Чому в Польщі нема олігархів і як їх побороти в Україні? – думка польського реформатора Бальцеровича
Україні варто інтенсивніше боротися з різними монополіями, щоб здійснити деолігархізацію завдяки більшій конкуренції в економіці.
Таку думку висловив організатор та ідейний натхненник польських економічних реформ (так званої "шокової терапії" – перетворення країни з плановою економікою на країну з ринковою економікою) економіст і політик Лешек Бальцерович у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV, повідомляє "Еспресо.Захід".
"У Польщі немає олігархів. Можу назвати декілька факторів, які до цього призвели. По-перше, ми провели дуже швидку лібералізацію економіки і ввели конкуренцію. По-друге, в нас була дуже сильна політична організація, партія "Солідарність", і вона була проти комунізму. Завдяки "Солідарності" я міг робити ці реформи, коли був при владі. У цій партії слідкували, щоб між її членами не було брудних справ. По-третє, я з самого початку намагався створити новий чесний фіскальний орган. Усі керівники були новими людьми, яких я призначив після проведення відповідних конкурсів. По-четверте, об’єктивно кажучи, в нас була легша загальна обстановка. Бо в нас не було таких тісних зв’язків підприємців з Росією", – розповів Бальцерович.
Політик зазначив, що в Польщі більшість підприємців здобули свої статки чесним шляхом завдяки своїм талантам, а не зв’язкам з владою.
"Україні найперше треба чітко і швидко відокремити чесних підприємців від олігархів. Далі найважливіше – це демонополізація. В Україні є багато монополій, як явних, так і прихованих. Завдяки чесній конкуренції ці монополії треба розбивати. Свого часу, я говорив з головою Антимонопольного комітету України і зрозумів, на жаль, що ця стратегія не в пріоритеті. Але думаю, що обов’язково треба ліквідовувати монополії. Бо якщо є монополії, тоді є політичні ринки і гроші, які з’являються не завдяки конкуренції, бо її просто немає", – каже Бальцерович.
Говорячи про медійні монополії, політик підкреслив, що монополізація медіа в руках влади – це набагато гірше, ніж контроль з боку підприємців.
"На Заході багато великих медійний компаній є частинами бізнесу підприємців", – додав Бальцерович.
Також польський реформатор зауважив, що Україна найперше відрізняється від Росії своїм плюралізмом у суспільстві, адже в нас є громадянське суспільство, якого апріорі немає в наших північних сусідів, і це велика наша перевага.
Довідково. У Польщі нема олігархів саме завдяки реформам Бальцеровича. Перший етап реформ розпочався в 1989-го. Тоді на виборах перемогла партія "Солідарність" до якої належав Бальцерович. В той час практично всі збиткові державні підприємства ліквідовували – жодних дотацій не було. На початку 1989-го в Польщі було всього 6 тисяч безробітних, а за рік – вже 3 мільйони! У цьому й полягав шок реформ. Однак вже з 1992-го року польська економіка стала прибутковою і переорієнтованою в нове русло. Тоді ж Польща підписала Угоду про асоціацію з ЄС. Почали впроваджувати стандарти європейського законодавства і країна почала стрімко економічно рости.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе