Залежність – не вирок, або Шанси не повернутися до прірви великі
Вони приходять щодня. Чемні, скромні, чисто вбрані. Видно, що рідні їх люблять і викохують, як дорогоцінні квіти. Але чиясь рука підсипала їм якось наркотик на дні народження, на вечірці чи за інших, зовні цілком безпечних, обставин. А потім зловмисник простежив, щоб жертва не вирвалася з тенет і щодня приносила гроші за чергову порцію отрути для мозку, душі, свідомості.
Несила на це дивитися. Їх треба вилікувати. Як це зробити? Розповідає Ірина Галамай – лікарка-психіатриня, виконувачка обов'язків завідувачки відділенням № 31 для лікування та превенції узалежнення.
Чи може вилікуватися за один раз людина у гострому стані, якій підсипали наркотичний засіб?
Якщо людина з тої чи іншої причини прийняла невідому наркотичну речовину, може виникнути стан від поганого самопочуття до гострого психозу. Це найчастіше проявляється маяченням, галюцинаціями, руховими розладами у вигляді ступору чи надмірного збудження, В разі виникнення такого стану потрібно негайно звернутись по допомогу до профільного лікаря, залежно від того, що турбує на той момент. Не потрібно впадати у паніку, оскільки такі стани можна вилікувати. Якщо вчасно звернутись по допомогу, симптоми зникнуть за лічені години чи дні.
Насправді, найчастіше людина вживає той чи інший наркотичний препарат свідомо, особливо перші рази. Надалі формується так званий потяг до наркотичних середників або алкоголю, а у випадку тривалого вживання після відміни спостерігається абстинентний синдром, іншими словами, синдром відміни, який може проявлятись у вигляді галюцинацій, марень, параної, судомних нападів.
Як може потрапити у наркологічне відділення вашого медичного закладу особа, яка усвідомила, що стала жертвою зловмисників чи просто загнана у безвихідь, але з бажанням вилікуватися?
У випадку гострої симптоматики (параної, галюцинації, стану психомоторного збудження тощо), слід телефонувати за номером швидкої медичної допомоги - 103, яка доставить хворого у приймальне відділення КЗ ЛОР ЛОКПЛ, звідки людину скерують на лікування у наркологічне відділення. Це відділення № 31 для лікування та превенції узалежнення. Також можна звернутись в порядку самозвернення, тобто особисто, з власної згоди, у приймальний покій тієї ж установи, або взяти скерування на стаціонарне лікування у поліклініці на території психіатричної лікарні, чи у психіатра за місцем проживання.
Спеціально подаю контакти для пацієнтів та їх родичів: Комунальний заклад Львівської обласної ради "Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня", 79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95. Тел.: +38 (032) 292-06-38 (сл.), тел./ факс: +38 (032) 292-06-38. E-mail: [email protected], сайт: http://kulparkiv.org.ua/
У чому полягає лікування?
Лікування залежить від симптомів та важкості стану. Найчастіше, воно включає в себе дезінтоксикаційну терапію (дезінтоксикаційна терапія – це техніка внутрішньовенного крапельного введення лікарських препаратів і спеціальних розчинів з метою виведення з організму отруйних речовин), тимотептиків - нормалізаторів настрою, нейролептиків (лікарських засобів, які пригнічують надмірну активність нервової системи, та застосовуються для усунення симптомів психозів, зокрема галюцинацій, психомоторного збудження, марення, напруженості, агресивності та інших порушень емоційного стану, не спричинюючи при цьому порушення свідомості) та психотерапії.
Який термін і умови перебування у наркологічному відділенні?
Термін перебування в кожному випадку індивідуальний. В середньому - від декількох днів до двох тижнів. Все залежить від важкості захворювання.
Чи мають право звертатися родичі для координації дій із залучення до лікування? Якщо не до вас, то куди?
Якщо сама людина не усвідомлює на той момент важкості свого стану, рідні можуть разом з тою ж особою звернутись на поліклініку КЗ ЛОР ЛОКПЛ, до психіатра за місцем проживання або до лікаря-психіатра тої чи іншої приватної установи.
Чи можна вилікуватися остаточно, якщо хвороба задавнена?
Що означає задавнена хвороба? В медицині немає задавнених хвороб, є невчасне звернення. Існує різний перебіг захворювання, зрештою, є різні хвороби, які мають різний прогноз. Але медицина не стоїть на місці.
Сучасні методи лікування сприяють боротьбі з такими хворобами, які здавались колись нам невиліковними.
Чула, що наркомани з досвідом звертаються до вас, щоб просто знизити дозу. Чи можуть вони впливати на поведінку налаштованих на позбавлення від залежності?
Насправді у нас є такі випадки, коли людина з залежністю звертається до нас "для збиття дози", але це ні в якій мірі не впливає на поведінку чи думку оточуючих. Якщо людина вирішила для себе, що хоче позбутись залежності, то думка іншої людини для неї не показник.
Які правові наслідки для пацієнтів?
Згідно із законом України про психіатричну допомогу (ст. 6), всі відомості про стан психічного здоров’я особи та надання психіатричної, в тому числі наркологічної допомоги, є конфіденційними.
Чи знаєте ви колишніх пацієнтів, які повністю позбулися залежності?
Я працюю з такою категорією пацієнтів близько 8 років. І особисто знаю таких людей, які активно вживали наркотичні середники чи алкоголь, а зараз вони утримуються від вживання та живуть звичайним, якісним життям. Проте це тривала і клопітка робота над собою, оскільки вони так чи інакше залишаються в групі ризику.
Розмовляла Марія Худицька
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе