Перший етап відбудови на Стрийській у Львові: як ремонтують пошкоджені ракетою будівлі
Аварійні будинки, які найбільше постраждали від прильоту ракети торік у липні, продовжують відбудовувати. Влада міста повідомила, що перші роботи з відновлення вже завершують
Нещодавно у міськраді Львова повідомили, що в будинках на вулиці Стрийській, які постраждали у липні 2023 року, завершують перший етап відбудови. Так, за словами заступника міського голови з містобудування Любомира Зубача, до середини лютого планують повністю завершити аварійно-відновлювальні роботи.
Журналістка "Еспресо.Захід" вирішила дізнатися в мешканців, чи задоволені вони ремонтними роботами та що можуть сказати про перший етап відбудови.
Відновлені дахи та нові вікна
На вулиці Стрийській сьогодні сонячно. На місці працюють будівельники. На перший погляд, аварійні будинки вже доволі суттєво відбудували: тут покладена черепиця, відновлені верхні поверхи, дахи й відмуровані комини.
Нові вікна встановили вже в усі квартири, а біля одного з них видніється навіть супутникова антена. Дверей до деяких під'їздів немає, але можна припустити, що це задля зручності майстрів і збереження естетичного вигляду, адже ремонтні роботи в будинках тривають, а двері легко пошкодити. Можливо, вони наразі заважали б будівельникам. Попри те, про безпеку, схоже, тут таки подбали: біля під'їздів встановили камери відеоспостереження, аби знати, якщо на місце завітають непрохані гості. Про це мені розповідає місцевий мешканець, якого якраз зустрічаю біля одного з будинків.
"Віддирали шпалери зі стін, щоб перевірити, чи немає тріщин"
Пан Микола – житель будинку №68 на Стрийській. Після ракетного удару він мешкає в орендованій квартирі на вулиці Огієнка, оренду йому оплачує міськрада. У відповідь на запитання про те, чи задоволений ремонтом будинку, каже: "Дай Бог ремонтникам здоров'я, що так швидко зробили".
Проте не всі так позитивно налаштовані, каже пан Микола. За його словами, деякі сусіди скаржаться, бо черепицю для будинків везли аж з Німеччини, а за цей час дощова вода залила поверхи, через що почорніла стеля у деяких квартирах.
Чоловік робить імпровізовану екскурсію будинком. Зокрема, показує мені двері до підвалу: "Отакі двері, як тут встановили до підвалу, ставлять у кімнатах. А їх до підвалу зробили. Вони, ви бачите, не закриваються".
Під час удару майже вся сім’я Миколи була вдома. Він обійшовся кількома подряпинами, донька не постраждала взагалі, жінка отримала поранення в око, через що мусила змінювати кришталик. Онука не було – він служить 8-й рік.
У пошкодженій квартирі ремонтувати ще потрібно чимало. Через ударну хвилю замок у дверях у помешкання вигнуло, а самі двері хитаються. Чоловік також показує, як у ванній пошкодило стелю, вилетіли двері та відпала плитка.
Сусіди порадили пану Миколі самостійно віддерти шпалери зі стін – перевірити, чи немає тріщин, що він і зробив. Тепер хоч його квартира постраждала не так значно, як деякі, через "голі" стіни та холод перебувати тут все одно незручно.
Попри те, що вікна чоловікові встановили, підвіконня досі немає.
"Підвіконня тричі міряли, казали, що вже готові, а де вони, невідомо", - зазначає пан Микола.
Однак новими євровікнами чоловік дуже задоволений. Каже, що зі старими їх навіть не зрівняти. Раніше в мешканців були здебільшого пластикові вікна, а в проходах у під’їзді – дерев’яні. Встановити якісні дерев’яні євровікна було однією з вказівок ЮНЕСКО, ділиться зі мною чоловік, бо комплекс будинків є архітектурною пам'яткою, тому за цим стежили.
Ми прямуємо до горішнього поверху - його відбудовували фактично з нуля. На стриху змонтували дерев’яні та металеві конструкції, а також відмурували комини та поклали черепицю.
"Я, як мешканець будинку, скажу, що тут зробили добрий стрих. Його перебудовували повністю. Нова черепиця теж добре покладена. Раніше на стриху ми вішали попрану білизну, а останні роки тут уже нічого тут не було", – розповідає співрозмовник.
"Прорвало трубу – заселення відтермінували"
Окрім пана Миколи, спілкуюся ще з одним мешканцем 68-го будинку. Ігор орендував тут квартиру понад рік. За тиждень до обстрілу продовжив договір. Зараз шукає нову оселю на довгий термін. Каже: чекати втомився і він, і орендодавці, а для себе виплат не просив і не отримував.
Минулого тижня вночі в будинку прорвало трубу, через що водою залило кілька квартир, тож йому повідомили, що заселення відкладається на невизначений термін.
"Робітники прийшли вранці на роботу, почули якийсь шиплячий звук, піднялись у квартиру на третьому поверсі й там побачили тріснуту вздовж трубу на кухні. Потім воду перекрили на весь будинок", – розповідає Ігор.
Коли в під’їзді встановили нові двері, чоловік зауважив, що поріг не відповідає нормам інклюзивності, хоча до прильоту поріг був невисоким, тобто люди, приміром, з дитячими візочками могли вільно перетинати цей бар’єр.
"Це питання ніде не порушував, бо зібрань із того часу не було, тому не було можливості. Повідомив голову Галицької РА, пізніше зареєстрував звернення через Гарячу лінію (досі статус "у роботі"), а також запитував у коментарях на сторінці Любомира Зубача".
Своєю чергою заступник міського голови з містобудування у коментарі Ігорю відповів, що "інклюзивність буде забезпечена". За якийсь час поріг загадково зник. Ігор припускає, що це могли зробити самі майстри після скарг. Зараз на тому місці розташована тимчасова перемичка.
На запитання про те, чи мешканець задоволений тим, що вже зроблено на першому етапі, чоловік відповідає, що ці етапи умовні та призначені більше для виконавців робіт.
Коли завершаться ремонти – невідомо
Коли можна буде перейти до внутрішніх ремонтів, наразі невідомо. Раніше з мешканцями проводили зустрічі, де інформували про перебіг відновлення будинків. Та вже майже місяць їх не було. Чому припинили, ніхто жителям не повідомив. Однак раніше людям обіцяли, що витрати на внутрішні роботи відшкодують.
"Ще напрацьовуємо механізми, але вартість робіт людям місто компенсує. Питання – яку власне суму і яким буде алгоритм цієї компенсації. За дорученням міського голови, має бути чітка угода та зобов’язання, що гроші будуть витрачені на ремонт згідно з визначеним стандартом, адже це пам’ятка архітектури", – написав раніше Любомир Зубач.
Таким чином, далі на будинки ще чекає чимало робіт. Наступний етап – облаштування комунікацій і налаштування каналізації. Відтак планують відновлення фасадів та облаштування подвір’я перед будинками. І зрештою власне внутрішньобудинкові ремонти, тобто ремонти квартир.
Мешканці, як-от пан Микола, сподіваються, що зможуть якнайшвидше повернутися додому, хоч і зізнаються: марних надій не будують.
- Читайте також історію про дев'яту людину, яку оголосили загиблою під час удару влітку по вулиці Стрийській у Львові - Інну Янішевську
- Актуальне
- Важливе