Еспресо. Захід

Діагностувати рак, COVID-19 і гепатит... за кілька хвилин удома? Переваги та недоліки швидких тестів

Зоряна Круль
28 травня, 2021 п'ятниця
12:11

Першим діагноз "ВІЛ-інфекція" 42-річному львів’янину Віталію поставив… він сам. Каже, він був одним із тих 60 тисяч українців, які не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. 

Зміст

"У мене була кілька статевих партнерок і я не завжди використовував презервативи, – зізнається співрозмовник. – Симптомів жодних не було. Перевіритися вирішив, коли дізнався, що в однієї з моїх колишніх виявили цю інфекцію. Прочитав в інтернеті, що можна провести експрес-тест. Боюся крові, але зараз є такі тести, що можна визначити наявність вірусу в організмі за слиною. Результат отримав за 20 хвилин".  

Тест на визначення антитіл до ВІЛ чоловік придбав в аптеці за 120 гривень. Розповідає: такий самий можна замовити безоплатно на інтернет-ресурсі, створеному в рамках проєкту USAID HealthLink – доставлять поштою за вказаною адресою. Проте тоді він про таку можливість не знав. Позитивний результат змусив його звернутися до сімейного лікаря. Щоб підтвердити статус ВІЛ-позитивної особи, львів’янину провели ще кілька досліджень і цього разу йому вже довелося здавати кров. 

Від мікобактерії туберкульозу до… збудника малярії: що виявляють швидкі тести?

Сьогодні в домашніх умовах можна перевірити практично будь-що: рівень глюкози і холестерину, наявність антигену бактерії Helicobacter pylori (головного винуватця гастриту й виразок) чи наркотиків в організмі, виявити приховану кров у калі (один зі симптомів раку товстого кишечника) й антитіла до мікобактерії туберкульозу, визначити, коли в жінки настає овуляція і чи вступила вона у період менопаузи, відрізнити COVID-19 від грипу, а грип – від застуди. Для діагностики використовується кров, слина, сеча, кал або сперма. Швидкі тести продають в аптеках, але їх також можна замовити в інтернеті. Деякі з них є доволі дефіцитним товаром (наприклад, експрес-тест на визначення збудника малярії). Деякі стабільно користуються попитом, як-от, приміром, тест на визначення вагітності. Мало хто знає, але саме з тестів на вагітність і почалася ера діагностики "на дому".   

Першими швидкими тестами на визначення вагітності змогли скористатися канадські жінки далекого 1971 року. Лише через шість років, подолавши бюрократичні перепони, винахід американки потрапив на полиці магазинів і аптек США. Домашні тести на визначення вагітності швидко завоювали європейський ринок. Наприкінці 1980-х їх удосконалили – мінілабораторію з кількома пробірками замінила тест-смужка. Але лінії, які з'являлися на папірці через 5-15 хвилин, були доволі розмитими, тож їх кількість жінки радше вгадували, ніж могли точно полічити. Українкам на диво-винахід довелося чекати два десятиліття – в українських аптеках перші експрес-тести з'явилися лише в середині 1990-х років. З роками їх удосконалили – спершу папір замінили латексом, що зробило смужки більш чіткими, а час очікування скоротився до хвилини, а потім – створили ультрачутливі тест-касети. Швидкі тести стали більш інформативними і більш зручними у використанні. Наприклад, нині для дослідження не обов’язково брати лише вранішню сечу, виконати тест можна з першого дня затримки менструації і в принципі будь-де (навіть у вбиральні супермаркету), а результат можна зчитати вже за п’ять секунд. 

Експрес-тести на визначення вагітності виявилися настільки популярними, що фармкомпанії поставили собі питання: чому б не створити такі самі тести на визначення, приміром, сифілісу? З часом такі тест-системи почали застосовувати в діагностиці онкологічних захворювань, зокрема раку простати, шлунку, печінки, товстої кишки тощо. 

"Експрес-тести на COVID-19 були популярні восени, під час першої хвилі захворюваності. Новими були і тести, і сама хвороба. А все нове викликає інтерес і страх".

Асортимент швидких тестів продовжує розширюватися. Торік на ринку з'явилися тести на антиген коронавірусу. ВООЗ назвала їх "проривом у діагностиці COVID-19". Такий тест за 15 хвилин видає доволі точний результат (похибка – 20%, якщо тест провести у перші сім дні захворювання) – і для цього не потрібне ні обладнання, ні спеціалісти. Та попри те, що такі тести коштують вдвічі менше за найдешевший ПЛР-тест, витрачатися на них українці не поспішають. 

"У будь-якому разі якщо людина, наприклад, виїздить за кордон, то їй потрібно провести ПЛР-дослідження. Крім того, такі самі тести безкоштовно роблять сімейні лікарі", – пояснюють аптекарі, з якими вдалося поспілкуватися журналістці "Еспресо.Захід". Розповідають: експрес-тести на виявлення антигену до вірусу COVID-19 були популярні під час першої хвилі захворюваності. Новими були і тести, і сама хвороба. А все нове викликає інтерес і страх.       

Однак і фармацевти, і лікарі застерігають: результат дослідження "на дому" – це привід звернутися до фахівця, а не поставити собі остаточний діагноз і розпочати самолікування. По-перше, тести можуть давати або хибно позитивні результати (коли хвороби немає, а тест показує, що є), або хибно негативні (коли проблеми зі здоров'ям є, але тест-система їх не "бачить"). По-друге, людина може не дотриматися вимог інструкції і неправильно виконати тест. Наприклад, неправильно провести забір матеріалу або прочитати результат швидше чи пізніше означеного. 

Ще один недолік: не всі експрес-тести є цільовими. Наприклад, людина провела тест і виявила приховану кров у калі. Це може означати, що в неї – рак товстої чи прямої кишки, але не обов’язково. Наявність крові у фекаліях, яка непомітна неозброєним оком, загалом свідчить про кровотечу у травному тракті, а викликати її може не тільки злоякісна пухлина, а й поліпи, дивертикули (випинання стінок шлунково-кишкового тракту) чи запалена слизова товстої кишки. Кров у калі може бути й при геморої.  

"Можу самостійно визначити ацетон у сечі пацієнта за п’ять хвилин, а можу – чекати 10 годин на результати аналізу з лабораторії".

"Експрес-тести – це дуже зручний інструмент у практиці сімейного лікаря, який дозволяє фахівцю, який є "універсальним солдатом", отримати відповідь "тут і зараз" на запитання, що не так із його пацієнтом", – каже сімейний лікар-ФОП Михайло Данильчук. Наводить приклад: "Завдяки швидкому тесту випадково (під час профілактичного огляду) виявив гепатит С у 17-річної пацієнтки. Дівчину нічого не турбувало (недарма цю хворобу називають "лагідним убивцею"). На щастя, сьогодні маємо хороше лікування: пацієнтка протягом трьох місяців приймала ліки й тепер здорова. Якби хворобу виявили, коли в неї вже були прояви, не впевнений, що все так добре закінчилося б". 

Швидкі тести дозволяють виграти час

"Можу самостійно визначити ацетон у сечі пацієнта за п’ять хвилин, а можу чекати 10 годин на результати аналізу з лабораторії, – каже в розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" лікар. – При підвищеному ацетоні є сильна інтоксикація – болить голова, нудить, підвищується температура тіла, хочеться блювати. Єдине, про що мріє така людина, – щоб їй дали якусь таблетку і вона могла полежати на ліжку. А їй кажуть: "Іди в лабораторію здай сечу на аналіз". 

У кабінеті Михайла Данильчука є і електрокардіограф, і швидкі тести на визначення тропоніну І. Коли підозрює у пацієнта гострий інфаркт міокарда, перевіряє електричну активність його серця і проводить експрес-дослідження крові. 

"При інфаркті відбувається масивне руйнування кардіоміоцитів (клітин міокарда), внаслідок чого вивільняється специфічний маркер ураження серця – тропонін, на який, власне, й реагує тест-система. На електрокардіограмі зміни з'являються лише на 3-4 годину, хоча в моїй практиці такого випадку ще не було, щоб тропоніни були позитивними, а електрокардіограма продовжувала показувати норму", – зазначає лікар.   

"Експрес-тести не є абсолютно точними, але так само 100-відсотковою точністю не можуть похвалитися й лабораторні аналізи. Провів понад 300 експрес-тестів на гепатит С і не виявив жодного хибно позитивного випадку. А з розповідей пацієнтів мені відомо про випадки, коли лабораторія помилялася".

"Одним із недоліків таких тестів є їх вартість. Деякі тести коштують до 100 гривень, а деякі – і 300, і 400. Часом за такий тест потрібно заплатити дорожче, ніж у лабораторії, – зауважує Михайло Данильчук. – Окрім того, експрес-тести не є абсолютно точними, але так само 100-відсотковою точністю не можуть похвалитися й лабораторні аналізи. Наприклад, я провів понад 300 експрес-тестів на гепатит С і не виявив жодного хибно позитивного випадку. А з розповідей пацієнтів мені відомо про випадки, коли лабораторія помилялася". 

"У цьому й суть медичної реформи "первинки" – знайти лікаря, якому будете довіряти, щоб, скажімо, якщо у вас була ризикована поведінка, ви могли до нього звернутися і швидко перевіритися на ВІЛ-інфекцію чи вірусні гепатити", – підсумовує фахівець.

Які швидкі тести сімейний лікар може зробити вам безоплатно?

● на ВІЛ-інфекцію;

● на вірусні гепатити В і С;

● на тропонін І;

● на вагітність;

● на антиген до коронавірусу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
25 листопада
09:35
ЛНУ імені Івана Франка
Два львівські університети увійшли до світового рейтингу
09:19
"Колискова для солдата"
У Мукачеві відбудеться безкоштовний концерт музики Баха
09:10
На Волині перекрили аварійний пішохідний міст через річку
09:06
газопровід
У Львові на вулиці стався вибух через витік газу
08:49
У Рівному чоловік друкує деталі для дронів на 3D-принтері та передає їх військовим
08:25
На Франківщині рятувальники спустили з гір 13-річну туристку, якій стало погано
08:00
На Львівщині понад 3 тисячі абонентів 25 листопада будуть без газу
07:40
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 25 листопада
07:30
Ексклюзив
Львів, транспорт
Залишити авто на трамвайній колії: скільки коштує зупинити громадський транспорт у Львові
2024, неділя
24 листопада
21:20
До Дня Гідності у Львові посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія" 30 захисників
20:55
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
На Хмельниччині ППО збила ворожий безпілотник
20:13
блокування кордону, Польща
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску на кордоні зі Львівщиною
19:55
Павло Розлач
На день бригада тратить понад 100 FPV, – комбриг 80-ки полковник Павло Розлач
19:10
Що кіт розуміє краще за свого господаря
18:32
Світло
Коли на Львівщині 25 листопада не буде світла: графіки вимкнень
18:10
У центрі Луцька трапилась пожежа в багатоповерхівці
17:23
Огляд
Сніг
Вдень до 9° тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 листопада
16:52
Мобілізували на початку жовтня: на війні загинув Олег Зварич з Рівненщини
16:31
Оновлено
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
П'ять світлин природи заходу України - в десятці найкращих конкурсу "Вікі любить Землю" 2024
16:04
Померла 13-річна дівчинка з родини, яка отруїлася грибами на Тернопільщині
15:50
Львів'ян запрошують здати кров у Мобільному центрі в Дублянах
15:32
Оновлено
схема об'їзду на Левандівку
З понеділка 25 листопада частину вулиці Сяйво перекриють. Схема об'їзду
15:17
У Львові відбудеться спортивний фестиваль, спрямований на соціальну реабілітацію ветеранів
14:40
Целип Ігор
Співак з Тернопільщини заспівав у Лондоні для міністра оборони Великої Британії
14:22
На ремонт колектора у одному з львівських парків планують виділити ще п'ять млн грн
13:40
Блокування польських фермерів: прикордонники розповіли про ситуацію в пункті пропуску на Львівщині
13:37
домашнє насильство
У Львові проведуть акцію, присвячену боротьбі з насильством проти жінок
12:59
У Хмельницькому у вогні загинув 21-річний чоловік
12:22
Оркестр "INSO-Lviv" презентував власну "Академію музики"
11:58
У Львові завершили 5-річну реставрацію ротонди в Бернардинському дворику
11:26
Буковинські десантники показали роботу FPV-дронів по окупантах на Вовчанському напрямку
11:00
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 листопада
10:44
Біля Львова 13 вогнеборців гасили пожежу в дерев’яному будинку
10:30
В УКУ 28 листопада відбудеться благодійний книжковий ярмарок
09:57
Оновлено
світло
Львівобленерго оновило графіки вимкнень світла на 24 листопада
09:50
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 24 листопада
09:30
прощання
Львівщина 24 листопада прощається з трьома полеглими бійцями
09:06
Ексклюзив
Стати більш незалежними в побуті: як Віталій Пчолкін через проєкт "ІнваФішки" допомагає людям з інвалідністю
08:59
видобуток піщано-гравійної суміші
На Рівненщині внаслідок зсуву піску на сміттєзвалищі загинув 13-річний хлопчик
07:30
Огляд
Фортеця, якої більше немає: історія та міфи забутого Надвірнянського замку
Більше новин