Пацієнти з раком намагаються "перечекати" пандемію?

Зоряна Круль
30 січня, 2021 субота
13:42

Через ризики інфікування коронавірусом кожен п’ятий онкохворий на Львівщині, в якого вперше мали діагностувати рак, не звернувся по допомогу.

Про це "Еспресо.Захід" розповів заступник генерального директора з лікувальної роботи Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Орест Тріль.

Фото надав Орест Тріль

"Щороку ми виявляли на 2-3% більше хворих, ніж попереднього року, і ця тенденція спостерігається ось уже кілька років. Це пов’язано передусім з можливостями ранньої діагностики цих захворювань. Якщо озвучити середню якусь цифру, це - приблизно по 8000 нових випадків на рік. У 2020 році виявили 6500 первинних пацієнтів. Ті 1500 хворих, які не дійшли до нас, ймовірно, побоялися COVID-19 або чекають, коли відновлять планову госпіталізацію хворих, хоча на лікування онкохворих та іншу невідкладну медичну допомогу ця заборона не поширюється", - припускає онколог.

Структура захворюваності на злоякісні новоутворення у Львівській області не змінилася? Рак грудної залози й надалі – на першому місці?

Так, рак грудної залози – на першому, рак легень – на другому місці. А от колоректальний рак обігнав рак шлунка. Торік виявили 435 хворих із раком товстої кишки і 320 – із раком шлунка. Така ситуація спостерігається у всіх розвинутих країнах світу – захворюваність на колоректальний рак зростає, на рак шлунка – знижується, що пов’язано з особливостями харчування.

"Якщо до сімейного лікаря на прийом прийде пацієнт з ІІІ стадією раку шлунку, то лікар може цей рак "пропустити", бо це – не візуальна форма раку"

Які пацієнти найбільше зволікають із зверненням по допомогу?

З раком легень. У 2020 році ми виявили майже 500 пацієнтів із цією патологією. Для порівняння, у попередні роки виявляли по 800-900 пацієнтів. Ці хворі – це переважно чоловіки.

Які не настільки дбайливо ставляться до свого здоров'я, як жінки?

Частково це так, але основна причина – це те, що рак легень не є візуальною формою раку. Зрештою, як і рак товстої кишки чи, скажімо, шлунку. Якщо до сімейного лікаря на прийом прийде пацієнт з ІІІ стадією раку шлунку, то лікар може цей рак "пропустити". Тому ми не можемо сказати, що первинний хворий з ІІІ стадією раку легень занедбав себе.

А візуальні форми раку – це які?

Пухлини порожнини рота і губи, які може зауважити і стоматолог, і сама людина, грудної залози (бо її можна промацати), шкіри, зовнішніх статевих органів та шийки матки у жінок (бо гінеколог може побачити зміни на огляді) тощо. Як правило, такі пацієнти відразу зауважують, що щось не так і звертаються до лікаря

Візьмімо, до прикладу, рак грудної залози. У 2020 році ми виявили менше нових випадків, ніж зазвичай, але це падіння не було настільки значним, як у випадку з раком легень. Виявили 700 первинних хворих. У попередні роки були приблизно такі ж цифри. Два роки тому, наприклад, виявили майже 800 нових пацієнтів.

"17,5% первинних хворих звертаються вже з IV стадією раку"

У 2020 році Національна служба здоров'я України виплатила медичним закладам понад 230 тисяч гривень за послуги ранньої діагностики онкозахворювань, зокрема оплатила 114 500 послуг з мамографії. Щороку в Україні виявляють приблизно 14,5 тисяч нових випадків захворювання на рак грудної залози. Якщо підрахувати згрубша, то з десяти жінок, які пройшли мамографію минулого року, злоякісну пухлину виявили у двох.

Проходити таке обстеження раз на два роки повинна кожна жінка віком 45-65 років. Це дозволить виявити рак на ранній стадії і не тільки успішно його вилікувати, а й зберегти пацієнтці грудну залозу. Тож закликаю жінок записуватися на це обстеження - попри пандемію, всі мамографи працюють, скринінги й далі проводяться!

З усіх скринінгових центрів на Львівщині наплив пацієнтів на таке обстеження у нас є найбільшим, бо маємо три якісних, цифрових, сучасних мамографи - два експертних і один скринінговий. Але якість обладнання в усіх скринінгових центрах Львівської області є однаковою і кращою, ніж у приватних кабінетах.

Як можна безоплатно пройти таке обстеження? Потрібно мати скерування від сімейного лікаря?

НСЗУ оплачує таке дослідження пацієнткам віком від 40 років, хоча ми, онкологи, рекомендуємо регулярно проходити його, починаючи зі 45 років.

Для цього необхідно попередньо отримати у свого сімейного або лікуючого лікаря електронне скерування, записатися на обстеження (це можна зробити й по телефону) і прийти в онкоцентр у вказаний день. Зверніть увагу: таке обстеження ви можете пройти і за відсутності будь-яких скарг чи підозр на онкопатологію.

А якщо жінка ще не підписала декларації зі сімейним лікарем? За станом на сьогодні свого сімейного лікаря чи терапевта обрало трохи більше 31 млн українців. У селах – менше 4 млн.

Без електронного скерування НСЗУ такого дослідження не оплатить, але жінка може обстежитися за власний рахунок, і це буде дешевше, ніж у приватному кабінеті. Зараз ми розробляємо тарифи на послуги (з діагностики новоутворень. – Авт.), бо пацієнти вже звертаються. По-різному буває. В одних сімейний лікар у відпустці, хворіє або просто не бере слухавки. Але це не означає, що людина не може обстежитись.

Також ваш медичний заклад проводить багато бронхоскопій.

З усіх бронхоскопій, які виконали по області, 95% - виконали у нас, в онкоцентрі. Відеобронхоскопія – це достатньо складний метод обстеження носоглотки, ротоглотки, трахеї і бронхіального дерева. Якщо лікар помічає якесь підозріле утворення, відразу відправляє його у нашу лабораторію на морфологічне дослідження.

Так само з колоноскопією чи гастроскопією – відразу проводимо біопсію, щоб з'ясувати морфологічну будову пухлини. Це насправді не всюди роблять. А якщо діагноз виставлений "на око", будувати на ньому лікувальну тактику дуже непросто. Сучасна ендоскопія розкриває увесь свій діагностичний потенціал лише у поєднанні з гістологією (лабораторним дослідження біологічного матеріалу, забір якого проводиться під час проведення ендоскопії. – Авт.).

Багато пацієнтів звертається вже з IV стадією раку?

Минулого року таких було 17,5%. Але насправді це не дуже великий відсоток. У попередні роки було 14-15%. Різницю можна пояснити тим, що у 2020 році пацієнти з ранніми стадіями не дійшли до нас, а от із пізніми – зверталися, бо вже не могли терпіти біль або гуля у них виросла до таких розмірів, що не помічати її було вже просто неможливо.

Будьмо відверті: скільки людей побіжить робити мамографію чи колоноскопію, якщо їх нічого не турбує?

Іншого способу зменшити ризики онкології немає – тільки вчасне профілактичне обстеження. Раніше жінка приходила до сімейного лікаря, він її роздягав, оглядав молочні залози і казав, що все добре, що онкології він не бачить. Сьогодні обстежити грудну залозу можна за допомогою якісного, сертифікованого обладнання і проведе таке обстеження кваліфікований лікар, який на цьому спеціалізується.

Фото надав Орест Тріль

Кожна жінка повинна хоча б раз на три роки відвідати гінеколога. Це – аксіома. Лікар візьме зі шийки матки мазок на цитологію, бо по-іншому не визначить, що у пацієнтки - рак.

Національна стратегія контролю онкологічних захворювань до 2030 року, яку минулого тижня представив на брифінгу міністр охорони здоров'я України Максим Степанов, передбачає зокрема імунізацію населення від канцерогенних вірусів.

Йдеться про вакцинацію дітей від папіломавірусу, що у подальшому захистить жінок від раку шийки матки (чоловіки самі не хворіють, але є носіями папіломавірусу і при незахищених статевих контактах можуть заражати жінок. – Авт.).

А також від гепатиту В?

Первинні раки печінки діагностуємо рідко, а саме їх виникнення пов'язують з інфікуванням вірусним гепатитом В. Проте вакцинуватися однозначно треба.

Ще один важливий крок, який дозволить знизити захворюваність на рак в Україні – популяризація здорового способу життя. Наприклад, коли йдеться про рак легень чи гортані, у більшості пацієнтів це – наслідок тютюнопаління. На це повинна передусім впливати держава – підвищувати акцизи на тютюнові вироби, обмежувати перелік місць, де можна курити і т.д.

"Якщо ви самі не прийдете у медичний заклад – онколог до вас додому не приїде, щоб провести обстеження"

Як подолати страх перед візитом до лікаря? От, скажімо, намацала жінка у грудях якесь ущільнення, але по допомогу не звертається – боїться, що їй скажуть, що це – рак. А тепер ще й цей коронавірус... Особисто знаю кількох людей, в яких є проблеми зі здоров'ям, однак вони вирішили "перечекати" пандемію.

Якщо люди будуть боятися лікарів і лікарень, нічого доброго з цього не вийде. Людина у будь-якому разі звернеться по допомогу, але може статися так, що буде надто пізно - онкологи розведуть руками і скажуть, що нічим допомогти вже не можуть.

Мені подобається вислів: "Бійся і роби перший крок". Коли ти щось робиш, щоб захистити себе – тільки тоді цей страх є конструктивним.

Навесні ми настрашили людей – "не ходіть зайвий раз у лікарню, бо можете заразитися". Але ми вже навчилися працювати в умовах епідеміологічної небезпеки. Розділили потоки хворих. Ходимо всі у масках. Усі пацієнти проходять тестування на COVID-19. Не потраплять до лікарні, якщо мають високий титр антитіл.

Пандемія ще буде якийсь час тривати. Бачимо, що європейські країни посилюють карантинні заходи – незважаючи на те, що почали вакцинувати своє населення...

Тому ще раз хочу наголосити: якщо ви самі не прийдете у медичний заклад – онколог до вас додому не приїде, щоб провести обстеження. Чим довше ви зволікаєте, тим тривалішим і дорожчим буде лікування!

На ранніх стадіях можемо призначити пацієнту лише променеву терапію – без оперативного втручання. Або акуратно забрати пухлину, накласти гарний косметичний шов і не проводити більше дороговартісної хіміотерапії, а відпустити людину додому. Якщо ж випадок – занедбаний, то треба проводити і променеву, і хіміотерапію, і операцію.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Читайте також:
Львів
+21°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.49
  Купівля 38.49
  Продаж 39.51
 • EUR
  Купівля 38.85
  Продаж 39.97
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
8 серпня
21:33
відключення газу
У Трускавці та 4-х населенених пунктах біля Львова не буде газу 9-12 серпня
21:14
Коронавірус
На Львівщині не виявили нового штаму Covid-19
20:59
крадіжка знаків
Крав дорожні знаки, але щиро покаявся: на Рівненщині судитимуть місцевого мешканця-уродженця РФ
20:45
Тернопіль
У Тернополі відмовилися від святкування Дня міста
20:30
Юзеф Тішнер
У прикарпатському видавництві вийшла книга "Історія філософії по-гуцульськи" Юзефа Тішнера
20:16
Наркотичні речовини
Фасувала наркотики і розсилала Україною: у Львові жінку можуть посадити на 8 років
20:01
гаряча лінія
Вакцинація, ГВ та харчування дітей до 3-х років: в Україні запрацювала національна гаряча лінія
19:49
Артур Рябов та Олександр Климець
Дев’ять новобранців у міжсезоння: львівські "Карпати" представили ще двох новачків
19:35
Пістолет, вилучений у зловмисника
Влаштував стрілянину у багатоповерхівці: в Рівному чоловіку загрожує термін за незаконне поводження зі зброєю
19:21
Ексклюзив
Азовсталь
Кілька ложок каші на добу, вода з озера та без медичної допомоги: колишній полонений про умови перебування в Оленівці
19:05
ПТУ
Слюсар, тракторист та кухар-кондитер: понад 3600 випускників на Рівненщині обрали професійну освіту
18:51
Незаконний перетин кордону
Довелося застосовувати зброю: на Буковині за три дні затримали понад 20 порушників кордону
18:34
кінознавиця Валентина Слободян
На Львівщині геріатричний пансіонат прихистив видатну українську кінознавицю
18:21
Юрій Федькович
Юрію Федьковичу – 188: в Чернівцях відзначили день народження письменника
18:06
нерухомість оренда
Українці не цікавляться інвестиціями в новобудови: експерт розповів, яке житло буде популярним після війни  
17:49
Тарас Матвіїв
У Львові назвали переможців журналістського конкурсу імені Тараса Матвіїва
17:36
Дрогобицька міська рада
У Дрогобичі переконують, що 100% шкіл громади готові до очного навчання
17:23
Ремонт водогону
В містечку на Львівщині відновили роботи на зношеному водогоні, який не ремонтували понад 60 років
17:22
виклик швидкої
Даремно телефонують на 103. У МОЗ полічили, скільки викликів "швидких" були хибними
17:10
Фотосесія для котів
Для котів-переселенців у Львові влаштували фотосесію в день їх міжнародного свята
16:56
радіація
Бібліотекарів у Львові навчать поводитись у випадку хімічної чи радіаційної небезпеки
16:41
MELOVIN
Епатажний MELOVIN дасть у Львові ще один благодійний концерт
16:29
потопельник
На Тернопільщині у ставку втопився літній чоловік
16:17
пальне
Зливали до 2 тонн за ніч: на Самбірщині викрили злочинців, які крали пальне з нафтопроводу
16:17
У ДТП на Тернопільщині загинув 23-річний водій і його 19-річна пасажирка
16:05
Олександр, старший навідник СПГ, старший солдат
"Ворог відмовлявся повертатися на позиції, які ми накривали з СПГ, – боявся": боєць Закарпатського легіону
15:59
Мамука Мамулашвілі на зустрічі із Русланом Запарнюком
До Чернівців приїхав командир "Грузинського національного легіону", який воює із російськими загарбниками
15:47
9 серпня у Львові стартує Фестиваль давньої музики
"На вістрі часу": у Львові стартує 19-й Фестиваль давньої музики
15:43
Станіслав Александрюк з позивним "Декан"
У 20 років за спиною - багаж військового досвіду та бої під Сєверодонецьком: у коломийській "десятці" служить боєць із позивним Декан
15:36
переселенці
У серпні за квітень: заклади Львівщини отримають компенсацію за прихисток переселенців
15:33
Шеф-кухар з Рівного повернувся з Катару, щоб стати до лав ЗСУ та годувати  воїнів
15:17
Судовий вирок
На Львівщині судитимуть злочинну групу, яка збувала психотропи через інтернет
15:10
нерухомість
Як купити житло під час війни. Нові правила
15:03
На Донеччині СБУ затримала місцеву жительку, яка "зливала" росіянам рух і позиції ЗСУ
14:55
Для бійців коломийської 10-ї бригади придбали портативні станції для приготування їжі
14:43
Навіть під час мистецьких дійств Львівська філармонія не забуває про ЗСУ
Львівська філармонія переказала на ЗСУ понад 50 тисяч гривень 
14:33
опалення, кіт
В Україні та світі 8 серпня відзначають День котів
14:21
PR
Андрій Володимирович Петраш
Мамопластика: відповіді на хвилюючі питання
14:15
Василь Терицану
На Буковині помер відомий письменник та діяч румунської громади Василь Терицану
14:05
На Буковині затримали вимагача-поліцейського
Вимагав 280 тис. грн хабаря від забудовника: на Буковині взяли під варту поліцейського
Більше новин