Еспресо. Захід

Як під час війни харчуватися ситно, смачно, недорого й здорово. Поради їмості з Львівщини

29 червня, 2022 середа
08:44

Лякають цінники в магазинах та супермаркетах? Хвилюєтеся, що через війну багато продуктів в Україну просто не доїдуть? Авторка двох кулінарних книг, їмость Ірина Кобель зі Стрия (на фото) закликає зберігати спокій. З простого набору продуктів можна приготувати пишні наїдки. А забракне, наприклад, моцарели чи соусу песто, - їх можна зробити власноруч. І для цього достатньо володіти базовими кулінарними навичками

Пані Ірина була другою дитиною у сім'ї, тож брати до рук кухонне начиння її не змушували. Якщо мамі була потрібна допомога, завжди кликала старшу доньку. Все змінилося з початком подружнього життя. Співрозмовниця "Еспресо.Захід" зізнається: було непросто, бо виявилося, що вона геть не вміє готувати. З моменту прийняття свячень священик, його дружина та діти стають публічними особами. Пані їмості доводилося ламати голову над тим, чим цих численних гостей пригощати. Мама підстраховувала доньку як могла — регулярно передавала молодій сім'ї баночки з їжею. Проте їхній дім відвідувала така кількість парафіян та інших священиків, що цього явно не вистачало. Тож пані Ірині не залишалося нічого іншого, як засукати рукава й взятися до роботи. За якийсь час зрозуміла, що тушкувати, варити, смажити та пекти для неї не повинність. Навпаки, це заняття приносить їй радість.

До заміжжя пані Ірина працювала в рідному селі фельдшером. Коли переїхала разом з чоловіком в Стрий, певний час не могла знайти роботи. "Це були 2002-2004 рр. А я ще й з маленькою дитиною на руках, - згадує їмость. - Синові було 2 роки, коли я віддала його в садочок. Йшла від одного до іншого і питала, де є місце. Так само шукала роботу. Працевлаштувати мене погодився Благодійний фонд "Карітас", але не медичним, а соціальним працівником".

Пані Ірина опікувалася неповносправними дітками. Всіх їх треба було чимось годувати. В наявності були лише прості продукти, а діти, як відомо, люблять смачно поїсти. Так їмость пройшла ще один "кулінарний вишкіл", як "з нічого зробити щось".

У 2016 році видавництво "Свічадо" запропонувало їй видати книгу — збірник рецептів страв з доступних інгредієнтів, які "можуть готувати всі". В "Кулінарні секрети їмості Ірини" ввійшли рецепти її бабусі, рецепти улюблених страв чоловіка й синів, рецепти страв на Великдень і 12 страв на Святвечір. Згодом вийшла ще одна — "Рецепти їмості Ірини".

Два роки тому вона заснувала кулінарну групу на фейсбук "Кухня їмості Ірини", де разом з іншими учасниками групи (а їх вже понад 20 тисяч) регулярно викладає рецепти нескладних, недорогих страв. Читачам "Еспресо.Захід" дає кілька порад, як економити на їжі, але не на здоров'ї.

Порада №1. "Не купуйте овочі, зелень та фрукти — купуйте насіння й розсаду"

"Люблю бути сама на кухні, щоб мені ніхто не заважав, - зізнається пані Ірина. - Люблю гарний посуд, а от продукти — прості: буряк, моркву, зелень, домашній сир. Мама з мене сміється, що у мене — два метри городу і все там є: огірки, кабачки, листя салату і навіть... кавуни. Я всім раджу у часі війни обробляти городи. От, наприклад, вже очевидно, що в Україні буде дефіцит соусів, а я посадила базилік-помідори свої, і зготую заправку до макаронів. Але плюсом є не тільки те, що вам буде що їсти. Працювати на городі надзвичайно приємно: садиш, підливаєш, доглядаєш, щоб виросло".

Родина тримає невелику господарку: курей-несучок, качок і баранів. "Як казав мій покійний тато, "що своє - то своє". Люблю готувати те, що готується швидко. Не боюся вчитися на помилках. Мій син дуже хотів, щоб я зготувала йому сирники "такі як в садочку". Знайшла той рецепт, але сирники чомусь не вдалися. Я не здавалася і мої зусилля врешті-решт увінчалися успіхом. Є страви, які я могла б готувати навіть щодня. Це пиріг з броколі, блінчики зі шпинатом та супи-пюре: з помідорів, броколі, шпинату, - перелічує їмость. - Пекти-печу, але випічка мені так добре не вдається, як інші страви. Готую щодня, бо мої хлопці (подружжя виховує двох синів. - ред.) хочуть, щоб все було свіженьке. Якщо я цілий день на роботі, то вони залюбки готують самі".

Порада №2. "Готуйте та їжте разом"

У родині отця Олега та його дружини Ірини шанують традицію спільного приготування обіду чи вечері й спільної трапези, неспішних бесід за столом та висловлення подяки Богу за Його дари. Те, що у багатьох сім'ях, на жаль, занедбали. Але війна змушує переосмислити цінності. Багато хто з ностальгією згадує, як збиралися всією родиною за святковим столом, як пили чай ввечері на кухні чи робили закрутки на зиму.

Старший син подружжя пішов вчитися у семінарію на священика. Хоча у 16 років, коли вийшла друком книга його мами, заявив батькам, що хоче стати кухарем. Щоб довести, що має до цього талант, вирішив приготувати для батьків пікантну смажену картоплю. Але додав до страви стільки солі, перцю, паприки й часнику, що без сліз неможливо було й шматок проковтнути. Втім, батьки гідно склали цей іспит: тарілки чемно спорожнили, сина похвалили. Натхненний вдалим початком, Борис (так звати хлопця) й далі куховарить: смажить налисники, пече кекси...

Порада №3. "Експериментуйте на кухні і... пригадуйте, що готували ваші мами та бабусі"

Отець Олег займається спортом, тож дружина стежить, аби раціон її чоловіка був здоровим, без надміру жиру. "Чіпсів і майонезу не їмо, і популярних салатів з чіпсами та майонезом не готуємо. Готуємо з руколи, яку самі вирощуємо", - додає пані Ірина.

З м'яса родина надає перевагу курятині. У часі посту її замінюють рибою та грибами. "Отець дуже любить ходити на гриби, але... вночі, з ліхтариком. У темну пору доби, каже, можна "вполювати" найбільше білих грибів. А ще любить підводну риболовлю, тож у нас і гриби, і риба — свої", - розповідає їмость.

За натхненням пані Ірина "йде" в інтернет. Рецепти, які "впали в око", вдосконалює, переробивши на свій лад. Втім, воліє готувати ті страви, які перевірені досвідом, при цьому не одного покоління. Готує мамині й бабусині підливу з лободи, паляницю з м'ясом, капусту з пшоном, качку з апельсинами та моцарелу домашнього виробництва.

Чай родина не купує. Запарюють гілочки та сушені ягідки смородини й вишні. Квас у них також свій - з цвіту бузини. "Додаю лимон, полуницю і м'яту. П'ять днів настоюю, - ділиться рецептом пані Ірина. - У результаті виходить натуральний, смачний та корисний напій".

Рецепт домашньої моцарели

Вилийте у каструлю 2 л непастеризованого фермерського молока і нагрійте до +50°С. Зніміть каструлю з вогню. Додайте по черзі 5 столових ложок оцту, постійно помішуючи. Оцет можна замінити лимонною кислотою. У результаті ви отримаєте жовту сироватку, від якої відділиться тягуча грудка сиру. Перекладіть її на тарілку. Сироватку підігрійте до +70°С. Щоб моцарела була солоною, додайте у каструлю пів столової ложки солі і розмішайте. Відтисніть сир від залишків сироватки, щоб він став сухішим. Після того, як сироватка нагріється, перекладіть туди грудку сиру, щоб він просочився сіллю і швидко витягніть. Відтисніть від зайвої рідини і занурте у мисочку з холодною водою (можете додати туди лід). Потримайте кілька хвилин, переверніть, витягніть і відтисніть.

Рецепт домашнього песто

Візьміть два пучки свіжого базиліку. Перекрутіть на м'ясорубці до кашоподібного стану, але простежте, щоб не було волокон. Півсклянки просмажених грецьких горіхів перемеліть окремо з 2-3 зубчиками часнику. Додайте сир з пліснявою або будь-яки твердий, який смакує та сіль на свій смак. Змішайте всі інгредієнти і додайте "на око" рафінованої олії — стільки, щоб песто не було сухим, але й щоб не "переборщити". Смак готового соусу має бути ніжним, не пекучий. Розкладіть його по 150-грамових лоточках і відправте в морозилку. Виймайте і насолоджуйтеся смаком: мастіть на хліб, додавайте до макаронів.

Баночка розмороженого домашнього песто може якийсь час зберігатися в холодильнику. Не буде псуватися, цвісти, бродити.

Розмовляла Наталія Гелий.

Фото редакції надала Ірина Кобель.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.08
  • EUR
    Купівля 42.27
    Продаж 43.03
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
22:57
Це питання можна вирішити, - румунський посадовець про потяг з Чернівців до Сучави
22:39
На Закарпатті 24-річний чоловік може отримати до 15 років тюрми через вбивство жінки
22:30
Андрій Садовий з дружиною
Регулятор азартних ігор виписав компанії дружини Андрія Садового штраф у 5 млн грн
22:20
сказ кіт
На Прикарпатті виявили сказ у домашнього кота, який покусав господаря
22:00
Денис Снігур
У Львові відкрили пам'ятну дошку загиблому прикордоннику Денису Снігуру
21:38
Посадовцю Львівспецкомунтрансу, який переправляв ухилянтів за кордон, обрано запобіжний захід
21:20
У Львові зіштовхнулися два трамваї
21:03
книги
За три роки з бібліотек Франківщини вилучили понад 1,5 млн російськомовних видань
20:45
У Луцькому районі внаслідок ДТП травмувалося троє людей
Біля Луцька двоє неповнолітніх на мотоциклі наїхали на пішохода, усіх трьох госпіталізували
20:26
"Карпати", Мирон Маркевич
Мирон Маркевич розкритикував футболістів "Карпат" після поразки від "Інгульця"
20:12
Валерій Тарасенко
Львів'яни 20 квітня прощатимуться із загиблим воїном Валерієм Тарасенком
19:54
На Волині зіштовхнулися три вантажівки. Поліція з’ясовує обставини
19:38
Харківський виробник парових та гідравлічних турбін переїжджає на захід України
19:20
Орест Чемерис
Ректором Львівського медуніверситету став Орест Чемерис
19:07
новини Львівщини
На Львівщині авто збило 12-річного велосипедиста, хлопчик не вижив
18:56
Огляд
хмарно
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 19 квітня, завтра, тиждень
18:54
новини Прикарпаття
На Прикарпатті перевдягнуті у військових грабіжники викрали понад 8 млн грн
18:38
Музей Шухевича у Львові, розбір завалів
Над проєктами відновлення музею Шухевича у Білогорщі працюватиме 13 команд архітекторів
18:25
новини Львова
З понеділка ЛКП "Лев" знову запрацює після 2-місячного карантину
18:11
Великодні гаївки у Львівському скансені
Львівський скансен запрошує на Великдень у Гаю: програма
17:57
новини Львівщини
На Львівщині знайшли водія, який попри позбавлення права кермувати, скоїв ДТП та зник з місця події
17:48
новини Рівненщини
Рівень алкоголю перевищив норму у 20 разів: на Рівненщині п'яний чоловік керував трактором
17:32
Нобелівський нацпарк
Нобельський нацпарк на Рівненщині спільно з польським парком отримали 1,7 млн євро. На що підуть гроші
17:17
новини Тернополя
Інспектора Тернопільської митниці підозрюють в отриманні хабаря
17:02
Ексклюзив
Наталія Ліпська
Уникнути змін у ввезенні гуманітарної допомоги було неможливо, – керівниця ГО "Крила надії" Наталія Ліпська
16:58
новини Львова
У Львові на перехресті Шевченка – Величковського облаштують регульовані пішохідні переходи
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
Більше новин