"Робота з пам’яттю": акценти виставки сучасного мистецтва у Хмельницькому
У Хмельницькому обласному художньому музеї триває виставка сучасного мистецтва "Робота з пам’яттю", експозиції якої у різний спосіб проговорюють формування та роботу над культурною пам'яттю в українців
Виставку організував проєкт "Biruchiy contemporary art project", який до повномасштабної війни проводив щороку Міжнародний симпозіум сучасного мистецтва на Бірючому острові, що в Азовському морі. З 2006 року резиденція стала творчим місцем тяжіння, куди прибувало більш як 300 митців та мисткинь із 19 країн світу, однак з березня 2022 року цю частину України окупували росіяни.
Артефакти, на які можуть подивитись хмельничани, покликані працювати над довготривалою пам’яттю, адже саме вона чи ненайбільше впливає на власну ідентичність.
Одна з перлин виставки немає назви, тому її і підписали "Без назви". Перша асоціація — це твір про війну, яка спустошує. Олексій Растяпін зобразив таємничу кімнату, яка перекриває безлюдний пляж. У приміщенні стоїть дівчинка — загибла донька митця, саме вона не дає авторові спокійно споглядати на краєвид.
Полотно Олекси Манна, який використав принцип "фрагменту", коли створював вуличні декорації. Через фрагмент пейзажу, стіни, каналізаційного люка, паркану автор намагається розповісти персональну історію усвідомлення світу. Він змушує виходити зі зони комфорту, адже використовує лише кілька кольорів — чорний і білий, також Манн зводить кольоровий акцент до мінімуму і підштовхує до пошуку прихованих елементів.
"В кожну хату — по автомату" — це робота Віктора Покиданця, Софії Помогайбо, Олекси Манна та Андрія Стегури, яка своєю назвою демонструє найголовнішу ідею. У наш час митці, замість того, аби творити вимушені брати автомат і захищатись від російської агресії. Кожен українець повинен мати зброю, щоб відбиватися від ворога.
На виставці також були презентовані експозиції інших митців: Володимира Буднікова, Олексія Маркитана, Романа Мініна, Альбіни Ялози, Віталія Кохана, Антона Ткаченка, Лариси Стадник, Артема Волокитіна, Тетяни Маліновської, Сергія Дубовця, Олексія Яловеги / Yalo, Юлії Бєляєвої, Юрія Коваля, Максима Мамсікова, Влади Ралко, Ельміри Шемседінової.
"Роботу з пам’яттю" можна буде відвідати у ХОХМ до 18 лютого 2024 року.
Михайло Столяр
- Актуальне
- Важливе