"Хочемо, щоб українські класики звучали по-новому", – керівник "Дударика" Дмитро Кацал
Розмова з Дмитром Кацалом, директором і диригентом Львівської національної академічної чоловічої хорової капели "Дударик".
Дмитро Кацал – композитор, диригент, автор духовних хорових композицій, обробок українських народних пісень, колядок, щедрівок для хору тощо. Є вихованцем львівської хорової капели "Дударик", а з 2005 року – її директором і диригентом, продовжує традиції розвитку хорової школи та капели, які заклав його батько, засновник "Дударика" Микола Кацал.
Дмитро Кацал став сьогоднішнім співрозмовником ведучого програми "Вечір з Миколою Княжицьким". У розмові з ним – про "Дударик" як явище, українську музику, реанімацію українських класиків і нові цікаві проєкти колективу.
Чому "Дударик" став таким явищем, і наскільки таке явище цікаве для Європи чи для українських міст? Я справді пам’ятаю своє львівське дитинство у Львові, як діти і їхні батьки бажали потрапити в "Дударик". Це триває і сьогодні, бо в хорі є й маленькі співаки. Чому так?
Складно відповісти, бо ми перебуваємо в осерді самого явища – ми в ньому живемо і працюємо, тому не дуже й розмірковуємо на цю тему. Проте чуємо, що кажуть рідні, близькі, батьки діток. Вони кажуть: "Дякуємо за виховання сина", "Дякуємо за дорогу, яку дитина знайшла", "Дякуємо за надію реалізуватись" і так далі. Відтак розумію, що етика й естетика, яка справді прикладається до наших дітей у капелі, знаходить свій вихід надалі.
Діти вчаться не просто співати, а й розуміти та відчувати українську та світову музику. З якого віку у вас зараз співаки?
У нас є учасники від 6 до 46 років. Чинний склад налічує 206 осіб. Наприклад, концерт у театрі Заньковецької відбувся з "Дударик Forever", а це співаки, яким було по 10 років 1971-го – їм зараз за 60. Того вечора вони були на сцені Заньковецької.
А ви знаєте аналоги такого великого хору, який став осердям міста? Бо "Дударик" і Львів є нерозривними.
Віденський хор хлопчиків має приблизно таку саму історію зі старшим складом, бо взагалі там у хорі тільки хлопчики до 14 років, а далі їх випускають. Проте в них сформувався свій "Дударик Forever". Їхня чоловіча група прекрасна, і вряди-годи вони ставлять програму з дитячою групою хору. Проте старша група функціонує як окрема, в тому числі юридична, структура. У нас же співаки не обмежені у віці. Оскільки в нас є державна фінансова підтримка, то наші співаки завжди можуть перебувати з нами в робочих стосунках.
Фантастичне виконання "Щедрика" "Дударик" зробив на проєкті "Ковчег. Україна". Наскільки цей проєкт був цікавим для вас?
Це була фантастика. Завдяки Ярині Винницькій (ред. організаторка проєкту) й Оксані Линів нам вдалося вперше попрацювати з гуртами "ДахаБраха", "Хорея Козацька". На подальше ми знайшли дуже багато точок перетину і, думаємо, будемо дуже тісно контактувати в перспективі.
Читайте також: "Хочемо показати поетів і письменників як звичайних людей", – Соломія Чубай
Як те, що робить "Дударик", загалом впливає на розвиток української музики? Ми завжди є під тиском РФ, низькопробної музики країни-окупанта. Знаю, що з "Дудариком" і з вами безпосередньо співпрацює Оксана Муха й багато українських виконавців. Ви ж займаєтеся не лише хором. Як така діяльність впливає на захист українського культурного простору?
Згадаю, наприклад, про наш проєкт "ШЕВЧЕНКО Revolution". Я поставив завдання, щоб пісні на вірші Шевченка стали хітовими й були аншлаги. До речі, бачу, що цю ідею вже підхопили – тепер є ще "Франко Revolution".
Читайте також: "Вони любили, розчаровувалися й іноді робили дурниці", – Марія Бурмака про "Улюблених класиків"
Колись було таке, що виконавців було більше, ніж слухачів у залі, тому ми вирішили зробити цей проєкт хітовим. Є також інші прекрасні програми, як-от "Від Шевченка до Костенко" чи "Два титани". Ми ставимо перед собою великі завдання з реанімації українських класиків, хочемо, щоб вони звучали по-новому. Таким займається і Соломія Чубай, і сестри Тельнюк, і Марія Бурмака. Тобто ми всі в тренді (усміхається).
Довідка. Капелу "Дударик" заснував у 1971 році провідний український хормейстер Микола Кацал. Відтоді капела підкорила провідні сцени світу та дала понад 2500 концертів у найпрестижніших концертних залах України і світу. У цьому списку є Карнегі Хол, Собор паризької Богоматері, Ванкувер Ейр Плейс, Варшавська філармонія, Палац "Україна", національна опера України, Національна філармонія.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе