Чи встигне Львів врятувати недобудовану школу в Брюховичах
Недобудовану школу у Брюховичах зносять. Мешканці селища, що входить до складу Львівської громади, б'ють на сполох, адже забудовник після нещодавнього зняття арешту на ділянку активно почав демонтувати незавершену будівлю, що планувалася як майбутня школа, а потім як медичний центр
"Будівництво вже який тиждень здійснюється, до сьогодні немає будівельного паспорта. Як таке взагалі можливо, коли відкрите кримінальне провадження, коли прокуратура вже третій рік намагається провести додаткову експертизу по недобудованій школі, паралельно яку вже розбирають, і ніхто нічого зробити не може. Міська рада заявила про грубе порушення, і потім цей градус різко стихає. У результаті ми залишаємося ні з чим, будується якийсь черговий житловий квартал типу апартаменти. Що громада отримує в замін? Нічого", – сказала під час зустрічі громади Брюховичів з депутатами й чиновниками Львівської мерії мешканка селища Юлія Лацик.
Фото: Юлія Осим
До місцевого Народного дому у вівторок, 5 вересня, де відбулося виїзне засідання комісії законності Львівської міськради, прийшли кілька десятків громадських активістів й ініціативних мешканців, також військові ветерани – усі вони хочуть добиваються того, аби зупинити комерційне будівництво на незаконно відчуженій земельній ділянці у Брюховичах, розташованій у привабливому місці посеред лісу та законсервованих термальних свердловин. Колись на вул. Широкій, 2 у Брюховичах планували збудувати школу. Цю ідею почали втілювати ще на початку 90-х. Але через брак фінансування будівництво припинили.
Фото: Юлія Осим
Восени 2020-го напередодні трансформації місцевого самоврядування Брюховицька селищна рада блискавично швидко – лише за місяць – передала право постійного користування територією громадській організації "Асоціація інвалідів захисників вітчизни "Львівська здравниця". Крім того, було змінено вид використання цієї ділянки з земель освіти на землі інших будівель громадської забудови, знято з балансу та припинено право власності на недобудовану школу, готовність якої становила 46%, а також видано містобудівні умови та обмеження на нове будівництво на цій території. Все це було зроблено без оголошення архітектурних конкурсів та проведення аукціонів. Крім того, здійснювалося це без зонінгу та детального плану території, і, звичайно, без громадських обговорень.
Розбір польотів стосовно незаконно відчужених 3,5 га землі почався на початку 2021 року, коли Брюховичі ввійшли до складу Львівської громади. Тоді відкрили кримінальне провадження, а на ділянку наклали арешт. У 2022 році міська рада заблокувала можливість будівництва.
Та дещо несподіваним виявилися слова директора департаменту міської агломерації Юрія Лукашевського, який в середині липня повідомив, що суди забудовник виграв, але місту вдалося домовитися з девелопером, аби той долучився до будівництва нової школи, і забудовник нібито погодився виділити на це 10 млн грн, та відмовився від будівництва ТЦ на користь дитячого садка. На зустрічі мешканці Брюховичів дещо обурливо відреагували на тодішню заяву чиновника, і дорікнули його присутністю на арештованій ділянці, де невідомо що будується.
Фото: Юлія Осим
Головна юристка Львівської міськради Гелена Пайонкевич пояснила, що вирішення справи ускладнюється тим, що Львівська міська рада фактично стала правонаступником Брюховицької селищної ради, тому не може скасувати раніше прийняті рішення. На запитання мешканців, чи може Львівська міськрада скасувати видані містобудівні умови та обмеження на це будівництво, чиновниця зазначила, що якщо забудовник звернеться до суду, суд винесе рішення про скасування рішень міської ради, зокрема тих, якими буде анульовано користування права земельною ділянкою та містобудівні умови та обмеження, тому що це акти індивідуальної дії.Люди також цікавилися, чи взагалі міська влада здійснює контроль та нагляд за будівництвом, і чому досі, упродовж двох років, не було вирішено ситуацію з забудовою у Брюховичах. На що Пайонкевич сказала, що на час воєнного стану заборонено перевіряти об'єкти, які будуються, а міська архітектурна інспекція не може здійснювати контроль і нагляд за межами міста Львова. Натомість обласна ДАБІ не працює. Місто зверталося до Державної інспекції архітектури та містобудування щодо ініціативи перевірки об'єкта на вул. Широкій, 2 у Брюховичах, але досі не отримало відповіді.
"Вони будують, бо мають дозвіл інспекції містобудування України (ДІАМ). Дозвіл на початок будівельних робіт вони отримали на підставі містобудів та проєкту. Якщо б ми скасували це рішення, забудовник пішов би до суду і зупинив дію нашого рішення виконкому. Повірте мені на слово, насправді це поганий спосіб роботи", – зазначила Гелена Пайонкевич.
Фото: Юлія Осим
Загалом є чотири аспекти, які порушують норми чинного законодавства, і які має вирішувати Львівська міська рада. За словами депутатки, голови комісії законності Уляни Пак, це спосіб списання будівлі школи з балансу, передача земельної ділянки, видача містобудівних умов та обмежень та вирубка дерев без відповідного акту екоінспекції."Ми як орган місцевого самоврядування маємо реагувати в межах своєї компетенції на правопорушення. Ми будемо звертатися до керівництва правоохоронних органів, до МВС та Генерального прокурора України, щоб вони взяли під персональний контроль розслідування у кримінальному провадженні щодо школи. Друге – Львівська міська рада має подати позови щодо земельної ділянки, щодо самого списання об'єкта школи, чи, можливо, ми ще встигнемо визнати право власності на цю недобудовану школу", – зазначила Уляна Пак.
Фото: Юлія Лацик
На будівництво школи були витрачені кошти платників податків міста Львова, на території також були будматеріали, ще не використані в роботі. Зараз половину недобудованої школи вже фактично знесли, а матеріали зникають невідомо куди, кажуть мешканці.Депутатка Уляна Пак вважає, що правильно було б продати цю ділянку на аукціоні, аби місто отримало дохід, крім того, можна провести інвестиційний аукціон з обмеженнями – тоді інвестор матиме чітке зобов'язання будівництва конкретного соціального об'єкта – чи то школи, чи медичного або реабілітаційного центру. Враховуючи, що до 2017 року селище Брюховичі було курортом, однозначно новозбудований об'єкт має бути рекреаційного призначення, але аж ніяк не житловий комплекс чи комерція.
- Ми писали про те, що у жителів селища Брюховичі, що входить до Львівської громади, є питання щодо законності будівництва апартаментів на ділянці, де передбачалася спочатку школа, а згодом реабілітаційний центр. Більше про проблемну забудову читайте у матеріалі
- Актуальне
- Важливе