Еспресо. Захід
Ексклюзив

Епопея зі львівським сміттям триває: СБУ викрила схему розкрадання коштів, - розслідування Еспресо

Євген Міклушка
6 лютого, 2022 неділя
19:10

Поки Україна залишається на лідерських позиціях Світового антирейтингу у питанні поводження з твердими побутовими відходами - заробляти гроші на смітті добре навчились у Львові.

Про це - у розслідуванні журналістів програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.
 

Йдеться не про законний бізнес з вивезення, сортування, перероблення чи утилізації сміття. Мова про розкрадання грошей, виділених на усунення наслідків страшної трагедії, яка трапилась на Грибовицькому сміттєзвалищі у 2016-му році.

Тоді, нагадаємо, під завалами сміття загинули троє рятувальників та еколог. Львів опинився у сміттєвому полоні, а після гасіння пожеж на сміттєзвалищі управлінці міста взялись за його реконструкцію. Так виглядав сміттєвий полігон у час пожежі, а так – зараз: звичайнісінька гора, присипана снігом, щоправда, поки без високих дерев.

Але це лише з висоти польоту квадрокоптера, якщо копнути в глибину – можна знайти не лише захоронене сміття, але й гроші, які міські чиновники тут закопали. Звісно, не в прямому сенсі.

Від часу трагедії пройшло 5,5 років, на реконструкції та рекультивацію витрачено мільйони євро. І державних, і міських, і Європейського банку реконструкції та розвитку. І ось, днями в Службі безпеки України заявили, що викрили масштабну схему розкрадання на понад шість мільйонів бюджетних грошей на реконструкції цього полігону.

СБУ викрила схему привласнення на понад 6 млн грн, виділених на реконструкцію Грибовицького сміттєвого полігону

За матеріалами слідства встановлено, що у серпні-жовтні 2018 року керівник Львівського комунального підприємства перерахував на рахунок підрядної організації авансові платежі на суму 5,49 млн грн. Одночасно на рахунок підрядника надійшла оплата за нібито виконані роботи на суму 740 тис. грн без підтверджувальних документів. У межах кримінального провадження було проведено 6 обшуків, зокрема в офісах ділків, в адміністративних приміщеннях Львівської міської ради та за адресами мешкання фігурантів. Правоохоронці виявили та вилучили документацію, яка підтверджує протиправну діяльність.

Наразі колишньому директору комунального підприємства Львівської міськради повідомлено про підозру.

Йдеться про колишнього директора Львівського комунального підприємства "Збиранка" Віталія Пугача. Чи працював він лише у власних інтересах, чи таки заносив "долю" своїм керівникам – дізнаємось по завершенню розслідування. А поки міський голова Львова Андрій Садовий дуже емоційно відреагував на заяви СБУ. "Я б дуже просив Службу безпеки, прокуратуру, поліцію – максимально гостро розслідувати дане питання і покарати, якщо є і буде доведено судом, то чи інше зловживання. Я б дуже хотів, щоби хоча б раз взяли й когось покарали, тому що за моєї роботи міським головою я не маю жодного випадку щоби когось реально посадили. Розумієте? От це найбільша проблема, от хоч раз взяти когось і посадити. За зловживання. Тоді був би приклад для всіх інших".

Справді, могли б і посадити, адже за смерть трьох рятувальників та еколога на Грибовицькому сміттєзвалищі досі ніхто де-факто не відповів. Та ця трагедія, що мала місце ще у травні 2016-го стала точкою відліку для Львова та його бургомістра. Після закриття Грибовицького полігону сміття стало брендом міста. Воно було повсюди: контейнери завалені відходами перетворились на стихійні сміттєзвалища навіть в історичному центрі, сміття лежало на вулицях, по під’їздах, у парках. Поки влада шукала, хто б міг приймати ТПВ – львівське сміття мандрувало всією країною. Зараз на карті України навряд чи знайдуться області, де б львівським сміттям не пахло. Нерідко плацдармом для зберігання чи захоронення сміття ставали лісничі угіддя, узбіччя доріг, людські поля та приватні полігони, впритул до дачних кооперативів.

"Львівське сміття" стало брендом міста

На Дніпропетровщину повадилися возити Львівське сміття. 5 машин по 22-25 тонн. Везуть сміття по накладних на фірму Івано-Франківську, а привозять на фірму Нікопольську, Дніпропетровської області. Купи сміття посеред дороги у Хотинському лісництві місцеві виявили ще 18 січня. Люди були впевнені – неприємний подарунок зі Львова. З часом проблему вдалось вирішити, приватні перевізники возять сміття зі Львова хто куди, і таке задоволення – не з дешевих.

"Возять на полігони практично всієї країни. Там, де домовились, там і возять. Я знаю що возять навіть на Схід України. Ми тратимо близько 900 000 в день. Це доплати, щоб ви розуміли, тому ще є складова, що платять самі люди, воно є в комунальних їхніх витратах. То, що вони у квитанціях оплачують" - розповіла голова бюджетної комісії Наталя Шелестак.

"Є полігони в межах області, а і поза меж області. Кожного дня орієнтовно генерується до 600 тонн сміття, ми його вивозимо, вже почала працювати станція компостування, і органіку можна привозити вже і компостувати. Очікуємо вже з квітня місяця приступити до наступної фази - будувати завод.

А очільник міста тим часом взявся за втілення мегарозрекламованого проєкту: будівництво сміттєпереробного заводу. "Є полігони в межах області, а і поза меж області. Кожного дня орієнтовно генерується до 600 тонн сміття, ми його вивозимо, вже почала працювати станція компостування, і органіку можна привозити вже і компостувати. Очікуємо вже з квітня місяця приступити до наступної фази - будувати завод.

Та чи отримають львів’яни саме те, на що розраховують? Німецький експерт Йорг Майснер провів аналіз проєкту Львівського сміттєпереробного заводу та поділився своєю оцінкою. "Я бачу що головна проблема це питання промоції й продажу висококалорійних фракцій. Саме після цього може працювати такий завод. У Львові складні технологічні проблеми, зі сміттям утворюється величезна купа пилу, сухе сміття має бути відсортоване, і це також одна із головних проблем. Сортування має відбуватися не механічно, а так, щоб сміття могло бути далі перероблене на окремі фракції. Інший недолік – для цього процесу треба дуже багато енергії. Передусім досі не знайшлось інвесторів, бо у Львові низькі тарифи у комунальній сфері. Відзначив Директор AEU GmbH: Alternative Energiesysteme und Umwelttechnik GmbH в Україні Йорг Майснер

Як не крути, але факт залишається таким: від моменту трагедії у Грибовичах пройшло 5,5 років, сміттєпереробного заводу у Львові досі немає. Звісно, відсутність інфраструктури та культури поводження з твердими побутовими відходами, небажання жодної з влад в Україні взятись комплексно за цю проблему тільки погіршує становище. Ми завдаємо збитків не лише собі, а й сусідам. Так з року в рік все дужче назріває міжнародний скандал: угорці геть не в захваті від таких "подарунків", що пливуть річною, від українців.

"Весною Тиса стає сміттєпроводом, просто все сміття сходить річками в Тису і це вже призводить до міждержавних непорозумінь. Тому що з іншого боку кордону вони вже відловлюють це все сміття, яке з України" - коментує президент Західноукраїнського ресурсного центру Василь Полуйко.

Питання настільки гостре, що до президента України, Володимира Зеленського, ще торік звернувся угорський лідер, Янош Адер. "Викликає розчарування той факт, що забруднення річки Тиса сміттєвими відходами не зменшилося…. І представляє тривалу загрозу для крихкої екосистеми річки. Наші машини більше не в змозі більше обробляти купи сміття, які надходять в неймовірній кількості" - наголосив президент Угорщини.

Попри те, що питання забруднення річки Тиса на особистому контролі в президента – кількість українського сміття в еміграції незмінна, як і в штучних горах, що заявились на Прикарпатті. Село Криворівня, що раніше приймало на відпочинок Франка, Грушевського, Лесю Українку, - нині славиться сусідством із небезпечним сміттєзвалищем. Донедавна сюди звозили відходити з усього Верховинського району. Після закриття полігону місцева влада прийняла рішення про рекультивацію, тобто заховання відходів по всій території сміттєзвалища. Але з необхідних 14 мільйонів гривень 2020-му виділили лише два. У 2021-му іще менше, пів мільйона.

Комплексних підходів немає, зате є невтішна статистка. У 2019-му році Україна опинилась на першому місці Світового рейтингу серед країн, що продукують небезпечні відходити, та на 9-му місці за кількістю сміття на душу настелення. Лише за один рік ми згенерували 474 млн т. відходів, з яких 448 млн т. – класифікують як потенційно небезпечні. Загальна маса вже накопичена в Україні відходів перевищує 35 млрд т., з 16 млрд – небезпечні відходи. Загалом на кожного українця вже припадає по 760 т. різного сміття, а сума збитків через засмічення земельних ресурсів – понад 1 млрд грн на рік. Офіційні звалища, які вже здебільшого переповнені, займають близько 7% території України, що дорівнює площі Данії.

Поки великі міста України не почнуть будувати сміттєпереробні заводи насправді, а не лише на словах, поки на рівні Офісу президента та профільного Міністерства не буде написано і прийнято державну стратегію поводження з ТПВ – статистка кращою не стане, екологічні показники продовжуватиму падати, і, не дай Боже, ми можемо ще не раз почути про "Нові Грибовичі" десь на Закарпатті чи під Маріуполем.

Повернемось до питання розкрадання грошей на реконструкції сумнозвісного Грибовицького сміттєзвалища. Наступний етап після реконструкції – сама рекультивація, яку провели здебільшого за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку. Ми розпитали Андрія Садового про наслідки для міста в розрізі майбутнього кредитування Львова, адже заява СБУ про розслідування справи на понад 6 млн грн - набула розголосу. Однак він заявив, що в міста ідеальна історія зі всіма міжнародними фінансовими інституціями.

Це звичайно додатковий іміджевий удар, і це вже удар не тільки по місту, по Львову, а це вже удар іміджевий для всієї України. Доведеться тепер докладати немало зусиль, щоб доводити, що гроші наших західних партнерів використовуються Україною, українськими чиновниками ефективно – наголошує голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Водночас голова бюджетної комісії Наталя Шелестак впевнена, що чиновники не могли самостійно без вказівки зверху проводити свої злочинні схеми. Також вона вважає, що це не остання кримінальна справа, пов’язана із корупційними діями львівської влади навколо проблем сміття.

Окреме питання – мораль чиновників, які причетні до розкрадання грошей на об’єкті, де загинуло четверо людей. Разом з тим Львівська мерія готова надалі освоювати кошти на Грибовицькому сміттєзвалищі. Тепер у планах – створити тут міське стрільбище, такий великий тир для усіх охочих. Скільки грошей потрібно на втілення проєкту – ще не розголошують, а ми сподіваємось, цього разу нікому не вдасться отримати свою долю.

 • Нагадаємо, львівських чиновників звинуватили у привласненні кредиту ЄБРР на Грибовицьке сміттєзвалище.

 • Журналісти дізналися ім'я чиновника, якого підозрюють у розтраті майже 6 млн на реконструкції Грибовицького сміттєзвалища.

 • Запідозреного керівника ЛКП  у квітні 2019 року вже затримували під час отримання хабаря в 400 тис. грн.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку


 


 

Читайте також:
Львів
-8°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 36.73
  Купівля 36.73
  Продаж 37.39
 • EUR
  Купівля 39.9
  Продаж 40.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, неділя
3 грудня
21:39
Леонтій Сандуляк
Пішов із життя співавтор Акта проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
21:04
Львів, погода
Львів'ян попереджають про ожеледицю та падіння бурульок з дахів
20:33
негода на Закарпатті, підтоплені будинки
На Закарпатті рятувальники відкачують воду із підтоплених домівок, все ще залишаються підтопленими деякі автошляхи
19:59
афіша
У пошуках Різдва: у Львові відбудеться благодійний ярмарок Тлум & Крам
19:23
Відзначення 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
У Львові відзначили 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
18:52
Спорт
Львівська шпажистка виграла Кубок світу з фехтування на шпагах серед юніорок
18:32
Новини Львова
У Львові помер актор Сергій Кустов
17:58
Новини Західної України
Рейди на ринках, автошляхах та у лісах: на Хмельниччині штрафуватимуть за незаконну вирубку ялинок
17:30
Новини Львівщини
На трасі Київ-Чоп перекинулась вантажівка, травмований водій
17:00
Новини Західної України
На Волині прикордонники взяли участь у благодійному забігу
16:28
гральний заклад на Закарпатті
На Закарпатті викрили казино, яке облаштували в закладі відпочинку
16:06
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
15:52
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Потрібно розв'язати проблему списання військового майна на фронті, – Уляна Кузик
15:26
ЗСУ
Львівські воїни показали знищення вогневих позицій ворога
14:58
ухилянти
У засніжених горах Закарпаття впіймали групу ухилянтів
14:37
вантажівки, кордон
Пункт пропуску "Угринів-Долгобичув" на кордоні з Польщею відкриють для проїзду порожніх вантажівок
14:10
проєкт "Купи мені бойовий літак"
Понад 18 млн грн, зібраних проєктом фонду Авіація Галичини, витратили на МіГ 29
13:53
Ексклюзив
Олександр Лабецький
ОТГ мають закласти не менше 10% бюджету на оборону, – Олександр Лабецький
13:35
У Львівській філармонії буде концерт музики Віктора Камінського
13:13
благодійний вечір уку
Як Україні виростити крила: у Києві пройшов вечір благодійності на підтримку УКУ
12:52
Фрагмент афіші проєкту "Посеред бурі 2.0"
Львівські галереї оголосили про підтримку "Вовків да Вінчі" та 540-го зенітного полку
12:35
рятувальники зима
Звільняють людей зі снігових заметів: прикарпатські рятувальники ліквідовують наслідки негоди
12:12
Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост
Видимість обмежена: на горі Піп Іван Чорногірський температура повітря опустилася до 9° морозу
11:59
Оновлено
кордон
На Львівщині відновили пропускні операції у двох пунктах пропуску
11:39
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
11:16
підозра священника Віталія Хромея
Закарпатський священник УПЦ МП уник в'язниці за пропаганду комунізму
10:56
На Львівщині через сніг знеструмлені майже 400 населених пунктів, на Хмельниччині – 26
10:31
OPINION
Вкрали сотні тисяч доларів і били в тюрмі: подробиці історії американця, який живе у підземному переході у Львові. Блог Юрія Мартиновича
10:12
кордон
На виїзд з України очікують понад пів сотні автобусів та 2342 вантажівки: де найменші черги
09:50
Кримінал
Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті під час війни й не тільки: як вберегтися
09:03
Шахед
Росіяни вкотре атакували дронами Хмельниччину: деталі
08:43
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 3 грудня
08:21
Імбирні пряники до святого Миколая
Імбирні пряники до святого Миколая: простий рецепт смачного печива
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
Більше новин