Лікарі пояснили, чому важливо дбати про своє здоров'я під час війни та як це правильно робити
7 квітня – Всесвітній день здоров'я Багато українців помилково вважають, що піклуватися про своє здоров'я під час війни – не на часі: "Закінчиться війна, тоді й зроблю щеплення", "У мене багато роботи – ніколи проходити профілактичні обстеження", "Мені 60 років – пізно по лікарях бігати"
У Центрі громадського здоров'я нагадують: хвороби можуть застати людину зненацька і тоді вона не зможе захищати свою країну чи відбудовувати її після перемоги, передає "Еспресо.Захід".
Як пояснюють мукачівські медики, здоров'я залежить від кількох факторів: на 10% – від нашої спадковості, на 40% – від соціальних й природних чинників та на 50% – від способу життя.
Щоб зміцнити здоров'я, фахівці радять:
● Записатися до сімейного лікаря на профілактичний огляд і пройти всі ключові скринінги (з урахуванням віку, супутніх захворювань, сімейного анамнезу тощо). Детальніше про це можна прочитати тут.
● Перевірити, чи отримали ви й ваші діти всі необхідні щеплення, зокрема бустерну дозу від COVID-19. Дізнатися більше про імунізацію можна за цим посиланням.
● Кинути курити. Куріння шкідливе, про які б вироби не йшлося та в якій кількості. Якщо "балуєтеся" кальяном раз на місяць, також завдаєте шкоди вашим легеням, серцю, судинам, інших органам, тканинам й загалом системам організму. Захищайте своє право на бездимне середовище. Подати скаргу на порушення антитютюнового законодавства можна тут.
● Відмовтеся від вживання спиртних напоїв. Пам'ятайте: безпечної дози алкоголю не існує.
● Формуйте щоденне меню, використовуючи "тарілку здорового харчування". Споживайте щодня достатню кількість свіжих овочів і фруктів. У Міністерстві охорони здоров'я звертають увагу, що в раціон також необхідно включити цільні злаки, білкові продукти та помірну кількість здорових жирів. Не перебільшуйте норми солі (5 г) й цукру (50 г) на добу. Уникайте їжі швидкого приготування. Подбайте про наводнення організму. Більше рекомендацій щодо здорового харчування — за цим посиланням.
● Практикуйте безпечний секс.
● Як писав днем раніше "Еспресо.Захід", не можна забувати й про регулярну фізичну активність, яка є невіддільним елементом здорового способу життя. Фізичним вправам слід приділяти не менш ніж 30 хвилин на день. Це може бути, наприклад, ходьба, біг, плавання або будь-яка інша активність, яка приносить задоволення. Якщо в людини немає часу або коштів на те, щоб відвідувати спортзал, тренуватися можна вдома. Користь організму принесе навіть звичайна прогулянка.
● Варто налагодити сон, адже нічний перепочинок відіграє важливу роль у збереженні фізичного та психічного здоров'я. Звісно, повітряні тривоги здоровому сну не сприяють. Щоб нормалізувати сон у таких складних умовах, лягати спати бажано до 22:00. У спальні має бути тихо і темно. Ліжко мусить бути зручним. Варто відмовитися від перегляду телевізора й не користуватися мобільним телефоном та іншими ґаджетами безпосередньо перед сном, оскільки це може спровокувати труднощі із засинанням. Рівненські лікарі закликають загалом дотримуватися розпорядку дня й не зациклюватися на невдачах та промахах, адже негативні думки можуть однією з причин погіршення якості сну.
- За місяць понад 1,5 тисячі школярів Львівщини дізнались, як дбати про здоров'я
- Актуальне
- Важливе