Які схеми використовують львів'яни, щоб придбати ковідний сертифікат
Щойно карантинні умови оголосили суворішими, дехто з львів'ян кинувся шукати вихід, щоб не вакцинуватися. Підроблені ковід-сертифікати з'явилися у продажу, як гриби після дощу.
Про штрафи за підробку цього важливого в наші дні документа чули всі, але затятих "антиваксів" це не зупиняє - телеграм-канали наввипередки пропонують "липові" документи.
Ми у "Еспресо.Захід" вирішили спробувати дослідити шляхи тих, хто вирішив знехтувати рекомендаціями ВООЗ, МОЗ і обійтися без вакцинації. Виявилося, це було не так уже й важко. Сила соцмереж спростила це завдання. Розповідаємо, що з цього вийшло.
Усі дороги ведуть у Телеграм
"Чорний ринок" сертифікатів існує. Ми переконалися у цьому самі. Навіть якщо серед вашого оточення немає запеклих "антиваксів", на допомогу прийдуть пошукові слова. За ними у соцмережах можна знайти всі "явки і паролі". Основним майданчиком, на якому працювали шахраї від ковідних сертифікатів, були спеціалізовані канали в Телеграм. Шахраї, які реагують у вайбері, все одно скеровують для переговорів у Телеграм. Так було і в журналістки "Еспресо".
"Перепрошую, що пізно. Подруга дала ваш номер як людини, яка може допомогти з ковід-сертифікатом. Чи ще це можливо?" - стараюся писати не дуже грамотно, щоб не спалитися, але, схоже, шахраї самовпевнені і не дуже дбають про свою безпеку.
"Телеграм", - не вдаючись у подробиці, відписують у вайбері.
Що ж, Телеграм - то Телеграм.
"Я з приводу сертифікату. Можете допомогти?" - так само економлячи слова питаю у спасителя усіх, хто боїться 5G. За лічені секунди приходить розлоге повідомлення про весь спектр послуг, який надають ковідні шахраї. Просто до вибору-до кольору!
"Добрий день. На сьогодні ми пропонуємо два варіанти. Варіант 1. Міжнародний сертифікат вакцинації (жовтий) - вакцина Pfizer/Biontech вартістю 4700 грн + доставка Новою поштою. Усе оплачується при отриманні. Документ буде двомовний - українською і англійською. Документ без QR-коду (його і не може бути на такому документі). Він не підлягає оцифруванню і працює тільки у форматі оригіналу. Виготовлення займає 1-2 дні, залежно від нашої завантаженості", - пишуть шахраї.
Щоб зробити такий документ, мені пропонують відправити їм такі дані: прізвище, ім'я і по-батькові українською і латинкою, як у закордонному паспорті, дату народження, номер і серію закордонного паспорта, місце народження, адресу прописки, номер відділення Нової пошти і обрати собі дату вакцинації.
Звісно, є ще один варіант і він простіший. Сертифікат вакцинації України (так званий білий бланк) обійдеться у 4700 грн + вартість доставки Новою поштою. Пропонують той же Pfizer/Biontech. Щоб отримати документ з QR-кодом, який підтягує мою інформацію в системі Helsі, мені для цього треба надіслати шахраям ті самі дані.
Шахраї попереджають: жоден із варіантів не заноситься у додаток "Дія", а працюють вони з Helsi (при оформленні другого варіанта).
Фейкова клініка і фейковий додаток
Проте, крім Телеграму, придбати фальшивий сертифікат можна в інших місцях. Нещодавно користувачі facebook помітили медичний центр, який пропонував свої послуги у виробництві підроблених документів. Щоправда, зі сторінки цього "медичного центру" нам так і не відповіли, хоча інформація про їх послуги уже набула розголосу у соцмережі. Якщо зайти на сторінку закладу, там немає ніяких контактних даних, хоча медцентрів під брендом "Євромед" – чи не в кожному великому місті.
Тим часом в Україні вже продають фейковий додаток "Дія". З його допомогою підробляють підробки паспортів та covid-сертифікатів. Про це повідомляє голова Мінцифри Михайло Федоров. Користувачі Android можуть його встановити, перейшовши за посиланням, яке коштує 120 гривень. Тут можна придбати не лише covid-сертифікат, але й паспорт і водійське посвідчення. За словами шахраїв, додаток створений для підлітків, які не можуть купити алкоголь чи цигарки.
При перевірці QR-кодів в підроблених документах відкривається посилання з підписом "Документ пройшов перевірку та є дійсним". Але використання такого додатку є незаконним. Усі, хто його використовує, несуть кримінальну відповідальність. Очільник Мінцифри уже поставив завдання своїй команді розробити новий електронний документ – "паспорт ув’язненого" і запропонував шахраям стати першими бета-тестувальниками.
Ціна питання
Тим часом в Україні усіх вакцинують від коронавірусу безкоштовно, тобто вакцини придбали за гроші платників податків, а частину вакцин отримали як допомогу. Так само безкоштовно можна отримати сертифікат про вакцинацію у сімейного лікаря. У випадках, якщо у людини немає декларації з "сімейним", а сертифікат потрібен негайно, приватні клініки пропонують вакцинованим допомогу з виготовленням ковід-сертифікату за 300-400 гривень. Виходить, фальшивий документ більш ніж у 10 разів дорожчий за справжній.
Проте міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко стверджує, що справжня ціна фальшивих довідок про вакцинацію стане відома для їх власників лише у реанімації.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе