"Хвороба Кавасакі і дитячі інфекційні захворювання мають схожий механізм передачі", – японський педіатр Йошіро Нагао
Учень знаменитого лікаря, який вперше описав цю хворобу, на основі оригінальних досліджень довів, що дитячі інфекції мають подібність з хворобою Кавасакі
Про хворобу Кавасакі говорять все частіше. Під час пандемії корона вірусу в дітей почастішало грізне ускладнення - мультисистемний запальний синдром, асоційований з вірусом SARS-CoV-2. Однак досі невідомо, чому ця хвороба виникає. Вважається, є дві гіпотези виникнення: згідно з першою, це не інфекція, хоча антибіотики і противірусні не допомагають, а діють протизапальні ліки, згідно з другою гіпотезою, це таки інфекція, адже є сезонність, спалахи, перебіг нагадує інфекцію, висипка, кон’юнктивіт, лімфаденіт, які характерні для багатьох інфекцій. Поки що людству до кінця незрозуміла ця загадкова хвороба. Загальновизнано, що хвороба Кавасакі виникає після дії тригера в осіб, які мають до цього схильність. Японці мають велику схильність до цієї недуги, недарма в Японії так багато досліджень присвячено саме цій хворобі.
Днями у Львові японський відомий педіатр Йошіро Нагао (Фукуока, Японія) під час симпозіуму "Хвороба Кавасакі в епоху пандемії COVID-19" оприлюднив нові дані досліджень японських медиків про хворобу Кавасакі. Педіатр, який є учнем першовідкривача цієї хвороби, займається хворобою Кавасакі уже багато років. До речі, доктор Нагао чудово володіє українською і багато років співпрацює з українськими дитячими імунологами, знає про Чорнобиль і завжди радо ділиться останніми дослідженнями. Ось кілька його тез з виступу у Львові.
У 1966 році доктор Кавасакі виявив цю загадкову хворобу. Він спостерігав кон'юнктивіт, малиновий язик, набряки, зміни на долонях і стопах. У багатьох пацієнтів зберігаються зміни в коронарних артеріях. Щорічно 16 000 дітей у Японії хворіє на хворобу Кавасакі, загалом їх в Японії 400 000 випадків. Цікаво, що в Японії 1% дітей хворіє на хворобу Кавасакі. Ми не знаємо, що викликає цю хворобу. Проте ми успішно лікуємо сьогодні її внутрішньовенним імуноглобуліном і додатковою терапією. Але вона дорога і недоступна в багатьох інших країнах для всіх.
Україна вперше у Східній Європі запустила систему сповіщення про хворобу 10 років тому.
Сезоне поширення хвороби Кавасакі - це січень і червень. Ми дослідили, чи є цей бімодальний розподіл унікальною рисою хвороби Кавасакі. Дані для цього нам надала Національна моніторингова японська програма хвороби Кавасакі.
Отже, хвороба Кавасакі має схожий сезонний розподіл з вітрянкою, інфекційною еритемою і фарингокон'юктивальною гарячкою. Піки припали на червень, липень, грудень і січень. Тобто після канікул у школах і шкільних закладах. Це відкриття свідчить про те, що відокремлення дітей свідчить про спад захворюваності. Не тільки клімат, але і навчальний рік можуть визначати сезонність хвороби Кавасакі. Це свідчить про те, що хвороба Кавасакі і ці інфекційні захворювання мають схожий механізм передачі.
Сила інфекції – це частота, з якою сприйнятливі індивіди заражаються інфекцією упродовж року. Ми порівняли географічний розподіл сили інфекції хвороби Кавасакі та дитячих інфекцій у Японії. Ми припустили, що на них впливають кліматичні і соціально-економічні фактори. Ми перевіряли цю гіпотезу за допомогою аналізу. З 2000 до 2010 року ми отримали такі дані: середній вік пацієнта з хворобою Кавасакі в Україні – 1,6 р, у Німеччині – 1,9 р, в Іспанії – 2,8 р., в Японії – 2,4 р. Здається, хвороба кавасакі - це хвороба дуже маленьких дітей в одній частині світу. Частота передачі хвороби Кавасакі від дитини до дитини в сім'ї в 10-30 разів перевищує національну середню захворюваність.
У будь-якій країні є погані і хороші дні. У будь-якій країні є люди, які героїчно намагаються врятувати інших. У найгірші дні є люди, які намагаються пожертвувати собою і врятувати свою сім'ю, друзів і власну честь. 36 років тому троє звичайних молодих робітників - Ананенко, Беспалов і Баранов - прийняли рішення зануритись в радіоактивну воду під палаючим ядерним реактором і врятували цілу планету. Ці молоді люди вижили, вони врятували Європу і планету для того. Щоб знайти рішення у хворобі Кавасакі, сьогодні не треба героїчних рішень, хоча воно не потребує смертельно небезпечного занурення у воду. Принаймні, для цього непотрібна така надзвичайна хоробрість, як виявили ці троє юнаків, хоча це теж буде захоплююча пригода. Я завжди вірю, що ми повинні зробити це заради того, щоб тих, хто хворіє на хворобу Кавасакі і нас самих.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе