"COVID-сертифікати будуть дійсні 180 днів". А далі – знову вакцинація?
Юрист у медичній сфері розповів про особливості документів, які підтверджуватимуть, що ви не становите небезпеки щодо поширення коронавірусу.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України постановою від 29 червня 2021 року №677 затвердив Порядок формування та використання COVID-сертифікатів. "Але оскільки форми ще не затверджені, отримати їх наразі неможливо", - пояснив у розмові з журналісткою "Еспресо.Захід" практикуючий адвокат з більш, ніж 20-річним досвідом, що спеціалізується на медичному праві Олег Юдин (на фото).
Фото: facebook-сторінка Олега Юдина
Потрібно буде звертатися до свого сімейного лікаря, який на прохання пацієнта видрукує документ з медичної інформаційної системи?
В електронному вигляді сертифікати видаватимуть через додаток "Дія".
Це буде кілька документів?
Сертифікати в Україні будуть видавати двох видів, які, крім назви, відрізнятимуться ще й за змістом:
- внутрішній COVID-сертифікат, який видаватиметься в Україні і буде призначений для використання лише на території України;
- міжнародний COVID-сертифікат України, який видаватиметься в Україні і буде призначений для використання за межами України (UA COVID Certificate).
Щоб отримати будь-який із цих сертифікатів, потрібно буде завершити вакцинацію двома дозами препарату?
Наявність сертифікату не означатиме, що людина - вакцинована. Підставою для формування COVID-сертифікату є наявність внесеної до центральної бази даних в установленому порядку інформації про:
- вакцинацію від COVID-19;
- ПЛР-тестування (зрозуміло, має бути негативний результат);
- факт одужання від коронавірусної хвороби.
Тобто цей документ підтверджуватиме, що ви АБО вакцинувалися від COVID-19, АБО провели тестування методом полімеразної ланцюгової реакції і його результат – негативний, АБО одужали від цієї хвороби.
Кожному COVID-сертифікату присвоюватимуть унікальний електронний ідентифікатор та формуватимуть QR-код. Передбачається, що ці документи видаватимуться запитувачу засобами порталу "Дія", зокрема з використанням мобільного додатку цього порталу. COVID-сертифікати та їх копії у паперовому вигляді матимуть однакову юридичну силу. Чи можна буде їх роздрукувати з порталу "Дія", наразі невідомо.
Як довго будуть дійсні ці документи?
Положенням встановлено правило, що строк дії міжнародного і внутрішнього COVID-сертифіката України визначається клінічними критеріями його формування та використання. Проте строк дії міжнародного сертифікату (мабуть, найбільш затребуваного документу), за такими критеріями як щеплення і тестування не був визначений - є строк дії цього сертифікату лише на випадок одужання.
Сподіваємося, що це недоопрацювання виправлять.
Так, і час ще є – на затвердження зразка сертифікату відвели місяць.
Для внутрішнього COVID-сертифікату встановили такі строки:
- якщо людина вакцинована від COVID-19, строк дії документу становить 180 діб від дня введення останньої дози, відповідно до протоколу вакцинації від коронавірусної інфекції.
Зверніть увагу! Документ втрачає чинність не через рік, як ті документи, що видавалися раніше, а через 180 діб. Після цього – будь ласка, приходьте знову на вакцинацію;
- якщо проведено лише тестування на COVID-19, - 72 години.
Врахуйте, що відлік починається не з години видачі результатів аналізу, а з години забору матеріалу на дослідження!
- якщо зафіксовано факт одужання від коронавірусної хвороби, строк дії сертифікату становить 180 діб від дати забору матеріалу на тестування на COVID-19, який дав позитивний результат, підтвердивши тим самим факт наявності інфекції в організмі людини.
Візьміть до уваги, що у цьому випадку такі ж терміни діють і для міжнародного сертифікату.
Наразі фахівці не можуть дати однозначної відповіді, чи будемо ми ревакцинуватися від COVID-19 так само, як від сезонного грипу – раз на рік. Але сертифікати, які підтверджують, що людина вакцинована, будуть дійсні лише 180 днів. Це пов'язано з можливою ревакцинацією, чи це вимога до документів такого зразка (тобто, що вони не можуть бути дійсні довше, як півроку)?
Стосовно рекомендації з приводу ревакцинації єдності у фахівців й справді не має. Зараз ми перебуваємо на стадії досліджень, і однозначно щось стверджувати не можна. Погоджуюся: 180 діб - доволі сумнівний термін дії сертифікату. Можливо, будуть ще вноситися зміни. Наприклад, нещодавно Україна підписала угоди з Австрією та Нідерландами щодо визнання наших вакцин. Передбачено, що термін дії цих документів (які посвідчують, що людина вакцинована двома дозами. – Ред.) становитиме не 180, а 270 днів.
Який з цих сертифікатів ви б радили отримувати?
Все залежить від мети використання - кожен сертифікат має свої особливості. Але, якщо ви плануєте подорож за кордон, то, звісно, треба буде замовляти міжнародний.
Якщо людина перехворіла на COVID-19, але перебіг захворювання у неї був легким і до лікаря вона не зверталася, може здати аналіз на антитіла, щоб підтвердити, що вона одужала від коронавірусної хвороби і отримати сертифікат?
Якщо інформація про перенесену хворобу відсутня в електронних системах, сертифікат на підставі результатів аналізу на антитіла такій особі не видадуть.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе