Дістатися до лікарні неможливо: як самому собі надати медичну допомогу. Рекомендації МОЗ
Міністерство охорони здоров'я надало рекомендації, як надати собі медичну допомогу, коли неможливо дістатися лікарні або зв’язатися з лікарем.
Водночас у відомстві наголошують: такі поради актуальні лише у воєнний час. У мирний – слід одразу звертатися по медичну допомогу.
Отже, у разі підвищення температури тіла:
- багато пийте;
- якщо перебуваєте у себе у помешканні, а не в укритті, приступайте до фізичних методів охолодження: скиньте зі себе ковдру, розстебніть одяг, а відкриті ділянки тіла - протріть вологою тканиною;
- прийміть жарознижуюче:
- дорослим – ібупрофен у дозі 400 мг до 3 разів на добу або парацетамол у дозі 500 мг до 4 разів на добу. Обидва препарати можна чергувати;
- дітям – ібупрофен або парацетамол у суспензії у розрахунку 10-15 мг на 1 кг ваги. Перед застосуванням суспензію не забудьте збовтати. Обидва засоби так само можна чергувати.
Зверніть увагу, що температура може не одразу "збитися" до +36,6°С. Але навіть мінус один градус уже свідчить про позитивну динаміку.
У разі підвищення кров'яного тиску:
- покладіть пів таблетки каптопресу під язик;
- якщо у вас є тонометр, після прийому ліків поміряйте тиск;
- застосувати каптопрес удруге можна лише через 40 хвилин.
У разі діареї (дефекації рідким калом три і більше разів на добу):
- відмовтеся на якийсь час від солодощів та молочних продуктів;
- їжте каші, затяжне печиво і продукти, збагачені клітковиною;
- якщо діарея турбує довший час, поповніть запас електролітів (солей). Для цього підійде мінеральна вода типу "Поляна квасова" або аптечні засоби (іоніка, регідрон, ре-соль). Їх потрібно розчинити у великій кількості рідини (більше, ніж в одній склянці). Завжди читайте інструкції до медикаментів перед тим, як їх застосовувати!
- а от лоперамід та інші протидіарейні препарати бажано не приймати. Це – "ліки крайньої потреби". Наприклад, якщо ви вирушаєте у далеку дорогу, евакуюєтеся тощо;
- якщо з'явилася лихоманка, діарея не проходить кілька днів, відчуваєте сильне виснаження, це означає, що ви потребуєте обов’язкової медичної допомоги.
Щоб попередити діарею, пийте лише кип’ячену або бутильовану воду, часто мийте руки з милом, а якщо це неможливо – користуйтеся антисептиком.
У разі гіпоглікемії (зниження рівня глюкози у крові):
- негайно випийте солодкий чай або інший солодкий напій;
- розсмокчіть льодяник або з'їжте трохи цукру.
Гіпоглікемія проявляється відчуттям голоду, тремором (тремтінням), прискореним серцебиттям і виділенням холодного липкого поту.
У разі гострого серцевого болю:
- покладіть під язик таблетку нітрогліцерину у дозі 0,5 мг або застосуйте нітрогліцерин в аерозолі – 1-2 дози по 0,4-0,8 мг;
- прийміть ацетилсаліцилову кислоту (кардіомагніл, магнікор, аспірин-кардіо тощо) у дозі 300 мг (три таблетки по 100 мг). Одноразово!
- якщо у вас є протипоказання до прийому ацетилсаліцилової кислоти (виразкова хвороба, гастрит у стадії загострення, шлунково-кишкові кровотечі, які мали місце у минулому), прийміть клопідогрель у дозі 300 мг внутрішньо. Також одноразово!
- якщо біль не минає, можете прийняти нітрогліцерин тричі, але з інтервалом у п’ять хвилин. Якщо і після двох таблеток ефекту немає, необхідно терміново звернутися до лікаря!
Зверніть увагу: гострий серцевий біль пацієнти описують як стискаючий біль по центру грудної клітки (прикладають кулак до грудей).
Основні правила залишаються незмінними:
- не приймайте антибіотики на власний розсуд;
- продовжуйте лікування, яке призначив вам лікар.
У МОЗ підкреслюють: якщо у вашому регіоні наразі не ведуться активні бойові дії, не займайтеся самолікуванням, а відразу звертайтеся до медиків.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе