"Де комбриг, а де молодший сержант": депутат-військовий заявив про порушення прав, керівництво звинувачення відкинуло
Бойовий медик 107-ї окремої бригади Сил ТрО Артем Жук, якого нещодавно обрали заступником голови Чернівецької районної ради, заявив про порушення його прав і свобод із боку командування бригади
Відповідне звернення до Міноборони, Сил тероборони ЗСУ, Генштабу ЗСУ, Оперативного командування "Захід", Офісу президента України, Регіонального управління Сил територіальної оборони "Захід" він оприлюднив на своїй фейсбук-сторінці, передає "Еспресо.Захід".
"24 лютого 2022 року я став до лав Збройних Сил України у складі 92-го батальйону 107-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ на посаду бойового медика стрілецького взводу стрілецької роти. До середини квітня 2023 року брав тривалу участь у підготовці та виконанні завдань під час звільнення Харківщини. Всередині квітня 2023 року, без пояснення причин, наказом командира бригади за короткий термін мене було переведено до 94-го батальйону 107-ї бригади ТрО, де я приступив до виконання задач у зоні проведення бойових дій на посаді старшого бойового медика роти вогневої підтримки", – написав Артем Жук.
За його словами, після переведення і подальшої служби за усною вказівкою командира бригади командирам підрозділів чоловікові відмовили в реєстрації будь-яких рапортів у стройовій частині, наданні щорічної відпустки, наданні посвідчення учасника бойових дій.
"Крім того, згідно з вимогою законодавства, командир бригади вже 4 місяці як мав би затвердити наказ про моє прикомандирування до Чернівецької районної ради. Проте ця вимога закону і досі грубо ігнорується. Мене ж натомість продовжують переводити з батальйону в батальйон", – зазначив бойовий медик.
27 липня 2023 року на позачерговій ХХ сесії Чернівецької районної ради VIII скликання Артема обрали заступником голови райради.
"Був присутній особисто. Надалі протягом одного дня, без пояснення причин, мене перевели на нижчу посаду у 93-й батальйон 107-ї окремої бригади ТрО. Відповідно до чинного законодавства України (стаття 5 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), у разі обрання військовослужбовця на виборну посаду в органи місцевого самоврядування, він має бути прикомандирований до відповідної ради із залишенням на військовій службі. Від Чернівецької районної ради листи-звернення щодо мого прикомандирування неодноразово були надіслані командуванню 107-ї бригади ТрО та, зокрема, командиру бригади – полковнику Цісаку Андрію Володимировичу, Міністерству оборони України, Генеральному штабу, командуванню Сил територіальної оборони. Проте відповідь із жодної зі структур досі не отримана", – наголосив військовий.
Артем Жук заявив, що за час майже дворічної служби не отримував жодної догани чи зауваження, виконував всі накази та доручення. Тому військовий вбачає в цих діях упереджене ставлення щодо нього особисто з боку командира 107-ї бригади ТрО.
"Припускаю, що причиною цього могло послугувати рішення сесії "Про звернення депутатів Чернівецької районної ради VІІІ скликання до Президента України, Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України, Оперативного командування "Захід" щодо зловживань командуванням 92-го обТрО 107-ї ОБрТрО РУ "Захід" із переліком фактів порушення посадових обов’язків та перевищення повноважень з боку командування в тексті звернення. Зазначу, що участі у підготовці зазначеного проєкту рішення та голосуванні по цьому питанню я не брав", – додав Артем Жук. (Йдеться про звернення, яке Чернівецька районна рада ухвалила у червні 2023 року до президента та Міноборони щодо зловживань командира 92-ї обТрО підполковника Олександра Марича).
Він стверджує, що командир бригади Андрій Цісак, використовуючи службове становище та власні зв’язки, "в черговий раз готує наказ про переміщення та продовжує ігнорувати наказ про прикомандирування до райради, чим грубо порушує й обмежує права і свободи військовослужбовця, громадянина та працівника органу місцевого самоврядування".
"Публічно звертаюсь до Міністра оборони України та його заступників, президента України, Генерального штабу України, командування Сил територіальної оборони України з проханням розглянути питання щодо порушення моїх прав, адже інших можливостей звернутись зі скаргою у мене наразі немає. Прошу забезпечити виконання вимог законодавства щодо прикомандирування до Чернівецької районної ради мене, як заступника голови", - підсумував бойовий медик.
Реакція командира 107-ї бригади ТрО Андрія Цісака
Журналісти С4 поспілкувалися з командиром бригади Андрієм Цісаком. Він каже, що у його бригаді служить багато військових, тож часу до них упереджено ставитись у нього немає.
"Де командир бригади, а де молодший сержант. Ну в мене є чим займатись. Це низько якось принижувати солдата. Я військовий, розумієте? Мені просто огидно чути, що я там його чимось принизив. Ну от чим конкретно? Якщо я навіть з ним на пряму не спілкувався", – говорить Цісак.
Комбриг зазначив, що не може слідкувати за кожною відпусткою військових, цим займаються командири окремих підрозділів. Водночас, коментуючи прикомандирування, Цісак сказав, що не має повноважень відряджати військових.
"В указі президента “Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” чітко написано хто відряджає у разі обрання на виборчу посаду депутатів. Я згідно статуту звертаюся по команді. Якщо це питання вирішували народні депутати в міністерстві оборони, які до мене можуть бути питання?" – додає полковник.
У коментарі виданню Молодий Буковинець, командир 107-ї бригади ТрО висловився із приводу того, що Артемові Жуку не надають відпустку:
"Пан Артем пише у своєму зверненні, що не мав жодних доган. Я вчора сказав підняти матеріали. І виявилося, що це обман. У нього була догана за те, що він не повернувся вчасно з лікувального закладу, а поїхав додому святкувати Новий рік. Артем був виписаний 30 грудня 2022 року з лікувального закладу в місті Харків. І замість того, щоби прибути назад у підрозділ, він поїхав додому. А повернувся приблизно 5 січня. Військовослужбовцям для долання відстані приблизно 800 км надається доба. На те, що більше від 800 км, надаються 2 доби. Від Харкова до того місця, де вони на той час стояли, було приблизно до 100 км. Тобто він, грубо кажучи, за 3 години громадським транспортом мав би прибути. Але він не прибув ні на наступний день, ні через день, ні через 3 дні. І командир роти написав рапорт, що даний військовослужбовець не повернувся з лікувального закладу. Було проведене службове розслідування, в результаті якого пану Жуку оголосили дисциплінарне стягнення – догану. Він чомусь про цей факт не написав у своєму зверненні".- Актуальне
- Важливе