Еспресо. Захід
Огляд

Кожні шість секунд від цигарок помирає людина: День відмови від куріння

Юрій Мартинович
16 листопада, 2023 четвер
18:18

Сьогодні, у третій четвер листопада, у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння. Це свято було започатковане ще у 1977 році Американським онкологічним товариством

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість в чому шкода тютюну та як можна кинути палити.

Про що у статті:

  • Історія тютюну: від Колумба до щоденного вжитку;
  • Чому сигарети вважаються легкими наркотиками;
  • Хвороби, які виникають через куріння;
  • Як зав’язати зі звичкою курити.

Історія тютюну: як Колумб навчив європейців курити

Фото: Вікіпедія

 

Америці ми завдячуємо багатьом речам, та, напевно, найвідомішими й найпопулярнішими у світі стали три американські продукти: картопля, шоколад і тютюн. Саме корінні народи Північної та Південної Америки першими почали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи та підпалювати їх, щоб вдихати тютюновий дим. Це було ще за сотні років до появи в Америці європейців. Індіанці використовували тютюн у різних обрядах та як засіб обміну. Тютюн мав високу вартість, був цінним продуктом.

Христофор Колумб завітав в Америку у 1492 році, і разом з іншими відкриттями йому вдалося привезти рослину тютюну до Європи. Там він швидко став популярним серед європейців, особливо серед аристократії. Проте спочатку його вживали не у сигаретах, а в трубках або як жувальний тютюн.

На початку XIX століття в Єгипті виникла ідея скручувати тютюнові листя в папір. Але справжня популярність сигарет прийшла завдяки справжньому сигаретному буму в США наприкінці XIX століття. У Сполучених Штатах тютюнова промисловість розвивалася швидкими темпами, з'явилися перші масові сигарети. Вони стали зручнішим та доступнішим способом вживання тютюну порівняно з трубками чи сигарами.

До речі, слово сигарета походить від фр. cigarette, яке за походженням є зменшувальною формою cigare ("сигара").

З початком XX століття тютюнові компанії розпочали активну й навіть агресивну рекламну кампанію для просування сигарет серед широкого загалу. Особливо дієвою була реклама в кіно, де чи не кожен видатний актор й актриса курили. Це породило масову ідею, що куріння є модним та стильним, зокрема і серед жінок, які раніше не вживали тютюн в громадських місцях.

Та вже у другій половині XX століття зросла обізнаність громадськості про шкідливий вплив куріння на здоров'я. Хоча багато років великі сигаретні компанії не оприлюднювали справжні дані досліджень про велику шкоду тютюну та пасивного куріння. Тому, для прикладу, лише у 1990 році в США повністю заборонили куріння в пасажирських літаках. Поступово куріння витіснили з громадських місць і відвели для цього спеціальні зони.

Зараз всі пачки сигарет містять пояснення, що вони можуть бути шкідливими для здоров’я людини. Однак це не зупиняє курців від можливості зробити таку бажану затяжку, що здатна трішки розслабити мозок.

Чому сигарети вважаються легкими наркотиками

сигарети, табак

Фото: gettyimages

 

Хоча сигарети не є класичними наркотиками, як, наприклад, психотропні препарати, вони містять нікотин, який вважається психоактивною речовиною. Нікотин є алкалоїдом, що міститься в тютюновому листі, і він може викликати психоактивний ефект, включаючи відчуття задоволення, збудження та релаксації. Ці ефекти можуть призводити до формування звички та залежності. Тому попри гіркуватий смак і вивільнення понад 4000 хімічних сполук при горінні, сигарети стають такими бажаними для людей. Через часті стресові ситуації легко почати курити, але потім дуже важко від цього відмовитися.

Нікотин викликає фізичну та психологічну залежність. Вживання нікотину призводить до зміни мозкової хімії та активації зон пов'язаних з задоволенням та нагородою. Це може призводити до потреби в регулярному вживанні нікотину для уникнення відчуття відсутності задоволення або виникнення негативних відчуттів.

Так, сигарети не викликають такі сильні та негайні зміни у свідомості, як інші наркотики, та все ж нікотин може створювати сильну залежність, а саме куріння має серйозні наслідки для здоров'я.

Хвороби, які виникають через куріння

У світі нараховують близько 1,2 млрд активних курців, а це 15% населення. Як каже статистика, кожного року у світі гине 7-8 млн людей від хвороб, що спричинені регулярним курінням (серед них близько 80 тис. українців). Тобто кожні 5-6 секунд на планеті хтось помирає через те, що надто захопився сигаретами.

Куріння пов'язане з широким спектром хвороб. Розповімо про деякі ключові пов'язані з палінням:

  • Рак легенів: куріння є основною причиною раку легенів. За даними Американського товариства боротьби з раком, куріння викликає близько 85% усіх випадків раку легенів;
  • Хвороби серця і судин: паління є фактором ризику для розвитку хвороб серця і судин. Це може призводити до атеросклерозу, коронарної хвороби і інших серцево-судинних ускладнень;
  • Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ – брак кисню в легенях через їх забруднення): куріння є основною причиною ХОЗЛ. За даними Всесвітньої організації здоров’я, близько 3 млн людей, які помирають від ХОЗЛ, - курці.
  • Інші ракові захворювання: паління також пов'язане з ризиком розвитку раку ротової порожнини, горла, стравоходу, підшлункової залози, сечового міхура, печінки, шлунка та інших ракових захворювань.

До того ж куріння під час вагітності може призводити до проблем розвитку плода, таких як передчасне народження, низька маса тіла при народженні та інші ускладнення. А це може спричинити смерть малюка.

Як зав’язати зі звичкою курити

Фото: соцмережі

 

Головною метою Дня відмови від паління є поширення усвідомленості про ризики, які пов'язані з курінням, та підтримка тих, хто вирішив відмовитися від цієї шкідливої звички.

Однією з основних переваг відмови від куріння є покращення здоров'я ваших легенів, серця та інших органів, зменшення ризику виникнення хворіб серця, інсультів та різних видів раку.

Звісно, що простіше сказати, ніж зробити. Кожному курцеві дуже важко відмовитися від своєї звички, яка стала рутинною справою. Коли багато років куриш, тоді вже і не задумуєшся над цим, а просто палиш, ніби так воно і має бути.

Все ж, спробуємо розповісти, як можна кинути палити. Пропонуємо зробити такі кроки:

1. Визначте собі мотивацію:

Ретельно розгляньте, чому ви хочете припинити куріння. Це може бути проблеми зі здоров'ям, покращення фізичної форми, заощадження грошей чи покращення якості життя. Мотивація буде вашим головним підтримувальним фактором.

2. Створіть план:

Розробіть конкретний план, який включає дату, коли ви почнете, та кроки, які ви будете приймати для досягнення своєї мети. Розпишіть, як ви будете реагувати на стрес, спокуси та ситуації, пов'язані з курінням.

3. Пошукайте підтримку:

Розкажіть своєму оточенню, що ви припиняєте куріння, і попросіть їх про підтримку. Можливо, хтось з вашого оточення також має бажання кинути палити, і ви можете підтримувати один одного.

4. Використовуйте замінники:

Замініть куріння на здорові звички. Наприклад, приймайте фрукти, гризіть гумку чи вживайте чисту воду в ситуаціях, коли ви зазвичай курите.

5. Займайтеся фізичною активністю:

Фізична активність може допомогти зменшити стрес і полегшити вам період відмови від паління. Регулярні тренування також сприяють відновленню здоров'я легенів та загальної фізичної форми.

6. Оберіть стратегії релаксації:

Вивчіть методи релаксації, такі як глибоке дихання, йога чи медитація. Це може допомогти знизити рівень стресу та зберегти вашу силу волі.

7. Не втрачайте впевненості:

Навіть якщо ви розслабитеся і викурите одну сигарету, не втрачайте впевненості. Це може бути частиною процесу. Продовжуйте рухатися вперед , це все ваш досвід.

8. Пошукайте додаткову допомогу:

Якщо ви відчуваєте, що вам важко самостійно припинити куріння, розгляньте можливість звернення до фахівців, які може надати додаткову підтримку та поради.

Головне запам'ятайте, що кожен успішний день без куріння — це маленька перемога! Так, рухаючись від одного дня до наступного ви побачите, що сигарета стає для вас чимось не цікавим і просто звичкою з минулого, якої у вас більше немає.

Тож, підсумовуючи, День відмови від куріння – це не просто чергове одноденне свято, але можливість змінити своє життя на краще. Відмова від цієї шкідливої звички, безперечно, може зменшити ризики смертельних захворювань, додати вам енергії та декілька років активного й здорового життя.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
Більше новин