Архаїка, традиція та сучасність: у Львові покажуть вертеп 17 століття
У різдвяному дійстві лише двоє акторів та хор. Авторкою виступила музикантка Уляна Горбачевська.
Репетицію відвідала журналістка "Еспресо.Захід".
Два герої і хор – такий склад вертепу у проєкті "Різдвяна мозаїка". Музикантка Уляна Горбачевська й актор львівського театру Микола Береза переодягаються в різні образи: пастухів, заплаканої Рахилі, Смерті або ж Ірода.
"Я задумала, що це має бути вертеп для двох героїв і хору. Ми з Миколою Березою перевтілюємося швидко, переодягаємося, – каже авторка Уляна Горбачевська. – Мені це подобається з акторської точки зору, коли ми постійно мусимо переключатися в інші ролі, що відбувається на очах у людей. Ми змінюємо образи відкрито: чи то корону переодягнемо, чи накидку. У тому є ніби умовність, бо це робиться на очах, але, з іншого боку, дає нам ширший діапазон гри й це нам цікавіше як акторам".
Цілісну картину вертепу доповнює хор "Жайвір", де хористи не просто співають, а й виконують певні ролі. Гра переходить у спів і навпаки. Як розповіла Уляна Горбачевська, хор не просто співає коляди, а виконує роль позитивних та світлих сил – царів та ангелів, котрі у якийсь момент починають взаємодіяти між собою та доповнювати гру акторів.
Керівниця колективу Наталія Козір участю у постановці втішена. Каже, що поєднання архаїчного та сучасного дає можливість імпровізувати.
"Ми співаємо не просто як хоровий колектив, який статично стоїть на сцені і виконує твір у три-чотири голоси, – зазначає Наталія Козір. – Ми фактично є дійовими особами, як це було колись в античному театрі. Ми передаємо характер і підсилюємо зрештою тональні та сценічні настрої. Крім того, коли співаємо, до прикладу, "Не плач, Рахиле" – це традиційний твір, який звучить у хоровому виконанні, і перемкнутися на сучасний реп дівчатам – зрозуміло і просто".
Авторка проекту Уляна Горбачевська за основу проєкту взяла вертеп 17 століття. Поєднала його з традиційними та архаїчними колядами з різних регіонів України. Є поліські, гуцульські та з Коломиї, які звучать на фоні густої органної музики. Мова героїв теж збережена в оригіналі, архаїчна. Її чути в ролі Ірода, якого грає актор театру Леся Курбаса Микола Береза.
"Насправді цікавий і незвичний особисто для мене формат, – розповідає один з акторів, Микола Береза. – Мені подобається, що уклад трошки інший, тобто є хор, який багато на себе бере, і двоє акторів, які бавляться з різними ролями. Збережена також архаїка. Часом ці специфічні речі по мові не так просто вкладаються. Бо логіка нашого мислення все одно будується на мові, якою ти спілкуєшся. Тут є словечка дуже специфічні, частки. З іншого боку – це те, що мені подобається. Ми не спираємося виключно на щось одне: сучасне чи на архаїчність, а пробуємо це поєднувати, колажувати".
Контрастне дійство відбувається завдяки самій партитурі та музичному супроводу. Музикант Михайло Балух до дійства доєднався цьогоріч уперше. Вертепне дійство він розширює музично за допомогою різноманітних інструментів.
"У мене одна функція у проєктах, у які мене запрошує Горбачевська – розширювати палітру тембрально, інструментально, підсилювати ідею, яку вона несе, тими засобами, якими я володію, – каже Михайло Балух. – Я чую музично, що відбувається у творі, і намагаюся зрозуміти, що буде доцільним у певний момент до використання. Оскільки я музикант-імпровізатор, для мене челендж – завжди щось нове на сцені. Мені не цікаво завжди транслювати якусь композиторську думку чи ідею. Намагаюся бути в двох площинах. Тобто є щось прописане, а щось імпровізаційне, десь можу повністю себе відпустити, а десь притримуватися якогось музичного плану. Це таке мистецтво".
Унікальне контрастне різдвяне дійство вже 7 січня відбудеться на площі біля Гарнізонного храму Петра і Павла.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе