Еспресо. Захід

Один предмет, 210 хвилин і відразу три оцінки

Ірина Березовська
15 вересня, 2020 вiвторок
21:40

Тетяна Вакуленко, заступниця директора УЦОЯО, про те, чим нове ЗНО з української мови краще від попереднього і що насправді готує скандальне ЗНО-2021 з двох предметів.

Зміст

Новина про те, що Український центр оцінювання якості освіти у 2021 році впровадить окремий тест ЗНО з української мови, який можна буде складати замість теперішнього тесту, викликала шквал емоцій у соцмережах. Але чи так все однозначно? Про те, чим новий тест кращий від попереднього, "Еспресо.Захід" запитав у Тетяни Вакуленко, заступниці директора Українського центру оцінювання якості освіти.

Для початку поясніть, чому забирають українську літературу з обов’язкового тестування.

Українську літературу не забирають із ЗНО-2021!

По-перше, для отримання оцінки ДПА достатньо було виконати завдання з української мови. Так було завжди, тобто якщо випускник не планував здобувати вищу освіту, він міг виконувати завдання тільки з української мови і не працювати із завданнями частини тесту "Українська література".

По-друге, без глибокого вивчення української літератури неможливо буде скласти тест з української мови на високий бал.

У тесті з української мови залишається запропоноване раніше: добірка завдань на аналіз певного фрагменту тексту. Безперечно, без глибокої, якісної роботи на уроках з української літератури виконати їх буде неможливо. У 2020 році учасники тестування мали працювати із віршем відомої поетеси Надії Гуменюк "О панно Інно! Липень. Спека…". Очевидно, що без сформованої мовленнєвої, літературознавчої компетентності виконати кластерні завдання буде неможливо. Крім того, виконуючи тест з української мови, учасники будуть писати власне висловлення, у якому на підтвердження одного зі своїх аргументів повинні будуть навести приклад з одного з творів мистецтва. Переважна більшість учасників тестування використовують приклади саме з української літератури, адже ці приклади дозволяють якнайкраще проілюструвати позицію автора. Подаючи приклад, здобувач освіти має обов’язково зазначити літературний твір, на який посилається, його автора, надати розгорнуте пояснення про те, як саме певна ситуація в творі ілюструє представлений аргумент. Це все залишається у ЗНО-2021. Також будуть завдання на читання текстів. Так, цьогоріч ми запропонуємо учасникам попрацювати із трьома текстами, до яких буде шість обов’язкових для всіх завдань. Якщо школяр не вивчав української літератури, не вчився аналізувати тексти українських письменників, то на тестуванні з української мови він/вона не зможе успішно виконати ці завдання.

По-третє, в проєкті "Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти", що був опублікований на сайті Міністерства освіти і науки 15 вересня, ми бачимо, що результати тестування з української мови будуть зараховуватися для вступу на невелику кількість спеціальностей.

Тобто ми не можемо говорити, що скасовуємо чи викреслюємо українську літературу для тестування! У жодному разі! Величезна частина тесту з української мови побудована на знаннях і вміннях з української літератури і на завданнях, які передбачають, що здобувач освіти опрацював програму з української літератури. Так, дійсно, у тесті з української літератури вже не буде завдань про те, "кому з героїв належить певне висловлювання". Такі завдання будуть у частині тесту "Українська література" тесту з української мови і літератури. Але всі ті компетентності, які мають формуватися під час вивчення української літератури – і бачення української літератури як цілісного явища, і вміння розрізняти літературні жанри тощо – це все обов’язково залишається. Тобто ми зробили наші тести-2021 більш компетентнісними. У них стає менше завдань на відтворення, віддзеркалення опанованого навчального матеріалу. Натомість стає більше завдань, спрямованих на оцінювання рівня мовленнєвої компетентності учасників. Тому, безперечно, усі читацькі і мовленнєві компетентності будуть оцінюватися в тесті з української мови, проте без прямих завдань, до яких ми всі звикли, але буде все, що має знати здобувач освіти і з української мови, і української з літератури.

У чому перевага нового тесту?

Якщо школяр виконує тест з української мови у 2021-му, то він чи вона отримує відразу три оцінки: оцінку за державну підсумкову атестацію, оцінку за тестування з української мови і оцінку за тестування з української мови і літератури. Це універсальний тест. Тобто незалежно від того, чи школяр знає, куди вступатиме і яку спеціальність обере, або вагається між кількома спеціальностями, він має можливість скласти цей тест. Фактично учасник узяв участь в одному тестуванні, витратив на нього всього 210 хвилин, а отримав відразу три результати.

Чи можемо говорити про те, що тестування стають більш сучасними, дозволяють виявити більше творчі й аналітичні здібності?

Так, однозначно! Ми відходимо від знаннєвої парадигми, тести відповідають потребам сучасної школи. Вони більш сучасні і якісні. Буває так, що людина 11 років вчилася і здатна лише відтворити певну інформацію, натомість під час нового тестування вона має показати розуміння того, що було засвоєно. Ми виходимо на те, що людина повинна вміти розуміти складніші речі. Освіта змінюється, тож ми мусимо змінюватися з нею. Також розуміємо, що у часи пандемії не всі мають доступ до якісної очної освіти. Якщо завантажите тест і спробуєте його пройти, ви зрозумієте, що навіть якщо людина забула якусь деталь, вона все одно може здобути  високий результат, якщо добре вчилася в закладі освіти всі попередні роки. А якщо здобувач освіти добре підготовлений, то він/вона впорається з тестом і 180-200 балів гарантовано. Поступово ми замінюємо завдання, в яких потрібно лише обрати відповідь, на завдання, відповідаючи на які потрібно написати 2-3 речення. Так, у тесті з української мови і літератури ми запропонували три завдання з наданням короткої відповіді (2-5 речень), де учасник працює одночасно з трьома текстами, присвяченими одній проблемі, має зрозуміти відмінності у поглядах авторів, зробити висновки з усіх текстів, показати, як можна вдосконалити чи доповнити однин із цих текстів тощо.

Чи стане ЗНО з математики обов’язковим у 2021-му?

Не ЗНО з математики стане обов’язковим, а ДПА з математики у формі ЗНО! Ми оприлюднили варіант цього тесту ще в жовтні минулого року. Чомусь усі сприйняли «обов’язковість», як обов’язковість ЗНО. Про деталі того, які тести будуть запропоновані здобувачам освіти, а також про те, кому треба буде складати тестування з математики, йдеться на нашому сайті у рубриці "Підготовка до ЗНО". Там чітко написано, що ЗНО з математики не є обов’язковим. Взагалі перелік сертифікатів ЗНО, які необхідно подати для вступу на ті чи інші спеціальності, описані в Умовах прийому на навчання до закладів вищої освіти. Є спеціальності, де математики взагалі не буде. В проєкті Умов прийому, що був оприлюднений буквально сьогодні, чітко написано, що на деякі спеціальності потрібні, до прикладу, українська мова і література, історія України, іноземна мова або географія. Де тут є математика? Немає! Але якщо ми говоримо про випускників шкіл, гімназій, які отримуватимуть цьогоріч свідоцтво про повну загальну середню освіту (те, що називається простою мовою "атестат"), то вони обов’язково мають складати ДПА з математики. Наприклад, при вступі на творчі спеціальності ЗНО з математики непотрібне, тобто результат ДПА з математики впливатиме на конкурсний відбір лише в межах середнього бала атестату. Але це не обов’язковий предмет на ЗНО! Чому так дехто пише? Я не знаю. Мабуть, тому що в нормативних документах ми оперуємо формулюванням – ДПА у формі ЗНО. То люди чують лише останні три магічні літери – ЗНО і їм вже робиться страшно. Гадаю, колись варто придумати щось схоже назви іспитів у медиків – КРОК 1, КРОК 2. Так мало би бути зрозуміліше.

Чи можна ознайомитися зі зразками завдань з української мови ЗНО-2021?

Щоб не було так страшно, важливо ознайомитися із прикладами завдань. Так, демонстраційні версії тестів з української мови, української мови і літератури, математики є на нашому сайті. Більше того, на youtube-каналі Українського центру оцінювання якості освіти14-17 вересня ми щодня о 15.00 у прямому ефірі відповідаємо на всі запитання про тестування з української мови і літератури, а 23-25 вересня – з математики. Долучайтесь, запитуйте – ми відкриті до спілкування.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
09:02
кільцевання лелек
Лелека Світязь, який два місяці тому зник у долині Нілу, вийшов на зв'язок
08:29
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
У селищі Торчин на Волині відкрили Алею пам'яті загиблим на війні захисникам
08:00
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни на кількість онкохворих
07:56
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 22 листопада
07:40
Оновлено
світло
Світла буде більше: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
07:30
Ексклюзив
Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
Більше новин