"Захцянка тих, хто безмежно наживається": архітектор про те, чому не варто реконструювати площу Міцкевича
Львівські депутати дали добро на комплексну реконструкцію площі Міцкевича, попри те, що архітектори, реставратори, захисники історичної спадщини розкритикували новий Детальний план території (ДПТ)
Сесія Львівської міської ради 25 травня затвердила Детальний план території в районі площі А. Міцкевича в центрі міста. Згідно з розробленим проєктом, частина площі стане пішохідною, від пам'ятника Адаму Міцкевичу до площі перед катедрою – її перетворять на громадський простір. Крім того, хочуть збудувати підземний паркінг, фактично, для використання готелю, та влаштувати підземні контейнери для сміття.
На іншій частині площі перевагу отримає громадський транспорт і велосипеди. Фактично йдеться про перший етап закриття проспекту Свободи для проїзду приватного транспорту.
У проєкті зауважують, що забудова кварталу, який охоплює ДПТ, історично складена, тож жодне будівництво не передбачено. На єдиній вільній ділянці, на пл. Міцкевича, 9, завершується зведення 8-поверхового готелю компанією "Центр розвитку нерухомості". Саме цей проєкт і є драйвером змін, адже гостро потребує місць для парковки, щоб отримати необхідні “зірки” якості.
За основними техніко-економічними показниками, упродовж етапу реалізації від 3 до 7 років, буде розширено пішохідну територію та зону озеленення, натомість зменшено транспортну частину.
"Сьогодні технічну інфраструктуру міста необхідно змінювати і удосконалювати з використанням іноземного досвіду та прогресивних технологій. Пропонується використання підземної урбанізації для влаштування сміттєзбірників, в тому числі на пл. А.Міцкевича", – зазначається у ДПТ.
Колишній головний архітектор Львова Олег Чамара з такою думкою не зовсім погоджується. Центральна частина міста має надто складну інженерну характеристику. Багато підземних комунікацій справді перебуває в аварійному стані, але будь-яке порушення цілісності території може призвести до дуже поганих наслідків. Як приклад пригадує, як колись у центрі Львова почали будувати підземний трамвай: тоді під час відкачування води почали тріщати будинки.
Площа Міцкевича – це також територія історико-архітектурного заповідника, що має відповідний статус. Без комплексної експертизи архітекторів-містобудівельників, геологів, реставраторів, проведеної спільно з ЮНЕСКО, будь-яке втручання в історичне середовище міста категорично заборонено, наголошує архітектор.
"Ніякої крайньої потреби, крім інтересів одного забудовника, щоб він мав там стоянку на 20 місць для забезпечення статусу свого готелю, немає. До того ж це несправедливо щодо мешканців міста. Бо 20 машиномісць у центрі Львова – це крапля в морі. Ми маємо недалеко від того місця, поблизу Оперного театру, побудований готельний комплекс із величезним, так би мовити, вже готовим місцем автостоянки. Навіщо сьогодні у таке місце, яке є фактично нашою спадщиною, нашою цінністю, влізати з якимось новим будівництвом, яке не пов'язане з охороною історичного середовища? Я як архітектор-містобудівельник і колишній архітектор Львова категорично не згідний з таким волюнтаризмом у центрі міста", – пояснює в коментарі "Еспресо.Захід" Олег Чамара.
Експерт додає, що в містах країн Європейського Союзу є багато готелів, зокрема в центральній частині, однак ніхто не робить там підземних автостоянок. Тому ризикувати з недослідженою територією не потрібно. Тим паче, що у підземеллях центру Львова розташовані не тільки комунікації, а можуть бути історичні залишки оборонних споруд міста.
"Не варта шкурка вичинки, немає потреби зараз зачіпати пласт території, який є невивченим і ризикованим. Це просто захцянка тих людей, які на тому безмежно наживаються. На сьогодні міська рада приймає такі рішення, які не узгоджуються ні з генеральним планом Львова, який затверджений тією ж міською радою, ні з завданнями реставраторів і питаннями охорони історичного середовища. Ці рішення приймають люди тимчасові, відповідальність ніхто не несе", – зауважує архітектор.
Цікаво, що 25 травня на пленарному засіданні Львівської міської ради за затвердження Детального плану території пл. А. Міцкевича свої "за" віддали 39 депутатів з 50 тих, хто проголосував. Одноголосно підтримали реконструкцію площі фракція "Варта" та "Голос" (крім відсутньої на сесії Вікторії Христенко) – по 7 голосів від кожної. "Свобода" також дала три "за", інші двоє не відвідують сесію через службу в Збройних Силах України. У "Самопомочі" пропонований ДПТ підтримали 7 із 17 депутатів, у "Європейській Солідарності" – 15 із 26 обранців.
Нагадаємо, що будівництво 25-метрового готелю, який зводять на вул. Театральній, виконком ЛМР погодив у лютому 2020 року. У будівлі буде готель з адміністративно-торговими приміщеннями та підземним паркінгом. Готель будує ТОВ "Центр розвитку нерухомості". За даними YouControl, фірма заснована кіпрською компанією "Сандве Лімітед" і входить до групи фірм "Універсальна інвестиційна група" бізнесмена Віталія Антонова, а директором вказано його бізнес-партнера Василя Даниляка. Антонову належить ПАТ "Концерн Галнафтогаз" і мережа автозаправок "ОККО".
-
Нагадаємо, у Львові планують докорінно змінити площу Адама Міцкевича – зробити її пішохідною з підземним паркінгом. Однак за гарною архітектурною картинкою, поки немає належних транспортних висновків
-
Львівавтодор презентував декілька варіантів моделювання покращення транспортних потоків довкола площі Адама Міцкевича та запропонував пересунути пам'ятник на 1,5 м
- Актуальне
- Важливе