Зрадники й ухилянти, атака РФ фейками, облава на МП. Що викрила львівська СБУ за майже рік війни з РФ
Які злочини фіксувала СБУ на Львівщині за рік війни, якими були найрезонансніші колаборанти, на які суми "велися" ухилянти, щоб виїхати з України, що з об'єктами УПЦ МП після облави правоохоронців
Викриття колаборантів, вироки державним зрадникам і бойовикам, нейтралізація кібератак і фейків росіян, диверсії, обшуки на об’єктах УПЦ МП, “зламані” схеми виїзду за кордон ухилянтів. За майже рік повномасштабної війни РФ проти України Служба безпеки встановила сотні фактів небезпечної та підривної діяльності. Що відбувалося на Львівщині, та які злочини було зафіксовано, в інтерв’ю “Еспресо.Захід” розповіла речниця Головного управління СБУ у Львівській області Роксолана Яворська.
Часто чуємо про викриття та затримання колаборантів, державних зрадників. На Львівщині їх теж немало, чи не так?
Колаборантів з початку війни було дуже багато. Зокрема, за ст. 114/2 ККУ, яка передбачає відповідальність саме за поширення інформації про розташування Збройних Сил України. Були мешканці, які у соціальних мережах — не лише заборонених в Україні “Однокласниках” чи “Вконтакте”, але й у Фейсбуку публікували точні точні дані про дислокацію українських військових, зокрема у Львові та області. Чи було це з власноъ ініціативи, чи з необачності... Все ж незнання закону не звільняє від відповідальності.
Крім того, маємо іншу статтю Кримінального кодексу, досить тяжку у воєнний час, що передбачає позбавлення волі. Під неї потрапляють люди, які пропагують “русскій мір”, заперечують збройну агресію Росії проти України, стверджують, що тимчасові окуповані території вже є частиною Росії, глорифікують дії агресора. Крім того, вони нівелюють значення ЗСУ як наших захисників, української армії. Якби це не звучало дивно, на Львівщині таких осіб виявлено чимало — понад 20 випадків.
А які справи можна вважати найгучнішими?
Максимум резонансу набули затримання коригувальників ракетних обстрілів на Львівщині, зокрема коригувальника вогню по Яворівському полігону. Це колишній працівник КДБ, над яким триває суд. Думаю, незабаром для нього буде винесено вирок. Був ще один коригувальник ракетних обстрілів по об’єктах критичної інфраструктури, який паралельно розвідував та передавав інформацію про підрозділи ЗСУ, Нацгвардії, розташування блокпостів і тероборони на Львівщині.
Нами було затримано посадовця АР Крим, який допомагав росіянам виявляти українських патріотів на тимчасово окупованій території Херсонщини. Згодом він отримав посаду у так званому Скадовському відділенні поліції. Його викрили та оголосили про підозру.
Ще був у нас скандальний журналіст Гліб Ляшенко, який надзвичайно широко використовував YouTube та росЗМІ. Себе він позиціонував як політичний оглядач, при тому відкрито дискредитував державну політику України та дуже нівелював події на сході України.
Згодом на Львівщині затримали посадовицю так званого міністерства економічного розвитку АР Крим. Їй дали 12 років позбавлення волі, адже ця жінка брала участь у підготовці управлінських рішень, допомагала країні-агресору піднімати економіку півострова Крим.
Ще одна одіозна справа, коли заступнику керівника Головного управління розвідки Міноборони вручили підозру в державній зраді. Він надавав окупантам дані з закритим доступом про заходи, які проводять ЗСУ.
Відома справа Інни Іваночко зі Львова, яка виявилася співробітницею спецслужб РФ, керувала проросійською спілкою львівських громадських організацій, паралельно була членкинею партії ОПЗЖ. Їй повідомили про підозру в державній зраді.
Наприкінці грудня спецслужби повідомили про вчинення тяжких злочинів 19 бойовикам “ЛНР”. Вони воювали проти України, але потрапили в полон під час контрнаступу наших Сил оборони на Харківському напрямку, не змогли чинити опір. Їх вину було повністю доведено та усіх засуджено.
З початком року зрадників і колаборантів поменшало?
Насправді за три тижні січня на Львівщині було 5 фактів виявлення колаборантів, які пропагують “русскій мір”, здійснюють глорифікацію агресора. Практично всі є львів’янами, лише один — із Запоріжжя, його власне стосується крайній випадок. Запоріжець вдома підтримував путінський режим у соцмережах, “добрі” справи окупантів також пропагував серед свого оточення. Він телефонував знайомим, вимушеним переселенцям, які знайшли прихисток у Львові, і закликав їх не вірити українській владі, повертатися в Запоріжжя та зустрічати там російське "визволення". Але така його діяльність тривала недовго. Львівські оперативники спільно зі слідчими Запорізького СБУ встановили його особу, провели огляд та виявили техніку, зокрема комп’ютер, з якого той здійснював пропаганду.
Ще один колаборант був мешканцем Львова, він писав пости та поширював російські наративи у соцмережах.
Була також тік-токерка зі Стрийського району, яка виправдовувала дії російських окупантів і підтримувала Росію, при тому її діяльність в ефірі була досить тривалою.
Наші слідчі встановили бойовика, мешканця Лисичанська, який добровільно перейшов на бік ворога. Він приєднався до терористичної організації “ЛНР” та увійшов до складу “народної міліції”, де служив у розвідроті мотострілецької бригади, проводив підготовку снайперів та забезпечував функціонування спостережних постів. Суд визнав його винним за ст. 258/3 ККУ (участь у терористичній групі чи організації) та засудив до ув'язнення на 15 років.
Ще одному бойовику оголошено підозру в державній зраді та участі у терористичній групі чи організації, та взято під варту. Затриманий — уродженець Свердловська, який потрапив у полон під час Сил оборони у вересні на Харківському напрямку. Наразі він перебуває у таборі для військовополонених.
Був колаборант з Донеччини, який під виглядом вимушеного переселенця переїхав на Львівщину. На початку війни він збирав дані про переміщення Сил оборони на Лиманському напрямку та “зливав” своїм російським кураторам. Власне, його викрили на спробах прихованого збору і передачі відомостей через зв'язкового у лавах терористичних угруповань "ДНР". Цей чоловік через мобільний надсилав інформацію про переміщення авіації в повітряному просторі над Львівщиною, намагався ще зібрати інформацію про оборонні об’єкти, але його викрили, і на основі поліграфічних досліджень встановили дійсну співпрацю з ворогом.
На Львівщині теж затримано інженера держпідприємства зі сходу України. Молодий чоловік, віком до 35 років, якого ще до початку повномасштабного вторгнення завербували російські спецслужби, здійснював збір інформації про стратегічні об’єкти спочатку у південно-східних регіонах, а згодом й у Києві. Прикриваючись службовими відрядженнями, він їздив у Запоріжжя, Київ, згодом і у Львів, та виявляв об’єкти енергетики і залізничної інфраструктури, по яких ворог здійснював ракетні удари. У грудні торік він намагався виявити місця об’єктів критичної інфраструктури у Львові, щоб відправити кураторам координати з прив’язкою до місцевості. Контррозвідники викрили його на спробі збору та передачі відомостей агресору та затримали. Крім того, він пропонував росіянам передати розробку новітньої радіолокаційної установки на основі відомостей українських РЛС. Зараз йому оголошено про підозру у держзраді та глорифікації збройної агресії РФ. Затриманий перебуває у СІЗО, суд обрав запобіжний захід — тримання під вартою без права внесення застави.
Таких людей можна відразу виявити?
Мене інколи питають, як визначити з першого погляду колаборанта. Насправді це така ж пересічна особа, як всі ми. Лише коли поетапно аналізувати всі його вчинки та дії, наприклад, як часто він відвідує певний об’єкт, з якою метою фільмує його, для чого часто переглядає компромативні матеріали стосовно України тощо., це є першим дзвіночком, що такі люди можуть бути сепаратистами і колаборантами.
На початку вторгнення СБУ створила чат-бот у Телеграмі, щоб можна було повідомляти про таких осіб. Варто розуміти, що інформація, яку ви почули від друзів, знайомих, і самі не впевнені у її правдивості, не є приводом для повідомлень Службі безпеки. Натомість вам потрібно вказати прізвище та ім’я людини, докази щодо її протизаконної і підривної діяльності. Ті, хто розповсюджує інформацію у соцмережах на підтримку країни-агресора також є потенційними зрадниками, колаборантами, тому і про них потрібно повідомляти.
Кібератак росіян у нас, здається, було теж доволі багато?
З початку року СБУ зафіксувала та нейтралізувала понад 4500 кібератак і кіберінцидентів. Для порівняння, - у 2020 році таких було 800, а в 2021 році — 1400. До речі, за два-три дні до повномасштабного вторгнення ми спостерігали надзвичайно активні кібератаки, вкиди фейків, маніпулятивних та дезінформаційних повідомлень, які просто не вкладалися у голові. Було і про нівелювання української влади, і про протиправні дії військових, навіть була запущена в одному з телеефірів біжуча стрічка про те, що президент України нібито наказав скласти зброю та не чинити опір, але ця інформація була швидко спростована самим президентом.
Дуже багато страждали державні установи, які отримували листи на пошту, в яких зазначалося від імені СБУ про здійснення якихось перевірок. Зокрема, пропонувалося перейти за вказаним посиланням, і в результаті переходу вірус поглинав всю інформацію на пристрої.
Безпосередньо у Львові кібербезпека дуже страждала?
У Львові кібератак було не так багато, й здебільшого не початку року — лютий, березень, квітень. Здійснювалися вони на органи місцевого самоврядування, спрямовані через соціальні мережі на поширення деструктивного впливу та панічних настроїв в українському суспільстві. Наприклад, ми читали про виявлення диверсійних груп чи висадку десанту. Ми постійно спростовували, ті, хто мав інформаційну гігієну, розуміли це, але зважаючи, що Росія атакує, частина людей піддавалися паніці.
До речі, у Львові викрили деструктивну діяльність керованої російськими спецслужбами мережі агітаторів, один з яких — львів’янин. Він сприяв бойовикам у проведенні підривної діяльності проти України, отримуючи чіткі інструкції від кураторів так званого управління гуманітарних операцій “ЛНР”. Як найманий ІТ-спеціаліст, він адміністрував спільноту “Львівська народна республіка”, також наповнював сайт “ВосходИнфо” антиукраїнською інформацією. Під час обшуків було встановлено, що свою діяльність він здійснював за гроші, тобто це не була ідейна людина. Йому оголосили про підозру за п’ятьма статтями Кримінального кодексу — 109, 110, 111, 436 та 436/2.
Так, люди надалі, хоча й значно рідше, підхоплюють фейкову інформацію, тому питання кібербезпеки залишається актуальним.
Раніше ми окремо давали правила, як захиститися від наративів ворога, неправдивої та перекрученої інформації. Зараз це робимо дещо рідше. Найперше потрібно користуватися лише офіційними та перевіреними джерелами, тобто звертати увагу на дату публікації, чи інформація є достовірною та чи не застаріла. Не треба вестися на крикливі заголовки та піддаватися емоціям. Слід звертати увагу на точності деталей, чи немає обірваних аспектів, що якраз вигідно ворогу. Офіційними джерелами є правоохоронні органи, Міноборони, Сили оборони, Генштаб, ДПСУ, ОПУ.
Інформацію, де немає конкретики, хто, що, де і коли, не можна навіть самому поширювати, тому що вона сіє паніку. Наприклад, кричущим випадком у нас на Львівщині було повідомлення про висадку десанту в Бродах. Хтось це запустив, всі миттєво підхопили, в тому числі публічні особи, й моє спростування як речника управління, що це абсурд, через паніку ніхто не чув. Мета таких фейкових вкидів РФ дуже проста — це маніпуляція як думкою свого населення, так думкою громадян України, поширення деструктивного впливу та нагнітання паніки.
У грудні були обшуки в кількох храмах УПЦ МП на Львівщині. Яка там зараз ситуація?
Нагадаю, що контррозвідувальні заходи відбувались у Львівській єпархії УПЦ МП на колишній вул. Короленка та Свято-Троїцькому храмі у Львові. Також обшуки проводились у притулку для знедолених у Дрогобичі, що від патронатом УПЦ МП, в церкві Пресвятої Богородиці у Бориславі та в храмі Преподобного Амфілохія Почаївського у Мостиськах. Всюди обшуки проходили в один день та розпочиналися одночасно.
Попри те, що в інших регіонах СБУ навідувалася до об’єктів УПЦ МП раніше, все ж на Львівщині була знайдена російська література, яка містила антиукраїнські наративи, нівелювала духовні символи української церкви, пропагувала міжконфесійну ворожнечу. Також було знайдено фото документів, які сприяють мобілізації російських громадян. Цей документ називався “Для обеспечения взаимодействия с военными комиссариатами РФ”. Для чого він в єпархії, хай кожен самостійно робить висновки. У телефонах виявлені скріни переписки зі звинуваченнями “натівців” у війні в Україні. Крім того, був знайдений паспорт громадянина України, який фізично кілька років не перебував на території даної єпархії, та розписка щодо боргових зобов’язань. На той момент доля чоловіка була невідома, його місце перебування встановлюють.
Всі матеріали вилучені та скеровані на кримінальну експертизу для відкриття подальших процесуальних дій, зокрема повідомлень про підозру за ст. 161 ККУ, яка чітко регламентує розпалювання релігійної ненависті та карається позбавленням волі від 5 до 8 років.
Перетин кордону ухилянтами та організатори незаконних схем — ще один цікавий напрям, імовірно, дуже актуальний на Львівщині?
Від початку повномасштабної війни цей потік просто не сходив з обертів. Мешканці східних регіонів налагоджували в себе такий бізнес, намагаючись незаконно переправляти потенційних призовників з України. Були так звані комерсанти з Львівщини, які організовували бізнес-схеми щодо забезпечення ухилянтів документами. Виготовляли їх під різними приводами — чоловіки, яким поза 30 років, нібито навчаються в іноземних вишах, або хворі, інваліди, волонтери тощо. Такі випадки швидко викривали, але головне — ці схеми приносили організаторам чималі доходи. За один пакет документів сума варіювалася від 2000 до 12000 доларів. Це стаття 332 ККУ, здебільшого, коли її інкримінують, підозрюваному обирають запобіжний захід тримання під вартою і зазвичай без права внесення застави. Лише за пів року, від лютого до вересня, у нас було 15 таких справ.
Один з “жирних” випадків — оголошення підозри у незаконному переправленні призовників за кордон очільниці одного з райвідділів соцзахисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. Чиновниця спільно з працівником медустанови організували схему з виготовлення довідок, що входять до акту огляду медико-соціальної експертної комісії, тобто ухилянтам встановлювали на комісії групу інвалідності. Коштувала така довідка 1300 доларів, а було їх, напевно, немало. Під час обшуків СБУ знайшла понад 8 млн готівкою у гривневому еквіваленті, бланки медико-соціальної комісії для внесення даних, а також автівки вартістю понад 75 тисяч доларів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе