"Якщо навчальні заклади хочуть працювати очно, освітяни мають бути вакциновані", – ексзаступник міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк
Згідно з даними Міністерства освіти та науки, на середину серпня було щеплено трохи понад 50% працівників шкіл і садочків. Проте в це число входять і ті, хто отримав одну дозу вакцини, що не є повним курсом, який необхідний. У вишах ситуація дещо гірша – там щеплено лише трохи більше ніж 40% працівників, однак у цій ситуації вакцинувати лише педагогів недостатньо. Особливість штаму "Дельта" в тому, що він вражає підлітків. Усі, хто старші 12 років, – у зоні небезпеки. Тоді як щеплення в Україні роблять лише після 18 років.
Співзасновник Українського центру охорони здоров’я Павло Ковтонюк зазначає, що вакцинація серед підлітків та молоді є обов’язкова: "Навчальні заклади, які хочуть працювати в очній формі повинні вакцинувати більшу частину освітян. Окрім цього, у вишах навчаються студенти, яким менше 18 років, тому варто дозволити вакцинацію з 15-річного віку".
У липні цього року Європейське агентство лікарських засобів (ЕМА) дозволило вакцинувати дітей з 12 років – спочатку вакциною Pfizer, а дещо згодом – Moderna.
Проте міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко на початку серпня заявив, що вакцинація підлітків не розглядається, оскільки багато нещепленого дорослого населення. На сьогодні в Україні лише 10% дорослих щеплених двома дозами, в той час, як у ЄС – 55%.
Проте якщо навчальні заклади не вакцинують освітян і студентів, то вихід на очний режим навчання – сумнівний. Відтак низький рівень вакцинації значно впливає на якість освіти. Ексміністерка науки та освіти Лілія Гриневича зауважила, що з початком пандемії та дистанційного режиму рівень освіти значно знизився. Також вона додала: "Дистанційний режим провокує нерівний доступ до освіти, зокрема це впливає на незахищені верстви дітей, які й так відчували цю нерівність".
Щоб збільшити, клацніть на зображення
Наразі в Україні зелений рівень епідемічної небезпеки, тому з 1 вересня всі школи вийдуть на денну форму навчання. Проте невідомо, чи це надовго, адже інфекціоністи попереджають, що вже з середини вересня й аж до кінця жовтня лютуватиме четверта хвиля пандемії. Очікують, що вона буде найважчою, через особливо небезпечний штам "Дельта".
Батьки також виступають проти дистанційного навчання. Мама 5-класника Наталія Костраба стверджує, що перехід в очне навчання обов'язковий: "Якщо дитина зараз, у 5 класі не може отримати якісно базових знань, то це провокуватиме подальші проблеми, зокрема, коли син захоче піти вчитись у виш. Окрім цього, дистанційна система навчання вплине і на бажання вчитись і спосіб запам’ятовування".
У більшості країн світу вакцинація вчителів та викладачів добровільна. Такий шлях обрала Франція, де понад 80% освітян вакциновано, та Фінляндія, де вакцину отримали понад 50% працівників освіти.
Деякі країни обрали радикальніші методи. Наприклад, у США вакцинація для працівників освіти обов‘язкова. Там уже щепили майже 90% освітян. Ті, хто від вакцини відмовився зобов’язані щотижня робити тест. Схожа ситуація і в Ізраїлі. Там працівники освіти зобов’язані мати при собі "зелений паспорт” – документ, який підтверджує факт вакцинації та дозволяє відвідувати публічні місця, або ж негативний тест, зроблений за останні 72 години. Інакше вчителя відсторонять без збереження зарплати. Близько 90% освітян там уже вакциновані.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе