Як у Львові втілювати громадські проєкти, для яких 3 млн грн – замало
Майже місяць тому у Львові завершилось голосування за громадські проєкти. Нині вже відомо, що наступного року планують профінансувати 8 великих (до 3 млн. грн.) та 100 малих (до 600 тис. грн.) проєктів-переможців. Разом із тим, близько половини проєктів, що перемогли в голосуванні 2020 року, досі не реалізували. А деякі з них узагалі опинилися під загрозою. Ще один момент – участь у конкурсі "супервеликих" проєктів, для втілення яких потрібно значно більше, ніж 3 мільйони гривень.
Три мільйони – лише для старту
Ще до кінця цього року планують реалізувати один із проєктів громадського бюджету – міського будинку підтриманого проживання для дорослих з інвалідністю, які втратили батьків чи опікунів. Загалом на впорядкування триповерхового приміщення, за попередніми підрахунками, потрібно було 20 мільйонів гривень. Громадський проєкт виступив як старт для такої ініціативи. За кошти з громадського бюджету вже придбали підйомні механізми, спеціалізоване вентиляційне і сантехнічне обладнання.
Про це в коментарі для "Еспресо.Захід" розповіла авторка проєкту, директорка центру "Джерело" Зореслава Люльчак.
"Ми зрозуміли, що нам потрібно в місті організувати таку послугу підтриманого проживання. Шукали приміщення, яке дало б змогу це реалізувати. Міська рада виділила приміщення на Пасічній, 39. Після цього ми вже подалися на громадський проєкт, щоб розпочати цей процес. Зрозуміли, що цих коштів буде недостатньо, але важливо було хоча б розпочати", – каже Люльчак.
Депутатка Львівської міської ради Уляна Пак переконана, що проєкт такого формату у місті є дуже потрібним. Але пояснює, що такі громадські проєкти є обмежені громадським фінансуванням – три мільйони гривень. Тоді як, станом на нині, за проєктно-кошторисною документацією, вартість проєкту зросла вже до 28 мільйонів гривень.
"У нас є багато таких випадків, коли проєкти потрібні, але їхня загальна вартість значно більша, ніж передбачені три мільйони. От, для прикладу, є проекти, які ми робимо потрохи. Тому довелося їх робити кілька років у рамках громадського бюджету. Нам потрібно 4-5 мільйонів гривень на завершення громадського проекту, але розуміємо, що серед великих проектів конкурувати не можемо. А тому 4 роки поспіль виграємо гроші в маленьких проєктах і виконуємо роботи поступово, по-трошки.
У проєкті з будинком підтриманого проживання теж може бути така логіка. Він є точно важливим для міста і містить дуже серйозну соціальну складову – люди з інвалідністю не мають створених умов у Львові. Тому потрібно привернути увагу до проблеми й залучити кількість можливих однодумців і донорів", – пояснює Уляна Пак.
Бюджет, гранти чи інвестори – де шукати грошей?
Зореслава Люльчак припускає, що решту потрібних коштів вдасться залучити з бюджету розвитку наступного року. Втім наразі точної інформації ще не мають і лише сподіваються отримати частину грошей. Далі планують шукати грантодавців чи інвесторів.
"Ми є комунальною установою, тому, в першу чергу, залучати кошти будемо від міста. От подали на бюджет розвитку наступного року в міську раду. Не знаємо, чи виділять якісь кошти, але сподіваємося.
Задекларовано, що будинок має бути затверджений у 2023 році, тобто роботи триватимуть ще два роки. Побачимо, яку суму нам дасть місто. Поряд з тим, ми шукаємо донорів, пишемо гранти. "Джерело" завжди робить такі подання, щоб залучати додатково кошти. Бо загальний бюджет проєкту з ліжками, рушниками становить 28 млн грн, а розрахований він на 20 людей".
Натомість голова бюджетної комісії Львівської міської ради Наталія Шелестак каже, що з деталями конкретно цього проєкту не знайома, та додає – людей, які потребують проживання у такому будинку, у Львові значно більше, а ніж 20 осіб.
Читайте також: Переможці малих громадських проєктів населених пунктів Львівської ОТГ
"Знаю про цей проєкт, але вперше чую саме таку суму. Маємо підходити до цього з розумінням, що таких людей в нас є значно більше. Цей проєкт, без сумніву, є важливим. Але озвучена сума робіт – надзвичайно велика, як на 20 людей. Важко сказати, чи логічно витрачати такі великі кошти на двадцятьох. Я маю бачення, як це можна зробити, але в нас уся сфера інвалідності – монополізована".
Автори ж проєкту наголошують, що орієнтувалися не на загальну кількість потребуючих, а на тих, з якими вже працюють.
"Скільки загалом у Львові людей потребуватиме такого притулку – мають інформацію в соцзахисті. Ми ж виходили в розрахунку з тих вихованців, які вже в нас зараз є. Тобто лише тут є щонайменше 20 наших, маю на увазі з "Джерела". Але є ще й інші люди, які потенційно можуть цього потребувати. Звичайно, потрапити сюди зможуть усі охочі, які звернуться в соцзахист про потребу такого притулку. А вже із соцзахисту визначать, кого найперше треба скерувати в такий будинок", – каже Зореслава Люльчак.
Господарський підхід VS чесна конкуренція
Авторка проєкту наголошує: перебування в закладі буде безкоштовним, бо він працюватиме як комунальна установа. Утримуватимуть будинок також із міського бюджету.
"Нам зараз важливо залучити ресурси, щоб виконати там усі необхідні роботи. Хоч, за проєктом, здача будинку запланована на 2023-й, будемо пробувати залучати фінансування з різних джерел, аби облаштовувати все вже наступного року".
Читайте також: У Львові реалізовано менш ніж третину минулорічних громадських проєктів, – Лукашевський
Дуже ймовірно, що більшість грошей на завершення проєкту таки виділять із міського бюджету. Уляна Пак каже: є прецеденти, коли проєкти вигравали голосування, що давало право отримати 3 млн в рамках громадського бюджету, а насправді отримували фінансування в 10 млн і більше.
"Якщо для реалізації проєкту потрібно більше грошей, то, з господарської точки зору, він є правильним. Але з іншого боку, маємо не зовсім чесну конкуренцію в рамках проєкту громадського бюджету. Бо одні виграють 3 млн й отримують стільки ж. А інші виграють теж 3 млн, але отримують 10-15", – підсумувала депутатка.
Фото: візуалізація майбутнього будинку підтриманого проживання (НРЦ "Джерело")
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе