Еспресо. Захід
Огляд

Кожні шість секунд від цигарок помирає людина: День відмови від куріння

Юрій Мартинович
16 листопада, 2023 четвер
18:18
Зміст

Сьогодні, у третій четвер листопада, у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння. Це свято було започатковане ще у 1977 році Американським онкологічним товариством

"Еспресо.Захід" розповість в чому шкода тютюну та як можна кинути палити.

Про що у статті:

  • Історія тютюну: від Колумба до щоденного вжитку;
  • Чому сигарети вважаються легкими наркотиками;
  • Хвороби, які виникають через куріння;
  • Як зав’язати зі звичкою курити.

Історія тютюну: як Колумб навчив європейців курити

Фото: Вікіпедія

 

Америці ми завдячуємо багатьом речам, та, напевно, найвідомішими й найпопулярнішими у світі стали три американські продукти: картопля, шоколад і тютюн. Саме корінні народи Північної та Південної Америки першими почали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи та підпалювати їх, щоб вдихати тютюновий дим. Це було ще за сотні років до появи в Америці європейців. Індіанці використовували тютюн у різних обрядах та як засіб обміну. Тютюн мав високу вартість, був цінним продуктом.

Христофор Колумб завітав в Америку у 1492 році, і разом з іншими відкриттями йому вдалося привезти рослину тютюну до Європи. Там він швидко став популярним серед європейців, особливо серед аристократії. Проте спочатку його вживали не у сигаретах, а в трубках або як жувальний тютюн.

На початку XIX століття в Єгипті виникла ідея скручувати тютюнові листя в папір. Але справжня популярність сигарет прийшла завдяки справжньому сигаретному буму в США наприкінці XIX століття. У Сполучених Штатах тютюнова промисловість розвивалася швидкими темпами, з'явилися перші масові сигарети. Вони стали зручнішим та доступнішим способом вживання тютюну порівняно з трубками чи сигарами.

До речі, слово сигарета походить від фр. cigarette, яке за походженням є зменшувальною формою cigare ("сигара").

З початком XX століття тютюнові компанії розпочали активну й навіть агресивну рекламну кампанію для просування сигарет серед широкого загалу. Особливо дієвою була реклама в кіно, де чи не кожен видатний актор й актриса курили. Це породило масову ідею, що куріння є модним та стильним, зокрема і серед жінок, які раніше не вживали тютюн в громадських місцях.

Та вже у другій половині XX століття зросла обізнаність громадськості про шкідливий вплив куріння на здоров'я. Хоча багато років великі сигаретні компанії не оприлюднювали справжні дані досліджень про велику шкоду тютюну та пасивного куріння. Тому, для прикладу, лише у 1990 році в США повністю заборонили куріння в пасажирських літаках. Поступово куріння витіснили з громадських місць і відвели для цього спеціальні зони.

Зараз всі пачки сигарет містять пояснення, що вони можуть бути шкідливими для здоров’я людини. Однак це не зупиняє курців від можливості зробити таку бажану затяжку, що здатна трішки розслабити мозок.

Чому сигарети вважаються легкими наркотиками

сигарети, табак

Фото: gettyimages

 

Хоча сигарети не є класичними наркотиками, як, наприклад, психотропні препарати, вони містять нікотин, який вважається психоактивною речовиною. Нікотин є алкалоїдом, що міститься в тютюновому листі, і він може викликати психоактивний ефект, включаючи відчуття задоволення, збудження та релаксації. Ці ефекти можуть призводити до формування звички та залежності. Тому попри гіркуватий смак і вивільнення понад 4000 хімічних сполук при горінні, сигарети стають такими бажаними для людей. Через часті стресові ситуації легко почати курити, але потім дуже важко від цього відмовитися.

Нікотин викликає фізичну та психологічну залежність. Вживання нікотину призводить до зміни мозкової хімії та активації зон пов'язаних з задоволенням та нагородою. Це може призводити до потреби в регулярному вживанні нікотину для уникнення відчуття відсутності задоволення або виникнення негативних відчуттів.

Так, сигарети не викликають такі сильні та негайні зміни у свідомості, як інші наркотики, та все ж нікотин може створювати сильну залежність, а саме куріння має серйозні наслідки для здоров'я.

Хвороби, які виникають через куріння

У світі нараховують близько 1,2 млрд активних курців, а це 15% населення. Як каже статистика, кожного року у світі гине 7-8 млн людей від хвороб, що спричинені регулярним курінням (серед них близько 80 тис. українців). Тобто кожні 5-6 секунд на планеті хтось помирає через те, що надто захопився сигаретами.

Куріння пов'язане з широким спектром хвороб. Розповімо про деякі ключові пов'язані з палінням:

  • Рак легенів: куріння є основною причиною раку легенів. За даними Американського товариства боротьби з раком, куріння викликає близько 85% усіх випадків раку легенів;
  • Хвороби серця і судин: паління є фактором ризику для розвитку хвороб серця і судин. Це може призводити до атеросклерозу, коронарної хвороби і інших серцево-судинних ускладнень;
  • Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ – брак кисню в легенях через їх забруднення): куріння є основною причиною ХОЗЛ. За даними Всесвітньої організації здоров’я, близько 3 млн людей, які помирають від ХОЗЛ, - курці.
  • Інші ракові захворювання: паління також пов'язане з ризиком розвитку раку ротової порожнини, горла, стравоходу, підшлункової залози, сечового міхура, печінки, шлунка та інших ракових захворювань.

До того ж куріння під час вагітності може призводити до проблем розвитку плода, таких як передчасне народження, низька маса тіла при народженні та інші ускладнення. А це може спричинити смерть малюка.

Як зав’язати зі звичкою курити

Фото: соцмережі

 

Головною метою Дня відмови від паління є поширення усвідомленості про ризики, які пов'язані з курінням, та підтримка тих, хто вирішив відмовитися від цієї шкідливої звички.

Однією з основних переваг відмови від куріння є покращення здоров'я ваших легенів, серця та інших органів, зменшення ризику виникнення хворіб серця, інсультів та різних видів раку.

Звісно, що простіше сказати, ніж зробити. Кожному курцеві дуже важко відмовитися від своєї звички, яка стала рутинною справою. Коли багато років куриш, тоді вже і не задумуєшся над цим, а просто палиш, ніби так воно і має бути.

Все ж, спробуємо розповісти, як можна кинути палити. Пропонуємо зробити такі кроки:

1. Визначте собі мотивацію:

Ретельно розгляньте, чому ви хочете припинити куріння. Це може бути проблеми зі здоров'ям, покращення фізичної форми, заощадження грошей чи покращення якості життя. Мотивація буде вашим головним підтримувальним фактором.

2. Створіть план:

Розробіть конкретний план, який включає дату, коли ви почнете, та кроки, які ви будете приймати для досягнення своєї мети. Розпишіть, як ви будете реагувати на стрес, спокуси та ситуації, пов'язані з курінням.

3. Пошукайте підтримку:

Розкажіть своєму оточенню, що ви припиняєте куріння, і попросіть їх про підтримку. Можливо, хтось з вашого оточення також має бажання кинути палити, і ви можете підтримувати один одного.

4. Використовуйте замінники:

Замініть куріння на здорові звички. Наприклад, приймайте фрукти, гризіть гумку чи вживайте чисту воду в ситуаціях, коли ви зазвичай курите.

5. Займайтеся фізичною активністю:

Фізична активність може допомогти зменшити стрес і полегшити вам період відмови від паління. Регулярні тренування також сприяють відновленню здоров'я легенів та загальної фізичної форми.

6. Оберіть стратегії релаксації:

Вивчіть методи релаксації, такі як глибоке дихання, йога чи медитація. Це може допомогти знизити рівень стресу та зберегти вашу силу волі.

7. Не втрачайте впевненості:

Навіть якщо ви розслабитеся і викурите одну сигарету, не втрачайте впевненості. Це може бути частиною процесу. Продовжуйте рухатися вперед , це все ваш досвід.

8. Пошукайте додаткову допомогу:

Якщо ви відчуваєте, що вам важко самостійно припинити куріння, розгляньте можливість звернення до фахівців, які може надати додаткову підтримку та поради.

Головне запам'ятайте, що кожен успішний день без куріння — це маленька перемога! Так, рухаючись від одного дня до наступного ви побачите, що сигарета стає для вас чимось не цікавим і просто звичкою з минулого, якої у вас більше немає.

Тож, підсумовуючи, День відмови від куріння – це не просто чергове одноденне свято, але можливість змінити своє життя на краще. Відмова від цієї шкідливої звички, безперечно, може зменшити ризики смертельних захворювань, додати вам енергії та декілька років активного й здорового життя.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.31
    Купівля 39.31
    Продаж 39.82
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
13:43
Чоловік, аби потрапити до Румунії, переодягнувся в жінку і взяв паспорт сестри
Чоловік, аби потрапити до Румунії, переодягнувся в жінку і взяв паспорт сестри
13:27
сказ, собака
У трьох громадах на Франківщині виявили сказ у домашніх собак
13:19
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 6 травня
13:12
Герман Решецький
Від ворожої кулі на Луганщині загинув стрілець-санітар з Хмельниччини Герман Решецький
12:55
наручники
На Тернопільщині судитимуть жителя Херсонщини, що працював "дільничим інспектором" на ТОТ
12:42
Неповнолітні провідники намагалися переправити до Румунії п'ятьох чоловіків
На Буковині неповнолітні намагалися переправити до Румунії п'ятьох чоловіків
12:28
ДСНС
Львівські надзвичайники допомогли батькам вивільнити дитину з зачиненої кімнати
12:11
На Львівщині перекинувся Daewoo: серед постраждалих діти
На Львівщині перекинувся Daewoo: серед постраждалих діти
11:58
Марк Диржка
У Львові відомий хірург зі США лікуватиме дітей з вадами хребта: як записатися на прийом
11:40
На березі Тиси виявили тіло чоловіка
На березі Тиси виявили тіло чоловіка
11:28
ухилянти
Понад $48 тис. за "турпохід" у гори: на Закарпатті затримали шістьох чоловіків, які тікали до Румунії
11:02
На фото: Блогерка Анна Алхім
"Сидіть у своєму Львові": блогерка Анна Алхім знову оскандалилася через мову
10:43
ліси
У Рівному створять екологічну лабораторію просто неба, де вирощуватимуть екзотичні дерева та кущі
10:29
Іван Небесник
Відійшов у засвіти педагог, професор і заслужений працівник освіти України Іван Небесник
10:13
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 5 травня
09:55
повістка
Чоловік відмовився мобілізуватися, бо брат-військовий порадив не йти служити: отримав обмеження волі
09:37
побиття
У Ковелі на Великдень стався конфлікт через російську музику
09:18
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 6 травня
09:02
Дмитро Громов
Під час виконання бойового завдання поліг волинський боєць Дмитро Громов
08:47
поливаний понеділок у Львові
Поливаний понеділок: традиції і заборони у другий день Великодня
08:30
виробництво FPV-дронів у Калуші
⁨Пограли в хованки з FPV-дроном: військові єгері знищили окупантів, які намагалися втекти від безпілотника
08:10
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 6 травня
07:55
Новий фейк пропагандистів: нібито війна Польщі з Україною більш імовірна, ніж із РФ
Новий фейк прокремлівських пропагандистів: війна з Україною для Польщі нібито ймовірніша за війну з РФ
2024, неділя
5 травня
21:49
Великдень у Гаю
Великдень у Львові: як у Гаю заплітали Шума та будили царівну. Фото
21:30
На Закарпатті група ромів, які нищили паркан на території ТЦК, полагодили його власним коштом
21:13
Воїни 82-ї десантно-штурмової бригади показали, як святкують Великдень
20:41
Великодні гаївки у Львівському скансені
У Світлий вівторок львів'ян кличуть водити гаївки біля пам'ятника Тараса Шевченка
20:17
свічка
Сумна звістка на Великдень: на війні загинув захисник з Тернопільщини Олег Курись
19:59
Звідки ми знаємо, що Ісус Христос воскрес: історія й міфи про Великдень
19:31
На Великдень українка намагалась вивезти старовинні поштові марки
19:15
Молебень у модульному містечку на Сихові
У найбільшому модульному містечку Львова на Великдень помолилися за перемогу України
18:45
Стало відомо, скільки пар одружилися у Львові з початку повномасштабного вторгнення
18:18
Судовий вирок
У Луцьку покарали водія Укрпошти, який на смерть збив пенсіонера
17:45
ДТП на Львівщині
На Львівщині трапилася аварія, рятувальники вивільняли чоловіка з понівеченої автівки
17:17
Фільми про стосунки
Охопить найбільш яскраві та резонансні стрічки: у Чернівцях відбудеться "Тиждень австрійського кіно"
16:47
Хмарно та з грозовими дощами: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 6 травня
16:22
Свічка пам'яті
У громаді на Франківщині оголосили дні жалоби за полеглим бійцем Сергієм Калиновським
15:50
команда Ураган
Прикарпатський "Ураган" втретє в історії клубу став володарем Кубка України з футзалу
15:21
дрони
Стало відомо, на скільки гривень Львів підтримав армію у квітні
14:56
пожежа на Рівненщині
На Рівненщині вогонь знищив будівлю
Більше новин