Лікарка про аносмію при COVID-19: "Життя без нюху – небезпечне!"
За статистикою, у 90% хворих нюх повертається протягом шести місяців. 10% вчаться жити у світі, позбавленому запахів.
Аносмія – один з найбільш типових симптомів COVID-19. Понад 70% хворих втрачають нюх частково або повністю. 7-8% з них не відчувають запахів довше трьох місяців, і це – справжній жах для людей, які заробляють на життя вмінням розпізнавати найтонші аромати - сомельє, парфумерів, кухарів…
"Коли виходжу з душу, не почуваюся чистою. Постійно перу одяг й постіль, бо здаються брудними. Одного разу згадала, що варю буряки, коли із кухні повалив чорний дим. Але найгірше навіть не це - не відчуваю, як пахне моя дворічна донечка. Тулю її до себе – і нічого не відчуваю. Емоційно це дуже складно", - розповідає 28-річна львів’янка Анна.
За статистикою, у 90% хворих нюх повертається протягом шести місяців. 10% вчаться жити у світі, позбавленому запахів.
Нюхові розлади погіршують якість життя – люди, які не розрізняють запахів і погано розрізняють смаки (обидва відчуття тісно пов’язані між собою), частіше зауважують у себе симптоми депресії, ніж інші особи, які перенесли COVID-19. Кепсько й те, що запахи не затримуються надовго у нашій пам'ять. "Коли ми втрачаємо зір, у нашій голові залишаються певні образи того, що ми бачили раніше. У випадку з нюхом, ми не маємо таких точних репрезентацій, до яких би могли повернутися", - пояснює невролог, дослідниця психології запахів і авторка книги The Scent of Desire ("Запах бажання") Рейчел Герц. Людям, які потерпають від аносмії науковець радить скористатися з пластичності мозку – його здатності змінюватися під впливом певного досвіду, емоцій, нового виду діяльності та відновлювати втрачені зв’язки: "Коли нюхаєте лимон, подумайте про те, що ви нюхаєте саме цей фрукт. Так активуєте мозкові процеси, які відповідають за розпізнавання запахів. Якщо повторювати таку дію багато разів, це може допомогти "пробудити" нюхові рецептори".
Таку ж пораду дають вчені з медичної школи Норвіча (медичного училища на базі Університету Східної Англії), яких цитує The Guardian. Дослідники пропонують двічі на день нюхати чотири продукти з яскраво вираженим і водночас легко впізнаваним запахом. Це може бути кава, часник, лимон, м’ята – те, що є у вас на кухні. Пів року таких "тренувань" – і 90%, що нюх повернеться.
Чому ми втрачаємо нюх при COVID-19, чому не варто ігнорувати проблему, покладаючись на "само пройде" і чи справді тренування нюху наразі є найбільш дієвим способом боротьби із аносмією? Про це "Еспресо.Захід" запитав у лікарки-терапевтки, популярної медичної блогерки Наталії Шоробури.
Фото: Наталя Шоробура
Процес втрати нюху – зворотній?
При обстеженні пацієнтів з COVID-19 на МРТ ні нюхова цибулина, ні мозок не мають ознак ураження, а це дає надію, що нюх повністю відновиться.
Коронавірус уражає не самі нюхові нейрони, які забезпечують надходження інформації про запахи у наш мозок, а, власне, нюховий епітелій. У підтримуючих клітинах містяться рецептори, які необхідні вірусу для проникнення в організм.
А якщо минуло кілька місяців, проте людина й далі потерпає від аносмії?
Передусім треба сходити на прийом до ЛОРа і виключити інші можливі причини – наявність хронічного запалення, поліпів у носі тощо. Не завадить також відвідати невролога. Оскільки нюх належить до функцій нервової системи, слід переконатися у відсутності неврологічних захворювань.
Якщо обоє лікарів скажуть, що жодного іншого захворювання у вас немає, і це – наслідки перенесеної коронавірусної хвороби, тоді є кілька варіантів. Зараз у світі проходять дослідження чотири методи лікування аносмії.
Найменш фінансово затратний варіант, але затратний по часу – це тренування нюху, яке повинно тривати 12 тижнів.
"Не тренуйте нюх за допомогою парфумів, бо може виникнути запаморочення і навіть отруєння"
Купіть чотири ефірні олії. Наприклад, лимону, чайного дерева, м’яти і якусь четверту на вибір. Нюхайте ці баночки кожного дня в один і той же час протягом 10 хвилин – по 30 секунд на кожну ніздрю. Іншу ніздрю при цьому закривайте. Звичайно, якщо не чуєте запахів, нічого й не відчуєте, але з часом сприйняття запаху почне відновлюватись. Якщо будете виконувати таку вправу 10 хвилин зранку і 10 хвилин увечері протягом 12 тижнів, то це повинно допомогти. Ефективність цього методу підтверджується масштабними міжнародними дослідженнями. А от на скільки відсотків повертається нюх в учасників дослідження і завдяки чому це відбувається (часу чи тренувань) - питання відносне. Можливо, через 12 тижнів в учасників досліджень нюх повертався сам по собі... Проте якщо через відсутність нюху ви втрачаєте вагу, відчуваєте відразу до їжі, то я б радила спробувати цей метод.
Головне не нюхати нічого токсичного – пральних порошків, засобів для очищення поверхонь… Не тренуйте нюх за допомогою парфумів, бо може виникнути запаморочення і навіть отруєння.
Другий метод – прийом вітамінів групи В. При запальних процесах у нервах лікарі іноді призначають терапію вітамінами групи В протягом певного періоду. У випадку аносмії при COVID-19 маємо справу з ураженням нюхового епітелію, тобто частини нерва. Проте не раджу самому собі призначати такий курс – проконсультуйтеся спершу з неврологом і ЛОРом. Врахуйте, що ця терапія ще потребує додаткових досліджень.
Третій метод – застосування системних глюкортикостероїдів. Фактично - гормональних таблеток. Дослідження на цю тему проводилися і вони показали, що результату – нуль. Але є альтернатива (і це – наш четвертий метод) – інтраназальні глюкокортикостероїди у розчинах, які ми часто призначаємо при синуситах, гайморитах і фронтитах. Власне, не гормональні спреї, а саме розчини, якими промивають слизову носа. Теоретично вони можуть впливати й на нюховий епітелій, який руйнується через вплив вірусу. Крім того, у формі розчину лікарський засіб сягне глибших ділянок носа, ніж у формі спрею. Але це – "терапія відчаю", коли нічого вже не допомагає. Застосовувати її можна лише після попередньої консультації ЛОРа і невролога, які виключать інші патології.
Лікування триває від двох до чотирьох тижнів.
Застосування інтраназальних глюкокортикостероїдів продемонструвало хороші результати (щоправда, в одиночних випадках). Візьміть до уваги, що застосовувати ці засоби можна за умови, що ніс не заблокований слизом.
"Людина, яка не відчуває запахів, - незахищена. Не знатиме, що у неї на плиті загорілася каструля чи стався витік газу у домі"
Однак втрата нюху – не те ускладнення, з яким не проживеш. Це – не фіброз легень і не міокардит. З часом до нього можна звикнути.
Жити без нюху - небезпечно. Американські фахівці розглядають аносмію як одну з новітніх загроз для громадського здоров'я. Людина, яка не відчуває запахів, - незахищена. Не знатиме, що у неї на плиті загорілася каструля чи у домі стався витік газу.
Крім того, цим людям може нічого не смакувати і на тлі цього можуть виникати серйозні розлади харчової поведінки.
Багатьох людей переслідують фантомні запахи. Одна з моїх знайомих, яка втратила нюх чотири місяці тому, розповіла, що їй періодично вчувається запах… екскрементів.
Таке може бути, що нюх повертається, але є зміни відчуттів запахів. Особливо погано такі пацієнти сприймають м'ясо, яке їм може пахнути тухлятиною, металом, паленою гумою тощо.
Чим це можна пояснити?
У процесі відновлення нюху нервовий шлях працює з перебоями. Відповідно, мозок нас обдурює. Ми ніби нюхаємо одне й те ж, але до мозку надходять інші відчуття. Відбувається самообман нашого нюхового аналізатора.
Що порадите?
Поки ці неприємні запахи яскраво виражені, необхідно позабирати від себе ті продукти, які є їх джерелом. А далі – проконсультуватися з лікарями і братися за тренування нюху. Їжте ту їжу, запахи якої не провокують у вас неприємних відчуттів. Так у вас не виникне відрази до їжі, що є дуже небезпечним симптомом, бо може призвести до втрати ваги через недоїдання.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе