Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"30 лікарів Незалежності": Євген Мешко із Закарпаття

1 грудня, 2021 середа
11:57

Директор "Лікарні святого Мартина" у Мукачеві, один з учасників проєкту "30 лікарів Незалежності" від МОЗу про своє покликання і рецепти змін.

Зміст

Очільник "Лікарні святого Мартина" у Мукачеві – не просто менеджер. Він творить зміни не лише в окремо взятій установі. Євген Мешко сам є тренером – разом із консультантами Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми "U-LEAD з Європою", проводить тренінги із запровадження медреформи у Закарпатті й в інших регіонах. Нічого дивного – Мукачево було одним з перших міст в країні, в якому люди масово почали підписувати декларації із сімейними лікарями. Це – про довіру. Її також помітили навіть у профільному Міністерстві і доручили навчання інших сімейних.

Крім того, Євген Мешко увійшов до проєкту МОЗ "30 лікарів Незалежності", що знайомить із трьома десятками медиків, які розпочали свій професійний шлях вже у незалежній Україні. Серед тридцяти кращих медиків-ровесників незалежності два – із Закарпаття.

Сьогодні своєю історією з "Еспресо.Захід" ділиться директор "Лікарні святого Мартина" у Мукачеві Євген Мешко.

"Історії з перемотуванням лапки не буде!"

Історії про те, як Євген вирішив стати лікарем, не буде. "Знаєте, в мене немає якоїсь романтичної історії з перемотуванням лапок у дитинстві. Чому я пішов у медицину? Просто взяв і вступив. Тоді за державним розподілом була можливість працювати сімейним лікарем, але це не було в тренді. Я обрав внутрішні хвороби. Зараз мені соромно за це, але кажуть, що в житті хтось вчиться на своїх помилках (усміхається – Авт.). Я таки за кілька років став сімейним лікарем і вважаю, що ця спеціальність є наріжним каменем в медицині", – зізнається лікар.

Інтернатуру Євген Мешко проходив у Волинській обласній клінічній лікарні, паралельно підпрацьовував у реанімаційному відділенні Луцької міської клінічної лікарні. Кар’єру лікаря розпочав Ковельському МТМО в Олега Самчука. Це вже було цікавим завданням – опинитися у реальній лікарні і бути ближче до пацієнтів.

"Мені було цікаво на інтернатурі все, особливо те, що нам дозволяли працювати з пацієнтами та доручали їх клінічне ведення. Вбирав усю інформацію, як губка. Це була хороша школа для молодого лікаря", – каже Євген Мешко.

Проте найбільші проблеми української медицини я зрозумів згодом, коли почав активно відвідувати тренінги та конференції, які організовувала не постсовкова медична еліта у вигляді академій наук чи асоціацій, а заходи, які фінансувались не "фармою", а міжнародними інституціями – UNICEF, USAID, U-LEAD, GIZ та багато інших. "Я розумів, що є багато "радянського", пережитків минулого, чого зараз не мало б бути. Я був дуже допитливим учнем, багато читав", – пригадує ті дні медик.

Незвичайний "звичайний лікар"

В якийсь момент молодий сімейний помітив за собою, що вигорає. Бо наче й омріяна робота є, і вміє і може він чимало, асе одно "машина не їде". Але почалася медична реформа і він буквально ожив.

"Так, я не розглядав варіант еміграції, коли їхали знайомі. Я розумів, що це може статись і зі мною колись, якщо довго працювати в умовах, коли нічого не змінюється. На жаль, патріотизм і власні амбіції теж можуть вичерпуватися з часом. Але тоді прийшла  в МОЗ Уляна Супрун і її команда, я повірив у зміни. Не сприйняв реформу як панацею, але зміни на краще можуть настати. От так і вийшло, що я став промотором реформи", – пояснює  Євген Мешко.

От і почалися ремонти в лікарнях, а для лікарів - постійні тренінги з коучами-"зірками" української медичної практики. Річ у тім, що  Мукачево виграло грант USAID, відтак тут створили центр передового досвіду, аби розвивати українську медицину надалі. Євген Мешко є коучем. Разом із консультантами Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми "U-LEAD з Європою" та Мінрегіону, проводить тренінги на Закарпатті й в інших регіонах щодо впровадження медреформи.  От і вийшло, що Мукачево було одним з перших міст в країні, яке масово почало підписувати декларації із сімейними, коли в країні ніхто особливо не поспішав це робити. Молодому і активному лікарю вдалося досягти результату за порівняно короткий термін. Мукачівські сімейні були одні з перших у країні разом із містом Старі Богородичани на Чернівеччині. Їх на 1 квітня 2018-го називали лідерами з укладання декларацій.  Хоча Євген Мешко сам називає себе "звичайним лікарем".

 "Я роблю те, що повинен і що вмію, – говорить він, – Буває, щось не спрацьовує, десь помиляюся, але такий шлях проб та помилок пов'язаний часто з тим, що хочеться і доводиться впроваджувати різні проєкти, що раніше не функціонували всередині лікарні старої системи. Саме такі речі додають мені завзяття, а результати від їх реалізації надихають не зупинятися та рухатися далі".

Вистачить підтримувати систему

У роботі керівника лікарні є чимало непростих моментів. Доводиться також приймати і непопулярні рішення і тут уже треба балансувати між гуманністю, етичністю і менеджерським вибором. Не таємниця – медиків скорочують у всій країні. Але це вимушений крок. Тому тут потрібен холодний розум.

"Я не належу до числа людей, які кажуть, що не треба звільняти людей і закривати лікарні. Це треба, щоб у тих лікарнях, які залишаться, відбулися зміни на краще. Раніше  виділялися гроші на підтримання функціонування системи, це робилося з року в рік, але це було неефективно. Здається, це вже всі зрозуміли. Ідея реформи не в тому, щоб підтримувати систему, а щоб вона функціонувала і була ефективна", – аргументує лікар.

Медреформа затримала Євгена Мешка в Мукачеві. Проте він каже, що не тільки його, адже чимало його колег, сімейних лікарів також вирішили залишитися і спробувати. Стара система охорони здоров'я створила умови неефективного використання коштів за надзвичайно низькій якості медичної допомоги. Вона ще впирається. Але чимало вдалося змінити завдяки багатьом прогресивним, з критичним мисленням сімейним лікарям, які вирішили нікуди не їхати, а розвивати нашу країну і медицину в ній. Він не використовував недоказових ліків, не приймав "подяк" від пацієнтів і хоче без сорому дивитися в очі пацієнту.

"Ми не відступаємо!", – запевняє Євген Мешко.

Фото: Євген Мешко

  • Нагадаємо, з історіями лікарів різних спеціальностей, які починали свій професійний шлях уже в незалежній Україні можна ознайомитися на сайті проєкту "30 лікарів".
  • Раніше ми розповідали про судинного хірурга Романа Радиша з Львівської обласної клінічної лікарні,  який потрапив до спецпроєкту про медиків-ровесників незалежності.
  • Також нашою співрозмовницею була лікар з Франківщини Маріанна Деркач. а ще свою історію розповів її земляк Олександр Варунків і Олександр Тесліцький з Чернівців

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин