Найчастіше коронавірусом заражаються… вдома

Зоряна Круль
19 листопада, 2020 четвер
12:30

Один із членів сім'ї приносить вірус додому і тоді перехворіти можуть всі, хто мешкає з такою особою під одним дахом. А от де інфікується цей "нульовий пацієнт"? "Там, де не дотримуються всіх протиепідемічних норм", – пояснює фахівець з епідеміології.

Майже всі люди, які захворіли на Covid-19, задають собі одне і те ж запитання: де я міг заразитися? На ринку? У торгово-розважальному центрі? У церкві? А, може, в офісі чи по дорозі на роботу? Відповісти на нього намагаються й епідеміологи. Адже виявивши місця, де люди найчастіше інфікуються коронавірусом, можна вповільнити темпи поширення захворювання. Під керівництвом генеральної директорки Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталії Іванченко (Тімко) дослідженням цієї теми у Львові займається лікар-інтерн епідеміолог Олександра Каркіщенко. В інтерв’ю "Еспресо.Захід" фахівець розповіла, де найбільші ризики заразитися ковідом і пояснила, як можна уникнути інфікування, якщо захворів хтось із домашніх.

Колишній гендиректор Центру громадського здоров'я МОЗ, викладач школи охорони здоров’я НаУКМА, лікар-інфекціоніст Володимир Курпіта в ефірі одного з телеканалів назвав три місця, де люди найчастіше заражаються Covid-19. Це – навчальні заклади, офіси та громадський транспорт. А що ви думаєте з цього приводу?

Не можу не погодитися з твердженням Володимира Курпіти. За нашим дослідженням, громадський транспорт залишається у трійці лідерів серед місць, де найчастіше заражаються Covid-19. Проте найбільший відсоток людей (знову ж таки – за нашим дослідженням) інфікується при контакті з хворим членом родини, з яким проживає під одним дахом, або співмешканцем. Без сумніву, заклади освіти також відіграють свою роль. Але не можна сказати, що, наприклад, у кафе чи ресторанах безпечніше, ніж в офісах. Все-таки найменший ризик заразитися є там, де дотримуються всіх протиепідемічних норм.

"Із 10 людей, які матимуть контакт із хворим на Covid-19, захворіє п’ятеро"

Джерело: Enbio

Наскільки заразний SARS-CoV-2, якщо порівнювати його, скажімо, зі збудником кору – однієї з найбільших контагіозних вірусних інфекцій? Або з його попередниками – SARS-CoV і MERS-CoV?

За відомими мені дослідженнями, індекс контагіозності для SARS-CoV-2 становить приблизно 50%, у той час як для вірусу кору – приблизно 90%. Це означає, що із 10 людей, які матимуть контакт з хворим на Covid-19, захворіє п’ятеро. Порівняно з кором, звучить не так страшно, проте 50% – це досить високий індекс.

За інформацією BBC News Україна, у 2015 році під час епідемії, викликаної іншим коронавірусом – MERS, був зафіксований випадок, коли один хворий заразив 82 людей. А під час епідемії гарячки Ебола у Західній Африці у 61% випадків джерелом інфекції стала невелика група хворих (за підрахунками вчених – не більше 3% від загальної кількості захворілих). Коли говоримо про Covid-19, існує таке поняття як "суперпоширювач інфекції"?

Термін "суперпоширювач" дедалі частіше зустрічається у різних науково-популярних і медичних статтях. Так називають людей, які у силу особливостей своєї професії або поведінки можуть заразити велику (більшу, ніж зазвичай) кількість людей. Це можуть бути продавці або водії таксі. Але, на мою думку, таким суперпоширювачем може стати будь-хто. Все залежить від свідомості людини. Де б вона не працювала, правильно одягнута маска, часта дезінфекція поверхонь, соціальна дистанція і миття рук – цього достатньо, щоб запобігти таким суперпоширенням.

Джерело: PAP/EPA

Багато ваших колег стверджують: щоб заразитися, потрібен тривалий контакт із хворим (не менше чверті години), або значне вірусне навантаження (так, зокрема, інфікуються медики у "ковідних" госпіталях).

Звісно, чим триваліший контакт з хворим, тим більша ймовірність заразитись. Але захворіти можна навіть не контактуючи безпосередньо – через предмети побуту або просто перебуваючи у приміщенні, де щойно, умовно кажучи, покашляла хвора людина. Коронавірус може ще якийсь час "жити" на поверхнях. Тобто ви просто торкнулися, наприклад, дверної клямки, на якій був вірус, а потім потерли око тією ж рукою, і вуаля – ви можете захворіти.

"Треба розуміти, що будь-яка річ, з якою контактував хворий, є фактором передачі. Тому варто з обережністю поводитися з такими речами як одяг, постіль, рушники"

Як доглядати за членом сім'ї, який захворів на Covid-19? І що робити, якщо сім'я мешкає в однокімнатній квартирі? Чи можливо у таких умовах уникнути інфікування?

Якщо у домі є хвора людина, найкращим рішенням, звісно ж, буде ізолювати хворого. Найкраще, що можна зробити, – переїхати на іншу квартиру. Якщо такої можливості немає – потрібно повністю виключити будь-які контакти. У хворої людини повинен бути свій посуд, рушник. Навіть вдома треба ходити в масці (як хворому, так і здоровим членам родини). Бажано, щоб хвора людина спала на окремому ліжку. Якомога частіше провітрюйте кімнати, проводьте вологе прибирання і мийте руки. Потрібно розуміти, що будь-яка річ, з якою контактував хворий, є фактором передачі. Тому варто з обережністю поводитися з такими речами як одяг, постіль, рушники. Але не забувайте, що хвора людина також потребує уваги і підтримки. Тому не варто "сахатися" від неї – просто тримайтеся на безпечній відстані (понад 1,5м) і будьте у масці.

Ось я, наприклад, тепер перебуваю на самоізоляції. Але живу не сама. Прекрасно розумію, наскільки це складно – обмежити всі контакти з людиною, з якою живеш. Снідати у різних куточках квартири, постійно провітрювати приміщення, без кінця зрошувати всі дверні ручки та столи антисептиком…

Джерело: Freepik

Мені відомо про випадок, коли у сім'ї з п’яти чоловік (троє дорослих і двоє дітей) захворіла лише одна особа, хоча проживають у невеликій двокімнатній квартирі, і випадок, коли у сім'ї з чотирьох дорослих осіб (молоде подружжя та їх батьки) захворіли всі, хоча живуть у приватному двоповерховому будинку. Від чого це залежить, що у першому випадку рідні хворої людини від неї не заразилися, хоча ділили маленьку кухню, ванну, туалет, а в другому – заразилися всі, хоча живуть на різних поверхах і користуються різними санвузлами?

Дуже багато факторів на це впливає. Перш за все – імунітет. Тому про нього потрібно дбати постійно, а не "підвищувати", коли вже захворів. Збалансоване харчування і рухливий спосіб життя однозначно підвищують імунітет. Звісно, це не захистить на 100% від захворювання – лише збільшить вірогідність більш легкого його перебігу. Важливу роль відіграє також індекс контагіозності, про який ми вже згадували, наявність супутніх захворювань і генетична схильність. Кожен з цих факторів додатково збільшує або зменшує ймовірність захворіти.

"За різним дослідженнями, коронавірус може жити на поверхнях… навіть до 72 годин!"

Чи варто здавати ІФА-тест, щоб перевірити, що людина вже контактувала з вірусом? Що показує цей аналіз? Наскільки він взагалі інформативний?

ІФА-тест – це лабораторне дослідження, результат якого вказує на наявність або відсутність певних антитіл у крові людини. Якщо говорити про Covid-19, то антитіла при цьому захворюванні починають вироблятися приблизно на 5-7 день після початку хвороби. Це антитіла класу М. На зміну їм з 10 дня захворювання починають вироблятися антитіла класу G. Ці антитіла, по суті, і є "імунітетом до коронавірусу". Їх значення досягають максимуму на 25-28 день після захворювання і "тримаються", за різними дослідженнями, приблизно до трьох місяців. Тобто, дослідження методом ІФА може вказати, чи людина хворіє зараз (якщо з моменту початку захворювання минуло понад 7 днів) або чи хворіла в минулому. Але це дослідження ніяк не вказує на контакт з хворою людиною. Його немає сенсу робити, якщо ви, наприклад, сьогодні контактували з особою, в якої підтверджений діагноз Covid-19. Адже навіть якщо ви заразилися від цієї людини, мусить пройти певний час, щоб в організмі почали вироблятись антитіла.

Джерело: Freepik

Коронавірус передається більше повітряно-краплинним чи все-таки контактним шляхом? Як довго може жити на поверхнях?

Судячи з тих досліджень, що я читала, найбільш небезпечний шлях передачі – повітряно-краплинний від людини до людини. Тобто безпосередній контакт з хворим, особливо, якщо він має симптоми, такі як кашель і нежить. Також, на думку багатьох вчених, велику роль відіграє аерозольний шлях передачі – коли у повітрі затримуються крапельки з вірусом і їх може вдихнути людина. Якщо ж ми всі будемо ретельно мити руки, то контактно-побутовий шлях передачі буде нам не страшний.

Щодо тривалості життя вірусу, серед науковців досі точаться дискусії. Спочатку вчені говорили про те, що на деяких предметах вірус може жити до 72 годин. Тепер же з'явилася інформація, що не більше 12 годин... Багато залежить від навколишніх умов – температури і вологості повітря.

"Можете сміливо купувати їжу "на винос" – передача вірусу в такому випадку можлива, лише якщо ви будете доїдати страви за кимсь"

Джерело: Evereth News

Чи погоджуєтеся з твердженням, що діти часто стають безсимптомними носіями вірусу (не хворіють на Covid-19 взагалі або хворіють у легкій формі), заражаючи при цьому дорослих? Чи варто переводити школярів на дистанційне навчання, як це роблять у багатьох країнах світу, попри очевидну непопулярність цього рішення?

За статистикою, діти й справді значно частіше хворіють безсимптомно або легкою формою. На жаль, навіть у таких випадках вони можуть заражати інших. А оскільки дитину в школі дуже важко змусити постійно перебувати у масці і дотримуватись дистанції, доводиться вдаватися до вимушеного кроку – переводити навчальний процес у формат онлайн. Адже від дітей заражаються і вчителі, і батьки, які далі поширюють це захворювання вже серед представників старших поколінь. А у них, як відомо, перебіг не такий легкий, як у дітей.

Звісно, я б хотіла, щоб усі ідеально дотримувались вимог, правильно одягали маски і часто мили руки – це б значно зменшило поширення захворювання. Але, маємо те, що маємо...

Джерело: beszamel.se.pl

Чи може коронавірус передаватися з їжею? Нині багато закладів громадського харчування працює "на винос" і в людей є певний страх.

Передача вірусу з їжею можлива, лише якщо ви будете доїдати за кимсь (всміхається). Переконана, що у ХХІ столітті в усіх закладах харчування кухарі знають, що приготування їжі має відбуватися з дотриманням певних правил, що на їжу не можна чхати і що варто готувати її чистими руками. Тому я не бачу жодних пересторог, щоб замовляти доставку їжі додому чи в офіс. Тим більше зараз, враховуючи нововведення про "карантин вихідного дня", я навпаки, дуже заохочую замовляти їжу "на винос" і підтримувати цим самим підприємців. Звісно, коли забираєте їжу у кур'єра, не забувайте про маску і антисептик.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
карантин
24 вересня, 2021 п'ятниця
Уже за тиждень Львівщина ризикує опинитися в "червоній" зоні
студентки, що врятували чоловіка у львові
23 вересня, 2021 четвер
Студентки Львівського медуніверситету врятували чоловіка, у якого зупинилося серце в трамваї
Олександр Усик
26 вересня, 2021 неділя
"Чи потрібен нам такий чемпіон?" Як соцмережі оцінили перемогу Усика
Львів
+18
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.56
  Купівля 26.56
  Продаж 26.78
 • EUR
  Купівля 31
  Продаж 31.39
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
27 вересня
20:50
акценти
50 підтверджених випадків "Дельти" на Львівщині, навчання військових хірургів за стандартами НАТО, винахідники з Підбірців – ці та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:30
Ексклюзив
Олег Дуда
"Це неприйнятно - копіювати американську модель наглядових рад в українських умовах, називаючи їх спостережними", - Олег Дуда
20:05
перепоховання воїнів УПА
На Тернопільщині перепоховали вояків УПА
19:50
Вакцинація
Як працюють центри вакцинації на Львівщині цього тижня. Графік
19:34
Львівський обласний перинатальний центр
Львівський обласний перинатальний центр прийматиме ковідних вагітних
19:14
вакцина
Львівщина лідирує за показником вакцинації медиків: 72% отримали дві дози вакцини
18:50
контрасти
Львів 27-й раз проявить "Контрасти" 
18:30
Лілія Онищенко
Відновлюють після червневого буревію: біля Домініканського собору спорудили риштування
18:10
Ярослав Рущишин
Нардеп Рущишин пояснив, чи може частина "Голосу" підтримати відставку Разумкова
17:50
лікарня, діти
5-річна дівчинка з важким COVID-19 почала дихати самостійно
17:35
"Я більше, ніж просто красива": конкурсантки "Міс Львів" влаштували флешмоб. Фото
17:20
вистава "Голодомор" театру "Segane"
"Золотого Лева" заведе "Формула кохання"
16:50
найкраща кав'ярня
У Львові обрали найкращу кав’ярню
16:30
Ексклюзив
Hydroxy Power
Уже використовують на СТО: винахідники з Підбірців придумали систему для очищення двигунів воднем
16:15
Андрій Ковч
Керівництво Дрогобича буде звертатись до дитячого омбудсмена через порушення прав дітей у ліцеї
15:58
нелегальний колцентр
У Львові викрили 6 підпільних call-центрів
15:43
ретроавтомобіль
У Львові відбувся 13-й "Ретро базар" авто-, мото-, велотехніки
15:25
"Уже стою": 13-річний хлопчик, якому пересадили серце у Львові, розповів про своє самопочуття
15:07
Ексклюзив
Подорож на полонину
Подорож на полонину. Як "літують" гуцули?
14:50
У відділі освіти пояснили, чому не впустили перевірку в дрогобицький ліцей
14:35
туалет на вулиці
Михайло Петечук. Про туалети і розвиток
14:22
ремонт на Бандери
У Львові цього тижня відкриють перехрестя вулиць Федьковича – Шептицьких
14:06
Інтерв’ю
Гордій Старух
"Я Гордій, вони Гордійовичі та Гордіївни", - майстер лір про музику та імена дітей
13:50
Військові хірурги вчаться надавати допомогу пораненим
Військові хірурги вчаться надавати допомогу пораненим за протоколами НАТО
13:34
Птахофабрику Добкіна на Волині звинувачують у заволодінні мільйонами державних коштів
13:17
На Львівщині 22-річний хлопець убив сокирою 42-річного закарпатця
12:59
У Львові іноземець "поселився" в одному з ТРЦ
12:41
Завдяки небайдужим вдалося зібрати гроші на ліки для 9-річного хлопчика
12:23
У Львові з’явиться новий природоорієнтований простір. Фото
12:05
Ярина Коваль
Ярина Коваль. "Кам'яні вишиванки" – не міф
11:40
ремонт на Бандери
Перед "Ельжбетою" на Бандери вимальовується велодоріжка та видно бруківку. Фото
11:26
PR
ТОП-3 продукти, збагачених жирними кислотами
11:10
Вікторія Амеліна.
Час повертати справжню історію: львівська письменниця організувала фестиваль у Нью-Йорку
10:53
Василь Наконечний
На Прикарпатті помер ветеран дивізії "Гaличинa" Василь Наконечний
10:35
ДТП
Намагався витягнути автомобіль: на Львівщині трагічно загинув 40-річний чоловік
10:17
Орест Круковський
Орест Круковський. З нагоди одного ювілею...
09:59
втопився
У річці Західний Буг на Львівщині втопився 35-річний чоловік
09:42
коронавірус
На Львівщині за добу коронавірус підхопили ще понад 240 людей: звідки хворі
09:26
Світло
У Львові майже 20 вулиць будуть без світла. Перелік адрес
09:10
Зоряна Богдан
Львів'янку визнали найгарнішою мамою Європи
Більше новин