Еспресо. Захід
Огляд

Кожні шість секунд від цигарок помирає людина: День відмови від куріння

Юрій Мартинович
16 листопада, 2023 четвер
18:18

Сьогодні, у третій четвер листопада, у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння. Це свято було започатковане ще у 1977 році Американським онкологічним товариством

"Еспресо.Захід" розповість в чому шкода тютюну та як можна кинути палити.

Про що у статті:

 • Історія тютюну: від Колумба до щоденного вжитку;
 • Чому сигарети вважаються легкими наркотиками;
 • Хвороби, які виникають через куріння;
 • Як зав’язати зі звичкою курити.

Історія тютюну: як Колумб навчив європейців курити

Фото: Вікіпедія

 

Америці ми завдячуємо багатьом речам, та, напевно, найвідомішими й найпопулярнішими у світі стали три американські продукти: картопля, шоколад і тютюн. Саме корінні народи Північної та Південної Америки першими почали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи та підпалювати їх, щоб вдихати тютюновий дим. Це було ще за сотні років до появи в Америці європейців. Індіанці використовували тютюн у різних обрядах та як засіб обміну. Тютюн мав високу вартість, був цінним продуктом.

Христофор Колумб завітав в Америку у 1492 році, і разом з іншими відкриттями йому вдалося привезти рослину тютюну до Європи. Там він швидко став популярним серед європейців, особливо серед аристократії. Проте спочатку його вживали не у сигаретах, а в трубках або як жувальний тютюн.

На початку XIX століття в Єгипті виникла ідея скручувати тютюнові листя в папір. Але справжня популярність сигарет прийшла завдяки справжньому сигаретному буму в США наприкінці XIX століття. У Сполучених Штатах тютюнова промисловість розвивалася швидкими темпами, з'явилися перші масові сигарети. Вони стали зручнішим та доступнішим способом вживання тютюну порівняно з трубками чи сигарами.

До речі, слово сигарета походить від фр. cigarette, яке за походженням є зменшувальною формою cigare ("сигара").

З початком XX століття тютюнові компанії розпочали активну й навіть агресивну рекламну кампанію для просування сигарет серед широкого загалу. Особливо дієвою була реклама в кіно, де чи не кожен видатний актор й актриса курили. Це породило масову ідею, що куріння є модним та стильним, зокрема і серед жінок, які раніше не вживали тютюн в громадських місцях.

Та вже у другій половині XX століття зросла обізнаність громадськості про шкідливий вплив куріння на здоров'я. Хоча багато років великі сигаретні компанії не оприлюднювали справжні дані досліджень про велику шкоду тютюну та пасивного куріння. Тому, для прикладу, лише у 1990 році в США повністю заборонили куріння в пасажирських літаках. Поступово куріння витіснили з громадських місць і відвели для цього спеціальні зони.

Зараз всі пачки сигарет містять пояснення, що вони можуть бути шкідливими для здоров’я людини. Однак це не зупиняє курців від можливості зробити таку бажану затяжку, що здатна трішки розслабити мозок.

Чому сигарети вважаються легкими наркотиками

сигарети, табак

Фото: gettyimages

 

Хоча сигарети не є класичними наркотиками, як, наприклад, психотропні препарати, вони містять нікотин, який вважається психоактивною речовиною. Нікотин є алкалоїдом, що міститься в тютюновому листі, і він може викликати психоактивний ефект, включаючи відчуття задоволення, збудження та релаксації. Ці ефекти можуть призводити до формування звички та залежності. Тому попри гіркуватий смак і вивільнення понад 4000 хімічних сполук при горінні, сигарети стають такими бажаними для людей. Через часті стресові ситуації легко почати курити, але потім дуже важко від цього відмовитися.

Нікотин викликає фізичну та психологічну залежність. Вживання нікотину призводить до зміни мозкової хімії та активації зон пов'язаних з задоволенням та нагородою. Це може призводити до потреби в регулярному вживанні нікотину для уникнення відчуття відсутності задоволення або виникнення негативних відчуттів.

Так, сигарети не викликають такі сильні та негайні зміни у свідомості, як інші наркотики, та все ж нікотин може створювати сильну залежність, а саме куріння має серйозні наслідки для здоров'я.

Хвороби, які виникають через куріння

У світі нараховують близько 1,2 млрд активних курців, а це 15% населення. Як каже статистика, кожного року у світі гине 7-8 млн людей від хвороб, що спричинені регулярним курінням (серед них близько 80 тис. українців). Тобто кожні 5-6 секунд на планеті хтось помирає через те, що надто захопився сигаретами.

Куріння пов'язане з широким спектром хвороб. Розповімо про деякі ключові пов'язані з палінням:

 • Рак легенів: куріння є основною причиною раку легенів. За даними Американського товариства боротьби з раком, куріння викликає близько 85% усіх випадків раку легенів;
 • Хвороби серця і судин: паління є фактором ризику для розвитку хвороб серця і судин. Це може призводити до атеросклерозу, коронарної хвороби і інших серцево-судинних ускладнень;
 • Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ – брак кисню в легенях через їх забруднення): куріння є основною причиною ХОЗЛ. За даними Всесвітньої організації здоров’я, близько 3 млн людей, які помирають від ХОЗЛ, - курці.
 • Інші ракові захворювання: паління також пов'язане з ризиком розвитку раку ротової порожнини, горла, стравоходу, підшлункової залози, сечового міхура, печінки, шлунка та інших ракових захворювань.

До того ж куріння під час вагітності може призводити до проблем розвитку плода, таких як передчасне народження, низька маса тіла при народженні та інші ускладнення. А це може спричинити смерть малюка.

Як зав’язати зі звичкою курити

Фото: соцмережі

 

Головною метою Дня відмови від паління є поширення усвідомленості про ризики, які пов'язані з курінням, та підтримка тих, хто вирішив відмовитися від цієї шкідливої звички.

Однією з основних переваг відмови від куріння є покращення здоров'я ваших легенів, серця та інших органів, зменшення ризику виникнення хворіб серця, інсультів та різних видів раку.

Звісно, що простіше сказати, ніж зробити. Кожному курцеві дуже важко відмовитися від своєї звички, яка стала рутинною справою. Коли багато років куриш, тоді вже і не задумуєшся над цим, а просто палиш, ніби так воно і має бути.

Все ж, спробуємо розповісти, як можна кинути палити. Пропонуємо зробити такі кроки:

1. Визначте собі мотивацію:

Ретельно розгляньте, чому ви хочете припинити куріння. Це може бути проблеми зі здоров'ям, покращення фізичної форми, заощадження грошей чи покращення якості життя. Мотивація буде вашим головним підтримувальним фактором.

2. Створіть план:

Розробіть конкретний план, який включає дату, коли ви почнете, та кроки, які ви будете приймати для досягнення своєї мети. Розпишіть, як ви будете реагувати на стрес, спокуси та ситуації, пов'язані з курінням.

3. Пошукайте підтримку:

Розкажіть своєму оточенню, що ви припиняєте куріння, і попросіть їх про підтримку. Можливо, хтось з вашого оточення також має бажання кинути палити, і ви можете підтримувати один одного.

4. Використовуйте замінники:

Замініть куріння на здорові звички. Наприклад, приймайте фрукти, гризіть гумку чи вживайте чисту воду в ситуаціях, коли ви зазвичай курите.

5. Займайтеся фізичною активністю:

Фізична активність може допомогти зменшити стрес і полегшити вам період відмови від паління. Регулярні тренування також сприяють відновленню здоров'я легенів та загальної фізичної форми.

6. Оберіть стратегії релаксації:

Вивчіть методи релаксації, такі як глибоке дихання, йога чи медитація. Це може допомогти знизити рівень стресу та зберегти вашу силу волі.

7. Не втрачайте впевненості:

Навіть якщо ви розслабитеся і викурите одну сигарету, не втрачайте впевненості. Це може бути частиною процесу. Продовжуйте рухатися вперед , це все ваш досвід.

8. Пошукайте додаткову допомогу:

Якщо ви відчуваєте, що вам важко самостійно припинити куріння, розгляньте можливість звернення до фахівців, які може надати додаткову підтримку та поради.

Головне запам'ятайте, що кожен успішний день без куріння — це маленька перемога! Так, рухаючись від одного дня до наступного ви побачите, що сигарета стає для вас чимось не цікавим і просто звичкою з минулого, якої у вас більше немає.

Тож, підсумовуючи, День відмови від куріння – це не просто чергове одноденне свято, але можливість змінити своє життя на краще. Відмова від цієї шкідливої звички, безперечно, може зменшити ризики смертельних захворювань, додати вам енергії та декілька років активного й здорового життя.

Читайте також:
Львів
+1°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.86
  Купівля 36.86
  Продаж 37.48
 • EUR
  Купівля 39.63
  Продаж 40.66
 • Актуальне
 • Важливе
2023, понедiлок
11 грудня
20:32
На Буковині собака допоміг прикордонникам виявити у шкарпетках порушника марихуану
20:15
волонтери
Прикарпатські волонтери на різдвяному ярмарку зібрали 111 тис. грн для ЗСУ
19:57
У Львові 6 транспортних засобів зняли з маршрутів через несправні валідатори
19:40
військовий з Колумбії одружився з тернополянкою
Військовий ЗСУ з Колумбії одружився з тернополянкою
19:22
день радіо, радіо студія
У Львові більше не мовитиме "Громадське радіо": частоту віддали Radio Relax
19:05
Галина Васильченко
Нардепка звернеться в управління освіти з вимогою перевірити в.о. керівника й заклад, де побили першокурсників
18:55
сніговик
На Волині зліпили гігантського сніговика
18:41
Огляд
Неробочі валідатори, відсутні маршрутки та фейкові квитки: як львів’яни описують перший день з е-квитком
18:30
чадний газ
На Прикарпатті чадним газом отруїлися четверо людей
18:16
 На Тернопільщині попрощалися з багаторічним головою товариства "Лемківщина" Олександром Венгриновичем
18:11
Огляд
зима у львові
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 12 грудня
18:00
кордон
На Буковині впіймали киянина, який з підробленими документами хотів утекти за кордон
17:43
Оновлено
керівники дипломатичних місій країн-членів ЄС
Представники ЄС відвідали храм на Закарпатті та обговорили доступ до святинь
17:28
Замах на вбивство
Львів'янин, який убив молотком знайомого й утік з місця злочину, отримав вирок
17:15
На Рівненщині у незаконних бурштинокопачів вилучили понад 100 кг "сонячного каміння"
17:02
У Тернополі працівниці податкової присудили 15 років ув'язнення за держзраду
17:00
Оновлено
фури на кордоні
Словацькі перевізники почали блокування на кордоні руху вантажівок з України
16:50
На Тернопільщині зросла кількість хворих на COVID-19
16:39
Зоряна Кушплер
Солістка Віденської опери представила перший у світі альбом з українським репертуаром для меццо-сопрано
16:31
Ексклюзив
"Подивіться, що воно пікнуло": як працює безготівкова оплата у Львові й куди зникла половина маршруток
16:26
фестиваль-премія "ГРА"
Львівський театр імені Лесі Українки отримав престижну всеукраїнську премію
16:11
Бійці 103-ї бригади ТРО показали ефектну ліквідацію рашистських вантажівок
15:59
Оновлено
аварія у Чернівцях
У Чернівцях у водія стався інсульт за кермом, його автівка врізалася у будинок
15:58
стадіон Авангард
Ужгородський стадіон "Авангард" позбавили акредитації на проведення матчів української Прем'єр-ліги
15:49
"Хто зробить сніг" у рейтингу The New York Times
"Хто зробить сніг" Прохаськів потрапила у список найкращих дитячих книжок 2023 від The New York Times
15:40
Олег Суровець
Ідентифікували за аналізом ДНК: підтвердили загибель на війні солдата зі Львівщини Олега Суровця
15:25
пожежа у Львові
У Львові спалахнула пожежа у п'ятиповерхівці, вогнеборці врятували пенсіонера
15:09
Волиньвугілля
На ДП "Волиньвугілля" зникло обладнання на мільйони гривень
14:55
колектор у Луцьку
У Луцьку колектор перебуває на межі обвалу: скільки знадобиться коштів на його ремонт
14:39
лікарі
У Львові лікарі врятували 14-річну дівчину з анорексією, у якої вірус спровокував важкі ускладнення
14:23
ухилянти планували вплав через річку Тиса потрапити до Румунії
Двоє закарпатців планували вплав через річку Тиса потрапити до Румунії
14:17
Огляд
Різдво у Львові
Куди піти у Львові 11 – 17 грудня: львівська історія порятунку євреїв
14:10
в'язниця
У Хмельницькому взяли під варту 39-річного чоловіка, який зґвалтував жінку в комп'ютерному клубі
13:56
породіллі з Франківщини оголосили підозру в убивстві
Поклала немовля в пакет і викинула: породіллі з Франківщини оголосили підозру в убивстві
13:40
Новини компаній
реконструція площі кн. Святослава
Площу Князя Святослава у Львові планують перетворити на мініатюру площі Ринок: деталі проєкту
13:33
Олександр Яворський
Унаслідок мінометного обстрілу на Бахмутському напрямку загинув захисник з Буковини Олександр Яворський
13:20
хмельницька міська рада
Міськрада Хмельницького замовила солі на майже 15 млн грн у підрядника, матір якого розшукують за співпрацю з окупантами – ЗМІ
13:01
Правий сектор вимагає прибрати з Почаївської лаври зображення російського імператора
"Правий сектор" звернувся до Мінкульту з вимогою прибрати з Почаївської лаври зображення імператора Миколи ІІ
12:46
Фрагмент афіші фільму "Мій карпатський дідусь"
До Львова прибув фільм "Мій карпатський дідусь"
12:34
коронавірус
У Рівному зафіксували смерть від COVID-19
Більше новин