Школу розбирають, щоб збудувати апартаменти у Брюховичах. Скандал набув нових обертів
У жителів селища Брюховичі, що входить до Львівської громади, є питання щодо законності будівництва апартаментів на ділянці, де передбачалася спочатку школа, а згодом реабілітаційний центр
Як результат, громада не отримала ні одного, ні другого. Детальніше про це "Еспресо.Захід" розповіла активістка та мешканка Брюховичів Юлія Лацик.
"Мова йде про ділянку на вулиці Широка, 2. В 90-х там почали будувати школу, але згодом все заглухло, а сам об’єкт визнали аварійним, хоча і це викликає сумніви. Сама ділянка була під будівництво школи. У такому вигляді воно й було до 2020 року, поки Брюховицька селищна рада за місяць до втрати своїх повноважень не передала цю ділянку (понад 3,4 га) на безоплатне постійне користування підприємству ГО "Асоціація інвалідів захисників вітчизни "Львівська здравниця" для будівництва реабілітаційного центру. Відповідно змінюють цільове призначення землі на будівництво іншої громадської забудови", – розповідає вона.
Як виявилося згодом, на ділянці землі, на якій є термальні води та яка розташована серед лісу, фактично будуватимуть апартаменти з торговим центром, а це 20 тис. м². І лише 500 м², тобто близько 2%, буде під реабілітаційний центр. Про це стало відомо після презентації проєкту будівництва девелоперською компанією Sensar Development.
Фото: NGL.media
Земельна ділянка фігурує у кримінальному провадженні
Важливо й зазначити, що щодо цієї ділянки та недобуду школи триває кримінальне провадження. Як розповіла Юлія Лацик, у 2021 році обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження щодо зловживання влади – селищна рада тоді не дотрималася процедури та зняла з балансу недобуд школи. Того ж року було накладено арешт на землю. А це означає, що "Львівська здравниця" не могла передавати чи продавати цю ділянку, проводити на ній будь-які роботи. І арешт діяв до липня 2023 року.
"Суддя Радченко зняв арешт і забудовник різко розпочав будівельні роботи – вирубали ліс і перейшли до демонтажу будівлі. Проте ж суть в тому, що саме ця будівля є ключовим доказом у кримінальній справі, призначалися відповідні експертизи. Прокуратура досі на стадії вивчення. От що вона буде досліджувати, якщо цю будівлю просто зараз зносять?", – коментує вона.
Фото: Юлія Лацик
Депутатка ЛМР Уляна Пак також коментує ситуацію навколо недобуду школи. На її думку, будівля могла би бути корисною громаді.
"Питання ще в тому, що це будівництво здійснюється на території недобудованої школи, яка дивним чином зникла з документів при передачі земельної ділянки. Ми знаємо наскільки є велика проблема будівництва школи у Брюховичах. Нова школа, яка будується протягом останніх кількох років потребує ще поза 200 млн інвестицій для завершення будівництва. Але й вона повністю не розв'яже проблеми освіти у Брюховичах. Саме тому, будівля старої школи у 46% готовності могла б виконувати освітню чи іншу важливу соціальну функцію для громади, а тепер вона, швидше за все, буде демонтована забудовником, хоча згідно з наданою мені інформацією, жодних прав на саму будівлю Брюховицькою селищною радою передано не було", – розповідає депутатка.
Юлія Лацик також додає, що з початком активних будівельних робіт та після презентації проєкту мешканці здійняли бучу, бо вже надто багато питань до законності як до дій селищної ради у 2020 році – прийнятті рішення про передачу землі та реєстраційні процеси, так і до того, що відбувається зараз.
"З юридичної сторони вже все зрозуміло – незаконні дії селищної ради призвели до ще одного сумнівного будівництва. Але є ще й моральна сторона — окей, ви надали якійсь громадській організації у постійне користування 3,4 га дуже цінної землі під будівництво реабілітаційного центру. Але звідки тоді в проєкті з’являється фактично житлобуд. Це нонсенс на фоні війни – прикриваючись реабілітаційним центром, будувати ті бетонні шпаківні".
Яка реакція львівської влади
У 2022 році Львівська міська рада, спираючись на кримінальне провадження, заблокувала можливість будівництва на цій ділянці – вони знесли паркан та загородили доїзд бетонними блоками. Тоді заступник мера Любомир Зубач говорив, що міська влада виправлятиме ситуацію, яку натворили діячі Брюховицької селищної ради. Проте, схоже все ж забудовникам вдалося домовитися з чиновниками ЛМР.
13 липня директор департаменту міської агломерації Юрій Лукашевський зазначив, що суди міста із забудовником були на користь останнього, але ЛМР вдалося вмовити девелопера долучитися до будівництва нової школи та відмовитися від будівництва ТЦ на користь дитячого садка.
Проте, депутатка ЛМР Уляна Пак розповіла, що 3,4 гектара землі надавалися під реабілітаційний центр і саме таку ідею мешканці би підтримали – 100% приміщень під центр, а не 98% фактично житла, а 2% під реабілітацію.
Разом з тим, мешканці Брюховичів звернулися до депутатки з ініціативою скликання комісії законності, яка і має перевірити будівництво.
Прочитати звернення можна за покликанням.
"Небайдужі мешканці, чиє звернення я отримала, ініціюють проведення комісії законності ЛМР саме у Брюховичах щодо цього будівництва. Ми намагатимемося швиденько її організувати й запросимо відповідних чиновників щоби розібратися, наскільки є законним це будівництво та наскільки воно відповідає інтересам Львівської громади", – коментує Уляна Пак.
Вона також зазначає, що міська рада (депутатський корпус) не приймала жодних рішень щодо цієї землі.
"Мені видається, що маємо докласти максимальних зусиль, аби цю ділянку повернути місту і зупинити те будівництво, яке зараз відбувається, бо воно не відповідає інтересам громади й благим намірам, для яких земля передавалася громадській організації", – каже депутатка.
Крім того, треба розуміти наскільки це цінна земля. Як розповідає Уляна Пак, на аукціоні ці 3.4 га можна було б вторгувати за понад 5 млн доларів. А це могло б і закрити фінансові та соціальні потреби громади.
"А так по факту виходить, що громада втрачає цінну землю із лісовими насадженнями, але ні якісного реабілітаційного центру, ні школи й т.д. Брюховичі не отримують", – резюмує вона.
Депутатка вказує на ще один важливий нюанс – право постійного користування, яке надали ГО "Львівська здравниця", не передбачає передачу цього права комусь іншому. Але забудовник стверджує, що викупив у громадської організації право на забудову ділянки.
"Питання про постійне користування також турбує. Як знаємо, селищна рада надала цю ділянку громадській організації безоплатно та у постійне користування. Тоді яким чином зараз на цій ділянці здійснює будівництво девелоперська компанія, адже право постійної власності не передається. Є дивні юридичні конструкції у цій справі, з якими треба розібратися", – додає Уляна Пак.
Тим часом, активна група мешканців, крім того, що вимагає комісію законності, збирає також підписи жителів до Офісу генерального прокурора щодо крадіжки в громади Брюховичів 3.4 га землі на вулиці Широкій та списання недобудованої школи.
Фото: Володимир Беньо
- Актуальне
- Важливе