Гіпертонічний криз в умовах воєнного стану: як попередити і що робити, якщо він уже виник
Спровокувати різкий, раптовий підйом кров'яного тиску може чимало факторів: тяжкі фізичні навантаження, різка зміна погодних умов, надмірне споживання солі, гострої і смаженої їжі, кави, алкоголю або тютюну, припинення прийому антигіпертензивних засобів.
Але в умовах воєнного стану найпоширенішою причиною гіпертонічного кризу є стрес та фізична і психологічна перевтома. Про це нагадують у Центрі громадського здоров'я України, передає "Еспресо.Захід".
Попри напружену ситуацію у країні, постійні хвилювання та підвищену тривожність, медики закликають продовжувати контролювати свою хворобу:
- щодня моніторте свій рівень артеріального тиску;
- щодня приймайте ліки у тому дозуванні, яке призначив вам лікар;
- не куріть і не вживайте алкоголю – так ви стрес не здолаєте, а от нищівного удару серцю і судинам точно завдастн;
- обмежте вживання харчової солі до 5 грамів на добу;
- вживайте менше перероблених м'ясних продуктів (сосисок, ковбас);
- продовжуйте контролювати свою вагу – не "заїдайте" стрес;
- старайтеся більше рухатися. Навіть якщо сидите в укритті, час від часу вставайте і розминайтеся.
Як розпізнати раптове підвищення артеріального тиску?
Гіпертонічний криз – це коли систолічний артеріальний тиск підвищується на 20-100 мм рт. ст., а діастолічний – на 10-50 мм рт. ст. або до 210/120 мм рт. ст.
У людини виникає:
- відчуття панічного страху, тривоги та занепокоєння;
- труднощі з диханням, неможливість вдихнути повітря на повні груди;
- запаморочення;
- пришвидшене серцебиття.
Ці ознаки вказують на неускладнений гіпертонічний криз, який у більшості випадків лікується амбулаторно. Врахуйте, що гіпертонічний криз може тривати від кількох хвилин до кількох годин та навіть днів.
Якщо тиск піднімається до 180 та вище і збити його самостійно не вдається, необхідно звернутися до лікаря. Увага! Знижувати показники тиску потрібно поступово, не більш, ніж на 20 одиниць щогодини до рівня свого "робочого" тиску.
- Відкрийте вікна, щоб забезпечити притік свіжого повітря.
- Прийміть комфортне, розслаблене положення тіла. Поза, коли людина напівсидить дозволяє зменшити навантаження на серцево-судинну систему.
- Прийміть ті ліки для зниження тиску, які приймаєте зазвичай. Покладіть таблетки під язик та дочекайтеся, коли вони розчиняться.
- Якщо мине півгодини, а полегшення не буде, можете прийняти препарат ще раз, але не більше двох разів.
- Нормалізуйте дихання. Для цього повільно, глибоко вдихайте і видихайте повітря.
- При тахікардії (частому серцебитті) покладіть заспокійливе під язик.
- Зробіть гарячий компрес на гомілки. На шию і потилицю покладіть гірчичник. Зробіть гарячу ванночку для ніг. Так ви посилите кровообіг у нижніх кінцівках, знизивши тим самим тиск в області серця і, відповідно, ризик інфаркту міокарда.
- Через півгодини проведіть заміри тиску. Якщо він не знизився на 10-20 одиниць, випийте ще одну таблетку антигіпертензивного засобу.
- Міряйте тиск кожні 15 хвилин. Записуйте всі показники та час прийому медикаментів. Ця інформація стане у нагоді лікарям, якщо до них таки доведеться звертатися.
- Якщо попри всі заходи ви не відчуваєте полегшення, а, навпаки, вам стає гірше, викликайте "швидку". Якщо у вас почервоніло обличчя, турбує прискорене або, навпаки, уповільнене серцебиття (брадікардія), озноб, біль у потилиці, біль в області серця, нудота, блювота, тиск піднявся до 180/110 мм рт. ст. і вище, не зволікайте із зверненням по медичну допомогу. Якщо такі симптоми з'явилися у людини поряд, не залишайте її наодинці до приїзду лікарів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе