Восьмі роковини трагедії на Луганщині: 14 червня 2014-го терористи збили український Іл-76, загинуло 49 воїнів ЗСУ
Сьогодні минає 8-ма річниця відтоді, як терористи збили військово-транспортний літак Повітряних сил Збройних сил України. Трагедія сталася біля Луганського аеропорту
14 червня 2014 року найманці з російської диверсійної групи "Вагнер" збили український літак Іл-76. На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. В результаті обстрілу усі вони загинули. Серед загиблих був також старший лейтенант зі Львова, заступник командира батареї-інструктор з ПДП, Віталій Бахур.
Як це було
Літак Іл-76, 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних сил ЗСУ летів у складі з трьох літаків до аеропорту "Луганськ". Мав сідати другим, проте під час посадки його збили з ПЗРК "Ігла".
Військові вилетіли з Дніпровського летовища 13 червня близько 23:00 вечора. Злітна смуга була без підсвітки через знеструмлений аеропорт, і для орієнтування літаків, що сідали, бронетехніка та вантажівки українських десантників шикувалися уздовж смуги і підсвічували фарами. Перший борт Іл-76 успішно сів.
Другий Іл-76 під час заходу на посадку, перебуваючи на висоті близько 700 метрів, був атакований. Десантники, що перебували в аеропорту бачили, як була випущена зенітна ракета.
Друга ракета була випущена з землі, вона вразила літак і той зайнявся у повітрі, впав на фюзеляж і вибухнув. Вже на землі почав також горіти та вибухати боєкомплект, який був транспортований. Літак упав приблизно за 7 кілометрів від аеропорт.
Третій літак з конвою, дізнавшись про ураження і загибель другого Іл-76, зробив запит про відміну посадки, і повернувся назад. Близько 6:15 до місця падіння літака прибула пошукова група українських бійців. Проте далеко не всі тіла вдалося забрати — доступ до деяких був унеможливлений через завали.
Прокуратура України того ж дня кваліфікувала подію як теракт.
"РФ проводила постійний радіоперехоплення, і було прослуховування наших радіочастот"
На позиції бойовиків поблизу Луганського аеропорту, звідки були випущені ракети, українські військові знайшли три пускові труби від ПЗРК. Два ПЗРК 9К38 "Ігла" використані, один був несправний. Також на місці засідки знайдені порожні банки з-під консервів, випущених ЗАТ "Орелпродукт", місто Мценськ, що в Росіїї.
На час розслідування обставин трагедії начальника Головного оперативного управління Генштабу, генерал-майора Олександра Шутова і ще декількох високопосадовців усунуто від виконання обов'язків.
2 липня голова комісії Олександр Чорноволенко повідомив, що у літак було випущено дві ракети, перша не влучила. Літак також обстрілювали з великокаліберного кулемета.
"Потрапила тільки друга, а потім літак добивали ще і чергою з великокаліберного кулемета. Було також питання щодо витоку інформації — і, як виявилося, РФ проводила постійний радіоперехоплення, і було прослуховування наших радіочастот. Тобто терористам повідомили, що летить літак", повідомляв тоді Олександр Чорноволенко, голова тимчасової слідчої комісії Верховної Ради.
За повідомленням в.о. міністра оборони Михайла Коваля, однією із версій знищення в Луганську літака з 49 військовими на борту є зрада з боку диспетчерів польоту. Вони могли сприяти витоку інформації про переміщення літака.
Як зазначали в заяві у Службі безпеки України, вони мають неспростовні докази, що рішення про збиття було прийняте в Кремлі. "Рішення приведене у дію позаштатним підрозділом Головного управління Генштабу Збройних сил РФ, відомим як "приватна військова компанія "Вагнера". - йшлося в заяві СБУ.
За даними спецслужби, "злочинний наказ віддав безпосередньо командувач 58-ю армією ЗС РФ генерал-майор Євгеній Нікіфоров", якого в той час відправили у відрядження на Донбас для виконання військових завдань.
"Виконавці вбивства українських воїнів - Дмитро Уткін, Андрій Гуральов та Андрій Лебедєв, після повернення в Росію були відзначені Путіним офіційними державними нагородами "Орденами Мужності", повідомляли в СБУ.
Тоді серед загиблих у збитому ІЛ-76 були військові з кількох областей України і серед уродженець Львівщини Віталій Бахур, 1989 року народження. Родом, зі села Зозулі, що на Золочівщині. Віталій навчався в Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. У нього залишилася маленька донечка і дружина.
Загибель усіх 49 військових, які перебували на борту збитого літака, стала найбільшою втратою з початку антитерористичної операції і найбільшою на той час одночасною втратою Збройних сил України за увесь період незалежності.
Зауважимо, за день до того, 13 червня 2014 року, українські підрозділи МВС, Нацгвардії та добровольчих батальйонів звільнили Маріуполь.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе