Пацієнти з раком намагаються "перечекати" пандемію?

Зоряна Круль
30 січня, 2021 субота
13:42

Через ризики інфікування коронавірусом кожен п’ятий онкохворий на Львівщині, в якого вперше мали діагностувати рак, не звернувся по допомогу.

Про це "Еспресо.Захід" розповів заступник генерального директора з лікувальної роботи Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль.

Фото надав Орест Тріль

"Щороку ми виявляли на 2-3% більше хворих, ніж попереднього року, і ця тенденція спостерігається ось уже кілька років. Це пов’язано передусім з можливостями ранньої діагностики цих захворювань. Якщо озвучити середню якусь цифру, це - приблизно по 8000 нових випадків на рік. У 2020 році виявили 6500 первинних пацієнтів. Ті 1500 хворих, які не дійшли до нас, ймовірно, побоялися COVID-19 або чекають, коли відновлять планову госпіталізацію хворих, хоча на лікування онкохворих та іншу невідкладну медичну допомогу ця заборона не поширюється", - припускає онколог.

Структура захворюваності на злоякісні новоутворення у Львівській області не змінилася? Рак грудної залози й надалі – на першому місці?

Так, рак грудної залози – на першому, рак легень – на другому місці. А от колоректальний рак обігнав рак шлунка. Торік виявили 435 хворих із раком товстої кишки і 320 – із раком шлунка. Така ситуація спостерігається у всіх розвинутих країнах світу – захворюваність на колоректальний рак зростає, на рак шлунка – знижується, що пов’язано з особливостями харчування.

"Якщо до сімейного лікаря на прийом прийде пацієнт з ІІІ стадією раку шлунку, то лікар може цей рак "пропустити", бо це – не візуальна форма раку"

Які пацієнти найбільше зволікають із зверненням по допомогу?

З раком легень. У 2020 році ми виявили майже 500 пацієнтів із цією патологією. Для порівняння, у попередні роки виявляли по 800-900 пацієнтів. Ці хворі – це переважно чоловіки.

Які не настільки дбайливо ставляться до свого здоров'я, як жінки?

Частково це так, але основна причина – це те, що рак легень не є візуальною формою раку. Зрештою, як і рак товстої кишки чи, скажімо, шлунку. Якщо до сімейного лікаря на прийом прийде пацієнт з ІІІ стадією раку шлунку, то лікар може цей рак "пропустити". Тому ми не можемо сказати, що первинний хворий з ІІІ стадією раку легень занедбав себе.

А візуальні форми раку – це які?

Пухлини порожнини рота і губи, які може зауважити і стоматолог, і сама людина, грудної залози (бо її можна промацати), шкіри, зовнішніх статевих органів та шийки матки у жінок (бо гінеколог може побачити зміни на огляді) тощо. Як правило, такі пацієнти відразу зауважують, що щось не так і звертаються до лікаря

Візьмімо, до прикладу, рак грудної залози. У 2020 році ми виявили менше нових випадків, ніж зазвичай, але це падіння не було настільки значним, як у випадку з раком легень. Виявили 700 первинних хворих. У попередні роки були приблизно такі ж цифри. Два роки тому, наприклад, виявили майже 800 нових пацієнтів.

"17,5% первинних хворих звертаються вже з IV стадією раку"

У 2020 році Національна служба здоров'я України виплатила медичним закладам понад 230 тисяч гривень за послуги ранньої діагностики онкозахворювань, зокрема оплатила 114 500 послуг з мамографії. Щороку в Україні виявляють приблизно 14,5 тисяч нових випадків захворювання на рак грудної залози. Якщо підрахувати згрубша, то з десяти жінок, які пройшли мамографію минулого року, злоякісну пухлину виявили у двох.

Проходити таке обстеження раз на два роки повинна кожна жінка віком 45-65 років. Це дозволить виявити рак на ранній стадії і не тільки успішно його вилікувати, а й зберегти пацієнтці грудну залозу. Тож закликаю жінок записуватися на це обстеження - попри пандемію, всі мамографи працюють, скринінги й далі проводяться!

З усіх скринінгових центрів на Львівщині наплив пацієнтів на таке обстеження у нас є найбільшим, бо маємо три якісних, цифрових, сучасних мамографи - два експертних і один скринінговий. Але якість обладнання в усіх скринінгових центрах Львівської області є однаковою і кращою, ніж у приватних кабінетах.

Як можна безоплатно пройти таке обстеження? Потрібно мати скерування від сімейного лікаря?

НСЗУ оплачує таке дослідження пацієнткам віком від 40 років, хоча ми, онкологи, рекомендуємо регулярно проходити його, починаючи зі 45 років.

Для цього необхідно попередньо отримати у свого сімейного або лікуючого лікаря електронне скерування, записатися на обстеження (це можна зробити й по телефону) і прийти в онкоцентр у вказаний день. Зверніть увагу: таке обстеження ви можете пройти і за відсутності будь-яких скарг чи підозр на онкопатологію.

А якщо жінка ще не підписала декларації зі сімейним лікарем? За станом на сьогодні свого сімейного лікаря чи терапевта обрало трохи більше 31 млн українців. У селах – менше 4 млн.

Без електронного скерування НСЗУ такого дослідження не оплатить, але жінка може обстежитися за власний рахунок, і це буде дешевше, ніж у приватному кабінеті. Зараз ми розробляємо тарифи на послуги (з діагностики новоутворень. – Авт.), бо пацієнти вже звертаються. По-різному буває. В одних сімейний лікар у відпустці, хворіє або просто не бере слухавки. Але це не означає, що людина не може обстежитись.

Також ваш медичний заклад проводить багато бронхоскопій.

З усіх бронхоскопій, які виконали по області, 95% - виконали у нас, в онкоцентрі. Відеобронхоскопія – це достатньо складний метод обстеження носоглотки, ротоглотки, трахеї і бронхіального дерева. Якщо лікар помічає якесь підозріле утворення, відразу відправляє його у нашу лабораторію на морфологічне дослідження.

Так само з колоноскопією чи гастроскопією – відразу проводимо біопсію, щоб з'ясувати морфологічну будову пухлини. Це насправді не всюди роблять. А якщо діагноз виставлений "на око", будувати на ньому лікувальну тактику дуже непросто. Сучасна ендоскопія розкриває увесь свій діагностичний потенціал лише у поєднанні з гістологією (лабораторним дослідження біологічного матеріалу, забір якого проводиться під час проведення ендоскопії. – Авт.).

Багато пацієнтів звертається вже з IV стадією раку?

Минулого року таких було 17,5%. Але насправді це не дуже великий відсоток. У попередні роки було 14-15%. Різницю можна пояснити тим, що у 2020 році пацієнти з ранніми стадіями не дійшли до нас, а от із пізніми – зверталися, бо вже не могли терпіти біль або гуля у них виросла до таких розмірів, що не помічати її було вже просто неможливо.

Будьмо відверті: скільки людей побіжить робити мамографію чи колоноскопію, якщо їх нічого не турбує?

Іншого способу зменшити ризики онкології немає – тільки вчасне профілактичне обстеження. Раніше жінка приходила до сімейного лікаря, він її роздягав, оглядав молочні залози і казав, що все добре, що онкології він не бачить. Сьогодні обстежити грудну залозу можна за допомогою якісного, сертифікованого обладнання і проведе таке обстеження кваліфікований лікар, який на цьому спеціалізується.

Фото надав Орест Тріль

Кожна жінка повинна хоча б раз на три роки відвідати гінеколога. Це – аксіома. Лікар візьме зі шийки матки мазок на цитологію, бо по-іншому не визначить, що у пацієнтки - рак.

Національна стратегія контролю онкологічних захворювань до 2030 року, яку минулого тижня представив на брифінгу міністр охорони здоров'я України Максим Степанов, передбачає зокрема імунізацію населення від канцерогенних вірусів.

Йдеться про вакцинацію дітей від папіломавірусу, що у подальшому захистить жінок від раку шийки матки (чоловіки самі не хворіють, але є носіями папіломавірусу і при незахищених статевих контактах можуть заражати жінок. – Авт.).

А також від гепатиту В?

Первинні раки печінки діагностуємо рідко, а саме їх виникнення пов'язують з інфікуванням вірусним гепатитом В. Проте вакцинуватися однозначно треба.

Ще один важливий крок, який дозволить знизити захворюваність на рак в Україні – популяризація здорового способу життя. Наприклад, коли йдеться про рак легень чи гортані, у більшості пацієнтів це – наслідок тютюнопаління. На це повинна передусім впливати держава – підвищувати акцизи на тютюнові вироби, обмежувати перелік місць, де можна курити і т.д.

"Якщо ви самі не прийдете у медичний заклад – онколог до вас додому не приїде, щоб провести обстеження"

Як подолати страх перед візитом до лікаря? От, скажімо, намацала жінка у грудях якесь ущільнення, але по допомогу не звертається – боїться, що їй скажуть, що це – рак. А тепер ще й цей коронавірус... Особисто знаю кількох людей, в яких є проблеми зі здоров'ям, однак вони вирішили "перечекати" пандемію.

Якщо люди будуть боятися лікарів і лікарень, нічого доброго з цього не вийде. Людина у будь-якому разі звернеться по допомогу, але може статися так, що буде надто пізно - онкологи розведуть руками і скажуть, що нічим допомогти вже не можуть.

Мені подобається вислів: "Бійся і роби перший крок". Коли ти щось робиш, щоб захистити себе – тільки тоді цей страх є конструктивним.

Навесні ми настрашили людей – "не ходіть зайвий раз у лікарню, бо можете заразитися". Але ми вже навчилися працювати в умовах епідеміологічної небезпеки. Розділили потоки хворих. Ходимо всі у масках. Усі пацієнти проходять тестування на COVID-19. Не потраплять до лікарні, якщо мають високий титр антитіл.

Пандемія ще буде якийсь час тривати. Бачимо, що європейські країни посилюють карантинні заходи – незважаючи на те, що почали вакцинувати своє населення...

Тому ще раз хочу наголосити: якщо ви самі не прийдете у медичний заклад – онколог до вас додому не приїде, щоб провести обстеження. Чим довше ви зволікаєте, тим тривалішим і дорожчим буде лікування!

На ранніх стадіях можемо призначити пацієнту лише променеву терапію – без оперативного втручання. Або акуратно забрати пухлину, накласти гарний косметичний шов і не проводити більше дороговартісної хіміотерапії, а відпустити людину додому. Якщо ж випадок – занедбаний, то треба проводити і променеву, і хіміотерапію, і операцію.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
водоспад
12 червня, 2021 субота
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
аневризма сонної артерії
14 червня, 2021 понедiлок
Клінічна смерть, кілька реанімацій і лікарі як донори: у Львові врятували малюка з унікальною аневризмою сонної артерії
Юрій Чорний
15 червня, 2021 вiвторок
У львівській лікарні помер військовий, якого два місяці тому на переході збило авто
Львів
+19
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.82
  Купівля 26.82
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 32.43
  Продаж 32.81
 • Актуальне
 • Важливе
2021, вiвторок
15 червня
14:52
вакцина
Щеплені в Польщі українці зможуть отримати другу дозу вакцини вдома
14:39
голос
"Інші 10 просили цих 5 не голосувати", – львівська депутатка "Голосу" про "помилку" колег
14:29
Червоноградська збагачувальна фабрика
Червоноградська збагачувальна фабрика призупинила роботу

Опитування

Чи вірите Ви у те, що зустріч президентів України та Росії відбудеться?
14:24
медики
В Івано-Франківську під скорочення потрапили понад 200 лікарів
14:10
Софія Шептицька
Львівські художники обрали за музу маму Митрополита Шептицького
13:43
Двох львівських митників спіймали на систематичному хабарництві
13:29
ремонт вулиці богдана хмельницького
Рік ремонту вул. Б. Хмельницького: що зроблено. Фото
13:12
вакцинація
Жителів Львівщини вакцинуватимуть від COVID-19 і на Зелені свята
12:59
шахістки
Юні шахістки з Львівщини завоювали усі медалі на чемпіонаті України
12:39
ґрати
Львів'янку посадили за ґрати за різанину під час святкування Старого Нового року
12:23
коронавірус
COVID-19 відступає: понад 90% ліжок, виділених для лікування "ковідних" хворих на Львівщині, - вільні
12:05
закон
Депутат зі Львівщини підтримав розгляд русифікаторських законів у парламенті
11:48
люди похилого віку
День захисту людей похилого віку: як живуть самотні старенькі на Львівщині
11:33
піймання на хабарі у львові
У Львові на хабарі викрили керівництво одного зі стратегічних підприємств Міноборони
11:10
вагітність
У МОЗ пояснили, чи можна вагітним вакцинуватися проти COVID-19 
10:53
Вірастюк
Вірастюк склав присягу народного депутата під вигуки "Ганьба"
10:44
Львівська митниця
У конкурсі на посаду голови Львівської митниці переміг син радника Разумкова
10:28
львівська каналізація
Взуття, подушки, іграшки та інші дивні речі у львівській каналізації
10:12
Марія Українець
Найменша мама України вирушила на лікування до Києва, волонтери просять фінансової допомоги
09:54
озеленення на Стефаника
Дворик мистецького центру на Стефаника озеленили
09:32
ООС
На Донбасі підірвалися двоє українських військових
09:15
коронавірус
Коронавірус на Львівщині йде на спад: скільки хворих та звідки вони
08:57
Юрій Чорний
У львівській лікарні помер військовий, якого два місяці тому на переході збило авто
08:42
Євро-2020
Львівська фан-зона розіграє 50 сертифікатів у фінську сауну на матчі Фінляндія – Росія  
08:28
Микола Княжицький
Голосувати за дозвіл на російські серіали – злочин, який не пробачать. Поясніть це "Слугам"
08:16
Світло
Які вулиці у Львові будуть без світла
08:00
квіти
До +23 та без дощу: погода на Львівщині 15 червня
07:46
футбол
У львівській студії "Еспресо" розіграють футболку збірної України з футболу
2021, понедiлок
14 червня
21:00
акценти
Директорам шкіл підвищили зарплату, як донори рятують життя та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:31
е-квиток
Е-квиток у Львові: що потрібно врахувати до старту проєкту
20:12
Софія Федина
Вони полетіли в небо: 7 років тому окупаційні війська збили український Іл-76
19:46
Оксана Муха
Оксана Муха виступить у Львові з програмою-присвятою Квітці Цісик
19:17
Міноборони повернуло у держвласність дві будівлі у Львові
18:55
зіпсований товар
У Львові посеред дороги викинули зіпсований товар. Фотофакт
18:17
електричка
Маршрут електрички "Львів – Мостиська ІІ" продовжили до кордону
17:57
пост ДАІ
В Івано-Франківську в оренду здали пост ДАІ
17:42
донор Андрій Рак
Всесвітній день донора крові: як львів'яни омолоджують тіло та рятують інші життя
17:22
дерева
У ЛМР повідомили, які дерева зріжуть цього тижня: перелік локацій
17:03
велике транзитне кільце
Велике транзитне кільце навколо Львова: що зроблено
16:36
Ярославенка
У Львові знесуть два будинки, щоб побудувати нові
Більше новин