Еспресо. Захід
Огляд

Кожні шість секунд від цигарок помирає людина: День відмови від куріння

Юрій Мартинович
16 листопада, 2023 четвер
18:18

Сьогодні, у третій четвер листопада, у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння. Це свято було започатковане ще у 1977 році Американським онкологічним товариством

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість в чому шкода тютюну та як можна кинути палити.

Про що у статті:

 • Історія тютюну: від Колумба до щоденного вжитку;
 • Чому сигарети вважаються легкими наркотиками;
 • Хвороби, які виникають через куріння;
 • Як зав’язати зі звичкою курити.

Історія тютюну: як Колумб навчив європейців курити

Фото: Вікіпедія

 

Америці ми завдячуємо багатьом речам, та, напевно, найвідомішими й найпопулярнішими у світі стали три американські продукти: картопля, шоколад і тютюн. Саме корінні народи Північної та Південної Америки першими почали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи та підпалювати їх, щоб вдихати тютюновий дим. Це було ще за сотні років до появи в Америці європейців. Індіанці використовували тютюн у різних обрядах та як засіб обміну. Тютюн мав високу вартість, був цінним продуктом.

Христофор Колумб завітав в Америку у 1492 році, і разом з іншими відкриттями йому вдалося привезти рослину тютюну до Європи. Там він швидко став популярним серед європейців, особливо серед аристократії. Проте спочатку його вживали не у сигаретах, а в трубках або як жувальний тютюн.

На початку XIX століття в Єгипті виникла ідея скручувати тютюнові листя в папір. Але справжня популярність сигарет прийшла завдяки справжньому сигаретному буму в США наприкінці XIX століття. У Сполучених Штатах тютюнова промисловість розвивалася швидкими темпами, з'явилися перші масові сигарети. Вони стали зручнішим та доступнішим способом вживання тютюну порівняно з трубками чи сигарами.

До речі, слово сигарета походить від фр. cigarette, яке за походженням є зменшувальною формою cigare ("сигара").

З початком XX століття тютюнові компанії розпочали активну й навіть агресивну рекламну кампанію для просування сигарет серед широкого загалу. Особливо дієвою була реклама в кіно, де чи не кожен видатний актор й актриса курили. Це породило масову ідею, що куріння є модним та стильним, зокрема і серед жінок, які раніше не вживали тютюн в громадських місцях.

Та вже у другій половині XX століття зросла обізнаність громадськості про шкідливий вплив куріння на здоров'я. Хоча багато років великі сигаретні компанії не оприлюднювали справжні дані досліджень про велику шкоду тютюну та пасивного куріння. Тому, для прикладу, лише у 1990 році в США повністю заборонили куріння в пасажирських літаках. Поступово куріння витіснили з громадських місць і відвели для цього спеціальні зони.

Зараз всі пачки сигарет містять пояснення, що вони можуть бути шкідливими для здоров’я людини. Однак це не зупиняє курців від можливості зробити таку бажану затяжку, що здатна трішки розслабити мозок.

Чому сигарети вважаються легкими наркотиками

сигарети, табак

Фото: gettyimages

 

Хоча сигарети не є класичними наркотиками, як, наприклад, психотропні препарати, вони містять нікотин, який вважається психоактивною речовиною. Нікотин є алкалоїдом, що міститься в тютюновому листі, і він може викликати психоактивний ефект, включаючи відчуття задоволення, збудження та релаксації. Ці ефекти можуть призводити до формування звички та залежності. Тому попри гіркуватий смак і вивільнення понад 4000 хімічних сполук при горінні, сигарети стають такими бажаними для людей. Через часті стресові ситуації легко почати курити, але потім дуже важко від цього відмовитися.

Нікотин викликає фізичну та психологічну залежність. Вживання нікотину призводить до зміни мозкової хімії та активації зон пов'язаних з задоволенням та нагородою. Це може призводити до потреби в регулярному вживанні нікотину для уникнення відчуття відсутності задоволення або виникнення негативних відчуттів.

Так, сигарети не викликають такі сильні та негайні зміни у свідомості, як інші наркотики, та все ж нікотин може створювати сильну залежність, а саме куріння має серйозні наслідки для здоров'я.

Хвороби, які виникають через куріння

У світі нараховують близько 1,2 млрд активних курців, а це 15% населення. Як каже статистика, кожного року у світі гине 7-8 млн людей від хвороб, що спричинені регулярним курінням (серед них близько 80 тис. українців). Тобто кожні 5-6 секунд на планеті хтось помирає через те, що надто захопився сигаретами.

Куріння пов'язане з широким спектром хвороб. Розповімо про деякі ключові пов'язані з палінням:

 • Рак легенів: куріння є основною причиною раку легенів. За даними Американського товариства боротьби з раком, куріння викликає близько 85% усіх випадків раку легенів;
 • Хвороби серця і судин: паління є фактором ризику для розвитку хвороб серця і судин. Це може призводити до атеросклерозу, коронарної хвороби і інших серцево-судинних ускладнень;
 • Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ – брак кисню в легенях через їх забруднення): куріння є основною причиною ХОЗЛ. За даними Всесвітньої організації здоров’я, близько 3 млн людей, які помирають від ХОЗЛ, - курці.
 • Інші ракові захворювання: паління також пов'язане з ризиком розвитку раку ротової порожнини, горла, стравоходу, підшлункової залози, сечового міхура, печінки, шлунка та інших ракових захворювань.

До того ж куріння під час вагітності може призводити до проблем розвитку плода, таких як передчасне народження, низька маса тіла при народженні та інші ускладнення. А це може спричинити смерть малюка.

Як зав’язати зі звичкою курити

Фото: соцмережі

 

Головною метою Дня відмови від паління є поширення усвідомленості про ризики, які пов'язані з курінням, та підтримка тих, хто вирішив відмовитися від цієї шкідливої звички.

Однією з основних переваг відмови від куріння є покращення здоров'я ваших легенів, серця та інших органів, зменшення ризику виникнення хворіб серця, інсультів та різних видів раку.

Звісно, що простіше сказати, ніж зробити. Кожному курцеві дуже важко відмовитися від своєї звички, яка стала рутинною справою. Коли багато років куриш, тоді вже і не задумуєшся над цим, а просто палиш, ніби так воно і має бути.

Все ж, спробуємо розповісти, як можна кинути палити. Пропонуємо зробити такі кроки:

1. Визначте собі мотивацію:

Ретельно розгляньте, чому ви хочете припинити куріння. Це може бути проблеми зі здоров'ям, покращення фізичної форми, заощадження грошей чи покращення якості життя. Мотивація буде вашим головним підтримувальним фактором.

2. Створіть план:

Розробіть конкретний план, який включає дату, коли ви почнете, та кроки, які ви будете приймати для досягнення своєї мети. Розпишіть, як ви будете реагувати на стрес, спокуси та ситуації, пов'язані з курінням.

3. Пошукайте підтримку:

Розкажіть своєму оточенню, що ви припиняєте куріння, і попросіть їх про підтримку. Можливо, хтось з вашого оточення також має бажання кинути палити, і ви можете підтримувати один одного.

4. Використовуйте замінники:

Замініть куріння на здорові звички. Наприклад, приймайте фрукти, гризіть гумку чи вживайте чисту воду в ситуаціях, коли ви зазвичай курите.

5. Займайтеся фізичною активністю:

Фізична активність може допомогти зменшити стрес і полегшити вам період відмови від паління. Регулярні тренування також сприяють відновленню здоров'я легенів та загальної фізичної форми.

6. Оберіть стратегії релаксації:

Вивчіть методи релаксації, такі як глибоке дихання, йога чи медитація. Це може допомогти знизити рівень стресу та зберегти вашу силу волі.

7. Не втрачайте впевненості:

Навіть якщо ви розслабитеся і викурите одну сигарету, не втрачайте впевненості. Це може бути частиною процесу. Продовжуйте рухатися вперед , це все ваш досвід.

8. Пошукайте додаткову допомогу:

Якщо ви відчуваєте, що вам важко самостійно припинити куріння, розгляньте можливість звернення до фахівців, які може надати додаткову підтримку та поради.

Головне запам'ятайте, що кожен успішний день без куріння — це маленька перемога! Так, рухаючись від одного дня до наступного ви побачите, що сигарета стає для вас чимось не цікавим і просто звичкою з минулого, якої у вас більше немає.

Тож, підсумовуючи, День відмови від куріння – це не просто чергове одноденне свято, але можливість змінити своє життя на краще. Відмова від цієї шкідливої звички, безперечно, може зменшити ризики смертельних захворювань, додати вам енергії та декілька років активного й здорового життя.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.35
  Купівля 40.35
  Продаж 40.88
 • EUR
  Купівля 43.27
  Продаж 44.06
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
23 червня
13:23
травмований турист
Під час спуску з гори у Карпатах травмувався турист з Київщини
12:55
зруйнований університет у франківську
Ректор франківського університету розповів детальніше про пошкодження внаслідок атаки РФ
11:59
ЗСУ
Ангели на полі бою: військові єгері показали, як бойові медики рятують життя поранених побратимів
11:34
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 червня
11:14
електроенергія
Через сильний вітер та грозу 7 тис. буковинців залишилися без світла
10:57
пожежа автівки
У Львові після зіткнення двох автомобілів виникла пожежа
10:41
відсутність світла
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 23 червня: графіки і групи
10:17
свічка_скорбота
На фронті у бою загинули два військовослужбовці з Волині
09:56
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 червня
09:32
Трійця
Християни східного обряду святкують Трійцю або П’ятидесятницю
09:01
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 червня
08:43
Як проєкт "Місто лікує" у Львові допомагає реабілітувати військових
07:30
Огляд
Козаки Хмельницького не змогли штурмом взяти: історія й легенди Збаразького замку
2024, субота
22 червня
21:30
Осінь, дощ
Хмарно та можливі грози: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 червня
21:13
Часів Яр
Хроніки пекла: львівські воїни показали, як сьогодні виглядає Часів Яр
20:44
атака по франківську
Атака по Франківську: стало відомо, скільки людей звернулись по меддопомогу та скільки повідомили про пошкодження майна
20:19
блискавка
У Луцьку через влучання блискавки сталася пожежа
19:55
негода у Франківську
На Івано-Франківщині також вирувала негода, фіксують масові знеструмлення світла
19:35
літні табори на Львівщині
На Львівщині запрошують у літні табори дітей захисників та внутрішніх переселенців
19:08
крадіжка у рівному
Рівнянин викрав з автівки барсетку, у якій було понад пів мільйона грн
18:39
Анна Король
Волинянка виборола нагороди на Чемпіонаті Європи з важкої атлетики
18:00
світло
На Львівщині знеструмлені понад 400 населених пунктів
17:35
удар по франківську
Нафтогаз допоможе відновити корпуси університету у Франківську, які зруйнував ворожий удар
17:07
Оновлено
негода на Львівщині
Львів та область накрив буревій: наслідки негоди
17:03
Віталій Кушнірчук
У лікарні внаслідок поранень помер військовослужбовець з Волині Віталій Кушнірчук
16:23
FPV-дрони Shrike
Військові єгері знищили ворожу техніку на Вовчанському напрямку, попри спроби окупантів замаскуватися
15:24
ДТА Тернопільщина
В аварії на Тернопільщині загинув чоловік, серед постраждалих є 3 дітей
14:58
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Одинадцятий випадок цього місяця: львівським прикордонникам знову намагалися дати хабар
14:22
наслідки російської атаки на Волині
Суму визначать за декілька днів: мер Луцька розповів про відновлення будівель, які зазнали пошкоджень внаслідок атаки
13:55
утоплення
У річці Черемош знайшли тіло 17-річного прикарпатця, якого розшукували два дні
13:33
Львівьська райрада
У Львівській райраді два нові депутати
13:12
105-річна сестра Ольга
Була медсестрою у шпиталі під час війни та оберігала віру у підпіллі: історія 105-річної монахині з Мукачева
12:53
На Закарпатті п’яний водій збив жінку з двома дітьми
На Закарпатті п’яний водій збив жінку з двома дітьми: 6-річна дівчинка загинула
12:20
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 17 по 23 червня: Леся. Їсторія та Дні мистецтва перфоманс
11:57
Львівські митники викрили благодійний фонд, який незаконно ввозив кросовери нібито для ЗСУ
Львівські митники викрили благодійний фонд, який незаконно ввозив кросовери нібито для ЗСУ
11:32
На Львівщині розшукують 13-річного підлітка, який вийшов зі спортзалу у Дрогобичі та зник
На Львівщині розшукують 13-річного підлітка, який вийшов зі спортзалу у Дрогобичі та зник
11:17
Катерина Поліщук (Пташка)
"Це мій максимум відпочинку": Пташка з Азовсталі наступного тижня повертається на фронт
11:05
На Львівщині 21-річний хлопець вбив свого знайомого
На Львівщині 21-річний хлопець вбив свого знайомого
10:37
Свято музики у Львові 2024
Свято музики у Львові: як це було. Фото
10:20
наслідки російської атаки на Волині
На Волині під час нічної атаки РФ працювала ППО, виникли пожежі
Більше новин