Еспресо. Захід
Ексклюзив

Економістка з польського Любліна написала казку для дітей з України, що втікають від війни

30 квітня, 2022 субота
14:10

Щоб малюки змогли віднайтися у новій реальності та відчули себе у безпеці. Книжечку можна завантажити безплатно

Зміст

Родина кроликів через неминучу небезпеку наважується на розлуку. Мама та її синочок Андрій вирушають у невідомість, а тато — залишається стерегти галявину, яку хоче прибрати до лап Злий Ведмідь. Чи знайдуть утікачі безпечний притулок? А, може, щось більше? "Ця історія - про надію, любов, дружбу, щирість і тугу у тіні війни", - каже авторка "Малого відважного кроленятка" Мілена Камінська (на фото).

Цю казку дитина може прочитати за вечір — історія вмістилася на 14 сторінках. Ілюстрації, авторкою яких є Магдалена Похжонщ, - чорно-білі. Художниця навмисно не додавала жодних барв, аби дітки могли самостійно розмалювати книжечку. 

Написана казка трьома мовами: українською, польською та англійською. Читацька аудиторія - українські діти, які через війну продовжують прибувати до Польщі, і польські, які разом з батьками приймають біженців у своїх домівках. "Аби діти розуміли, чому у їхніх помешканнях раптом з'явилися незнайомці, які до того ще й розмовляють іншою мовою", - пояснює авторка. За даними польського уряду, у домівках поляків знайшли тимчасовий прихисток понад 600 тисяч біженців з України. 

"А що б я сказала своїй дитині у такій ситуації? "Ми утікаємо, бо війна?" "Бо нас хтось хоче убити?" Можна, звісно, нічого не говорити — мовчки спакувати дитину і втікати. Це якщо буде час на збори, бо я бачила, як до Любліна приїздили біженці з одним поліетиленовим пакетом у руках. Можна обманути дитину, сказати, що ми їдемо на відпочинок. Але вона тоді запитає: чому тато не їде з нами? І чому мама сумує?"

"Ідея написати казку з психотерапевтичним ефектом, яка допоможе діткам віднайтися у новій реальності, дасть їм почуття безпеки, назрівала у моїй голові відразу після вибуху війни в Україні. Буде вона цікава й мамам, які впізнають у головній героїні себе, - розповідає "Еспресо.Захід" Мілена Камінська. - Я працювала у Люблінському суспільному комітеті (допомоги Україні. - Ред.), тож надивилася на людей, які потрапили у складніші життєві ситуації. Також у Facebook дедалі частіше натрапляла на дописи із запитанням: а чи немає якихось дитячих книжечок, де б доступно пояснювалося, що відбувається зараз у житті звичайних українських родин, чому вони змушені покидати свій дім та їхати світ за очі? І чому мама їде, а тато — залишається? У мене дітей ще немає, але я запитала себе: а що б я сказала своїй дитині у такій ситуації? "Ми утікаємо, бо війна?" "Бо нас хтось хоче убити?" Погодьтеся, звучить надто різко. "Від сьогодні нашим домом буде підвал?" Немає на це доброї відповіді: кожна є страшною. Можна, звісно, нічого не говорити — мовчки спакувати дитину і втікати. Це якщо буде час на збори, бо я бачила, як до Любліна приїздили біженці з одним поліетиленовим пакетом у руках. Можна обманути дитину, сказати, що ми їдемо на відпочинок. Але вона тоді запитає: чому тато не їде з нами? І чому мама сумує? Підозрюю, що у такій ситуації мама буде сумною. Так я дійшла висновку, що своїй дитині я б розповіла правду, але у делікатний спосіб. Як казку. Ось так і з'явилася історія про родину Кроликів".

"Мале відважне кроленятко" — проба пера Мілени. До цього хист до написання художніх творів у жінки не проявлявся. Та й на психолога вона не вчилася. Закінчила економічний факультет, займається публічними закупівлями. 

Казку Мілена писала впродовж місяця - від руки, після чого набирала текст на комп'ютері. Далі постало питання, хто проілюструє цю історію і зробить це найкраще. "Спочатку планувала знайти ілюстратора і заплатити йому за роботу, - зізнається співрозмовниця "Еспресо.Захід". - Але потім вирішила опублікувати оголошення у Facebook, чи хотів би хтось зробити це на благодійних засадах. Зголосилося багато людей. Я вибрала Магду (Магдалену Похжонщ. - Ред.), яка й створила настільки теплі, добрі ілюстрації до моєї казки. Магда — з Познаня. До цього ми не були знайомі". 

Ідея була створити книжку-розмальовку. І Мілена, і Магдалена чудово впоралися з цим завданням. Фото з приватного архіву Мілени Камінської

Перекладами книжечки також займалися волонтери. Завдання виявилося не з простих, адже перекладений текст потрібно допасувати до ілюстрацій - так, щоб візуально все гарно виглядало. Далі за роботу взялися літредактори. 

При написанні історії про родину кроленят, авторка консультувалася з психологами. Показувала їм і ілюстрації до книжечки. Ті дали позитивну оцінку і тепер використовують казку у роботі з дітьми-біженцями.

"Мале відважне кроленятко" наразі не вийшло друком, однак книжку можна безплатно завантажити у форматі PDF.

Українською мовою тут, польською - тут, англійською - тут

У перші три дні книгу завантажили понад тисячу разів. Волонтери роздруковують по кількадесят екземплярів і роздають діткам у місцях поселення біженців.  

"Всі запитують, коли вийде друга частина. Коли хтось мені розповість, чим закінчиться ця історія та коли, тоді я скажу, коли вийде продовження казки. Але вона неодмінно буде з добрим кінцем"

Незабаром з'явиться аудіоверсія книги. "Вже зголосилася одна пані, яка є вчителькою англійської мови. Я буду читати польську версію, а моя подруга — українську", - розповідає Мілена. Вона не проти, щоб за мотивами її казки створили мультфільм: "Якщо до мене звернеться фірма або приватна особа, яка на цьому знається і готова допомогти безплатно, я відкрита до співпраці".

У "Малому відважному кроленяті" є дуже багато символів: соняшник, ластівка... А от кролики принципового значення не мають. Вибір головних героїв авторка відклала насамкінець: "На етапі написання книжки я писала просто — "звірятка": мама, тато і їхня дитина. Мені було важливо, щоб ці звірятка були невеличкими і симпатичними. А кроликів я вибрала, можливо, через те, що наближався Великдень".

Закінчення у казки доволі сумне. Маленький Кролик лягає у ліжечко у чужому домі. Обіймає м'яку іграшку — Маленьке Ведмежа, яке подарував йому Татусь, і зичить рідній людині спокійної ночі, хоч Тато зараз — дуже далеко. Мілена зізнається: вона навмисно закінчила історію саме так. На думку психологів, на цьому етапі дитині не можна щось обіцяти: повернення додому чи завершення війни. "Всі запитують, коли вийде друга частина. Коли хтось мені розповість, чим закінчиться ця історія та коли, тоді я скажу, коли вийде продовження казки, - обіцяє авторка, і додає: - З добрим кінцем".

Розмовляла Наталія Гелий

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.  

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
08:39
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 24 листопада
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
07:20
Свята великомучениця Катерина
День ангела Катерини за новим календарем: історія свята та традиції
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
Більше новин