Як купити житло під час війни. Нові правила
Нерухомість знову можна продавати за довіреністю, але не кожен нотаріус має право посвідчувати такі угоди
Про особливості купівлі-продажу нерухомості в умовах воєнного стану журналістці Еспресо.Захід розповів нотаріус Ростислав Яремко.
Українці знову можуть продавати та купувати нерухомість. Однак такі угоди тепер мають право засвідчувати лише нотаріуси, які пройшли спеціальну перевірку. Тож перед тим, як звернутись до того чи іншого нотаріуса, варто перевірити, чи є його прізвище у спеціальному переліку на сайті Міністерства юстиції.
"На початку повномасштабної війни доступ до Реєстру речових прав та інших реєстрів зупинили. Відповідно, майже два місяці жодних нотаріальних дій з нерухомістю не можна було вчиняти, – каже Ростислав Яремко. – У квітні доступ до реєстрів відновили (крім територій, які опинилися під окупацією чи в зоні активних бойових дій). Однак аби отримати доступ до реєстрів, кожен нотаріус мав пройти спеціальну процедуру, щоб довести що він працює на місці та відповідає певним критеріям. Власне, ті імена нотаріусів, які пройшли перевірку, вносять у перелік Мін’юсту".
Чи можна купити квартиру за довіреністю
28 лютого уряд прийняв постанови про умови функціонування нотаріату та реєстраторів в умовах воєнного стану. Цими постановами встановили низку обмежень, які періодично змінюють чи доповнюють. Зокрема, спочатку ввели норму, за якою забороняли купувати/продавати нерухомість за довіреністю.
"Це було логічне обмеження, адже в умовах війни можуть виникати різні ситуації, коли хтось за довіреністю свідомо чи несвідомо відчужив майно особи, якої уже немає серед живих, або вона пропала безвісти, – каже Ростислав Яремко. – Спочатку була повна заборона на відчуження будь-якого нерухомого майна за довіреністю. Станом на сьогодні продавати майно за довіреністю можна, але довіреність повинна бути видана не більше, як за місяць до посвідчення угоди. Якщо ж довіреність була видана давніше, то до неї має бути ще заява від довірителя про те, що ця довіреність чинна. І ця заява також має бути засвідчена нотаріально. Така заява має бути оформлена не більше як за сім календарних днів до посвідчення угоди купівлі/продажу".
До речі, якщо власник нерухомості перебуває за кордоном і довіреність засвідчена у консульстві чи в іноземного нотаріуса, то вона буде чинною впродовж двох місяців, а не місяць, як документ, завірений в Україні.
Чи може нотаріус зі Львова засвідчити угоду купівлі/продажу, скажімо, в Харкові
За словами Ростислава Яремка, практично до кінця червня діяло обмеження, за яким нотаріальні дії можна було проводити лише за місцем походження майна. Тобто у Львові можна було оформити лише угоди щодо нерухомості, яка тут розташована. 29 червня повернули "довоєнну" норму, за якою нотаріальні дії можна вчиняти дії або за місцем реєстрації об'єкта, або за місцем реєстрації котроїсь зі сторін, які укладають договір.
Скажімо, якщо хтось із переселенців, які перебувають на Заході Україні, захоче продати свій дім чи земельну ділянку, які розташовані близько до зони бойових дій, то доведеться шукати місцевого покупця.
Однак якщо майно розташоване на тимчасово окупованих територіях, то продати його неможливо, оскільки там не працюють реєстри. Зокрема, відповідно до наказу Мін’юсту, доступ до держреєстрів припинений у всій Херсонській і Луганській областях, у більшій частині Донецької та кількох районах Миколаївської, Запорізької та Харківської областей. Детальний перелік адміністративно-територіальних одиниць, де закритий доступ до реєстрів, можна подивитись тут.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе