Західні уряди могли б активніше тиснути на організації, які досі працюють у Росії, – Марк Темницький
Незважаючи на публічні засудження та тиск із боку західних урядів, низка компаній продовжує працювати в Росії. Якщо президенти та генеральні директори цих компаній не можуть усвідомити, що припинення їхньої роботи в РФ є етичною і моральною справою, то вони могли б зрозуміти це через фінансові покарання
Війна Росії – це катастрофа для України. Згідно з даними ООН, понад 4 мільйони українців покинули батьківщину. Ще 7 мільйонів змушені були переміститися в межах країни. Загалом ці 11 мільйонів становлять близько 25% населення України.
Вторгнення також призвело до смерті тисяч людей. Чиновники у США переконані, що від 2 до 4 тисяч українських військових і волонтерів уже загинули на цій війні. ООН запевняє, що як мінімум 1081 цивільний також помер, утім варто зазначити, що це дуже попередні дані. Врешті-решт, російський газета "Комсомольська правда" опублікувала втрати росіян у цій війні. Згідно зі статистикою міністерства оборони, 10000 російських військових загинули (газета дуже швидко видалила цю статтю, посилаючись на те, що їхня сторінка зазнала хакерської атаки).
Хоча точні цифри жертв залишаються туманними, зрозуміло, що наслідки війни дуже руйнівні.
Канада, Австралія, ЄС, Великобританія, США та Японія швидко відреагували на російське вторгнення. За останній місяць кілька російських банків були вилучені з міжнародної системи обміну фінансовими повідомленнями SWIFT. Російську Федерацію виключили з Ради Європи. Кілька російських спортивних команд відсторонені від міжнародних змагань.
Активи сотень російських політиків і олігархів були заморожені або арештовані, натомість Захід зменшує свою залежність від російського газу. Російські комерційні рейси заборонили в низці західних країн. Врешті-решт, тисячі західних компаній вийшли або призупинили свою діяльність в Росії. І хоч такі покарання завдали серйозної шкоди російській економіці, вони не стримують президента Росії Володимира Путіна та його найближче оточення від подальшої ескалації.
Враховуючи рішення Путіна продовжити цю безглузду війну, Захід міг би зробити більше, щоб покарати Росію за таке насилля. Західні компанії повинні продовжувати забирати свої товари та послуги з Росії. Провадження діяльності цих компаній сприяє розвитку російської економіки, і це підтримує війну Путіна, оскільки гроші, які режим отримує в рамках цих операцій, використовують для фінансування російського вторгнення в Україну.
Візьмімо, наприклад, BASF SE, найбільшу в світі хімічну компанію. Німецький бізнес дуже активний в Росії і бере участь у кількох ініціативах, у тому числі в енергетичному секторі Росії. На цей момент BASF SE отримує 1 відсоток продажів своєї групи за рахунок роботи в Росії. У ході російської війни в Україні BASF SE заявила, що припиняє будь-які "нові російські відносини". Однак на цей момент вони все ж продовжують бізнес у країні.
BASF SE повинна брати приклад з кількох інших компаній і повністю припинити свою діяльність в Росії. Відхід німецького бізнесу ще більше зашкодить російській економіці, що водночас створить додатковий тиск на російський уряд і змусить до припинення війни. Навпаки, якщо BASF SE залишиться в Росії, це послабить ефект від санкцій, запроваджених проти Росії.
BASF SE була одним із фінансових спонсорів нині зупиненого "Північного потоку-2". Під час будівництва газопроводу німці заявили, що якщо Росія здійснить "подальші агресивні дії проти України", Німеччина запровадить санкції щодо проекту і "обмежить експортні можливості Росії до Європи". Хоча німці підтримали цей пункт, вони повинні взагалі зупинити проект. Якби такі компанії, як BASF SE заохочували Європу зменшити свою енергетичну залежність від Росії, цей крок послабив би вплив Росії на континент. Торік Росія продемонструвала, що вона може шантажувати поставками газу європейський континент, і це викликало занепокоєння в кількох країнах.
Повний відхід BASF SE з Росії, ймовірно, спонукатиме інші західні компанії наслідувати їх приклад. Незважаючи на те, що тисячі компаній призупинили свої послуги, багато ще досі залишаються в країні. Повний список цих компаній та їх статус опублікувала NBC.
Низка світових відомих компаній досі працює в Росії.
Згідно зі списком NBC, такі компанії як Johnson & Johnson, Nestlé, Marriott і Hyatt, обмежують свою діяльність, але не виходять з ринку. Продовжуючи виробляти товари та послуги в Росії, вони опосередковано фінансують війну Путіна. Гроші, які обертаються в російській економіці, спрямовуються на військові зусилля та продовження конфлікту. Український уряд разом із багатьма західними установами закликав ці компанії припинити надання послуг. Однак ці вимоги залишилися без відповіді.
Компанії повністю ігнорують ці критичні дзвіночки. Тож міжнародна хакерська група Anonymous нещодавно висунула ультиматум. (Anonymous взяла на себе зобов’язання щодо множинних кібератак на російські державні медіа-організації та контрольовані державою веб-сайти) Давши цим компаніям 48 годин, щоб припинити свою діяльність в Росії, група попередила, що їхня атака спрямовуватиметься на тих, хто цього не зробить. Невдовзі після цієї заяви Nestlé повідомила, що її базу даних зламали. Хоча Nestlé заперечує роль Anonymous, але заявили, що більше не будуть продавати свої бренди Kit Kat і Nesquik в Росії.
Тим часом такі компанії, як Deutsche Bank, Visa, Mastercard і Citrix призупинили свою діяльність, але все ще залишаються в Росії. Західні уряди могли б ефективно тиснути на ці організації, щоб вони припинили діяльність у Росії, наприклад, надаючи стимули, щоб організації могли розширити ринки на Заході. Крім того, західні держави можуть карати компанії, які продовжують вести бізнес з Росією, подібні до санкцій, запроваджених проти організацій, які допомагали будувати "Північний потік-2".
Український народ не просив Росію неспровокованої і несправедливої війни. Мільйони українців покинули свої домівки, тисячі загинули. Незважаючи на публічні засудження та тиск з боку західних урядів, низка компаній продовжує працювати в Росії. Припинення їхньої роботи в Росії є етичною і моральною справою. Якщо президенти та генеральні директори цих компаній не можуть цього усвідомити, то, можливо, вони зрозуміють все лише через фінансові покарання.
Про автора:
Марк Темницький – акредитований журналіст-фрілансер, який висвітлює події у Східній Європі. Він також є нерезидентом Євразійського центру Atlantic Council’s.
Матеріал надрукований на сторінці Центру Вілсона, що є ключовим безпартійним політичним форумом США і створений для вирішення глобальних проблем шляхом незалежних досліджень та відкритого діалогу, щоб інформувати про практичні ідеї для політичної спільноти.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе