Княжицький: "Росії здалося, що вона підкорила Казахстан, а насправді – втратила"
У сучасному світі протистояти агресору можуть лише по-справжньому демократичні країни, населення яких розуміє, що вони можуть втратити в разі окупації.
Про це народний депутат Микола Княжицький зазначив у програмі "Зворотний відлік" на "Суспільному", інформує "Еспресо.Захід".
Казахстан ніколи не був по-справжньому незалежним
"Чи втратить Казахстан незалежність? А я й не вірю, що пострадянські авторитарні країни повністю були незалежними. От Україна стала такою! У нас постійно відбувалася зміна влади і виробилась демократична традиція та громадянське суспільство, завдяки чому сформувалась незалежність. Чи можливо, що країна, яка не має жодних демократичних інституцій, яку називали авторитарним другом Заходу, справді є таким другом? Це так, як Лукашенко, який називався великим другом Заходу, намагався десь маніпулювати, але все одно залежав від Путіна. Те ж саме відбувалось і в Казахстані", – зазначив Княжицький.
Він нагадав про протести в Україні й те, чим вони відрізнялися від нинішніх подій у Казахстані: "Пам’ятаєте наш Майдан? Люди повстали щиро, без політиків, бо хотіли підписання угоди про Асоціацію. Тоді почалися інтриги, втручання Росії, що завгодно. Відтак політики вивели людей на Європейську площу – і два Майдани об’єднались. Але так сталося, бо були політичні інституції, яким люди довіряли, була опозиція. Це та цінність демократії, хоч і не досконалої, яка в Україні збереглась і залишається досі. І це наша цінність і захист від мародерів. Янукович тоді також організував антимайдан, роздавав зброю тітушкам, організовував безлади, але в нього нічого не вийшло. Тому, що ми були політичною нацією, мали демократію – чого немає в Казахстані".
Протест в авторитарній країні, де немає повноцінної опозиції та демократії – приречений
На переконання депутата, будь-який стихійний протест стає інструментом для маніпуляції з боку політичних кланів або найбільшого сусіда-агресора, який хоче цю країну колонізувати. І лише сильна демократична країна здатна захистити себе. "Тому ми й боремося за збереження демократичних інституцій зараз, бо це те, що нас найбільше захищає", – додав він.
"У Казахстані не стільки відсутні лідери – вони з’явилися. Там немає опозиції, немає політичного суспільства, немає демократії. Тому такі країни, як Україна чи Ізраїль, які знаходяться постійно у війні, утримують владу та мають міць, підтримку й союзників – бо це демократичні країни. Адже захиститися у сучасному світі від агресора можна лише в тому разі, якщо ти демократична країна. Тоді люди зможуть піднятися на протести. Піднялися, бо не терплять насильства і тоталітаризму", – наголосив депутат.
Він вважає, що протести в Казахстані є для Путіна дзвінком щодо того, що може відбутися в Росії: "Бо Росія точно така ж тоталітарна країні. Жодна армія не захистить владу від власного народу. Інша річ, на що ці протести перетворяться і чи вдасться побудувати демократичну країну".
Росія тактично перемогла, але стратегічно втратила підтримку казахів
"Якою буде стратегічна реакція казахів на інтервенцію? Як вони будуть після того ставитися до Росії? Згадайте, як багато говорять про те, що Кремль зробив помилку, коли ввів війська в Крим. Наче півострів вони тимчасово здобули, але втратили українців. І насправді зараз росіяни втрачають казахів. Казахи переконані, що спочатку на протести вийшли справді незадоволені люди, а от погроми вже організували росіяни. Вони навіть не кажуть, що це Токаєв чи Назарбаєв, а чітко – Кремль, щоби поглинути їхню країну. І переконані, що Росії це не вдасться, бо самі казахи для росіян будуть ворогами", – додав Княжицький.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе