Еспресо. Захід
Ексклюзив

Квартирне питання: де з вересня на Львівщині житимуть тимчасові переселенці

22 липня, 2022 п'ятниця
15:30

Стратегія Львівщини з формування житла для проживання внутрішньо переміщених осіб включає три складові: будівництво нових багатоквартирних будинків, викуп уже збудованих і ремонт гуртожитків та інших закладів соціальної сфери, яких досі ніяк не використовували

Зміст

На Львівщині проживає 245 тис. вимушених переселенців

Як повідомили "Еспресо.Захід" у Львівській ОВА, станом на 18 липня на Львівщині зафіксовано майже 245 тис. вимушених внутрішніх переселенців, з них близько 75 тис. – це діти віком до 18 році. На загал це понад 171 тис. сімей, які знайшли прихисток у Львівській області і потребують місця, щоб десь жити.

Уряд розробив стратегію для регіонів щодо цього питання, яку зафіксували у №495 постанові Кабінету Міністрів України, вона називається "Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до цієї постанови, сільські, селищні та міські ради мають змогу формувати фонди житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Фінанси ж формують за рахунок місцевих позабюджетних кошів, а також коштів державного бюджету.

Львівщина поки не отримала коштів з державного бюджету на розвиток житлового фонду для переселенців

Як розповів "Еспресо.Захід" заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОВА Вадим Табакера, для Львівщини кошти в державному бюджеті на відповідні напрями ще не були затверджені. За його словами, робота з житлом відбуватиметься у трьох напрямах. 

"Перший – реновація житла шляхом поточних і капітальних ремонтів реконструкцій та перепрофілювання закладів соціальної сфери, які зараз не використовуються, під проживання внутрішньо переміщених осіб. Другий блок – це викуп житла. І третій блок – нове будівництво житла. Фактично по всіх трьох напрямках обласна державна адміністрація напрацювала пропозиції. У частині викупу готового житла, ще не чекаючи постанови уряду, ми провели роботу з місцевими забудовниками, бо розуміємо, що важливо підтримати будівельну індустрію, яка не повинна зупинятися. На жаль, швидко закрити питання житла для внутрішньо переміщених осіб, які його втратили, складно. Можу лише здогадуватися, в чому проблема, і уряд не передбачив на це кошти. Можливо, система фіксації руйнування житла досі не є досконалою. Багато таких випадків було на тимчасово окупованій території, людям важко довести й підтвердити втрату житла фізично і юридично. Тим не менше, ми напрацювали базу для викупу на території Львівської області. У ній 86 багатоквартирних будинків, що дасть змогу викупити 1858 квартир. Станом на 1 липня таких готових квартир є 312. Інші квартири, близько 1,5 тис., на стадії завершення ремонтних робіт і поточного облаштування", - розповідає Вадим Табакера.

Він додав, що, відповідно до постанови №590 Кабмінеу про порядок казначейського обслуговування державних коштів, вони не можуть викупити готове житло, бо це "не пріоритетні видатки".

"Так само ця постанова не дозволяє будувати нове житло. У двох напрямах у нас робота частково зупинилася і можлива лише за кошти приватних інвесторів, міжнародних донорів та урядів інших країн", - додає Табакера.

За допомогою іноземних партнерів на Львівщині відкривають модульні містечка

Завдяки допомозі польських партнерів було зведено модульне житло у трьох локаціях у Львові, що дало змогу забезпечити тимчасове проживання для 1040 осіб. За кошти Товариства Червоного Хреста звели будиночок для матерів, які покинули території бойових дій, де можна розмістити до 120 осіб. Схоже містечко для матерів з дітьми створили в селі Бортятин Судововишнянської громади на Яворівщині. Цей проєкт реалізували за кошти донорів Нової Зеландії, Австралії та США. Однак проблема багатьох донорських фондів, що там процедури закупівель обладнання, робіт та послуг є тривалою.

Читайте також: У Львові відкрили третє модульне містечко для переселенців

"На сьогодні в місті Дрогобич на вул. Пилипа Орлика триває зведення модульного житла для внутрішньо переміщених осіб, яке дасть змогу поселити там до 70 осіб. Це житло будується на основі каркасно-збірних конструкцій з використанням дерев’яних матеріалів, таким чином долучаємо до роботи, зокрема, місцеві підприємства. Тривають підготовчі роботи щодо зведення житла на Стрийщині. Зокрема, є проєкт у селі Нежухів, орієнтовна кількість осіб, які зможуть там жити, – 500 людей. До того ж, місцеве підприємство зголосилося забезпечити їх роботою на місці. Також опрацьовується проєкт з розміщення ще одного модульного містечка у Добротвірській громаді. Це будуть котеджного типу будиночки загалом для 240 осіб. Але поки що шукаємо фінанси, щоб зробити це разом з донорами", - каже Вадим Табакера.

Щоб відкрити освітні заклади для очного навчання, для переселенців за 100 млн грн ремонтують гуртожитки

 Вадим Табакера визнає: всього цього поки що не достатньо для майже чверті мільйона осіб, які офіційно зареєстровані і потребують житла.

"Але ми також розуміємо, що в цю категорію потрапляють люди з тих областей, де не ведуться активні бойові дії. Часто ці люди не є отримувачами державної допомоги. Тому насправді кількість тих, хто потребує забезпечення житлом, менша. До того ж, чимало внутрішніх переселенців шукають житло у приватній сфері і часто навіть не реєструються. До двох третин усієї нашої житлової бази з поселення внутрішньо переміщених осіб становлять заклади освіти: дошкільної, шкільної, професійно-технічної і вищої. У зв'язку з тим, що маємо завдання від уряду вчасно розпочати освітній сезон в очному форматі, відповідно, опрацьовуємо план переселення в альтернативні місця внутрішніх переселенців, які зараз там проживають", - розповідає чиновник.

За його словами, в закладах освіти, які хочуть розпочати навчання в очному форматі, на Львівщині проживає зараз щонайменше 7 тис. вимушених переселенців. Їх усіх треба обов’язково забезпечити житлом.

"Не чекаючи фінансування з державного бюджету (бо розуміємо, що державний бюджет в скрутному становищі), ми виділили 100 млн грн для обласної програми пріоритетних інфраструктурних проєктів, яка в умовах воєнного стану є затверджена, і в такий спосіб передбачили кошти на ремонт закладів, які можуть бути прихистком для внутрішньо переміщених осіб. Цих закладів не використовували довгий час, за ці 100 млн ми відновимо 20 об’єктів, на 14 з них тривають активні будівельні роботи. Завдяки мінімальним капіталовкладенням матимемо максимальний результат. 2100 осіб зможуть отримати прихисток у цих локаціях, коли там завершать поточні та капітальні ремонти. Додаткові 6 об’єктів, які нещодавно включили у програму, можливо, там не встигнуть усе облаштувати до 1 вересня. Але ставимо таке завдання", - говорить Табакера.

Однак і цього поки не достатньо, щоб переселити всіх із закладів освіти. Але посадовець переконаний, що завдяки логістичним рішенням та активній комунікації громад з обласною, районним адміністраціями є змога правильно розподілити людей, щоб розпочати вчасно навчання.

"Є громади, де більше внутрішньо переміщених осіб у закладах освіти, а я є громади, де є можливості додаткового поселення людей. Такі концепції розподілу в рамках кожного регіону дають змогу вирішити питання навіть без ремонтних робіт у додаткових закладах. Великою мірою це логістичні питання, їх можна вирішити локально завдяки районному менеджменту", - підсумував Вадим Табакера.

  • Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
Більше новин