Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Курси німецької, дитсадок, церква: як уродженка Волині допомагає біженцям з України в Карбені

Андрій Шишко
29 січня, 2023 неділя
14:58

Оксана Еберт – українка з Волині, яка переїхала до Німеччини задовго до війни. Зараз вона допомагає українцям, які перебувають у Німеччині

Про свою волонтерську діяльність Оксана розповіла в інтерв’ю Еспресо.Захід.

Як ви потрапили до Німеччини?

За обміном. Я вивчала німецьку мову, а щоб краще її вивчити, потрібно було кудись поїхати, в якусь іншу державу. Оскільки вивчала німецьку, то й поїхала до Німеччини. Рік була там, вчила мову, а перед тим, як їхати додому, познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком. Тоді ми ще просто дружили. Я навчалася в університеті в Україні, а в Німеччину приїжджала на підробіток на канікулах. Працювала в сім’ї, доглядала за дітьми й паралельно вчилася в німецькій школі на курсах німецької мови. Потім знову поїхала до України, закінчила університет. А вже після цього переїхала в Німеччину і вийшла заміж. У шлюбі народила двох хлопчиків, пішла працювати в дитячий садочок, уже 16 років працюю тут директором дитсадка.

Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Як дізналися, що почалася велика війна? 

О сьомій годині ранку зателефонувала моя сестра й зі сльозами повідомила, що в Україні почалася війна. Я її заспокоїла, сказала, мовляв, ні, цього всього не може бути, все нормально. Звичайно, пішла собі на роботу з думками, що все дійсно нормально. Просто не вірили у те, що сталося, не могла уявити, що це реальність.

Потім саме на роботі мені стало зле. Я зрозуміла, що це все насправді, що в Україні війна. Перший день дуже сильно плакала. Не знала, що і як робити. Зідзвонилася зі своєю подружкою, яка також мешкає в Німеччині. Вона мені сказала: "Оксано, як це так – сидіти і плакати? Ми не можемо собі це дозволити, нам потрібно діяти. Плачем горю не допоможеш".

Перше, що я зробила, – це написала лист до нашого мера міста Карбен про те, що в Україні почалася війна й ми просимо вашої допомоги. 25-26 лютого в нас була Служба божа в Карбені, де було багато священників католицької, православної, євангелістських церков, і ми всі молилися за мир в Україні.

Тоді ж уже прибули перші біженці, мер представив мене як помічника українцям. Відтоді все почалось. У нашому місті є близько 10-12 різних організацій, я зв’язалася з ними й попросила допомоги. Потім ми регулярно збиралися з мером і директорами цих усіх організацій. Спочатку створили безкоштовні курси німецької для українців, які приїжджали. Потім щотижня до нас присилали біженців, які жили в притулках, і ми селили їх у нашому місті. Тобто я пів року розселяла сім’ї. Кожного вівторка до нас присилали якусь сім’ю, і ми з містом вирішили, що не будемо селити їх у якісь гуртожитки чи ще кудись, а будемо відразу надавати їм квартири.

Фото: facebook-сторінка Оксани Еберт

Тобто ви шукали саме вільні квартири? 

Так. До мене дзвонили всі німці, які мали тут якусь квартиру й мали мій номер телефону. Місто просто дало всім цей номер. Я першою в нашому місті відповідала на всі запитання. Наприклад: як з українцями обходитися, що з ними робити, куди звертатися. Тобто і німці, й українці – всі дзвонили й розпитували.

Потім ми вирішували питання з містом: що нам потрібно? Як нам це все оформляти? Що потрібно людям? Адже потрібно людину прописати, потім ми ходили записували дітей до школи, оскільки майже в кожній сім’ї є діти. Тоді робили медичне страхування. Й обов’язково надавали людям курси німецької.

Для проходження цих курсів євангелістська церква безплатно виділила приміщення. У нашому місті зараз приблизно 280 переселенців, а населення міста приблизно 20 000. Майже всі українці ходили на ці курси. Також була проблема з дитячим садочком, адже батьки через дітей не могли ходити на курси. У нашому місті є 6 чи 7 дитсадків, але ніхто не брав туди українців, і в мене з’явилася ідея – відкрити український садочок. Нам дуже допомогла в цьому католицька церква, яка надала приміщення. Виявляється, я перша в Німеччині, хто втілив цю ідею з дитсадком, після мене група відкрилася вже у Франкфурті.

Розкажіть докладніше про цей дитсадок.

Садочок розміщений у церковному приміщенні, у залі, в якому років десять тому був інший дитсадок. У них це приміщення було вільне. Я знайшла двох біженок, які погодилися працювати вихователями. І домовилася з містом, щоб воно платило їм зарплату.

Фото: facebook-сторінка Оксани Еберт

Скільком сім’ям ви допомогли?

Ось ці всі люди, які приїхали в наше місто – всіх їх знаю особисто. Навіть тих людей, які приїхали приватно до когось у сім’ю і я їх не бачила й не селила. Але з німецьких сімей дзвонили, я з ними розмовляла про школу чи про інші проблеми. Це ж дві різні культури, ще й із мовним бар’єром. Згодом ми створили дві групи: "українці в Карбені" – для українців, а також я попросила знайому німкеню створити схожу групу для німців. Тобто всі німці, які мали якісь питання щодо біженців з України, зверталися до нас і ми на них відповідали: що потрібно зробити, як, куди потрібно зводити сім’ю, які в нас є можливості, в яку школу віддати дітей тощо.

З якими труднощами ви зіштовхнулися, коли це все організовували?

Дуже сильно дякую всім німцям за те з якою любов’ю, щирістю та теплом вони зустріли наших біженців. Адже коли переселялися сирійські біженці, все було по-іншому, це навіть не можна порівнювати.

Але мене вразили одна сім’я з Харкова, яка обурювалась і була розчарована в тому, що це невелике місто, їм тут нудно, немає що робити. Ось ця ситуація мене найбільше вразила й вибила з колії.

Чи траплялися такі випадки, що вам погрожували через вашу волонтерську діяльність?

На щастя, такого не було. Але з початком війни перестала спілкуватися зі своїми друзями з Росії. Навіть із хресною моїх двох синів, яку знаю 22 роки, адже вона сказала, що в нас в Україні не війна і, мовляв, "що ти хочеш і чому ти плачеш, у тебе нічого не сталося" – та ще й присилала мені ті фейки про "распятого мальчика" й тому подібне.

Фото: facebook-сторінка Оксани Еберт

Робота волонтера доволі тяжка. Що вас надихає і не дає опускати руки?

Надихає те, що я як українка хочу хоч чимось допомогти своїй батьківщині. Також допомагає сім’я. Якби чоловік і діти мене не підтримували, то рано чи пізно в мене закінчилися б сили. А так коли ти бачиш, що за тобою сім’я і друзі, усі тебе підтримують, коли ти бачиш результат, коли до тебе в школі, де ще викладаю німецьку, біжать і обіймають 20 дітей і кричать: "Ми тебе любимо й ми раді, що ви приходите", то ледве не плачу зі щастя.

Коли допомагаємо сім’ям, просимо в них, щоб вони також комусь допомагали, щоб ми єдналися. Поки що в нас усе вдається: організовуємо концерти, співаємо разом, виступаємо, зустрічаємося. Зараз купили два генератори, які поїхали кілька днів тому вранці до Бахмута у воєнну поліклініку, передали інші речі. Також ми придбали автомобіль для медичної допомоги, який відправили в Київську область. Коли хоч чимось допомагаєш Україні, це вже радість.

Так само наша церква. 2014 року ми організували відкриття храму Української православної церкви в місті. Цього року 22 січня ми були там, відбувалася посвята водою. 22 січня – через те, що 19 січня в нас не вихідний і священник не може приїхати. Коли дивлюся на нинішню кількість людей і згадую, як на початку нас було лише двадцятеро, як ми з сестрою дарували церкві ікони, розумію, що теж це створювала й комусь це подобається, – то я просто щаслива.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Читайте також:
Львів
+6°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.44
    Купівля 37.44
    Продаж 38.29
  • EUR
    Купівля 40.28
    Продаж 41.15
  • Актуальне
  • Важливе
2023, четвер
30 березня
14:22
Зґвалтування дитини
Мати й вітчим на Закарпатті ґвалтували 12-річну доньку і знімали це на телефон, – журналіст Глагола
14:07
У Львові вперше в Східній Європі однорічну дитину прооперували за допомоги робота Da Vinci
13:51
Науковці Львівщини зможуть отримати грант на проведення досліджень національно-визвольної боротьби 
13:40
Сергій Бордеану
Кілька тижнів тому зустрів на фронті свої 45 років: загинув волинянин Сергій Бордеану
13:23
 У Львові затримали шахрая, який видурив у пенсіонера кілька тисяч євро
13:08
інклюзивний електропоїзд Львів — Рівне
Поїзд Львів – Рівне змінить графік руху
12:53
простір Вільна
"Вільна": у Львові діє особливий простір для жінок і дівчат
12:40
єзуїтський монастир коледж
У Луцьку міськрада й коледж не поділили Вежу Чорторийських і єзуїтський монастир
12:26
в'язні-шахраї
Виманювали гроші у родичів зниклих безвісти військових: в'язнів Рівненської колонії викрили на шахрайстві
12:12
дитмайданчик
Підприємець зі Львівщини "нажив" понад 1 млн грн на тренажерах для дитмайданчика
11:58
кір
На Волині вперше за три роки виявили випадок кору
11:44
Валізи
Додому за добу повернулися 34 тис. українців: ситуація на західному кордоні
11:30
земля
На Стрийщині землі лісового фонду вартістю 4 млн повернуть державі
11:19
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові на сьогодні: середня вартість євро впала до 40,84
11:16
опалюваний сезон
В Івано-Франківську продовжили опалювальний сезон
11:00
Снаряд часів Другої світової війни
Біля Львова під час випасання худоби натрапили на снаряд часів Другої світової
10:42
Едельвейс
Коломийські "Едельвейси" відбили штурм окупантів та захопили полонених
10:25
Максим Козицький
Гуманітарна допомога переселенцям та підтримка аграріїв: головне за добу на Львівщині
10:10
Папа Римський
Папі Римському подарували ікону львівського митця з частинами російських бомб
09:56
На в’їзді до Києва прикордонники зупинили п'яного священника УПЦ МП з російськими документами
09:40
пожежа
Біля Львова горів житловий будинок, димом отруївся чоловік
09:20
сказ кіт
На Волині у домашнього кота, який покусав 4 людей, виявили сказ
09:16
польща кордон
У чергах на виїзд з України стоять 175 автівок та 17 автобусів
08:50
Отруєння чадним газом
На Львівщині без газу тимчасово залишилися понад 330 абонентів: деталі
08:30
Загиблий Герой
У боях за Україну загинули двоє військових зі Львівщини – Тарас Федюк та Юрій Романчук
08:13
Львівські гармаші під Бахмутом "мінуснули" два склади з БК росіян
07:55
хмарна погода
Погода на Заході України: прогноз синоптиків на 30 березня
2023, середа
29 березня
23:01
На Закарпатті виявили іноземця, якого розшукує Інтерпол
На Закарпатті виявили іноземця, якого розшукує Інтерпол
22:44
На Закарпатті в одному з нацпарків помітили червонокнижну рись
22:30
Віктор Ляшко
Міністр Ляшко презентував на Рівненщині новий етап медреформи
22:12
Волинський музей отримав новий експонат – польовий однострій генерала Залужного
21:55
генератори
Чернівці отримали з-за кордону 19 генераторів
21:37
Оксана Рубаняк
Два осколки досі в мені, – кулеметниця Ксена з Прикарпаття розповіла про свій стан після поранення
21:19
психотропи
Мав наркотиків на пів мільйона: у Львові затримали 18-річного дилера
21:02
порушники кордону
Чотирьох іноземців та шістьох українців затримали на кордоні зі Словаччиною
20:45
У львівському парку облаштують свердловину для реабілітаційного центру
20:26
вода
У середу у Львові декілька вулиць Шевченківського району будуть без води. Адреси
20:08
Малолітня незряча співачка з Львівщини зібрала понад 650 тис. грн для ЗСУ
19:51
Максим "Куб"
На Прикарпатті командир роти полку "Цунамі" з Луганщини готує добровольців бригади "Лють"
19:35
шахи
У Львові понад 60 шахістів зіграли проти гросмейстерів задля підтримки ЗСУ
Більше новин