Еспресо. Захід

За споживанням устриць Україна посідає… четверте місце в Європі

Зоряна Круль
30 грудня, 2020 середа
15:00

38-річний підприємець з Києва Андрій Пігулевський, який заснував першу в Україні (і наразі – єдину) устричну ферму, мріє повернути цим молюскам… статус національного продукту.

Зміст

Це сьогодні друзі Андрія жартома називають його "устричним бароном". А до 2014 року він займався геть іншим – імпортував і проектував оптичні мережі для передачі даних. У певний період захопився сироїдінням. А устриці – це не тільки продукт, який можна, а й бажано вживати у сирому вигляді.

Як розповів "Еспресо.Захід" киянин, спершу він не планував створювати власну ферму з вирощування устриць. Думав, що зароблятиме на імпорті – доставлятиме молюсків в Україну із Франції. Але попрацювавши півроку різноробом на місцевих фермах, загорівся ідеєю й собі спробувати. "Був переконаний, що вирощувати устриці – це просто: клади її в океан чи море і спостерігай, як росте. Принаймні так мені тоді здавалося", – згадує, всміхаючись, Андрій. Тоді він навіть не здогадувався, з якими труднощами йому доведеться зіштовхнутися.

"Часто буває, що в перший рік устриці ростуть відмінно, а на наступний – 90% з них помирає. Все ускладнюється тим, що в Україні радикально змінюється клімат: частішають сильні шторми, зростає середня температура води у морі…"

"Найпопулярніша – тихоокеанська устриця – невибаглива, може рости фактично будь-де. Але постає питання економічної доцільності. Можна вирощувати її посеред Чорного моря чи на острові Зміїний. Але уявіть, якою буде собівартість цієї устриці, якщо ми вертольотом доставлятимемо по кілька десятків кілограмів, у той час як український ринок потребує тисячі тонн. Крім того, у споживачів підвищилися вимоги до цього продукту. Устриця повинна мати хорошу, міцну мушлю і багате м'ясне наповнення. Процес вирощування устриць починається з того, що фермер витрачає роки, а то й десятиліття, щоб знайти ту ділянку моря чи океану, де устриця почуватиметься добре, де не буває штормів, де молюска не об'їдатиме риба, де не буде льоду і він не замерзатиме, де не будуть скидатися великі об’єми прісної води, бо устриці її не переносять. Бажано, щоб це було мілководдя – тоді з устрицями комфортніше працювати", – перелічує підприємець і вже десь на середині цієї тиради я розумію, що устричним бізнесом можуть займатися далеко не всі.

Місце, де зростають під південним сонцем українські устриці…

Треба любити море, запах йоду і присмак солі на губах, який "не стирається" жодними солодощами, не боятися важкої фізичної праці, не опускати рук після чергової невдачі й чекати, чекати, чекати… Вирощування устриць не є технологічно складним заняттям, але вимагає багато часу. "До комерційного розміру устриця росте 2-3 роки. Але якщо ви тільки почали займатися фермерським господарством, мусите витратити щонайменше 5-7 років, щоб зрозуміти, чи добре почувається устриця в обраному вами місці. Часто буває, що в перший рік устриці ростуть чудово, а на наступний – 90% з них помирає. Все ускладнюється тим, що у нас радикально змінюється клімат (частішають сильні шторми, зростає середня температура води тощо). Це загрожує життю устриць, гальмує їх розвиток", – пояснює "устричний барон".

Свою ферму він вирішив будувати неподалік Залізного Порту. Орендував ділянку на суші, побудував на ній басейни, які заповнював морською водою. Але не врахував, що з травня по серпень море "цвіте" водоростями. Вони забивали двигуни, через що їх доводилося ремонтувати десятки разів на день. Зібравши доволі скромний врожай – дві тисячі тонн устриць – Андрій вирішив перемістити ферму на Одеський лиман.

"Лише тільки Одеса, де проживає трохи більше 1 мільйона осіб, з'їдає устриць більше, ніж ціла Польща з її 36-мільйонним населенням!"

Його мрія – повернути устрицям статус національного продукту. Виявляється, за споживанням устриць Україна посідає сьогодні… четверте місце в Європі! Обігнали нас лише Франція, Велика Британія та Іспанія (високий рівень споживання у цій країні забезпечують туристи).

"Українці їдять устриць більше, ніж італійці, голландці чи німці. Лише тільки Одеса, де проживає трохи більше 1 мільйона осіб, з'їдає устриць більше, ніж ціла Польща з її 36-мільйонним населенням! Якщо порівнювати нас зі східноєвропейськими сусідами (тією ж Польщею, Словаччиною, Словенією, Угорщиною), споживання устриць у цих країнах – мізерне. У них домінує м'ясна культура. На території України устриця була доступною тисячі років. До 1907 року Чорноморське узбережжя було одним з найбільших експортерів устриць у світі. Щороку ми добували 11-13 мільйонів устриць і відправляли їх за кордон. Любов до устриць закладена у нас генетично, але ми її "поховали", – каже підприємець. – Існує такий міф, що устриці їдять сирими, вони швидко псуються, а значить, ними можна легко отруїтися. Потроху з цим упередженням прощаємося – як і з переконанням, що устриці – не їжа для "простих смертних", що це – дорогий делікатес, який можуть собі дозволити лише "буржуї".

Запитую Андрія, як правильно обрати "ідеальну" устрицю і яким вином її краще запивати. Адже багато українців досі не куштували цього молюска, а ціни на нього – цілком демократичні. Бачила, як напередодні Нового року в одному із супермаркетів його продавали… по 10 гривень 90 копійок за штуку! Середня вартість устриць – 30-33 гривні. "Моя порада – не бійтеся. В Україні нині ідеально працює логістичний ланцюжок. Постачальники пильно стежать за тим, щоб у супермаркети надходив свіжий, якісний продукт. В Україну імпортна устриця їде 5-6 днів. Чорноморська потрапляє на прилавки протягом однієї-двох діб. Без води устриця може спокійно жити 14 днів. У торгових точках її зберігають двома способами – опускають в акваріум або ж викладають на лід. Обов’язково придбайте ніж для устриць. Він дорого не коштує (орієнтовна ціна – 50 гривень. – Авт.). З його допомогою зможете акуратно, не порізавшись, відкрити мушлю. Рекомендую переглянути відео на Youtube, як це правильно робити.

Якщо куштуєте устрицю вперше, оберіть розмір 3. Це – найменша і наймолодша устриця, яка має дуже ніжний смак. Чим старша устриця, тим жорсткішим буде м'ясо", – каже Андрій. І додає: устрицям великого розміру надають перевагу чоловіки (цінують їх за яскравий терпкий смак). Жінки обирають ніжні, молоді устриці.

"Чим менша устриця, тим вона безпечніша. Великі розміри у США та Європі сирими в їжу не вживають. З них готують супи, бургери (додають у м'ясний фарш), інші страви – є тисячі рецептів. Устриці володіють вираженим смаком. Можна додавати їх в яєчню, пасту, піцу, пироги – вся страва набуде устричного смаку. До устриць купіть пляшечку недорого легкого білого сухого вина", – радить експерт з молюсків.

"Я тричі знаходив перлини в устрицях"

Устриці – низькокалорійний продукт, який на 98% складається з білка. Сирий білок (адже молюски їдять переважно сирими) повністю засвоюється організмом, у той час як термічно оброблений білок – максимум на 5-7%. "Устриці – справжній суперфуд, в якому присутні всі необхідні мінерали. Щоб забезпечити ними організм, достатньо з'їдати щодня по три устриці, – каже власник устричної ферми. – Зверніть увагу: люди, які живуть на морському узбережжі, харчуються рибою і морепродуктами, у тому числі устрицями, завжди добре почуваються, добре виглядають і довго живуть".

Цікавлюся, які шанси знайти у мушлі перлину. Колись в американському штаті Теннессі жінка замовила устрицю у ресторані і знайшла у ній… півсотні перлин! "Я тричі знаходив перлини в устрицях. Але вони крихітні – не більше 2-3 мм у діаметрі. Їх неможливо просвердлити, тому прикраси з них не зробите. Та й натрапити на таку знахідку – сумнівне щастя, бо майже завжди потім доводиться йти до стоматолога. Перлина не лежить на поверхні, а ховається у мантії, тож люди "намацують" її переважно зубами. Перлини треба шукати не в їстівних устрицях, а в спеціальних перлинницях. Це – схожі на устриці молюски, яких вирощують спеціально для створення перлин", – пояснює Андрій.

Усі фото надані Андрієм Пігулевським.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
Більше новин