Ревіталізовані простори Львова: повернення до життя
Відновлювати старі приміщення та давати їм друге дихання – нині дуже популярна практика.
Фабрики, заводи, закинуті депо – всюди, де колись кипіла робота, тепер повна тиша. Кажуть, у таких приміщеннях зовсім інша енергетика, ніж у сучасних новобудовах. Саме тому реконструкції та переосмислення старих, забутих просторів у Львові з кожним роком набувають популярності.
LemStation
Одним з таких відновлених просторів Львова є старе трамвайне депо на перетині вулиць Вітовського, Коперника та Сахарова.
Фото з офіційної сторінки LemStation в Фейсбук
Це перше трамвайне депо у Львові і найстаріше в Україні. На жаль чи на щастя, у депо вже багато років не обслуговують електротранспорт.
Побутує думка, що найкращий варіант ревіталізації – це її багатофункціональність. Ідея перетворити депо в креативний багатофункціональний хаб виникла 2015 року. Це мав бути "креативний квартал", який поєднував би в собі до двадцяти проектів: коворкінги, антикафе, центр розвитку дітей та інші.
Згодом цю ідею дещо оновили львівські підприємці, які взялися за цей проект. Серед них – відомі бізнесмени Марк Зархін, Тарас Кицмей, Дмитро Косарєв, Олег Мацех, Олег Дрінь та Тарас Добрянський. На їхню думку, LemStation перш за все мав стати місцем комунікації для підприємців.
Фото з офіційної сторінки LemStation в Фейсбук
На початку 2020 року міськрада погодила план реконструкції території колишнього трамвайного депо. А днями виконавчий комітет погодив другу чергу цієї реконструкції.
Фото з офіційної сторінки LemStation в Фейсбук
"Новому громадському простору бути!" – з таким заголовком LemStation повідомили про це на своїй офіційній сторінці у Фейсбук. Також додали, що родзинкою другого етапу стане перетворення великого подвір'я колишнього трамвайного депо у відкриту площу Станіслава Лема. Завдяки цим змінам стане безпечнішою і трамвайна зупинка поряд з депо. Тепер можна буде вийти з трамваю на широку площу, а не на вузький тротуар. Про подальші деталі реконструкції обіцяють розповісти трохи згодом, теж на сторінці Фейсбук.
Fest!Republic
Ще одним об’єктом, що також зазнав ревіталізації, став у Львові сучасний простір Fest!Republic.
Фото з офіційної сторінки “Fest!Republic” у Фейсбук
Здається, ще недавно тут був завод “Галичскло”, де виготовляли скляні пляшки. Згодом це місце помітили підприємці і придбали землю разом зі старим занедбаним підприємством. Спершу в них і думки не було, щоб будувати тут клуб чи концертний зал. Компанія просто шукала велику територію для будівництва власного офісу.
А вже у вересні 2016 року тут відкрили нову локацію для вечірок, майстер-класів, фестивалів та святкувань.
Фото з офіційної сторінки “Fest!Republic” у Фейсбук
Ініціатори змін мали на меті створити "місто в місті", розширити, таким чином, центральну частину Львова та зробити тут величезний офіс компанії, клуб, концертний хол, майстерні, їдальню для всіх охочих, пекарню та багато іншого. За задумом, Львів мав би отримати нове альтернативне місце для гарного проведення часу.
Фото з офіційної сторінки “Fest!Republic” у Фейсбук
Fest!Republic працює також як концертний майданчик, що приймає відомих українських та іноземних виконавців. У теплий сезон більшість концертів та фестивалів відбувається на даху будівлі, що стало перевагою для продовження роботи клубу під час карантину.
ReZavod
На вулиці Заводській розміщене старе підприємство РЕМА, засноване ще у середині минулого століття. Завод працює й досі. Тут виготовляють медичну апаратуру досить високого рівня: дефібрилятори, кардіографи, прилади мікрохвильової терапії “Луч”, штативи для лікарень.
Фото з офіційної сторінки “ReZavod” у Фейсбук
Однак на території заводу багато занедбаних приміщень, і власники вирішили здавати їх в оренду. Першою у 2015 році в одне з таких приміщень прийшла дизайнерська команда "Хочу раю" і почала співпрацювати з заводом, допомагаючи створювати дизайн для дефібриляторів. А РЕМА, своєю чергою, почали продавати їм неробочі пристрої та давати дозвіл на використання верстатів та термопластів.
Згодом, завдяки активному збільшенню компаній, які хотіли орендувати простір у заводу, тут створили ReZavod, об’єднавши їх разом. Тепер тут працюють ковалі, художники, архітектори, відеопродакшин, майстри книжкової справи, курси ораторського мистецтва…Часто відбуваються воркшопи та майстер-класи від тутешніх компаній та виробництв.
Фото з офіційної сторінки “ReZavod” у Фейсбук
Фабрика повидла
Ще донедавна колишня фабрика алкогольних напоїв під назвою «Йозеф Кронік і син», що на вулиці Богдана Хмельницького у Львові, стояла пусткою. Все змінилося, коли приміщення викупив історик родом з Австрії Гарольд Біндер.
Фото з офіційної сторінки “Jamfactory” у Фейсбук
2019 року почалася реконструкція для облаштування тут молодіжного мистецького центру. Повне відновлення Фабрики повидла планують наступного року. За планом, тут мають зберегти історичний вигляд фасаду, поєднавши, однак, із сучасною архітектурою.
Фото з офіційної сторінки “Jamfactory” у Фейсбук
Також на території фабрики відкриють медіа-центр, сцену, простір для освітніх проектів та ресторан з демократичними цінами.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе