ЛМР звернулася в поліцію через знищення унікальної мозаїки "Інформаційний простір"
Сьогодні, 2 жовтня, Львівська міськрада звернулася в правоохоронні органи щодо факту знищення унікальної 40-річної мозаїки авторства художника Богдана Сойки у приміщенні приватної власності, що на вул. Володимира Великого, 2
Про це повідомляє ЛМР, передає "Еспресо.Захід".
Там зазначають, що панно було внесене у перелік цінних мозаїчних творів та мало охоронний статус. Крім того, мер міста Андрій Садовий скерував листи до президента та прем’єр-міністра з закликом до посилення відповідальності за нищення пам'яток історії, архітектури та мистецтва, а також до децентралізації повноважень у цій сфері.
Керуюча справами виконкому ЛМР та в.о. начальника міського управління охорони історичного середовища Наталія Алєксєєва зауважила, що за таке правопорушення передбачена ще й кримінальна відповідальність, відповідно до статті 298 Кримінального кодексу України.
"Передбачено штраф, а також є можливість позбавлення волі на строк до 3 –х років. Але, на жаль, ми не маємо хорошої статистики дії цієї статті. І це є наслідком застарілого законодавства у цій сфері. Бо штраф у 750 грн чи 1700 грн за те чи інше пошкодження – це не той штраф, який зупинить власників приміщень від таких дій. Тут потрібні законодавчі зміни на національному рівні. І сьогодні мер звернувся до Президента та Прем’єр-міністра з закликом повернутися до законодавчих змін, ініційованих ще у 2018 році, щодо посилення відповідальності за руйнування та нищення об’єктів культурної спадщини. Щоб на місцях було більше повноважень охороняти і зберігати твори мистецтва, пам’ятки архітектури, культури та історії. Бо це, певно, єдина сфера, яка ще залишилась не децентралізована", - зазначила Наталія Алєксєєва.
Та додала, що, попри все, місто сподівається, що власник погодиться, у співпраці з художниками, відновити знищене панно. "Є збережений рисунок, він є оригінальною частиною твору. І думаю, що художники зможуть запропонувати варіанти відновлення", - зазначила Наталія Алєксєєва.
Власником приміщення, де була мозаїка, є товариство з додатковою відповідальністю "Торгпреса". Директор Сергій Васечко заперечує причетність до руйнування мозаїки та ставить під сумнів її цінність. Каже, що раніше вона містила комуністичний символ, тож те, що сталося, називає актом декомунізації.
"Ми її не руйнували, не знімали. З плином часу і через протікання даху стіна з мозаїкою намокала і з весни почала руйнуватися. Я не робив нічого, щоб її зберегти, бо для мене вона не цінна. Раніше там був комуністичний символ – напис "ленін" Я вважаю, що все, що має відношення до комунізму, підпадає під закон про декомунізацію. Камінці, які осипалися, ми не зберігали, не маємо жодного збереженого елемента композиції. Бо, повторююсь, ця мозаїка для мене не є цінною. Але якщо для когось вона цінна, і громада вирішить, що її треба відновити, то ми готові допомогти. Але тоді, напевно, треба відновити і напис "ленін", - розмірковує Сергій Васечко.
Як пояснила Наталія Алєксєєва, у міськраді всі питання щодо декомунізації розглядає відповідна робоча група.
"Декомунізація – це певні дії і рішення влади. У міській раді над цим працює відповідна робоча група. Ми дискутуємо з істориками, архітекторами, митцями стосовно тих чи інших творів мистецтва. Ми спираємось на їх думку, бо якщо є окремий елемент, то законодавство дозволяє декомунізувати власне цей окремий елемент. Самостійно декомунізувати той чи інший об’єкт будь-хто самостійно не може", - наголосила посадовиця.
Вона нагадала, що панно на вул. В. Великого, 2 було внесено у перелік цінних у 2019 році, тобто тоді, коли вже тривала війна і піднімалось питання декомунізації. Тобто, вже тоді фахівці не побачили жодних елементів комуністичної епохи у цьому творі.
- Нагадаємо, у Львові зруйнували унікальну мозаїку художника Богдана Сойки. Заступник мера Львова Андрій Москаленко, повідомив, що у міській раді провели оперативну нараду щодо цього інциденту. Він зазначив, що ця мозаїка булаНагадаємо, у Львові зруйнували унікальну мозаїку художника Богдана Сойки. Заступник мера Львова Андрій Москаленко, повідомив, що у міській раді провели оперативну нараду щодо цього інциденту. Він зазначив, що ця мозаїка була внесена в перелік мозаїк, які підлягають захисту та мала охоронний статус.
- Видавництво "Вільна Україна" не має стосунку до руйнації мозаїки Богдана Сойки "Інформаційний простір". На цьому наголосив голова правління видавництва "Вільна Україна" Віктор Дацків.
- У знищенні мозаїки "Інформаційний простір", що знаходилася у будинку на вул. Володимира Великого, 2 винні як орендарі приміщення, так і міськрада Львова, яка не змогла продумати механізм захисту таких пам’яток. Так вважає львівський експерт по темі мозаїки Олег Левій, який вже близько року розвиває свій проєкт "Кінцева".
- Актуальне
- Важливе