Еспресо. Захід

"Я не розчарована в медицині!" – лікарка з Франківщини Маріанна Деркач 

Ірина Березовська
13 вересня, 2021 понедiлок
10:59

Франківська лікарка потрапила до спецпроєкту МОЗ "30 лікарів", які розпочали свій професійний шлях у незалежній Україні.

Зміст

За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Міністерство охорони здоров’я України запустило проєкт "30 лікарів", який знайомить із трьома десятками медиків, які розпочали свій професійний шлях уже в незалежній Україні. Серед 30 медиків-ровесників незалежності – директорка Центру діагностики та лікування бронхолегеневих захворювань, клінічної імунології та алергології Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, кандидатка медичних наук Маріанна Деркач. 

"Наші найкращі лікарі – активні учасники змін, які віддають чимало сил, щоб ми почувалися захищеними, і самі від того є щасливими. 30 медиків, про яких ми розповіли на сторінках нашого спецпроєкту, – лише частина з тих, хто працює на "передовій" системи охорони здоров’я, що реформується, та щоденною працею творить зміни", – підкреслюють на сайті проєкту.

 "Еспресо.Захід" пощастило поспілкуватися з лікаркою, доки вона була у відпустці. Маріанна Деркач щиро здивована, що потрапила у проєкт МОЗ, але увагу суспільства до медицини, яку маємо останнім часом, визнає потрібною. 


Фото: з особистого архіву Маріанни Деркач

Татова мрія

У дитинстві Маріанна мріяла стати вчителькою, як її мама, бабуся і тітка. "Я теж хотіла бути вчителькою, була дуже такою чесною дівчинкою. Але мій батько порадив вступати до медичного, він колись хотів стати лікарем. Казав мені, що жінка у білому халаті – це просто мрія. І я ту реалізувала татову мрію. Дуже вдячна йому, бо не уявляю себе в іншій сфері", – зізнається Маріанна Деркач. 

Але вступити у медвиш – це половина справи. Вчитися тут було справжнім викликом для дівчини.  

"Кілька разів на першому курсі я приходила з пар додому і казала батькам, що забираю документи з університету. Пригадую перші заняття з анатомії, все було дуже важко і строго, з'явилися перші двійки, заважав комплекс відмінниці, ми всі якось так важко це переживали. Але на другому курсі ми вже мали сестринську практику, роботу з пацієнтами у клініці, і я вже з другого курсу не бачила себе в іншій професії", – сміється лікарка. 

Ще одне випробування – вибір спеціалізації. Дівчина прагнула бути ендокринологом, щороку проходила практику у спеціалізованому відділенні. Проте на п’ятому курсі в рамках розподілу опинилася перед вибором – або сімейна медицина, або клінічна імунологія. Маріанна обрала імунологію. На той час це була нова спеціальність, імунологів в області було мало. І це було вдалим вибором!

"Мені дуже пощастило – я могла вчитися у найкращих. Я вчилася під керівництвом професора Дранніка, який започаткував імунологію в Україні. Професор зумів не лише передати мені знання, а й прищепити любов до своєї галузі. Коли я ще вчилася в університеті, сказала собі, що піду викладати лише після того, як попрацюю, щоб могти щось цікаве розказувати студентам. Так і сталося. Завдяки моїм наставникам набула практичного лікарського досвіду, почала викладати в медичних вишах у Києві й Івано-Франківську, брати участь у соціальних проєктах, як-от "Астма- школа", "Школа пацієнтів із алергією", стала тренером ВООЗ із питань вакцинації. Заодно справдилася і моя дитяча мрія про вчителювання", – роздумує імунологиня. 

Вірус, який усе змінив

Лікарка Маріанна Деркач належить до нового покоління медиків, які вчилися професії і працюють у незалежній Україні. Вона не розчарована, а навпаки, використовує всі можливості навчатися далі. 

"Я не розчарована в медицині! Ми зараз маємо багато можливостей для того, щоб ставати кращими. Мені цікаво відкривати для себе нове, їздити на конференції. Недавно освоїла нову спеціалізацію – пульмонологію. То було якраз перед пандемією, і коли все почалося, ми в нашому центрі змогли надавати ефективну допомогу. Це було дуже непросто, бо коронавірус новий, але ми всі вчилися, вивчали нові протоколи, ділилися досвідом з колегами з усієї країни. COVID-19 нас усіх змобілізував. Навчаючись у бізнес-школі МІМ-Київ,  отримала знання і можливість подивитися на  організацію медичних процесів з іншого боку. Поїхала за кордон на стажування. Повернулася й вирішила  впроваджувати отриманий досвід вдома", – ділиться думками лікарка. 

Навіть упродовж відпустки вона використовує час, щоб пізнавати нове – ми застали лікарку на конференції для імунологів. Пандемію згадує з вдячністю. Каже, що це ще раз нагадало всім, що медики – важливі. 

"Моє відділення мені, як друга сім'я, бо справді тут проводимо більше часу, ніж удома. На початках, коли ми в захисних костюмах виходили у коридор до людей, то вони дивувалися, що таке можна побачити не тільки по телевізору, що вірус справжній і він серед нас, а не десь далеко. Боляче було чути, що вірусу немає, але тепер уже, здається, такого не говорять. Ще багато переосмислили самі медики. Переконана, що лікарі не мають ховатися, а об’єднуватися й думати, як із цього вийти. Треба будувати стратегію, як допомогти людям, і розуміти важливість вакцинації, а не поширювати фейки у мережі. Бо дуже багато проблем саме в цій площині – у відсутності комунікації з пацієнтом. З досвіду – якщо людям пояснювати, вони змінюють свою думку. Але це треба робити, а не ховатися і тікати, перейматися за власний порятунок", – переконана франківська імунологиня.

Як  свідчення – випадок із практики лікарки. До неї прийшов пацієнт, у якого діагностували астму. Чоловік питає Маріанну Деркач, як він тепер житиме, це ж треба буде весь час користуватися інгалятором. Лікарка не розгубилася й навела приклад Девіда Бекгема, який теж має цей діагноз і теж всюди ходить з інгалятором. Її пацієнт повірив, виконує всі рекомендації й уже не боїться інгалятора. Таких історій у франківської імунологині –  безліч, але всі вони – про довіру і спільну перемогу над хворобою.  

З історіями лікарів різних спеціальностей, які починали свій професійний шлях вже у незалежній Україні можна ознайомитися на сайті проєкту "30 лікарів" –  https://www.30likariv.com/

  • Нагадаємо, раніше ми розповідали про судинного хірурга з Львівської обласної клінічної лікарні,  який потрапив до спецпроєкту про медиків-ровесників незалежності.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин