Як проєкт "Місто лікує" у Львові допомагає реабілітувати військових
Проєкт "Місто лікує" пропонує військовим безплатні екскурсії Львовом, відвідування різноманітних заходів, а також навчає надавачів послуг адаптувати свої пропозиції для людей з інвалідністю
Проєкт "Місто лікує" реалізує управління туризму Львівської міської ради спільно з партнерами та дев’ятьма медичними закладами. Ініціатива знайомить військових зі Львовом, допомагає у психоемоційному відновленні та включенні ветеранів у соціум. Також в межах проєкту відбуваються навчання з доступності для закладів харчування й розміщення.
З початку 2023 року, відколи діє програма, пропозиціями "Місто лікує" скористалися 885 військових і членів їхніх сімей.
Керівниця управління туризму ЛМР Христина Лебедь розповідає, що проєкт народився доволі спонтанно, коли до Львова почало прибувати все більше військових на лікування в медзаклади. Багато людей прибуло з інших регіонів. Хтось із них був уперше в місті, багато чув про Львів, але встиг тільки проїхатися з вокзалу до лікарні.
"Ми розуміли, що вони перебувають там не день, два чи тиждень, а цілі місяці. До обіду в них є процедури, а після обіду вони перебувають у лікарняних палатах. Виникла ідея - а чому нам не запропонувати екскурсії для військових", - розповідає Христина Лебедь.
Аби зрозуміти, які запити є в бійців на реабілітації, провели опитування. Сформували 60 анкет із запитаннями, що люди знають про наше місто та що хотіли б побачити чи дізнатися. Опитувальники розіслали в усі медичні заклади Львова й області.
"Ми отримали типовий туристичний запит. Люди знали, що у Львові гарна архітектура, знали про сирник і каву, про традиції. Після цього запустили першу екскурсію з Петром Радковцем, що дуже символічно, і він радо підтримав наш проєкт", - додає Христина Лебедь.
З Петром Радковцем встигли провести лише одну екскурсію, яка видалася доволі емоційною. Одним із присутніх був чоловік, який отримав протез лише два тижні тому, а його лікар радив ще не рушати в місто. Однак за результатами екскурсії військовий поділився, що подія дала розуміння, як краще користуватися новою кінцівкою "в польових умовах", адже вулиця - це не спортзал і пересування по поверхні тут відрізняється.
Фото: Роман Балук
Фото: Роман Балук
Ще однією ефективною співпрацею стало відвідування Львівської філармонії та прослуховування оркестру INSO-Lviv. Один з військових, який був на заході, розповів, що музика допомагає йому пережити фантомні болі й вони стають легшими.
На екскурсії завжди присутня людина від медичного закладу, яка супроводжує військових. Відвідувачі також можуть приходити з сім’ями та подавати запит, куди вони б хотіли піти наступного разу. Часто ветерани повертаються в медичний заклад і розповідають іншим пацієнтам, де вони були. Тоді на наступну подію приходить більше охочих.
"Ми як суспільство маємо бути готовими прийняти ветеранів"
"Насправді цей проєкт не є суто для військових чи ветеранів і ветеранок. Він потрібен кожному і кожній з нас. Це потрібно і артистам, і гідам, і бізнесу. Зараз дуже багато говоримо про те, що не ветерани та ветеранки мають думати про те, як підготуватися до повернення, а ми як суспільство маємо бути готовими їх прийняти", - зазначає Христина Лебедь.
Після кожної екскурсії ветеранів традиційно ведуть пити каву і їсти сирник. Однак ще одним викликом стали кав’ярні, куди можна було б завести людей з інвалідністю й де усім було б комфортно: і людині з протезом, і на кріслі колісному, і людині з порушеннями зору. Зараз організатори екскурсій виділили декілька місць, куди точно можна зайти. Львівський туристичний офіс розробив мапу доступності, до якої увійшло 38 закладів.
"У закладі харчування найважливіше для доступності - це вхід і вбиральня. Це пріоритетні речі. У процесі можна доробити багато всього, але без цього заклад не можна вважати доступним", - вважає головна спеціалістка управління туризму Ганна Кіцілінська.
Окрім заходів для ветеранів, у межах проєкту "Місто лікує" відбуваються навчання для закладів харчування й розміщення. Коректна комунікація - це також важлива засада безбар’єрності, а тому персонал готелів і ресторанів намагаються ознайомлювати з тим, як правильно спілкуватися й надавати послуги військовим та цивільним з інвалідністю.
"Кожна подія - це нова промоція, щоразу нові люди. Коли ми почали події цієї зими, то було більше охочих піти у кіно, на концерт чи в театр. Наприклад, найчастіше ми ходили в кінотеатр "Мультиплекс" у ТЦ Спартак. Нам виділили перший ряд - там є кілька демонтованих місць, де можна собі прилаштуватись. Я бачила, як у людей затікає шия і їм не дуже комфортно. Потім ми дали фідбек, поспілкувалися з керівництвом кінотеатру. Наступного разу в залі це враховували, запитували, де краще розмістити відвідувачів".
Людей, які пережили певне поранення й адаптувалися до крісла колісного чи протеза, намагаються долучати до тренінгів для персоналу. Хлопців з реабілітаційних центрів запрошують, щоб ті розповідали про свій досвід.
"У нас був чоловік, Дмитро, в нього є протез ноги, й він розповів, що боїться помитої підлоги. З протезом ти не маєш цього відчуття опори, як з ногою. Для мене це відкриття. Я про це не задумувалася. Для бізнесу чи для кожного з нас це не є складністю. Треба просто змінити механіку прибирання чи купити ще одну ганчірку, щоб протерти підлогу насухо й тим самим зробити життя для цих людей легшим", - каже керівниця управління туризму.
Фото: Роман Балук
Зараз ініціатори проєкту "Місто лікує", окрім для бізнесу, планують зробити серію публічних зустрічей для мешканців та покликати на них ветеранів. Вони мали б змогу розповісти про свій досвід, а аудиторія своєю чергою могла б ставити питання щодо коректної комунікації з військовими та дискутувати.
"Хочемо, аби таких зустрічей було більше в різних локаціях і різних районах. Ми постійно шукаємо нові способи достукатися до людей. Безбар’єрність має бути "нав’язливою ідеєю" і ми маємо про це говорити", - підсумували ініціаторки проєкту.
- Актуальне
- Важливе