Коли звертатися до психолога, а коли – до психіатра. Пояснюють в МОЗ
Українці часто використовують як синоніми слова "психолог", "психотерапевт" і "психотерапевт". Кожен з цих спеціалістів працює з людьми, які мають порушення психічного здоров'я або хочуть їм запобігти чи краще пізнати себе. Проте ці фахівці мають різну освіту та користуються різними методами й способами взаємодії з клієнтами та пацієнтами
З огляду на повномасштабну війну в Україні, попит на послуги психологів, психотерапевтів та психіатрів природно зріс. У Міністерстві охорони здоров'я пояснили різницю між цими фахівцями та в яких випадках і до якого треба звертатися.
Психіатр має вищу медичну освіту. Займається діагностикою психічних захворювань, їхньою експертизою, призначає і коригує лікування, зокрема медикаментозне.
В яких випадках необхідно звернутися до психіатра:
- емоційні порушення, невротичні розлади (наприклад, у результаті травматичного досвіду);
- розлади настрою: апатія, депресивні розлади тощо;
- тривала тривога, панічні атаки, фобії;
- тривалі розлади сну: безсоння, проблеми із засинанням, уривчастий, короткий сон;
- слухові або зорові галюцинації;
- розлади харчової поведінки;
- нав'язливі думки, щоб завдати шкоди собі чи іншим;
- розлади поведінки, проблеми при спілкуванні;
- залежності.
Психолог не обов'язково повинен бути лікарем, однак мусить мати вищу гуманітарну освіту. Спеціалізується на вивченні поведінкових і розумових процесів, як люди взаємодіють між собою. Допомагає впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності. Не може призначати лікарські засоби.
Коли людина потребує допомоги психолога:
- переживає травматичні події та кардинальні зміни в житті;
- втратила близьку людину;
- схильна до тривожних очікувань;
- має певні психологічні або міжособистісні проблеми;
- потребує особистісного зростання.
Психотерапевт – це зазвичай лікар-психіатр або лікар-психолог, який пройшов післядипломне навчання за фахом "Психотерапія". Має право призначати ліки, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи: аутогенне тренування, психоаналіз, гештальт-терапію тощо.
Психотерапія може використовуватися як самостійно, так і у поєднанні з медикаментозною терапією.
Проконсультуватися з психотерапевтом варто, якщо людина має психічні чи поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом або зовнішніми чинниками.
У МОЗ нагадали, що в Україні запрацювала Національна програма психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, яку відомство реалізує спільно з ВООЗ.
- У МОЗ пояснили, як українським біженцям отримати психіатричну допомогу за кордоном
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе