Нестача спілкування та низький рівень освіти: що може спровокувати деменцію
Деменція – невиліковний синдром. Зупинити процес старіння чи змінити генетику неможливо, але є 12 факторів, на які можна вплинути своїм способом життя
Що провокує деменцію розповіли "Еспресо.Захід" у Благодійному фонді "Незабутні".
Відомо, що люди можуть запобігти розвитку синдрому або принаймні відтермінувати до 40% випадків деменції. Її можуть спровокувати наступні чинники:
1. Нестача фізичної активності
Вона може погіршити здоров'я серця, легенів та кровообігу. Людині стає складніше контролювати свій рівень цукру. Нестача фізичної активності тісно повʼязана з ризиком серцевих захворювань, інсульту та діабету другого типу, які є факторами ризику для розвитку деменції.
2. Паління
Паління шкодить серцю, легеням і кровообігу, зокрема кровоносним судинам мозку. У мозку курців накопичуються шкідливі речовини, що спричиняють запалення й заважають насиченню киснем нервових клітин. Ці речовини також збільшують ризик інсульту, що може призвести до судинної деменції.
3. Зловживання алкоголем
Через регулярне вживання алкоголю понад рекомендовану норму мозок зазнає впливу великої кількості токсичних речовин, які в довгостроковій перспективі можуть пошкодити нервові клітини. Тривале споживання великої кількості алкоголю також підвищує ризик розвитку синдрому Корсакова та ушкоджень мозку, пов'язаних з алкоголем, — це так само підвищує ризик розвитку деменції.
4. Забруднення повітря
Ризик розвитку деменції підвищує забруднене повітря. Шкідливі речовини накопичуються, а це може призвести до хвороби Альцгеймера. На жаль, ми майже не маємо змоги вибирати, яким повітрям дихати. Проте можемо більше часу проводити на природі.
5. Черепно-мозкові травми
Черепно-мозкові травми виникають внаслідок удару чи струсу голови, зокрема, якщо людина знепритомніла чи приголомшена ударом. Такі травми можуть дати поштовх накопиченню в мозку (навколо травмованого місця) речовин, які призводять до хвороби Альцгеймера. Навіть отримані в молодому віці травми підвищують ризик розвитку деменції. Ці травми зазвичай повʼязані з ДТП; бойовими діями; боксом, футболом, хокеєм та іншими видами спорту; збройними нападами й іншими насильницькими діями; а також із падіннями.
6. Нестача спілкування
Людина, яка мало взаємодіє з іншими людьми, може мати менший когнітивний резерв — здатність мозку давати раду хворобі. Через соціальну ізоляцію підвищується ризик розвитку гіпертонії, ішемічної хвороби серця, депресії — факторів ризику, що уможливлюють розвиток деменції.
7. Нижчий рівень освіти
Ті, хто рано залишив навчання, можуть мати менший когнітивний резерв, ніж ті, хто здобув повну освіту або навчається протягом життя. Це один із найсуттєвіших факторів ризику розвитку деменції.
8. Ожиріння
Ожиріння повʼязують із вищим ризиком розвитку деменції особливо в середньому віці (від 45 до 65 років). Воно також провокує діабет і високий тиск.
9. Гіпертонія
Гіпертонія (високий кровʼяний тиск) в середньому віці підвищує ризик розвитку деменції, зокрема судинної: вона впливає на серце, артерії та кровообіг, а також призводить до інших проблем зі здоровʼям.
10. Діабет
Люди середнього віку (від 45 до 65 років) з діабетом 2-го типу в зоні ризику розвитку деменції, зокрема хвороби Альцгеймера та судинної деменції.
11. Депресія
Люди, які перебували або перебувають у депресії, також у групі ризику. Депресія має шкідливі довготривалі наслідки для мозку та способу мислення й боротьби з труднощами.
12. Порушення слуху
Якщо людина середнього віку починає гірше чути, то ризик розвитку деменції пізніше підвищується. Досі невідомо, як саме втрата слуху впливає на зниження когнітивних здібностей, але вона може призвести до соціальної ізоляції, втрати самостійності та труднощів у повсякденному житті.
Довідково про фонд "Незабутні"
Благодійний фонд "Незабутні" допомагає людям з деменцією та їхнім рідним. Звертайтесь на Гарячу лінію з питань деменції “Незабутні” за телефоном 0 800 30 88 30 або шукайте інформацію на сайті.
- Деменція – це синдром стійкого й прогресивного характеру, спричинений певними розладами та хворобами, які впливають на роботу мозку. За покликанням ви можете дізнатися п’ять основних речей, які кожному варто знати про деменцію, та 10 ранніх ознак цього синдрому.
- Актуальне
- Важливе