і каже: я її забираю. Вона відповідає, що якраз проводить огляд, якщо люди не візьмуть, буде ваша. Він такий: мені ще дві години до Львова, я її беру, кажіть, скільки. Відповідає, що квартира була 1000 доларів, люди уже хочуть брати за 1200. Він, не бачачи квартиру, каже: "Включіть гучний зв'язок з господарем". І заявляє, що платить півтори. Звісно, господар, коли почув суму, каже: "Все, ми чекаємо киянина". Тобто не можна сказати, що ціни зростали лише з ініціативи "львівських мародерів". Люди у панічних настроях готові були переплачувати, адже вільного житла бракувало для такої кількості людей".

Щодо так званих "львівських мародерів", які, користуючись панікою,  завищували ціни у кілька разів і вимагали по 10 тисяч гривень за кількаденне проживання, то такі теж були, але їх було небагато.

"Загалом нарахували приблизно 80 таких випадків. Не знали, що маємо робити, бо якщо щодо членів нашої асоціації маємо важелі впливу, то проконтролювати всіх орендодавців у Львові нереально. Але саме ті кількадесят недобросовісних кидали тінь і на всіх львів’ян. Тоді Андрій Садовий вирішив публікувати поіменно прізвища тих, хто ставить мародерські ціни на житло, – каже Андрій Борисов. – У рамках нашої асоціації, а це майже сотня рієлторів з різних компаній, ми домовилися, що поселяємо жінок з дітьми без комісії й намагаємося збити ціну до мінімуму. Однак це не стосувалось чоловіків. Річ у тім, що житловою орендою займаються здебільшого жінки. У багатьох з них була позиція: чому мій чоловік на фронті, а ваш тут має ховатися? Більшість моїх колег і я в тому числі свої запасні квартири не здавали, а поселяли друзів, знайомих безкоштовно. Насправді так робили тисячі людей: селили до себе переселенців як гостей. І про орендну плату не йшлось. Але, звичайно, увага була до тих 80 випадків, а не до тисяч львів’ян, які селили людей безплатно". 

Ажіотаж на ринку тривав до червня, далі ціни почали поступово знижуватися.

"ЗСУ звільнили окуповані райони Київщини, тож кияни почали повертатися назад. А це була найбільш платоспроможна публіка. Відповідно, квартири, які вони винаймали за високими, часом за завищеними, цінами, звільнилися. Люди, які приїхали з південних районів, не були такими платоспроможними, – каже Андрій Борисов. – Звичайно, ринок змушений був відреагувати, тож ціни поступово знижувалися. На сьогодні середні ціни на оренду навіть нижчі, ніж до війни. Попит на житло у Львові є, але ажіотажу нема. Здається практично усе житло, але не з першого разу". 

На дешеві хрущовки знову є попит

Щодо продажу житла, то, за словами рієлтора, навесні минулого року забудовники дружно підняли ціни на 5-10%, а подекуди і на 15%. Мотивували це подорожчанням  будматеріалів і проблемами з логістикою. 

"Люди не поспішають купувати квартири в будинках, які ще будують. Бо більшості потрібні квартири, в які можна вже переселятись. Тому на ринку новобудов на перший план вийшли невеликі компактні одно- і двокімнатні квартири з ремонтом. Люди готові заплатити високу ціну (під 1800 доларів за м кв.), але щоб уже завтра можна було вселитися", – каже Андрій Борисов. 

Щодо вторинного ринку, то попит є або на дуже дешеве житло, наприклад хрущовки десь у кінці Городоцької, або на квартири після ремонту, в яких є меблі та побутова техніка. 

"Великі квартири без ремонту не цікавлять основну масу людей, які до нас приїхали. Насправді серед переселенців не такий уже великий відсоток людей, які можуть собі дозволити купити у Львові житло. Тому не можна сказати, що попит відчутно зріс, – каже Андрій Борисов. – Запитів багато, але люди очікують нижчу ціну. Наприклад, ще до війни ціна за квадратний метр у Львові була приблизно вдвічі вища, ніж у Херсоні. Тому люди не адаптовані до того, аби заплатити навіть за довоєнними цінами".

До війни різниця ціна за квадратний метр у Львові була приблизно вдвічі вища, ніж у Херсоні. Тому люди не адаптовані до того, аби заплатити навіть по довоєнних цінах

Щодо багатих людей, які приїхали до Львова з розкішних пентхаусів на сході країни, то більшість з них не шукає аналогічні квартири у Львові. 

"Зазвичай вони хочуть компактне житло, такий собі запасний аеродром, де можна перебути певний час. Серед тих, хто вже купив квартиру, все одно багато не розглядають Львів як місто, в якому житимуть постійно. Після закінчення війни вони планують переїхати, тому купують таке житло, яке потім легко можна буде продати", – каже Андрій Борисов. 

При цьому з осені минулого року львів’яни, які мали по декілька квартир, почали їх активніше продавати. З одного боку, частина львів’ян виїхали за кордон і там облаштувались, а частина уже жили за кордоном, але житло тут здавали в оренду. Однак вирішили більше не морочили собі голову з нестабільною орендою і продати зайві квартири".

"Якось так вийшло, що рішення продати квартири, одночасно ухвалили багато львів’ян і на ринок "вивалилося" багато житла. Відповідно, на вторинному ринку зросла кількість пропозицій, тому не дуже може рости ціна. Минулої осені й перед новим роком пропозиція навіть перевищувала попит. Зараз ця тенденція не така яскрава, але сталої тенденції до зростання ціни не вторинному ринку немає. У тренді тільки сегмент класно відремонтованих квартир", – каже Андрій Борисов.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
21:08
Бориславу - 637 років: яким буде День міста
20:39
презентація книжки Люби-Ольги Двуліт "Запах суниць. Патріарх Йосиф Сліпий в спогадах та документах" у Львові
Запах суниць: у Львові родина Йосифа Сліпого презентувала книгу спогадів про Патріарха
20:17
Для когось це вже шоста поїздка: комунальники Франківська вирушили будувати фортифікаційні споруди
19:48
Пішов з дому та не повернувся: у Червонограді потонув 87-річний чоловік
19:14
На Хмельниччині працює 32 когенераційні установки
18:40
вокзал в Івано-Франківську
В Івано-Франківську запроваджують загальноміську хвилину пам’яті та молитви
18:11
вшанування пам'яті загиблих воїнів 128-ї бригади у Чернівцях
У Чернівцях вшанували загиблих воїнів 128-ї бригади
17:44
Огляд
Осінь у Львові: як одягнутися, щоб почуватися комфортно
17:25
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 2 по 8 вересня: Тлум&Крам у стишеному форматі та виставка Марії Примаченко
16:57
хмари
Без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 вересня
16:35
Дні литовського кіно
У Львові запрошують на Дні литовського кіно. Програма
16:12
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
15:47
У Франківську відбудеться День українського кіно
У Франківську відбудеться День українського кіно: програма
15:19
OPINION
Остап Сливинський
Не знаю, як українська молодь і російська нечисть можуть існувати на одній планеті. Блог Остапа Сливинського
15:02
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
14:16
урок Захист України
На базі 25 шкіл на Буковині створять осередки "Захисту України": перелік закладів
13:45
День воєнної розвідки: бригади зі Львівщини та Франківщини привітали побратимів
13:17
Оновлено
сили ППО
На Рівненщині та Хмельниччині вночі працювала ППО
13:01
Чотирьох ухилянтів, які 5 днів блукали горами і хотіли перепливти Тису, затримали на Закарпатті
12:32
На Волині 4 радянські об’єкти позбавили статусу пам’яток історії
12:05
Нагородною зброєю відзначили трьох прикордонників Карпатського загону
11:34
Скільки людей перетнули західний кордон України 6 вересня
11:11
На Львівщині в полі загорівся комбайн
10:45
На Рівненщині мотоцикліст переїхав на смерть велосипедиста, який лежав на дорозі
10:20
прощання
7 вересня на Львівщині попрощаються з п’ятьма військовими, які полягли в бою за Україну
09:57
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 7 вересня
09:36
У Коломиї на Франківщині сталась масштабна пожежа на складі
09:15
проєкт меморіалу військових поховань у Львові
Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі
08:55
суд, вирок
Не мав грошей заплатити: у Львові засудили чоловіка, який вбив таксиста
08:26
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 7 вересня
07:53
Огляд
Напівзруйнований Бережанський замок: історія крізь століття та легенди, які живуть досі
07:25
Інтерв’ю
Рух спротиву
Спротив активно працює на всіх окупованих територіях, навіть у Криму, – представниця руху національного спротиву Липа
2024, п'ятниця
6 вересня
22:02
полтава обстріл
Військовий з Тернополя загинув під час ракетного обстрілу Полтави 3 вересня
21:50
На Рівненщині знайшли непритомною 87-річну пенсіонерку, яка блукала добу
21:37
Оновлено
вимкнення світла
У Львові оновили графіки вимкнень світла на вечір 6 вересня: коли не буде електрики
21:29
ремонт лінії електропередач
На Рівненщині через спалювання сухостою без світла залишились 4 села
21:21
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
Погодилась обійняти посаду судді у Ялті: волинянку судитимуть за колабораціонізм
20:58
На Закарпатті поліція затримала п’яного водія, рівень алкоголю в крові якого в 17 разів перевищував норму
20:45
На Хмельниччині судитимуть 19-річного хлопця, який прикинувся дівчиною та ошукав військового на 500 тис. грн
20:27
онлайн-шахрайство
Пенсіонерка з Прикарпаття втратила 21 тис. грн через "грошову допомогу від ООН"
Більше новин