Еспресо. Захід

За споживанням устриць Україна посідає… четверте місце в Європі

Зоряна Круль
30 грудня, 2020 середа
15:00

38-річний підприємець з Києва Андрій Пігулевський, який заснував першу в Україні (і наразі – єдину) устричну ферму, мріє повернути цим молюскам… статус національного продукту.

Це сьогодні друзі Андрія жартома називають його "устричним бароном". А до 2014 року він займався геть іншим – імпортував і проектував оптичні мережі для передачі даних. У певний період захопився сироїдінням. А устриці – це не тільки продукт, який можна, а й бажано вживати у сирому вигляді.

Як розповів "Еспресо.Захід" киянин, спершу він не планував створювати власну ферму з вирощування устриць. Думав, що зароблятиме на імпорті – доставлятиме молюсків в Україну із Франції. Але попрацювавши півроку різноробом на місцевих фермах, загорівся ідеєю й собі спробувати. "Був переконаний, що вирощувати устриці – це просто: клади її в океан чи море і спостерігай, як росте. Принаймні так мені тоді здавалося", – згадує, всміхаючись, Андрій. Тоді він навіть не здогадувався, з якими труднощами йому доведеться зіштовхнутися.

"Часто буває, що в перший рік устриці ростуть відмінно, а на наступний – 90% з них помирає. Все ускладнюється тим, що в Україні радикально змінюється клімат: частішають сильні шторми, зростає середня температура води у морі…"

"Найпопулярніша – тихоокеанська устриця – невибаглива, може рости фактично будь-де. Але постає питання економічної доцільності. Можна вирощувати її посеред Чорного моря чи на острові Зміїний. Але уявіть, якою буде собівартість цієї устриці, якщо ми вертольотом доставлятимемо по кілька десятків кілограмів, у той час як український ринок потребує тисячі тонн. Крім того, у споживачів підвищилися вимоги до цього продукту. Устриця повинна мати хорошу, міцну мушлю і багате м'ясне наповнення. Процес вирощування устриць починається з того, що фермер витрачає роки, а то й десятиліття, щоб знайти ту ділянку моря чи океану, де устриця почуватиметься добре, де не буває штормів, де молюска не об'їдатиме риба, де не буде льоду і він не замерзатиме, де не будуть скидатися великі об’єми прісної води, бо устриці її не переносять. Бажано, щоб це було мілководдя – тоді з устрицями комфортніше працювати", – перелічує підприємець і вже десь на середині цієї тиради я розумію, що устричним бізнесом можуть займатися далеко не всі.

Місце, де зростають під південним сонцем українські устриці…

Треба любити море, запах йоду і присмак солі на губах, який "не стирається" жодними солодощами, не боятися важкої фізичної праці, не опускати рук після чергової невдачі й чекати, чекати, чекати… Вирощування устриць не є технологічно складним заняттям, але вимагає багато часу. "До комерційного розміру устриця росте 2-3 роки. Але якщо ви тільки почали займатися фермерським господарством, мусите витратити щонайменше 5-7 років, щоб зрозуміти, чи добре почувається устриця в обраному вами місці. Часто буває, що в перший рік устриці ростуть чудово, а на наступний – 90% з них помирає. Все ускладнюється тим, що у нас радикально змінюється клімат (частішають сильні шторми, зростає середня температура води тощо). Це загрожує життю устриць, гальмує їх розвиток", – пояснює "устричний барон".

Свою ферму він вирішив будувати неподалік Залізного Порту. Орендував ділянку на суші, побудував на ній басейни, які заповнював морською водою. Але не врахував, що з травня по серпень море "цвіте" водоростями. Вони забивали двигуни, через що їх доводилося ремонтувати десятки разів на день. Зібравши доволі скромний врожай – дві тисячі тонн устриць – Андрій вирішив перемістити ферму на Одеський лиман.

"Лише тільки Одеса, де проживає трохи більше 1 мільйона осіб, з'їдає устриць більше, ніж ціла Польща з її 36-мільйонним населенням!"

Його мрія – повернути устрицям статус національного продукту. Виявляється, за споживанням устриць Україна посідає сьогодні… четверте місце в Європі! Обігнали нас лише Франція, Велика Британія та Іспанія (високий рівень споживання у цій країні забезпечують туристи).

"Українці їдять устриць більше, ніж італійці, голландці чи німці. Лише тільки Одеса, де проживає трохи більше 1 мільйона осіб, з'їдає устриць більше, ніж ціла Польща з її 36-мільйонним населенням! Якщо порівнювати нас зі східноєвропейськими сусідами (тією ж Польщею, Словаччиною, Словенією, Угорщиною), споживання устриць у цих країнах – мізерне. У них домінує м'ясна культура. На території України устриця була доступною тисячі років. До 1907 року Чорноморське узбережжя було одним з найбільших експортерів устриць у світі. Щороку ми добували 11-13 мільйонів устриць і відправляли їх за кордон. Любов до устриць закладена у нас генетично, але ми її "поховали", – каже підприємець. – Існує такий міф, що устриці їдять сирими, вони швидко псуються, а значить, ними можна легко отруїтися. Потроху з цим упередженням прощаємося – як і з переконанням, що устриці – не їжа для "простих смертних", що це – дорогий делікатес, який можуть собі дозволити лише "буржуї".

Запитую Андрія, як правильно обрати "ідеальну" устрицю і яким вином її краще запивати. Адже багато українців досі не куштували цього молюска, а ціни на нього – цілком демократичні. Бачила, як напередодні Нового року в одному із супермаркетів його продавали… по 10 гривень 90 копійок за штуку! Середня вартість устриць – 30-33 гривні. "Моя порада – не бійтеся. В Україні нині ідеально працює логістичний ланцюжок. Постачальники пильно стежать за тим, щоб у супермаркети надходив свіжий, якісний продукт. В Україну імпортна устриця їде 5-6 днів. Чорноморська потрапляє на прилавки протягом однієї-двох діб. Без води устриця може спокійно жити 14 днів. У торгових точках її зберігають двома способами – опускають в акваріум або ж викладають на лід. Обов’язково придбайте ніж для устриць. Він дорого не коштує (орієнтовна ціна – 50 гривень. – Авт.). З його допомогою зможете акуратно, не порізавшись, відкрити мушлю. Рекомендую переглянути відео на Youtube, як це правильно робити.

Якщо куштуєте устрицю вперше, оберіть розмір 3. Це – найменша і наймолодша устриця, яка має дуже ніжний смак. Чим старша устриця, тим жорсткішим буде м'ясо", – каже Андрій. І додає: устрицям великого розміру надають перевагу чоловіки (цінують їх за яскравий терпкий смак). Жінки обирають ніжні, молоді устриці.

"Чим менша устриця, тим вона безпечніша. Великі розміри у США та Європі сирими в їжу не вживають. З них готують супи, бургери (додають у м'ясний фарш), інші страви – є тисячі рецептів. Устриці володіють вираженим смаком. Можна додавати їх в яєчню, пасту, піцу, пироги – вся страва набуде устричного смаку. До устриць купіть пляшечку недорого легкого білого сухого вина", – радить експерт з молюсків.

"Я тричі знаходив перлини в устрицях"

Устриці – низькокалорійний продукт, який на 98% складається з білка. Сирий білок (адже молюски їдять переважно сирими) повністю засвоюється організмом, у той час як термічно оброблений білок – максимум на 5-7%. "Устриці – справжній суперфуд, в якому присутні всі необхідні мінерали. Щоб забезпечити ними організм, достатньо з'їдати щодня по три устриці, – каже власник устричної ферми. – Зверніть увагу: люди, які живуть на морському узбережжі, харчуються рибою і морепродуктами, у тому числі устрицями, завжди добре почуваються, добре виглядають і довго живуть".

Цікавлюся, які шанси знайти у мушлі перлину. Колись в американському штаті Теннессі жінка замовила устрицю у ресторані і знайшла у ній… півсотні перлин! "Я тричі знаходив перлини в устрицях. Але вони крихітні – не більше 2-3 мм у діаметрі. Їх неможливо просвердлити, тому прикраси з них не зробите. Та й натрапити на таку знахідку – сумнівне щастя, бо майже завжди потім доводиться йти до стоматолога. Перлина не лежить на поверхні, а ховається у мантії, тож люди "намацують" її переважно зубами. Перлини треба шукати не в їстівних устрицях, а в спеціальних перлинницях. Це – схожі на устриці молюски, яких вирощують спеціально для створення перлин", – пояснює Андрій.

Усі фото надані Андрієм Пігулевським.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.91
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.83
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
22:50
дитяча залізниця
Дитячі залізниці у Львові та Рівному розпочинають новий сезон
22:20
Оновлено
Борсука, якого помітили у центрі Львова, повернули у природу
У центрі Львова помітили борсука. Його повернули у природу
22:08
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
На Тернопільщині створять новий індустріальний парк Borschiv
21:50
Гроші вже витратила: у Рівному розшукали злодійку, яка поцупила скриньку для пожертв на ЗСУ
21:35
новини Львова
На Закарпатті на 5 років засудили чоловіка, який підпалив будинок дружини через образу
21:17
літаки
На Буковині колишню головну бухгалтерку аеропорту "Чернівці" засудили на 5 років
21:10
письменник Роман Коритко
На 90-му році життя відійшов у вічність письменник із Прикарпаття Роман Коритко
21:01
Черлідерка зі Львова Анастасія Малошенко представлятиме Україну на чемпіонаті світу
20:43
Львівська ізоляторна компанія
Арештований Львівський ізоляторний завод передадуть в управління "Українським розподільним мережам"
20:10
меморіальна таблиця Юрію Руфу
У львівських школах та ліцеях з'являться ще 28 меморіальних таблиць українським захисникам
19:57
Забрали паспорти й тримали в закритих кімнатах: на Прикарпатті виявили порушення в центрі для узалежнених
19:40
на Хмельниччині впіймали наркодилера
На Хмельниччині впіймали наркодилера на збуті альфа-PVP
19:25
новини Тернопільщини
На Тернопільщині діти побили однокласників: на директора та батьків склали адмінпротоколи
19:16
У центрі Львова розвалили частину будинку. В ЛМР кажуть, що все законно
19:00
Луцький університет
У Луцьку перевірили технічний університет через велику кількість студентів призовного віку, – ЗМІ
18:54
газова труба
У "Газмережах" пояснили, чому важливо фарбувати газові труби саме у жовтий колір
18:45
Огляд
мобілізація, підкуп, ЗСУ
Посилення мобілізації: частина багатодітних батьків отримає повістки
18:34
Вакцинація
Львів'янам пропонують вакцинуватися від небезпечних захворювань у мобільних пунктах
18:26
колаборантка
У Львові судили громадянку України, яка стала "суддею" у так званій ДНР
18:12
У Львові відкрили меморіальну таблицю пам'яті Вікторії Амеліної
17:58
новини Львова
Локацію поки тримають у таємниці: у Львові проведуть фестиваль науки та технологій
17:48
новини Закарпаття
Чехія профінансує будівництво реабілітаційного центру в Ужгороді
17:33
Ексклюзив
вишкіл 3-ї штурмової бригади
"Ми гарантуємо, що кандидат 100% потрапить до нас", – керівник рекрутингового центру 3-ї штурмової бригади
17:19
вбивство на виборах
Вбивство на виборах ромського барона на Закарпатті: поліція завершила розслідування 
17:14
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 23 квітня, завтра, тиждень
17:05
Василь Палагнюк
Нападник ФК "Буковина" очолив бомбардирську гонку у Першій лізі
16:54
новини Рівненщини
Розпочали оздоровчу кампанію: дітей військових з Рівненщини відправили в табір
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Оновлено
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
Більше новин