Еспресо. Захід

Історія, поєднана з природою: топ-5 пізнавальних і древніх локацій 

15 жовтня, 2022 субота
11:50

Торкнутися хмар з урицьких скель, спуститись під землю на прогулянку печерами у Стільскому городищі, побачити місце, де серед карпатського лісу оунівці вели радіомовлення на країни Європи – все це можна відвідати за один вікенд, не витрачаючи багато часу на дорогу. Неподалік Львова є чимало унікальних місць, які є мальовничими та пізнавальними водночас

Зміст

"Еспресо.Захід" підготував підбірку локацій для незабутніх вихідних

Скелі Довбуша

Скелі Довбуша розташовані на Прикарпатті, в селі Бубнище. Тут в єдине ціле поєдналась історія і природа. Кам'яні гори утворюють скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, які виникли понад 70 млн років тому. 

Той, хто має достатньо сили та азарту, може прогулятись кам'яним лабіринтом, завширшки 200 метрів, що тягнеться серед буково-смерекового лісу майже на 1 км.

Щодо історичного аспекту, вчені дійшли висновку, що скелі використовувалися людьми, які жили тут ще у 10 у столітті. Приміщення мають чіткі геометричні форми, правильні пропорції. Крім того, в 10-12 столітті. тут існувало язичницьке святилище.

Окрім високих скель, є також і таємні печери, в яких, подейкують, опришки ховали скарби. За переказами, вони таборували тут у 17-18 ст. Колись, кажуть, свій скарб у скелях заховав Олекса Довбуш. За легендою, на вершині однієї зі скель – Великому Одинці. 

У скелях привертають увагу три видовбані глибокі печери. Трохи вище в камені видовбана криниця, де зберігався запас води. На вершині скель помітні чаші півтораметрового діаметра, які одні вчені вважають за жертовники, інші – за посудини для спалювання смоли з метою подати сигнал про наближення ворога.

Популярності Скель Довбуша сприяло створення тут рекреаційної зони, а 1981 року ботаніко-геоморфологічний резерват "Скелі Довбуша" одержав статус пам’ятки природи республіканського значення.

Древній Звенигород

Древній Звенигород – княжа столиця, яка старіша за місто Лева і Галич. Деякі дослідники вважають, що поселення тут створили ще племена бужан у I тис. н. е Історики пишуть, що перша згадка датується 1086 роком, а заснування його пов'язують правнуком київського князя Ярослава Мудрого – Володарем. 

Розквіт Звенигорода пов’язаний з перебуванням на престолі Володимирка Володаревича. Успадкувавши місто, він перетворив його на багату столицю, площа якої в межах укріплених ділянок становила майже 140 гектарів.

За правління Володимирка в місті відбулися безпрецедентні за масштабом будівельні роботи, тут облаштували білокам'яний княжий двір. У кварталі багатих боярських дворищ у межах кожної із садиб процвітали  ливарні, склоробні та ювелірні майстерні, кузні, складські приміщення. Який вигляд мало місто того часу, можна подивитись у захопливій мандрівці через окуляри віртуальної реальності. 

Історія княжого Звенигорода завершується взимку 1241 року.  Його знищило військо монголо-татар на чолі з ханом Батиєм. За легендою, ворога провела в місто стара жінка, що жила на болотах і знала таємні ходи. Відтоді Звенигород не відновлював свого статусу могутнього міста.

Новий етап у розвитку Звенигорода розпочався у 14 ст. А вже у кінці 16 ст. він став власністю родини Сенявських. З ім’ям гетьмана Речі Посполитої Адама Сенявського пов’язана поява Звенигородського замку, який так і не було добудовано. Від його укріплень нині залишилися чотири п’ятикутні кутові земляні бастіони та рештки системи земляних фортифікацій. До речі, давня княжа столиця на сьогодні досліджена не більше аніж на 10%

Стільське городище

Стільське городище – такий собі мегаполіс із фортецями, укріпленнями та язичницькими храмами 9-10 століття. Вчені вважають, що саме Стільсько було центром городища великих або білих хорватів, які жили на території нинішнього Прикарпаття.

Це залишки дуже великого древнього міста і, якщо вірити  археологам – у ньому могло проживати близько 40 тисяч осіб. Поселення в селі Стільсько не до кінця досліджено й донині і зберігає багато таємниць. Доступ до городища відкрито для всіх охочих.

Як зазначають історики – орієнтовний час розквіту  – 9-10 століття. В цей час місто населяло близько 45 тисяч мешканців. Давнє поселення складалося з головної фортеці міста, де жив князь із військовою дружиною та передмістя. Вся ця територія була оточена земляними оборонними стінами, довжиною 10 км, та вежами, які височіли на поверхні земляних валів.

Також виявлені та досліджені археологами на околицях Стільська і в сусідніх селах осередки язичницького культу. На окремих із них досліджувалися капища і жертовні ями, в яких були знайдені рештки жертвоприношень.

У 2001 році Стільське городище внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Розташоване Стільсько за 30 кілометрів від Львова, їхати в сторону Миколаєва. 

Читайте також: Куди поїхати на вихідні: національні парки Львівщини

 Урицькі скелі, або ж історико-культурний заповідник "Тустань"

Посеред Карпат височіють  кам'яні гори, які колись слугували оборонним комплексом і митницею. Скелі посеред Карпат, які утворилися 25 млн років тому, створили мальовничий комплекс неповторних форм і витворів. На цьому місці спорудили фортецю Тустань, подібної якій немає більше ні в одній країні Європи.

Оборонний комплекс існував з 9 по 16 століття поблизу сучасного села Урич і виконував роль митного пункту між Карпатами, Галичиною і Західною Європою. Через Тустань проходив торговий шлях, яким купці возили сіль. Шлях йшов з Дрогобича через теперішнє село Тустановичі, потім через Тустань і село Підгородці, яке було передмістям фортеці. Тоді між долинами річок Стрий та Опір виходив до карпатських перевалів. Звідти шлях йшов до країн Західної Європи.

Фортеця Тустань будувалася в декілька етапів, постійно збільшувалась у висоті. В період найбільшого розквіту, охоплювала всі можливі галереї та тераси від підніжжя до вершини. Висота суцільної забудови у внутрішньому дворику сягала у п'ять поверхів, кожен висотою у 3,5-4 м. Для забезпечення водою під час облоги фортеця мала криницю та дві цистерни. До сьогодні збереглись рештки кам'яної стіни. 

Зазначимо, для туристів декілька років тому було створено мобільний додаток, через який можна ознайомитись зі старовинною оборонною спорудою. 

Розташований історико-культурний заповідник "Тустань" майже за 100 кілометрів від Львова.  Їхати у напрямку Сколе або на Східницю.

Читайте також: Замками Львівщини: 5 незабутніх локацій для інстаграмних фото восени

 Скелі, де діяла радіостанція УПА "Афродіта"

Чи задумувались ви, що майже 70 років тому, у лісі, українські повстанці облаштували радіостанцію серед скель. Їхні передачі слухали в Британії, Німеччині, Франції та Швейцарії.

Радіостанція УПА "Афродіта" працювала із жовтня 1943 року по 7 квітня 1945 року, Мала й інші назви – "Самостійна Україна" і "Вільна Україна". Розташована у криївці, яка була захована серед скель у селі Ямельниця, до речі, неподалік Урича. ЇЇ мовлення розпочиналося завжди такими словами: "Ви чуєте голос вільної і незалежної України!". Диктором підпільної радіостанції під кодовою назвою "Афродіта" був Альберт Газенбрукс, уродженець бельгійського міста Брюгге.

У 1942 році УПА вирішила створити радіостанцію, яка мала передавати у світ правдиві відомості про національно-визвольну боротьбу українського народу.  Того року була закуплена апаратура від польського підпілля за 45 тисяч злотих та складним шляхом переправлена на Сколівщину, до села Ямельниця."Самостійна Україна" або ж "Афродіта" почала здійснювати пробні сеанси мовлення. А восени 1943 року працювала уже ціла редакція. Мовлення велось чотирма мовами: українською, російською, англійською і французькою. 

Двічі на радіостанцію здійснювали напад. Перший раз упівці його успішно відбити. Утім, 7 квітня (за іншими свідченнями — ввечері 6 квітня) 1945 року, НКВСівці виявили "Афродіту". Солдати закидали криївку гранатами під час ефіру. Радіоапаратура була знищена, а частина працівників загинула. Важкопораненого Альберта Газенбрукса схопило НКВД.

Після кількарічних експедицій члени Громадського Об'єднання "ГРАНІТ" (керівник експедиції — Андрій Мочурад), стверджують, що вони віднайшли точну локацію криївки, де була радіостанція, неподалік гори Ковбура, поміж скель. До слова, ще у березні 2020 року анонсовано проєкт з маркування маршрутів навколо криївки, який підтримали у департаменті внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації.


Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.37
  Купівля 41.37
  Продаж 41.9
 • EUR
  Купівля 45.06
  Продаж 45.85
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
19 липня
12:40
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 19 липня: долари та євро далі дорожчають
12:37
 Буковинець вдома зберігав цілий арсенал боєприпасів, його затримали
12:26
У Львові прооперували 28-річну жінку, яка мала гігантську пухлину з 9-ма літрами рідини всередині
У Львові прооперували 28-річну жінку, яка мала гігантську пухлину з 9-ма літрами рідини всередині
12:09
Будівництво дороги до комплексу батька голови Львівської ОВА: суд зобов'язав сільраду надати документи
11:53
На Рівненщині 19-річний водій Audi злетів у кювет і загинув
На Рівненщині 19-річний водій Audi злетів у кювет і загинув
11:33
Енергетика
На Львівщині скасували погодинні відключення світла
11:28
У горах на Закарпатті знайшли тіло чоловіка
У горах на Закарпатті знайшли тіло чоловіка
11:11
На кордоні з Польщею викрили два фейкові подружжя, які їхали нібито на лікування
На кордоні з Польщею викрили два фейкові подружжя, які їхали нібито на лікування
10:54
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 липня
10:38
У Львові затримали двох юнаків, які палили авто військових за вказівками куратора з ФСБ
У Львові затримали двох юнаків, які палили авто військових за вказівками куратора з ФСБ
10:20
Неподалік Рівного горить сміттєзвалище
Неподалік Рівного горить сміттєзвалище
10:06
Львівобленерго повідомило про збій в роботі кол-центру
09:49
Випускник Калуського ліцею вдруге став призером міжнародного наукового конкурсу
Випускник Калуського ліцею вдруге став призером міжнародного наукового конкурсу
09:34
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 липня
09:17
Прикордонники Львівського загону виявили "пасажира-невидимку"
Хотів до Німеччини: прикордонники Львівського загону виявили "пасажира-невидимку"
08:55
Сергій Саїв
Голова ДМС Франківщини напав на журналістів під час зйомки, – СтопКор
08:37
Володимир Іваневич
У бою за Україну загинув воїн зі Львівщини Володимир Іваневич
08:21
утоплення
Студент тернопільського училища потонув в озері
08:05
Осінь, дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 19 липня
07:48
місто Львів
Мінкульт оскаржить рішення суду про скасування історико-архітектурного плану Львова
07:30
Огляд
Поєднував любов до Бога, науки й України: роковини смерті о. Августина Волошина, якого закатував НКВС
07:20
Воїни 24-ї ОМБр показали, як російська авіація знищує Часів Яр
Воїни 24-ї ОМБр показали, як російська авіація знищує Часів Яр
2024, четвер
18 липня
22:47
боєць 128 бригади Сергій
Двічі був поранений й щоразу повертався на фронт: історія бійця 128-ї бригади
22:15
Померла ексголова Бурштина Роксолана Джура
Раптово померла ексголова Бурштинської громади Роксолана Джура
21:47
У центрі Чернівців частково обмежать рух транспорту
У п'ятницю в центрі Чернівців частково обмежать рух транспорту
21:28
В Італії розслідують смерть львів'янки, яка жила з росіянином
В Італії розслідують смерть львів'янки, яка жила з росіянином
21:07
На Тернопільщині помер видатний педагог, професор ТНПУ Петро Атаманчук
20:48
відключення світла
Яка ситуація зі світлом 19 липня: графіки й групи вимкнень електрики на Львівщині
20:30
Вкрали речей на понад 2 млн грн: на Тернопільщині затримали групу квартирних злодіїв
20:09
У ДТП на Закарпатті постраждало немовля
Один із водіїв був напідпитку: у ДТП на Закарпатті постраждало немовля
19:48
У Рівному затримали осіб, які в гаражі підпільно виробляли фальсифікований алкоголь
19:27
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті бізнесмена підозрюють у не сплаті податків на понад 43 млн грн
19:04
"Рапсодія Карпат": у Львівському музеї відкрили фотовиставку священника-фотографа
18:45
панорама Львова
Забудовники через суд скасували історико-архітектурний план Львова
18:44
Оновлено
У Львові на Сихові сталася ДТП з маршруткою: є потерпілі та обрив електромережі
Масштабна ДТП з маршруткою у Львові: у лікарні помер водій автобуса
18:30
На кордоні з Румунією виявили третю за добу вантажівку з контрабандою сигарет
18:10
Досягли взаємної згоди: Мирон Маркевич офіційно залишив посаду тренера ФК "Карпати"
17:52
Ковельський історичний музей отримав цінні жіночі прикраси віком 1,5 тис. років
17:40
Ексклюзив
Віктор Борщевський
Економіст Борщевський розповів, чому дорожчає валюта й чого чекати від курсу далі
17:25
Львівські митники виявили незадекларованих товарів на 2 мільйони гривень
Більше новин