Ірина Березовська. Несторів non-fiction
Який сенс у творчості, якщо ти пишеш і не любиш?
Євангеліє розповідає про те, коли Господь зцілює, але велить зціленому нікому про це не говорити. Нащо тоді люди, які пишуть? Я багато про це думаю останні 7 років... І досі не маю відповідей. Пам'ятаю тільки Бердяєва, який каже, що мистецтво може бути засобом спокутування гріха. Це вже сучасною мовою кажучи.
Стівен Кінг у "Мемуарах про ремесло" зізнається, що багато писав під кокаїном і алкоголем. Джулія Кемерон у "Шляху митця" не соромиться розповісти, що писала сценарії "під градусом". Енн Ламотт теж мала труднощі з випивкою. Хімія важлива, щоб могти писати?
Останнім часом багато книжок про письменство. Всі з усіма діляться таємницями ремесла. Книжки про книжки продаються, як гарячі пиріжки. Семінари-вебінари з контентмейкерства вигулькують у моїй стрічці чи не щодня. Запрошують як відомі сторітеллери, так і містечкові писаки.
Розумію, чому так. Завжди приємно дізнатися, що ти не одна така, що не ти одна борешся зі своїми монстрами засобами тексту і що ця боротьба завжди з перемінним успіхом.
"Одна з невід'ємних складових письменництва - це вміння споглядати людське страждання, і, як зауважив Роберт Стоун, знаходити у цьому стражданні сенс", – стверджувала Енн Ламотт. І була права. Має ж бути якийсь сенс у цьому сенсі?
Джулія Кемерон зробила відкриття, що творчість – це завжди від Бога. Вона відновила зв'язок з Ним – і писати стало простіше. Так завжди, коли вчасно зрозумієш природу дару.
Якісь такі думки мала коло мощей Нестора Літописця у Києво-Печерській лаврі. Тут я думала про те, що мені пощастило вчасно зрозуміти свою точку збірки і джерело сили. Мені не треба стимуляторів підсвідомості, писання – якесь природне, як дихання. І взагалі якщо географія – то наука про Землю і всі науки завжди про щось конкретне, то філологія – це найперше любов до слова, а не просто наука про нього. Бо якщо не любиш, то і не пишеш...
Цікаво, як дійшов до потреби в писанні Нестор? Як зрозумів, що писання може бути спокутуванням гріха, як то говорив Бердяєв? Як долав своїх монстрів? Нестор міг писати у світлі, бо зміг справитися зі своїми драконами. Хочеться і нам, земним мандрівникам, так навчитися. Але ми не дізнаємося про це сьогодні. Літописець не залишив по собі ні одного записника із секретами літературної майстерності, ніхто не напише ніякого non-fiction про Нестора, але було би страх як цікаво...
Про авторку: Ірина Березовська, журналістка.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе