Еспресо. Захід
Ексклюзив

Квартирне питання: де з вересня на Львівщині житимуть тимчасові переселенці

22 липня, 2022 п'ятниця
15:30
Зміст

Стратегія Львівщини з формування житла для проживання внутрішньо переміщених осіб включає три складові: будівництво нових багатоквартирних будинків, викуп уже збудованих і ремонт гуртожитків та інших закладів соціальної сфери, яких досі ніяк не використовували

На Львівщині проживає 245 тис. вимушених переселенців

Як повідомили "Еспресо.Захід" у Львівській ОВА, станом на 18 липня на Львівщині зафіксовано майже 245 тис. вимушених внутрішніх переселенців, з них близько 75 тис. – це діти віком до 18 році. На загал це понад 171 тис. сімей, які знайшли прихисток у Львівській області і потребують місця, щоб десь жити.

Уряд розробив стратегію для регіонів щодо цього питання, яку зафіксували у №495 постанові Кабінету Міністрів України, вона називається "Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до цієї постанови, сільські, селищні та міські ради мають змогу формувати фонди житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Фінанси ж формують за рахунок місцевих позабюджетних кошів, а також коштів державного бюджету.

Львівщина поки не отримала коштів з державного бюджету на розвиток житлового фонду для переселенців

Як розповів "Еспресо.Захід" заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОВА Вадим Табакера, для Львівщини кошти в державному бюджеті на відповідні напрями ще не були затверджені. За його словами, робота з житлом відбуватиметься у трьох напрямах. 

"Перший – реновація житла шляхом поточних і капітальних ремонтів реконструкцій та перепрофілювання закладів соціальної сфери, які зараз не використовуються, під проживання внутрішньо переміщених осіб. Другий блок – це викуп житла. І третій блок – нове будівництво житла. Фактично по всіх трьох напрямках обласна державна адміністрація напрацювала пропозиції. У частині викупу готового житла, ще не чекаючи постанови уряду, ми провели роботу з місцевими забудовниками, бо розуміємо, що важливо підтримати будівельну індустрію, яка не повинна зупинятися. На жаль, швидко закрити питання житла для внутрішньо переміщених осіб, які його втратили, складно. Можу лише здогадуватися, в чому проблема, і уряд не передбачив на це кошти. Можливо, система фіксації руйнування житла досі не є досконалою. Багато таких випадків було на тимчасово окупованій території, людям важко довести й підтвердити втрату житла фізично і юридично. Тим не менше, ми напрацювали базу для викупу на території Львівської області. У ній 86 багатоквартирних будинків, що дасть змогу викупити 1858 квартир. Станом на 1 липня таких готових квартир є 312. Інші квартири, близько 1,5 тис., на стадії завершення ремонтних робіт і поточного облаштування", - розповідає Вадим Табакера.

Він додав, що, відповідно до постанови №590 Кабмінеу про порядок казначейського обслуговування державних коштів, вони не можуть викупити готове житло, бо це "не пріоритетні видатки".

"Так само ця постанова не дозволяє будувати нове житло. У двох напрямах у нас робота частково зупинилася і можлива лише за кошти приватних інвесторів, міжнародних донорів та урядів інших країн", - додає Табакера.

За допомогою іноземних партнерів на Львівщині відкривають модульні містечка

Завдяки допомозі польських партнерів було зведено модульне житло у трьох локаціях у Львові, що дало змогу забезпечити тимчасове проживання для 1040 осіб. За кошти Товариства Червоного Хреста звели будиночок для матерів, які покинули території бойових дій, де можна розмістити до 120 осіб. Схоже містечко для матерів з дітьми створили в селі Бортятин Судововишнянської громади на Яворівщині. Цей проєкт реалізували за кошти донорів Нової Зеландії, Австралії та США. Однак проблема багатьох донорських фондів, що там процедури закупівель обладнання, робіт та послуг є тривалою.

Читайте також: У Львові відкрили третє модульне містечко для переселенців

"На сьогодні в місті Дрогобич на вул. Пилипа Орлика триває зведення модульного житла для внутрішньо переміщених осіб, яке дасть змогу поселити там до 70 осіб. Це житло будується на основі каркасно-збірних конструкцій з використанням дерев’яних матеріалів, таким чином долучаємо до роботи, зокрема, місцеві підприємства. Тривають підготовчі роботи щодо зведення житла на Стрийщині. Зокрема, є проєкт у селі Нежухів, орієнтовна кількість осіб, які зможуть там жити, – 500 людей. До того ж, місцеве підприємство зголосилося забезпечити їх роботою на місці. Також опрацьовується проєкт з розміщення ще одного модульного містечка у Добротвірській громаді. Це будуть котеджного типу будиночки загалом для 240 осіб. Але поки що шукаємо фінанси, щоб зробити це разом з донорами", - каже Вадим Табакера.

Щоб відкрити освітні заклади для очного навчання, для переселенців за 100 млн грн ремонтують гуртожитки

 Вадим Табакера визнає: всього цього поки що не достатньо для майже чверті мільйона осіб, які офіційно зареєстровані і потребують житла.

"Але ми також розуміємо, що в цю категорію потрапляють люди з тих областей, де не ведуться активні бойові дії. Часто ці люди не є отримувачами державної допомоги. Тому насправді кількість тих, хто потребує забезпечення житлом, менша. До того ж, чимало внутрішніх переселенців шукають житло у приватній сфері і часто навіть не реєструються. До двох третин усієї нашої житлової бази з поселення внутрішньо переміщених осіб становлять заклади освіти: дошкільної, шкільної, професійно-технічної і вищої. У зв'язку з тим, що маємо завдання від уряду вчасно розпочати освітній сезон в очному форматі, відповідно, опрацьовуємо план переселення в альтернативні місця внутрішніх переселенців, які зараз там проживають", - розповідає чиновник.

За його словами, в закладах освіти, які хочуть розпочати навчання в очному форматі, на Львівщині проживає зараз щонайменше 7 тис. вимушених переселенців. Їх усіх треба обов’язково забезпечити житлом.

"Не чекаючи фінансування з державного бюджету (бо розуміємо, що державний бюджет в скрутному становищі), ми виділили 100 млн грн для обласної програми пріоритетних інфраструктурних проєктів, яка в умовах воєнного стану є затверджена, і в такий спосіб передбачили кошти на ремонт закладів, які можуть бути прихистком для внутрішньо переміщених осіб. Цих закладів не використовували довгий час, за ці 100 млн ми відновимо 20 об’єктів, на 14 з них тривають активні будівельні роботи. Завдяки мінімальним капіталовкладенням матимемо максимальний результат. 2100 осіб зможуть отримати прихисток у цих локаціях, коли там завершать поточні та капітальні ремонти. Додаткові 6 об’єктів, які нещодавно включили у програму, можливо, там не встигнуть усе облаштувати до 1 вересня. Але ставимо таке завдання", - говорить Табакера.

Однак і цього поки не достатньо, щоб переселити всіх із закладів освіти. Але посадовець переконаний, що завдяки логістичним рішенням та активній комунікації громад з обласною, районним адміністраціями є змога правильно розподілити людей, щоб розпочати вчасно навчання.

"Є громади, де більше внутрішньо переміщених осіб у закладах освіти, а я є громади, де є можливості додаткового поселення людей. Такі концепції розподілу в рамках кожного регіону дають змогу вирішити питання навіть без ремонтних робіт у додаткових закладах. Великою мірою це логістичні питання, їх можна вирішити локально завдяки районному менеджменту", - підсумував Вадим Табакера.

  • Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.45
    Купівля 39.45
    Продаж 39.96
  • EUR
    Купівля 42.35
    Продаж 43.09
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
13 травня
12:11
допомога туристам
Надзвичайники допомогли чоловіку, який обірвався з обледенілої гори, й туристці, що травмувалася в Карпатах
11:54
НАБУ
Понад 475 млн грн збитків через корупцію на Волинській митниці: слідство завершено
11:39
пацієнт з волині
Львівські медики допомогли стати на ноги 12-річному хлопчику, який рік тому потрапив у ДТП
11:21
На Львівщині сталася потрійна ДТП: двох людей госпіталізували
На Львівщині сталася потрійна ДТП: двох людей госпіталізували
11:04
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 травня
10:55
На кордоні з Угорщиною з Тиси витягли тіло українця в гідрокостюмі
На кордоні з Угорщиною з Тиси витягли тіло українця в гідрокостюмі
10:41
вода
У Львові почалися гідравлічні випробування: де і скільки часу не буде гарячої води
10:28
У Рівному затримали агента ФСБ, який готував ракетні удари по області
У Рівному затримали агента ФСБ, який готував ракетні удари по області
10:14
всеукраїнські змагання допризовної молоді
Волинська та львівська команди увійшли до трійки найсильніших на спартакіаді серед допризовної молоді
09:59
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 травня
09:42
наручники
Волинянин під час проходження служби на пів року втік із військової частини: як його покарали
09:27
Воїни волинської ТрО на сході України підсмажили ворожу "таблетку" з групою окупантів
Воїни волинської ТрО на сході України підсмажили ворожу "таблетку" з групою окупантів
09:12
Наджиб Якубу
Львівський "Рух" може послабити "Ворсклу", підписавши її легіонера, – ЗМІ
08:56
Василь Бовгіра
На Запоріжжі загинув воїн 65-ї бригади з Рівненщини Василь Бовгіра
08:40
Евакуаційний потяг
Стало відомо, скільки людей із прифронтових територій прибуло на Львівщину минулого тижня
08:25
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 13 травня
08:08
Андрій Мельничук
Головного тренера ФК "Буковина" звільнили з посади: деталі
07:50
Володимир Козін
На Волині поховають воїна, вбитого під час реабілітації в Німеччині
07:22
Ексклюзив
на фото Віолетта Олійник з дронами
"Не подобається, але багато воїнів також хотіли б займатися зараз чимось іншим": історія буковинки, яка зібрала понад 70 дронів
07:01
Ексклюзив
новини Львова
Повернути людям дім: ошукані вкладники компанії "Рубікон Груп" намагаються відновити заморожене будівництво
2024, неділя
12 травня
21:24
вокзал у Львові
На головному залізничному вокзалі у Львові вимкнули підсвітку з метою економії
21:00
шахрай, шахрайство
На Закарпатті ліцеїст оголосив у ТіkTok збір на ЗСУ і тринькав гроші на свої потреби: як його покарали 
20:22
півонія Мирослава Хорош
Назвав іменем матері: тернопільський квітникар вивів новий сорт півоній 
19:50
бійці 125-ї бригади
Ворожа ІПСО: командування 125-ї бригади ТрО спростувало інформацію про відступ з позицій на Харківщині
19:21
газова труба
На Львівщині майже два десятки сіл 13 травня будуть без газу
19:02
Знищили десятки тисяч вибухонебезпечних предметів: як сапери з Хмельниччини працюють на Херсонщині. Фото
18:37
На Волині військовослужбовець повінчався з дружиною після 23 років шлюбу
18:11
Чернівці
У Чернівцях планують замінити майже 30 директорів шкіл. У чому причина
17:49
На Закарпатті на гарячому затримали продавця наркотиків. Деталі
17:25
Картини коштують сотні тисяч доларів: 88 років уродженцю Тернопільщини Іванові Марчуку
16:48
У Львові просять демонтувати з пам'ятки архітектури балкон та антену
16:22
хмари
Мінлива хмарність та без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 травня
15:56
прикордонники
Декілька груп чоловіків намагалися через гори незаконно потрапити до Румунії
15:25
Ексклюзив
Червона рута
У Львові прем'єра вистави "Червона рута" зібрала повний аншлаг
15:21
Півмарафон "Не зупиняйся!"
У Львові під час марафону зібрали 2 млн грн на реабілітацію поранених військових
14:59
художниця Зоя Скоропаденко
Відома художниця Зоя Скоропаденко провела низку культурних заходів у Токіо
14:20
ЗСУ
Воїни 71-ї бригади продемонстрували злагоджені дії в обороні та наступі
13:53
напівмарафон "Не зупиняйся"
Одним з перших подолав дистанцію на протезі: у Львові до забігу долучився ветеран Василь Барилюк
13:35
На Тернопільщині матері втілили XVII спільну пішу прощу до Зарваниці
13:07
евакуаційний потяг
На Волині зустріли другий евакуаційний потяг із Донецької області
Більше новин